KızlarSoruyor’un İlk Sitesi GirlsAskGuys'ın Stajyeri Burcu Ekim, Kariyerini İnşa Etme Sürecini Anlatıyor!

#İlhamVerenKızlarSoruyorKariyerleri serimizde bugün yine bir çalışma arkadaşımızın hikayesini anlatacağız. ✨

KızlarSoruyor'un kurucu sitesi olan GirlsAskGuys'da stajyer olan Burcu Ekim, bugün bize genç bir kadın olarak kariyerini nasıl inşaa etiğini anlatırken, GirlsAskGuys sitesindeki işleyişten de bahsedecek. 🤩

KızlarSoruyor’un İlk Sitesi GirlsAskGuysın Stajyeri Burcu Ekim, Kariyerini İnşa Etme Sürecini Anlatıyor!

Burcu, hem okuyan hem de yeni şeyler deneyimlemekten geri kalmayan biri. Hayatı deneyimleyerek yaşamak ve bundan keyif almak onun için çok önemli. Bizimle çalışmaya başladığı günden beri bize de çok şey kattı ve kendinisi çok sevdik. Siz de onu yakından tanıyın istiyoruz. 💜

Burcu'nun hepimize ilham olacak bu harika röportajını okuduktan sonra cevaplarda fikrini paylaşmayı unutma. 👇🏻

Burcu Hanım, öncelikle sizi biraz tanıyalım, ne zaman, nerede doğdunuz, eğitim hayatınız nerelerde geçti? Bize kendinizden bahseder misiniz?

KızlarSoruyor’un İlk Sitesi GirlsAskGuysın Stajyeri Burcu Ekim, Kariyerini İnşa Etme Sürecini Anlatıyor!

Merhabalar. Ben Zonguldak’ın Kdz. Ereğli ilçesinde doğup büyüdüm. Ereğli bir liman kenti, sosyal olanakları olan, güzel bir sahile sahip tatlı bir ilçe. 1998 yılında doğdum. Lise hayatımın sonuna kadar Ereğli'de yaşadım. Liseden sonra bir senemi öğrenci değişim programı (AFS) ile burslu olarak Filipinler’de geçirdim. Oraya gittiğimde 18 yaşımdaydım, o yüzden orada da bir sene Psikoloji bölümünü deneyimleme fırsatı buldum. Filipinler bana çok farklı bir dünya olduğunu gösterdi. 7 bin küsür adadan oluşan tropik bir ülke. İnsanları çok sıcakkanlı ve arkadaş canlısı. Her zaman eğlenceye ve dinlenmeye zaman ayırıyorlar. Ayrıca Filipinler 300 yıl İspanyol yönetiminde kalmış, daha sonra Japonya ve Amerika tarafından da kısa süre yönetilmiş bir ülke olduğu için kültürü çok çeşitliydi ve bana hayat bakışı olarak inanılmaz şeyler öğretti.

Döndüğümde Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Psikoloji bölümüme başladım ve 2021 yılında mezun olunca yüksek lisans için hazırlanmaya başladığım bir yıla girdim ama ne istediğimi bulmakta zorlandığım bir süreç oldu. Biraz daha kendimi tanımak, kendimle zaman geçirmek adına tekrar Filipinler’e gidip başka bir yerinde bambaşka bir yıl geçirdim. Resim yapmayı çok seviyorum, resimlerimi galeriye koymak isteyen birinin önerisiyle resim yapıp bunları Instagram üzerinden yayınladım. Ayrıca part time başka içerik üreteceğim işler de yapıp dijital medya ile ilgili deneyimler kazandığım bir yıl oldu.

Filipinler'den döndükten sonra yüksek lisans araştırmaya başladım ve Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları bölümüne çok isteyerek başvurdum ve kabul aldım. Hem Asya’da geçirdiğim dönemler hem de psikolojide öğrendiklerimin bana çok farklı bakış açıları kazandırdığını ve ikisini birleştirerek psikoloji bölümüne biraz daha farklı bakış açılarıyla bakabileceğimizi düşünüyorum. Bölümü okurken hep psikoloji herkesi kapsıyor mu diye düşünürdüm, buna yardımcı olmak istiyorum.

KızlarSoruyor’da hangi alanda çalışıyorsunuz, görev ve sorumluluklarınız neler? Bu işi yapmaya nasıl başladınız?

KızlarSoruyor’un İlk Sitesi GirlsAskGuysın Stajyeri Burcu Ekim, Kariyerini İnşa Etme Sürecini Anlatıyor!

Ben KızlarSoruyor’un orjinal versiyonu olan, İngilizce site GirlsAskGuys’da staj yapıyorum. GirlsAskGuys KızlarSoruyor’un ilk sitesi ve 2008’de Tolga Tanrıseven tarafından Amerika’da kurulmuş. KızlarSoruyor sitenin Türkçe versiyonu olarak 2011'de Türkiye’de yayına geçmiş. Sitede mantık KızlarSoruyor’la tamamen aynı. Konu başlıkları altında insanlar soru sorup cevaplıyor. Benim sorumluluklarım da genel olarak yeni içerik oluşturmak, kullanıcılardan gelen içerikleri düzenlemek ve yine kullanıcılarla etkileşim halinde olmak şeklinde gerçekleşiyor. Güncel konuları takip edip bunları derliyor ve Bence’ler yazıyorum. Kullanıcıların ilgisini çekecek yaratıcı içerikler oluşturuyorum ve ayrıca, kullanıcıların site içindeki deneyimlerini gözlemliyorum.

Stajıma Şubat ayında başladım ve dördüncü ayım dolmak üzere. Burada o kadar çok şey öğrendim ve kendime güvenim oldu ki Nisan ayında kendi psikoloji markamı çıkaracak gücü kendimde buldum. Çünkü deneyimlerimin buna el verdiğini ve idare edebileceğimi düşündüm.

Çalışma hayatında genç olmanın verdiği avantajlar ve dezavantajlar neler? Karşına çıkan zorluklar neler oldu? Bunları nasıl aşıyorsunuz?

KızlarSoruyor’un İlk Sitesi GirlsAskGuysın Stajyeri Burcu Ekim, Kariyerini İnşa Etme Sürecini Anlatıyor!

Genç olmanın verdiği avantajlar çok. Daha dinamik, enerjik ve üretken olabiliyorsunuz. Sizin kuşağınızın zamanı olduğu için dünyaya hakim oluyorsunuz ve anlamlandırmanız daha kolay oluyor. Teknoloji çağındayız ve her şey çok hızlı değişiyor. Gençler buna daha kolay adapte olabiliyor. Yaratıcı ve esnek oluyorsunuz. Adapte olmak da bence gençler için daha kolay oluyor.

Fakat deneyiminizin az olması bir eksi. Ben deneyimli eleman aranmasından çok rahatsız olurdum. Kendimi yetersiz görmeme neden olurdu. Ama bazenleri deneyimli bir göz tüm sorunları haliyle daha rahat gözlemleyip daha kolay çözüm oluşturabiliyor. Ama bu deneyim meselesi gençleri geride bırakacak bir şey değil. Üniversitedeyken stajlar yapmak hem deneyim kazanmanıza hem de alanı sevip sevmediğinize karar vermenizi kolaylaştıracak önemli bir yardımcı bence. Biraz cesaretli olup staj yapmak size çok şey kazandırabilir.

Ben hala çeşitli stajlarda yer almaya çalışıyorum. Benim en çok zorlandığım şey utangaçlık ve topluluk önünde konuşmaktı. Bunlar bir kişiyi diğerlerinin çok gerisinde bırakacak şeyler olabiliyor çünkü kendinizi göstermek ve öne çıkmak istemiyorsunuz. Ama aslında biraz cesaret edip üstüne gidince kendinizde onu aşacak gücü bulabilirsiniz. Çalışma hayatı bunları aşmamda bana çok yardımcı oldu.

Genelde erkeklerin domine ettiği bilinen teknoloji sektöründe, yöneticileri de dahil kadınların baskın olduğu KızlarSoruyor’daki iş hayatınızdan bahseder misiniz? KızlarSoruyor’da bir kadın çalışan olmak ne demek?

Gündelik hayatta hep kadınların nelerden mahrum kaldığından ya da neleri yapmakta zorlandığından, geri plana atıldığından bahsediyoruz. Çünkü kadınlar günlük hayatta türlü türlü bu tarz muamelelere maruz kalıyor. Ayrıca kişi bazenleri buna o kadar alışıyor ki kendi düşüncesi ve fikirlerini söylemeye bile çekiniyor.

KızlarSoruyor’da cinsiyet ayrımı hiç hissetmediğim, fikirlerimin her zaman önemsendiği ve duyulduğunu bildiğim bir çalışma ortamı buldum. İlk gün kendinizi tanıttığınız kısa bir konuşma yapıyorsunuz, "merhaba, ben Burcu" dedikten sonra herkesi size gülümserken görmek zaten orada olmanızdan herkesin memnun olduğunu hissetmek çok pozitif bir etki yaratıyor. Herkes bana her zaman kibar ve yardımsever davrandı. Bir yanlış yaptığımda ya da bir soru sorduğumda asla çekinmediğim bir ortam çünkü herkesin beni dinleyeceğini ve yardım edeceğini biliyorum.

Ayrıca KızlarSoruyor’un yenilikçi ve yaratıcı bir yapısı var. Teknolojiyi gerçekten takip ediyorlar ve yeni fikirlere her zaman açıklar. Ben kendi alanım olmasa bile bir konuda öneri yapsam dikkate alınacağını biliyorum. Bunu bilmek de insanı hem çok motive ediyor hem de yaratıcılığını ve üretkenliğini kamçılıyor.

Mesleğinizi seçme sebebiniz nedir? Kariyerinizi inşa ederken ya da kariyeriniz boyunca siz kimlerden ilham aldınız? Kimleri ilham verici buluyorsunuz?

KızlarSoruyor’un İlk Sitesi GirlsAskGuysın Stajyeri Burcu Ekim, Kariyerini İnşa Etme Sürecini Anlatıyor!

Mesleğimi lisedeyken okuduğum içeriklerden dolayı seçtim. Çünkü çok heyecan verici ve mantıklı buluyordum. Bilime katkım olsun istedim. Özellikle evrimsel psikolojiden çok etkilenmiştim.

İlham aldığım bir rol modelim olmadı ama aslında her zaman ilhama açığım ve herkesi ilham alıyorum diyebilirim. Bu da insanları etkin dinlediğim için oluyor. Herkesten öğrenecek bir şey olduğunu düşünüyorum.

Örnek vermem gerekiyorsa, en son Japonca hocamdan ilham aldım. Kendisi o kadar çok dört yapraklı yonca buluyor ki inanılmaz. Onları güzel bir kartın arasına koyuyor ve sevdiklerine dağıtıyor. Ben hayatımda hiç dört yapraklı yonca görmedim o yüzden benim için çok özel olur ve asla paylaşmazdım diye düşünürdüm. Ama hocam o zaman demişti ki ben bunları paylaştığım için daha çok buluyorum. Paylaştıkça daha çok büyürsün, kalbin açılır. Ben bu sözünü çok özel buldum. Umarım size de ilham verir.

Geleceğe baktığınızda kendinizi şu an çalıştığınız konumda ilerliyor görüyor musunuz? Kariyerinize nasıl şekil vermeyi düşünüyorsunuz, gelecekten beklentilerinizden bahseder misiniz?

Açıkçası şu an öyle bir dönemdeyiz ki bence insan birçok alanda kendisini geliştirmeye açık olmalı. Sadece bir alanla sınırlı kalmak insanın geleceğini sadece bir yere bağlıyor.

Ben şu an yaptığım stajdan çok mutluyum çünkü dijital medyanın birçok alt alanında kendimi geliştirme fırsatı buldum. Böylece kendi markamı bile oluşturabildim. Öğrendiğim farklı alanların birbirine bağlanması bana çok yaratıcı ve eğlenceli geliyor. O yüzden kendimi şu an çalıştığım alanda ilerlemiş ve iyi bir konuma giden bir yerde görüyorum.

Hayallerinin peşinden giden genç kadınlara ilham olmak için son olarak ne söylemek istersiniz?

Hata yapmaktan korkma. Hata yapmadan hiçbir şey öğrenemezsin. İnsan doğrularını değil hatalarını hatırlar, çünkü onlardan ders alır kendini geliştirirsin. Bu sene her zorlandığım ve yapamayacağımı düşündüğüm zaman benim mottom bu oldu. Umarım senin de işine yarar ve ilham olur. Umarım yazımdan keyif almışsındır ve sana ilham olabilmişimdir.

Herkesin keyif aldığına ve birçok kişiye ilham olduğuna hiç şüphelimiz yok. Bu keyifli röportaj için Burcu'ya çok teşekkür ederiz. İyi ki ekibimizin bir parçasısın. 💜

Hayallerinizin peşinden gitmek için siz neler yapıyorsunuz?

KızlarSoruyor’un İlk Sitesi GirlsAskGuys'ın Stajyeri Burcu Ekim, Kariyerini İnşa Etme Sürecini Anlatıyor!
Cevapla