Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

Beni az çok takip edip okuyanlar astrolojiye olan ilgimi bilirler. Ben salt burçların günlük yorumlarına değil bilimsel olarak astrolojiye inanırım. Naçizane az çok fikir beyan edecek kadar bilgim var. Bugün size astrolojinin en özel kadınlarına sahip bir burcun hayat bulmuş 3 şahane kadınından ve derin duygulardan bahsedeceğim. Onlar Yengeç burcunun en özel, en harikulade ve derin duygulu kadınları. Biri Sezen, biri Müzeyyen, biri Yıldız.

Onlarla aynı ülkenin insanı olup aynı havayı teneffüs etmiş olmaktan mutluluk duyacağımız 3 özel kadın olunca, üstelik yengeç burcu olup birde derin, anlamlı, unutulmaz şarkıların sahipleri olunca kafalarınız ve ruhlarınız biraz altüst olacak..

Altüst olmaya hazır bir ruhunuz varsa başlayalım :)Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

Yengeç burcu döngüsünde olduğumuz şu günlerde, onlara dair ne kadar özel insanlar olduğunu yazmıştım zaten. Yazın sıcak günleri olan 22 Haziran ile 22 Temmuz arası doğdukları için son derece sıcakkanlı, hümanist olan Yengeç burcu insanı ve bugün özellikle değineceğim kadınları, dillere destandır. Kadın demek ev demek, aş demek. Kadın demek yuva demek, sıcaklık demek ise tam karşılığıdır yengeç burcu kadını. Ve aynı ülkede nefes alıyor olmaktan mutluluk duyduğumuz üç özel kadın ve temsil ettikleri burcun en belirgin özellikleri doğrultusunda, şarkıcılık kariyerlerine yansıyan yengeç etkisini anlatmaya çalışacağım. Duygular derin, duygular ağır, duygular deli dolu olunca oluşan karmaşık ruh halinin kalbimize kalbimize vuruşuna hazır olalım.

Bu güzel anlar Sezen ile başlasın.

Yengeç döngüsünde derin duyguları temsilen: Bir Sezen

Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

13 Temmuz 1954 yılında doğan şarkıcı yengeç burcunun derin duygularını temsil ediyor Kariyeri boyunca öyle büyük öyle farklı bir yer edindi ki. Kolay kolay yeri dolmayacak bir efsane olarak bakılıyor kendisine. Hem de daha hayattayken.

Minik bir serçe büyük bir kalp

Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

Ona denilen Minik Serçe lakabı ile tezat kocaman bir kalbe sahip şarkıcı, besteci ve söz yazarı Sezen Aksu bir kapalı kutudur aslında. Tam da yengeç kadını gibi. Yaşar, yanar, parçalanır, Işık saçar ama çoğunu içinde yaşar. Biz ancak onun dünyasının kapı aralığından sızanlarla idare ederiz ki o bile bizi boğar. Öyle derindir. Öyle güzel.

Benim yerime de sev, bekletme hayatı

Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

1975'te başlayan müzik kariyerinde bugüne kadar, yani tam tamına 43 yıllık kocaman bir zaman diliminde çok şey yaşadı. Sevdiklerini kaybetti. Sevdi, sevildi, aldatıldı. Yıkıldı, ağladı, sızladı, beste yaptı, söz yazdı, şarkı söyledi, yardım etti. Güldüğü de oldu ağladığı da. Amma velakin biz bu koca dünyanın ancak bu kadarını biliyoruz. İçinde kopan fırtınaların etkisi bizlere şarkı olarak döndüğü kadarına şahit iken bu denli derinden etkiliyorsa bunun bir yengeç burcu derinliği olduğunu hatırlamak gerekiyor. Begonvil şarkısında "Benim yerime de sev, bekletme hayatı" diyen bir yengeç kadını.

Hayat yorduysa seni Firuze der geçersin

1982 yılında Sezen Aksu'nun 5. albümüne adını veren, sözlerini Aysel Gürel ve Sezen Aksu'nun yazdığı, Atilla Özdemiroğlu bestesi bu muhteşem eserde diyor ki “Her şeyin bir bedeli var. Bir gün gelir ödenir, öde Firuze” Bedel ödenmeli. Ödenecek de. Çünkü hiçbir mutluluk bedel ödenmeden elde edilmiyor.

Bu hayat dersi şarkı derin duygulu yengeç burcu kadınının iç dünyasını ne de güzel anlatıyor.

Duru bir su gibi bazen volkan gibi
Bazen bir deli rüzgar gibi
Gözlerinde telaş yıIlar sence yavaş
Acelen ne bekle Firuze

Ne kadar büyüsem de "Küçüğüm"

1993 senesi ve Deli Kızın Türküsü albümün en sevilen şarkısıdır. Küçüğüm. Aynı zamanda Yengeç burcu kadının aslında hem ne kadar olgun olsa da, yaşanmışlıkları onu çocukken bile büyük hissettiriyorsa, aslında o hep küçüktür. Öyle olmak ister, öyle kalmak ister. Büyümek acı çekmektir. Büyümek onun için üstünde tonlarca yük demektir. "Ne kadar az yol almışım / Ne kadar az / Yolun başındaymışım meğer / Elimde yalandan kocaman rengarenk / Geçici oyuncak zaferler. Tam da Sezen ve derin duyguların şarkısı

Yengeç döngüsünde ağırlığı, vakurluğu temsilen: Bir Müzeyyen

Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

16 Temmuz 1918 doğumlu Müzeyyen Senar Türk Sanat Müziğinin hiç kuşkusuz en büyük ismidir. 2015 senesinde , 97 yaşında vefat eden sanatçı yengeç burcunun o vakur ve ağır tarafını temsil eder.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de sevdiği ve dinlediği bir sanatçı olan Senar, müzik hayatı boyunca çok zorluklarla karşılaşmış, yoksullukta yaşamış ama o ağır, vakur duruşunu hiçbir zaman bozmamıştır. Kısaca o bir efsanedir.

O Cumhuriyetin Divası

Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

Atatürk'e 19 Aralık 1936 tarihinde Dolmabahçe sarayında konser veren Müzeyyen Senar bunu hayatının en heyecanlı günü olarak hatırladığını söylüyor .

Atatürk, Tatyos Efendi'nin hicazkar şarkısını seçmişti: "Mani oluyor halimi takrire hicabım / Üzme yetişir üzme firakınla harabım." şarkısını istemiş ve elbette Rumeli türküleri. O bilindiği üzere Cumhuriyetin Divası.

Yengeç demek vefa demek

Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

Klasik bir yengeç burcu kadını diyemeyiz belki ama burcunun farklı yanlarını almış olduğu kesin. Ağırlığı dışında çok bilinmese de biraz sıra dışı ve çılgın yanları vardır yengecin. Mesela daha hastalanmadan kısa zaman öncesine kadar kışın denize girermiş sanatçı. Sanırım bu da az bilinen çılgınca hallerinden olsa gerek.

Hatırlayanlar hatırlamayanlara anlatsın onu

Ben genç bir insan olsam da yapım gereği eskileri seviyorum. Biraz da eski kafalıyım galiba. Türk Sanat Müziğinin ne olduğunu bilmeyen yaşıtlarıma inat "Kimseye etmem şikayet ağlarım ben halime/Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime/Perde-Titrerim mücrim gibi baktıkça ikbalime/Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime." şarkısını severek dinleyen biriyim. Çünkü ruh müzikle besleniyor ise, Müzeyyen Senar demek ruhun sonsuz besin kaynağı oluyor. Hatta zor günler için kilerde saklanan ekmek gibi, su gibi. O kadar değerli yani.

Tarkan'ın Müzeyyen ablası

Yıllar acımasızca geçiyor ve farkına bile varamadan akıp giden yıllarda vefalı insanlar varsa hayatımızda en büyük kar oluyor. Tarkan da Müzeyyen Senar'a abla diyen, çok seven ve Ahde Vefa albümünü sırf onun için çıkaran değerli bir sanatçı. Yengeç burcu vefalıdır. Kadir kıymet bilir ve yanında da kendi gibi kadirşinas insanlar biriktirir. Onlardan sadece biri olan Tarkan gibi.

Yengeç döngüsünde deli doluluğu temsilen: Yıldız Tilbe

Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

O, gerçek anlamda bir Yıldız. Ama ışıltılı neonların, yapay sahte dünyaların değil halkın Yıldız'ı. 16 Temmuz 1966 Senesinde İzmir Gültepe'de doğan Yıldız Tilbe yoksulluk içinde bir hayat sürdü. Şu an para kazanıyor. Şarkılar yapıyor ancak yine mütevazi yaşamaya devam ediyor. Yıldız, yengeç burcu kadınında deli doluluğun, duygu ile birleşmiş karmaşık bir hali. Çünkü o farklı. Çünkü o Yıldız Tilbe.

"Hitler'den Allah razı olsun"

Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

"Her ayrıntım sayıklıyor / Sükunetim deliliğimden /Aşk yok olmak diyor biri / Yar ben yokum yok zaten." diyor bir şakısın da, diğer şarkısında "Delikanlım" diyor. Diğer bir şarkısında ise "Sen bırakma beni / Kalbimin gerçeği." diyor. Amma velakin aşkı en iyi anlatan kadın yeri geliyor öyle sözler söylüyor ki, "Allah Hitler'den razı olsun." deyiveriyor. İnsanı derin düşüncelere sevk ediyor. Aynı zamanda güldürüyor da.

Bu kadar kolay sanma "Delikanlım"

Yengeç burcu kadının deli doluluğun harika temsilcisi Yıldız Tilbe'den bazı inciler ; :)

--“Kavga ederek çözebileceğiniz sorunları konuşarak uzatmayın.”

--“Hepinizden nefret ediyorum ama tek başımayken canım sıkılıyor.”

--“Kötüye bir şey olmayacak diye, Allah belanı vermeyecek mi sanıyorsun?”

--“Ben de sevgiliyim, sadece sevgilisizim.”

“Çok güzel kararlar aldım, muhtemelen uygulamam”

--“Hayatıma biri girince ben çıkıyorum.” ( Favorim) :)

--"Topuklu ayakkabı iyi bir şey olsaydı, atlara topuklu nal vururlardı..."

--"Allah düşmanımızı aç koymasın, hasta etmesin. Doyursun, iyileştirsin, kahretsin..."

--"Kendimi mutluyken 18, mutsuzken 88, normalken kendi yaşımda hissediyorum. Bazen yok yaşındayım."

“Ruh hastası öyle kolay olunmuyor, mesela ben yıllarımı verdim”

Bugün KizlarSoruyor'da farklı bir şey yapmak istedim. Yengeç burcu döngüsünde olduğumuz şu günlerde burcun kadınlarının muhteşemliğinin kanıtı olan 3 dev kadının, farklı yengeç özellikleriyle anlatmaya çalıştım. Derin duygulardı. Ağırdı. Deli doluydu. Şimdi düşünün. Siz hangisini tercih edersiniz?

Bugün buradan Bir Sezen Bir Müzeyyen Bir Yıldız Geçti. Bir Funda bitti (Yoruldum) :)

Yengeç Burcu Kadınının Muhteşemliğini Gösteren 3 Kadın: Bir Sezen, Bir Müzeyyen, Bir Yıldız

2|7
1641
Funda_a KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Hepsinin de sanatına, sanatçılığına sözümüz yok. Unutulmayacak, efsane isimler. Ancak Yıldız ablamın filozofluğuna da bitiyoruz.

  1|0
  0|0
  • Hepimiz bitiyoruz. Onunla ilgi harika bir yazı gelecek..👍😊

  • İnşallah denk gelirim paylaşıma. Onedio var bende orada görüyorum mükemmel ötesi paylaşımlar yapıyor. :)

  • Ben farklı bir şeyler düşünüyorum. Unutmazsam haber veririm👍

En İyi Kız Görüşleri

 • Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe yi, gerek kişişik gerekse sanatçı yönleriyle zaten beğenir ve dinlerim...
  Müzeyyen Senar ın da bildiğim birkaç parçası vardı. Ve tabi sesi, onun da çok özel bir sesi ve söyleyiş tarzı var. Tarkan la bir şarkıyı birlikte söylediklerini biliyordum. Ama Tarkan ın O' na bu derece saygı duyduğunu ve aralarında ki güzel ilişkiden haberim yoktu..
  Hrpsini bir araya getirdiğin ve müzik ziyafeti ile dolu bu bence için teşekkürler. 🤗😍😍

  Eline emeğine sağlık tatlı Funda ❤

  1|0
  0|0
 • Hep hayran olmuşumdur Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe'ye kelimeleri o kadar güzel biraraya getiriyorlar ki kelimelerle oynuyorlar sanki yengeçler çok duygulu hassas insanlar oldukları için herhalde her bir şarkıları duygu yüklü oluyor hayata bir daha gelmez onlar gibi bestecileri eline sağlık teşekkürler güzel bir bence olmuş ☺

  1|0
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 39

 • Hemde, çok güzel anlatmışsın Funda. Ben de yengeç burcuyum birkaç gün önceydi doğum günüm :) bir de yengeç erkeğinin muhteşemliğini gösteren bir bence bekliyorum senden, çünkü yapsa yapsa bunu sen yapabilirsin, çok hoş bir bence oluşturmuşsun çok sevdim emeğine sağlık.

  1|0
  0|0
  • Çok teşekkürler. Diğer burçlar bana kızabilir. Arada başka burçlardan da olacak. Bir süre sonra diyelim. :)

  • Zaten hemen demiyorum, elbette haklısın, senin kaleminden okumak ayrı bir keyifli oluyor çünkü bu sebeple öyle dedim.

 • Ben bu hassas ruhu kaldıramam. Derindir, doyurucudur ancak gel gitleri öldürüyor bu kadınların. Çok merhametli ve içten olunmasına karşın benciller de aynı zamanda. En çok da duyguları konusunda. Paylaşımda bulunmanın çok zor olduğunu yakından tecrübe etmeye devam ettiğim burçtur yengeç. Emeğinize sağlık ama. Sayenizde karakteriyle pek ilgilenmediğim bir kaç değerli ismi tanımış oldum.

  1|0
  0|0
 • pes doğrusu yorum yapılacak bir şey bırakmamışsın her zaman ki bencelerin gibi eline sağlık bu işin ustası funda candır tebrik ediyorum can sen bencelerinle ne kadar iftihar etsen azdır bence

  1|0
  0|0
 • okuduk güzelce öğrendik :)

  balık burcu erkeği ile ilgili bir yazıda rica etsek? biraz sipariş gibi oldu afedersin , ama merak işte :D

  1|0
  0|0
  • ek olarak sezen aksu varken neden bülent ersoy a diva diyorlar ki? anlamıyorum. çok saçma bir durum.

   benim favorim her zaman yılzdız tilbe olacak, dediliğini seviyourm o kadının :)

   müzeyyen senar a yorum yapabilecek kadar olmadım henüz :)

 • Burçların bilimsel olarak uydurma olduğu bir çok çalışma ile kanıtlandı. Ama içimizdeki pozitiflik bizi uydurma da olsa inanmaya itiyor. Neyse, kimseye zararı olmayan tek palavra burçlar sanırım :D

  1|0
  0|0
 • Bana Yıldız Tilbe'nin özgüveninden ve çılgınlığından lazım 😂

  1|0
  0|0
 • Yıldız Tilbe Konserine Gidicek Olmak bile Beni Heyacanlandırıken Siz düşünün o çok başka bir kadın

  1|0
  0|0
 • çok güzel paylaşım eline sağlık. Müzeyyen Senarın ölümyıldönümüydü Allah rahmet eylesin.

  1|0
  0|0
 • Ne güzel ki ben bir yengeç'im ;)
  Yengeç kadını ve erkeği ile ciddi bir farklılık :)
  eline sağlık

  1|0
  0|0
 • Yengeç kadınları çok tatlı olur. Genelde kısa boylu dolgun kadınlardı tanıdıklarım. Hepsi iyi insanlardı.

  1|0
  0|0
 • Yengeç burcunun duygusallığını harika biçimde yansıtıyorlar. Ellerine sağlık..

  1|0
  0|0
 • Bende yengeç burcuyum, güzel bir bilgilendirme olmuş...

  1|0
  0|0
 • İyi dicem ama biri fena sarstı beni

  1|0
  0|0
  • Ne gibi mesela? Merak ettim gerçekten.

  • bir süre muhabbet ettik buluşma kararı aldık. Tüm gün gözümü alamadım her detayına dikkat ettim.
   Yıllarca seni hayal etmişim seni beklemişim dedi. Çok mutluyduk planlar yapıyorduk...
   Şimdi başka bir şehirde başkasıyla evli ve doğurmak üzere

 • tesekkürler

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık tesekkürler

  1|0
  0|0
 • Güzel paylaşım severek okudum.

  1|0
  0|0
 • Yengeçlerin karşılığı akrepler dir

  1|0
  0|0
 • harika bir liste olmuş. değerli müzisyenler

  1|0
  0|0
 • Yildiz tilbe diyorum :)

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık

  1|0
  0|0
 • Emege saglik

  1|0
  0|0
 • Güzel müzikler

  1|0
  0|0
 • tesekkürler

  1|0
  0|0
 • Eline sağlık

  1|0
  0|0
 • her biri ayrı ayrı değerli

  1|0
  0|0
 • yıldız ablaaaa <3

  1|0
  0|0
 • Ellerine sağlık

  1|0
  0|0
 • ah eskiler eski aşık şarkılar

  1|0
  0|0
 • Emeğine sağlık

  1|0
  0|0
 • Super

  1|0
  0|0
 • Erkeklerden görüşlere devam
  9

Kızlar Ne Diyor 14

 • Hepsi çok sevdiğim sanatçılar, özellikle Yıldız Tilbe. Kadının şarkıları da cümleleri de o kadar harika ki, bayılıyorum bu kadına ya. :)
  Çok güzel bir bence olmuş, ellerine sağlık.

  1|0
  0|0
 • Ben de yengeç burcuyum fundacığım. Çok güzel yazmışsın. Emeğine sağlık.❤😘

  1|0
  0|0
  • Yazarken seni de düşündüm biliyormusun? Hatta yorum yazarda söylerim dedim içimden..😀 Dejavu yaşıyorum şu an..🙏👍

  • Hepsini Göster
  • Aynen..😘😘❤❤

  • ❤❤❤❤❤

 • Yengeçler, İkizler, Balıklar benden uzak dursun. Akrep, Oğlak, Boğa bir tanesiniz siz!

  1|1
  0|0
 • Bende iyi ki yengeçim bu arada yazın efsane olmuş 💘

  1|0
  0|0
 • Çok güzel bir bence olmuş keyifle okudum, ayrıca yıldız Tilbe'nin delikanlım şarkısına hastayım 😍

  1|0
  0|0
 • Alakası yok ama madem astrolojiye ilgilisin yay burcu hakkında ne düşünüyosun :) :)

  0|0
  0|0
 • Ellerine sağlık güzel olmuş:D

  1|0
  0|0
 • Yengeç duygusaldır

  1|0
  0|0
 • Müzeyyen Senar usta yorumcu.

  1|0
  0|0
 • Eline sağlık.

  1|0
  0|0
 • Ne varsa eskilerde var

  1|0
  0|0
 • Güzel

  1|0
  0|0
 • Iyi güzel bence olmuş r

  1|0
  0|0
 • eline sağlık

  1|0
  0|0
Yükleniyor...