Gözüne İğne Sokan Newton, Tüyden Küçük Yarım Milyon Atom, İnsanlı Mars Yolculuğu... Gereksiz İşe Yaramayan Bilgiler. :))

Gözüne İğne Sokan Newton, Tüyden Küçük Yarım Milyon Atom, İnsanlı Mars Yolculuğu... Gereksiz İşe Yaramayan Bilgiler. :))

İnsanlı Mars Yolculuğu

Uzay yolculuğu hala tehlikeli ve masraflı bir iş. Gerçekleştirilmesi planlanan insanlı bir Mars yolculuğu, böyle bir projenin 450 milyar dolara patlayacağı ve muhtemelen (yüksek-enerjili solar parçacıklar vücudu paramparça edeceği için) ekipteki herkesin ölümüyle sonuçlanacağı hesaplanınca, sessizce rafa kaldırıldı.

Savulun!

Diyelim ki bir gök cisminin yaklaştığını gördük. Ne yapacağız? Herkes filmlerdeki gibi nükleer bir savaş başlığı gönderip onu paramparça edeceğimizi zanneder. Halbuki bu biraz zor bir olasılıktır. Öncelikle, füzelerimiz uzay için tasarlanmamıştır. Yerçekiminden kurtulacak güçte değildirler. Kaldı ki kurtulabilseydiler bile, onları uzayda on milyonlarca kilometrelerce öteye yönlendirebilecek hiçbir mekanizma yoktur. Hatta insanları Ay'a bile götürebilecek güçte bir roketimiz kalmadı artık. Bunu yapabilen son roket olan Saturn 5 yıllar önce emekliye ayrıldı. Gereğince önlem alabilmemiz için bir yıl önceden uyarılmaz dahi yeterli olmayacak. Ama daha büyük bir olasılıkla, yaklaşan cismi varışına altı ay kalana dek göremeyeceğiz, gördüğümüz zamanda çok geç olacak.

Az Farkla Iska

Tespit edilen ilk asteroit (göktaşı), 1801'dr Ceres oldu. Yaklaşık 1.000 kilometre genişliğindeydi. 1991'de 1991 Bana adı verilen bir asteroit 160.000 kilometre uzağımızdan (kozmik standartlara göre, kola değmeden gömlek manşetini gelip geçen bir kurşun kadar az farkla) geçip gitti.

İki sene sonra bir diğeri, bu sefer biraz daha büyükçe bir asteroit, bizi yalnızca 150.000 kilometrelik bir farkla ıskaladı. Şimdiye kadar kaydedilen en yakın geçişi, 100.000 kilometre uzağımızdan geçen 1994 Çok gerçekleştirdi.

Hedefi az farkla islam asteroitler haftada iki veya üç defa hiç fark edilmeden yakınımızdan geçiyorlar. 400 metre genişliğinde olan Apophis asteroiti, 2029'da bir çok iletişim uydusununkinden daha yakın bir yörüngeyle yakınımızda geçecek, ama bize çarpmayacak.

Dünyanın Etrafını Dolaşmak

Bir yıl boyunca hiç durmadan saatte, üç mil(yaklaşık beş kilometre) hızla yürüyecek olsanız, 26.280 millik bir mesafe katedersiniz. Yani dünyanın etrafını aşağı yukarı bir defa dolaşmış olursunuz. Işık saatte yaklaşık 670.616.292.2 mil hızla hareket eder. Dolayısıyla aynı süre içinde altı trilyon milin üzerinde yol kateder. Yani dünyanın etrafını 220 milyon kere dolaşmış olur.

Cımbızla Vücuttan Atom Çekmek

Biraz can sıkıcı bir gerçek: Şayet cımbızla her defasında biraz atom çekmek suretiyle kendinizi atomlara ayıracak olsaydınız, hiçbiri hiçbir zaman can taşımamış, ama bir zamanlar sizi oluşturmuş bir yığın ince atom tozu üretirdiniz.

Atom miniciktir... hemde çok minik. Yarım milyon atom omuz omuza dizilse, bir insan tüyünün arkasına saklanabilirler.

Bilmem Kaç Milyon Atom

Doğduğunuz andan itibaren atomik bir mucizesiniz. Dört kilo ağırlığında bir bebeğin vücudunda 4000.000.000.000.000.000.000.000.000 adet atom bulunur.

İnsanlar Yayılıyor

Bu erken insanlarla aramızdaki bağlantıyı açıklayan ve antropoloji alanında faaliyet gösterenlerin çoğundan hala kabul gören geleneksel kuram, onların Afrika'dan iki dalga halinde yayıldıkları yönündedir.

İlk dalga, yaklaşık iki milyon yıl öncesinden başlayarak Afrika'yı hayret verici bir hızla, hatta neredeyse bir tür olarak ortaya çıkar çıkmaz terk eden Homo erectus'lardan oluşuyordu. Zamanla farklı bölgelere yerleşen bu 'ayakta duran' insanlar daha da evrimleşerek bambaşka haller aldılar. Asya'da Anthropithecus erectus'a ve Sinanthropus pekinensis'e ve nihayet Avrupa'da Neandertal'lere dönüştüler.

Derken, 100.00 yılı aşkın bir süre önce, daha akıllı bir yaratık türü Afrika ovalarında ortaya çıktı ve ikinci bir dalga halinde yeryüzüne yayılmaya başladı. Bu yeni Homo sapiens'ler her gittikleri yerde daha akılsız seleflerini saf dışı ettiler. Onlar bugün yaşayan herkesin atasıydılar.

Soy Kabuğunu, Gerisi Aynı

İnsan genlerinin yüzde 60'tan fazlası meyvesineklerinde bulunan genlerle aynıdır. Sebze ve meyvelerle de yakın akrabayız. Mesela bir muzun içerisinde olup biten fonksiyonların neredeyse yarısı, sizin içinizde olup bitenlerle aynıdır.

20.000 ila 25.000 genimiz var, yani bir ot parçasında bulunanla aşağı yukarı aynı. Öyle anlaşılıyor ki kaç tane gene sahip olduğumuzun hiç bir önemi yok. Önemli olan o genlerle ne yaptığınız.

Kayıp Kırkayaklar

1980'lerde Roma'da, uzun ama bilinmeyen bir süre için dış dünyayla bağlantısı kesilmiş derin bir mağaraya giren amatör keşifçiler 33 tür böcek ve başka küçük yaratıklar (örümcekler, kırkayaklar, bitleri) buldular. Hepsi de kör, renksiz ve bilim için yeniydi. Yaratıklar besinlerini şu birikintilerinin yüzeyindeki mikroplardan ve kaynarcalardan alıyordu.

Bir Avuç Deyip Geçme

Herhangi bir ormana gider çömelir ve yerden bir parça toprak alırsanız, elinizde büyük bir bölümü bilim adamlarınca tanınmayan on milyarlarca bakteri tutuyor olursunuz.

Avucunuzda ki toprak, belki bir milyon semiz maya, küfler diye bilinen 200.000 kadar tüylü, küçük mantar, belki 10.000 protozoa, çeşitli yassısolucanlar, yuvarlak solucanlar ve topluca kriptozoa diye bilinen diğer mikroskobik yaratıklar içerecektir. Bunlarında büyük bölümü, bilinmeyen cinslerden olacaktır.

At-sız Zamanlar

Büyük katliamlar arasında, daha küçük, daha az bilinen ve belli bazı nüfusları şiddetle vuran bir çok nesil tükenişide yaşandı. Otlak hayvanları mesela, atlar dahil, yaklaşık beş milyon yıl önce az kalsın yeryüzünden siliniyordu.

Saklanmaya Değer Fosilmiyiz?

Öncelikle doğru yerde ölmelisiniz. Kayaçların yalnızca yaklaşık yüzde 15'i fosil muhafaza etmeye elverişlidir, dolasıyla eriyip volkanik granite karışacağınız bir yerde düşüp ölmenin anlamı yoktur. Islak çamura saplanmış bir yaprak gibi iz bırakabileceğiniz tortullara gömülmeniz şarttır. Ayrıca oksijene maruz kalmadan çürümeniz gerekir. Böylece kemik ve sert kısımlarımızda ki molekülerin yerini çözünmüş mineraller alacağından, orjinalinizin taşlaşmış bir kopyası yaratılabilir. Sonra da, içinde bulunduğunuz tortullar dünya süreçleri tarafından itilip kakılırken, fosiliniz şeklini ne yapıp edip korumalıdır. Sonuncu ve en önemli aşama, on milyonlarca yıl saklı kaldıktan sonra fosilinizin bulunması ve saklanmaya değer birşey olduğunun farkına varılmasıdır.

Katil Mikroplar

1000 mikroptan yaklaşık yalnızca biri insanlarda ölüme sebep olur. Gerçi bu kadarını bile fazla bulduğumuz için bizi kimse suçlayamaz. Çünkü mikroplar hala dünyadaki bir numaralı katildir.

Virüsler

5.0000 kadar virüs türü bilinmektedir. Bunlar nezle ve gripten tutun, çiçek, kuduz sarıhumma, ebola, çocuk felci, ve AIDS gibi ciddi illetlere kadar, yüzlerce hastalığa yol açar.

Yer Bağımlısı Yaratıklar

Ama yer seviyesine ne umutsuzca bağımlı yaratıklar olduğumuz hatırlamak için atmosferin öteki ucuna gitmemize gerek yok. Bir çok insan 4.500 metre yükseklikte ciddi şekilde rahatsızlanır. 5.500 metre yükseklikte sürekli olarak yaşayamayız. Deneyimli dağcılar bile, form, idman ve şişelenmiş oksijen gibi avantajlardan yararlandıkları halde sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar. 7.500 metreden yukarısı ise dağcılar arasında Ölüm Kuşağı olarak bilinir.

Troposter

Troposter, yaşamamızı mümkün kılacak miktarda ısı ve oksijen içerir. Ama yalnızca 10-16 kilometre kalınlığındadır. Bu ince ve zayıf katman, atmosferin kitlesinin yüzde seksenini , suyun neredeyse tamamını ve meterolojik olayların hemen hepsini içerir.

Stratosfer

Bir fırtına bulutunun giderek yassılaşarak klasik örs şeklini aldığını her gördüğünüzde, troposferle stratosfer arasındaki sınıra bakıyor olursunuz. Süratlı bir asansörle yaklaşık 20 dakika da oraya ulaşabilir, ama kapılar açıldığı zaman içerideki kişi basınç değişimi yüzünden ölmüş olacaktır. Buradaki sıcaklık 57 santigrat dereceye düşebilir.

Mezosfer

Mezosfer stratosferin üstünde 80 kilometre boyunca uzanır. Burası daha soğuktur. Sıcaklık sıfırın altında 90 santigrat dereceye düşebilir.

Termosfer

Burada, Güneş'in etkisi arada herhangi bir koruyucu katman olmaksızın hissedilmeye başlanırken, sıcaklık ok gibi fırlayarak 1.500 santigrat dereceye yükselir.

Eksosfer

Yerden yaklaşık 500 kilometre yukarısı ile 10.000 kilometre yukarısı arasında, atomlar ve moleküller uzaya kaçabilir ve şiddetli güneş fırtınalarında Güneş'in dış atmosferinden elektrik yüklü parçaçıklar saçılmış olacaktır.

Bir Orada, Bir Burada

Eskilerde yaşamış bitki ve hayvan türlerinin, olmamaları, gereken yerlerde ortaya çıkmak ve olmamaları gereken yerde ortaya çıkmak ve olmaları gereken yerde hiç iz bırakmamak gibi bir huylarının olması bilim adamlarını bugün bile hala sıkıntıya sokuyor. Lystrosaurus denen, Trias dönemine ait bir bir sürüngen de Antartika ve Asya gibi birbirine çok uzak iki kıtada bulundu, ama Güney Amerika'da ya da Avustralya'da hiç ortaya çıkmadı.

Radyoaktif Maddeli Dış Macunları

Yıllarca, diş macunu ve müshil imalatcıları ürünlerine bir miktar radyoaktif madde kattılar. En azından 1920'lerin sonuna dek, Ne York'ta bir otel 'radyoaktif' kaplıcalarının şifalı etkilerini iftiharla tanıttı.

Hangi Hızla Dönüyoruz

Hangi hızla dönmekte olduğunuz nerede olduğunuza bağlıdır. Yer kürenin ekvatorda saatte yaklaşık 1.700 kilometre olan dönüş hızı kutuplara yaklaştıkca azalarak kutuplarda sıfırlanır. Londra'da mesela dönüş hızı saatte 1.046 kilometredır.

Halley Kuyruklu Yıldızını Kim Keşfetti?

Halley Kuyrukluyıldızını Halley keşfetmedi. Onun tek yaptığı 1682'de gördüğü kuyrukluyıldızın 1456, 1531 ve 1607 yıllarında başkaları tarafından görülmüş olan kuyrukluyıldızla aynı olduğunu anlamak oldu.

Çuvaldızı Deneyi

Newton şüphesiz tuhaf bir adamdı. Olağan üstü zekidir, ama aynı zamanda yalnız, belirsiz, paranoyak sayılabilecek kadar pimpirikli ve acayip davranışlara eğilimli birisiydi. Bir keresinde, sırf ne olacağını merak ettiği için deri dikmeye yarayan türden bir çuvaldızı gözyuvasına sokmuş ve evire çevire kurçalamıştı. Mucize eseri kalıcı birşey olmamıştı zeki adama.


1|1
65

En İyi Kız Görüşü

 • Abi bana böyle konularla gelin işte, abidik gubidik şeylerden bence yazıyorlar.. bilgiler süper, nefis olmuş.

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Enteresan bilgiler bunlar, teşekkür ederim.

  0|0
  0|0
  • Çok enteresan hemde. :))

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 5

 • Ben de bu benceyi enteresan buldum.

  0|0
  0|0
 • Güzel bir paylaşım olmuş :)

  0|0
  0|0
 • güzel bence

  0|0
  0|0
 • mükemml br yazı olmuş.

  0|0
  0|0
 • İlginç bilgiler var. Teşekkürler.

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 4

 • İlginç bilgiler Newton'a çok güldüm sağolasın.

  0|0
  0|0
  • Newtona bende çok güldüm. Ama adam harbiden şanslıymış. :))

 • Yaa zaten iki ayaklı bir faniyiz bu kadar bilgiyi rüyamizda bile göremiyoz.

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler... )

  0|0
  0|0
 • güzel bence

  0|0
  0|0
Yükleniyor...