Dünyanın En Rahatlatıcı 10 Şarkısı (Bilimsel Olarak Kanıtlanmış)

Bu şarkıları daha önce dinlemiş miydiniz? Ben bu 10 şarkıyı bir Restoran için şarkı araştırırken buldum ve onlara sundum, sürekli Rafet El Roman çalıyorlardı çünkü :)

Dünyanın En Rahatlatıcı 10 Şarkısı (Bilimsel Olarak Kanıtlanmış)

Gerçekten de şuanda kulaklığımdan dinliyorum; uçuruyor resmen;)

İngiliz bir Ses Terapi Akademisi tarafından 40 kadın ile yapılan kontrollü deney ile tespit edilmiş; Deneyde, stresli bir ortam yaratmak adına deneklere zamana karşı oynanan bulmaca oyunları verilmiş.

Bu İngiliz grup Marconi Union‘un sekiz dakikalık Weightless şarkısını da bu listeye 1. sıradan yerleşerek, dünyanın en rahatlatıcı şarkısı seçmiş.

Şarkıyı dikkatli dinleyin; Kalp ve beyin dalgalarıyla ideal bir ritim tutturan 60 BPM’lik bu şarkının, masaj yaptırmaktan veya yürüyüşe çıkmaktan daha rahatlatıcı olduğunu tespit etmişler. Ancak araba kullanırken dinlenmesini kesinlikle tavsiye etmiyorlar.

Gerçekten çok acayip : Şarkıyı dinlerken, kalp ritminiz de aşamalı bir şekilde şarkının ritmine uyum sağlıyor.

Akademinin kurucusu Lyz Cooper, bu şarkının seçilmesinde rol oynayan etmenleri şöyle sıralıyor:

Şarkının sekiz dakikalık uzunluğu da önemli bir faktör, çünkü eğlence adını verdiğimiz sürecin gerçekleşmesi için en az beş dakika geçmesi gerekir. Kalp ritminin düşmesi aynı zamanda tansiyonu da düşürür. Şarkının armonik aralıkları (veya notaların arasındaki boşluklar) bir tür coşku ve rahatlık hissi veriyor. Tekrar eden melodilerin olmaması ise beynin tamamen kendini kapatmasını sağlıyor, zira beyin bu sayede bir sonraki melodinin ne olduğunu tahmin etmeye çalışmıyor. Rasgele tınılar, daha derin bir rahatlama haline geçilmesine yardımcı oluyor. Son etmen ise, Budist ilahilerini anımasatan, uğuldayan, süzülen sesler. Yüksek tonlar uyarıcıdır, ancak düşük tonlar insanı bir çeşit trans haline geçirir.

İşte bu şarkı:

web sitesi: https://www.marconiunion.com/

İşte Dünyanın En Rahatlatıcı 10 Şarkısı:

1) Marconi Union (Üstteki Şarkı)

2) Airstream – Electra

3) Dj Shah – Mellomaniac

4) Enya – Watermark

5) Coldplay – Strawberry Swing

6) Barcelona – lütfen Don’t Go

7) All Saints – Pure Shores

8) Adele – Someone Like You

9) Mozart – Canzonetta Sull’aria

10) Cafe Del Mar – We Can Fly

Şarkıları arka arkaya dinlemek isteyenler için:

Youtube Listesi

HAZIR MIYIZ ?

“Denize acil iniş yapacağız. Koltuklarınızı dik tutun. Kravatlarınızı ve fularlarınızı gevşetin, masalarınızı kapatın ve camlardaki güneşlikleri açın”.. :)

Görüşlere Açık Bence; benim favorilerim: 2-8-10


19|16
4466

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Sonunda hepsini dinleyebilme fırsatım oldu. Öncelikle 2 tanesi hariç ki kendilerini ifşa etmek istemiyorum listedeki yerlerini hak ediyorlar. Tabi bu bir bilimsel çalışma olduğu için EEG eşliğinde yapıldığını varsayıp bunun sadece kişisel bir görüş olduğunu belirtmek isterim. İlk müziği gerçekten çok beğendim. Birkaç tanesini de kendi listeme aşırdım:)

  Ben kafa dinlemek istediğimde bu tip kaçış müzikleri olarak Ömer Faruk Tekbilek müziklerine uğruyorum bazen. Geleneksel enstrumanların çok iyi bir kompozisyonla sunulduğu için ve biraz daha Anadolu koktuğu için beni çekiyor kendine. Kesinlikle dinlemenizi öneririm. Benim favorim Ghizemli. Şöyle dinlenmek için kafanızı arkanıza yasladığınız zaman bir açın derim Ömer abimizi.

  Elinize sağlık. Güzel paylaşım olmuş.

  0|1
  0|0
  • Evet biliyorum OFT i , 4-5 parçası vardır otobüste giderken felan dinliyordum geçen senelerde , teşekkür ederim; yorumların için

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 43

Erkekler Ne Diyor 65

Yükleniyor...