Yaratıcılığı ve Hayalleriyle KızlarSoruyor’un En Enerjik Stajyeri Sude Ilgın Sak Kariyerini Nasıl İnşa Ettiğini Anlatıyor!

#İlhamVerenKızlarSoruyorKariyerleri serimizde bugün yine bizi çok heyecanlandıran bir röportaj ile karşınızdayız. ✨

En genç çalışma arkadaşlarımızdan biri olan Sude Ilgın Sak bugün size hem kendini hem de KızlarSoruyor’u anlatacak. 😍

Yaratıcılığı ve Hayalleriyle KızlarSoruyor’un En Enerjik Stajyeri Sude Ilgın Sak Kariyerini Nasıl İnşa Ettiğini Anlatıyor!

Ilgın çalışkanlığı, yaratıcılığı ve hiç bitmeyen enerjisiyle ekibimizle öyle harika bir uyum yakaladı ki, çok kısa zamanda birlikte güzel işler başardık. Böyle genç bir kadının kariyerini inşa ederken bunun bir parçası olmak bizi çok mutlu ediyor. 💜

Ilgın’ın eğitim hayatını, başardıklarını ve başarmayı hayal ettiği her şeyi size de anlattığı bu keyifli röportajımızın birçok genç kadına ilham olacağına eminiz. Röportajı okuduktan sonra cevaplarda mesajınızı bırakmayı unutmayın! 👇🏻

Sude Hanım, öncelikle sizi biraz tanıyalım, ne zaman, nerede doğdunuz, eğitim hayatınız nerelerde geçti? Bize kendinizden bahseder misiniz?

Yaratıcılığı ve Hayalleriyle KızlarSoruyor’un En Enerjik Stajyeri Sude Ilgın Sak Kariyerini Nasıl İnşa Ettiğini Anlatıyor!

Merhaba! Öncelikle teşekkür etmek isterim, böyle güzel bir projenin bir parçası olmaktan dolayı oldukça mutlu ve gururluyum.

Ben 17 Nisan 2002’de Çorum’da doğdum ve orada büyüdüm. Liseyi Bahçeşehir Koleji’nde okuyup bitirdikten sonra da derece yaparak tam burslu bir şekilde Koç Üniversitesi’ni kazandım. Şu anda üniversite eğitimime ana dal olarak Arkeoloji ve Sanat Tarihi ile çift ana dal Medya ve Görsel Sanatlar bölümleri ile devam ederken yandal olarak da Uluslararası İlişkiler okuyorum.

Uzmanlık olarak medya yönetimine yöneldim ve sanatın her alanıyla iç içe olmayı çok seviyorum. İnterdisipliner bir yaklaşım benimsediğim eğitim hayatımımı da okul kulüplerinde faaliyet gösterirken dijital içerik üreticiliği, girişimler ve stajlarla da destekliyorum.

KızlarSoruyor’da hangi alanda çalışıyorsunuz, görev ve sorumluluklarınız neler? Bu işi yapmaya nasıl başladınız?

KızlarSoruyor’un yeri benim için çok ayrı! Çünkü üniversiteye ilk başladığımda birçok alandaki cevapsız sorularımın yanıtlarını KızlarSoruyor’da buldum ve benimle aynı şeyleri yaşamış, benim düşündüklerimi ve hissettiklerimi tecrübe etmiş başka insanların da olduğunu gördüm. Daha sonra okulumun kariyer sayfasında yayınlanan stajyer ilanını gördüm ve mülakatlarımı başarıyla geçerek Content Stajyeri olarak Mart ayında işe başladım.

Reklamlar, sponsorluklar ve genel içerikler üretirken direktörüm Özge sayesinde bir yandan da yapay zeka projelerine zıpladım. Bu kısım çok heyecanlı çünkü keşfimiz hiç bitmiyor!

Çalışma hayatında genç olmanın verdiği avantajlar ve dezavantajlar neler? Karşına çıkan zorluklar neler oldu? Bunları nasıl aşıyorsunuz?

Yaratıcılığı ve Hayalleriyle KızlarSoruyor’un En Enerjik Stajyeri Sude Ilgın Sak Kariyerini Nasıl İnşa Ettiğini Anlatıyor!

Ben yaşıtlarıma göre daha aktif bir kariyer ve eğitim hayatı sürdürdüğüme inanıyorum. CV’mi doldurdum diyebilirim çünkü üniversite hayatımın en başından beri staj yaparak kendimi hem network hem de saha tecrübesi açısından güçlendirmeye çalıştım.

Yeteneklerimi, bilgilerimi ve becerilerimi geliştirmeye erken başladığımı düşünüyorum. Bunun elbette birçok getirisi oldu çünkü akranlarımın ancak mezun olduktan sonra edinebilecekleri kazanımları ben çoktan edinmiş ve işleme koymuş bulundum. Ancak, dezavantajları da yok değil. Açıkçası bazen derslerime, kendime, aileme ya da arkadaşlarıma ayırdığım zamandan fedakarlık ederken bulabiliyorum kendimi. Yapmayı sevdiğim bir işim olduğu için bana bir yük gibi gelmiyor, bu da çalışma hayatındaki bir genç olarak bence en büyük şansım.

Zorlukları aşmanın yolu ise dengeden geçiyor. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birinde medya üzerine dersler aldığım için eğitimimin iş hayatımdaki katkısı yadsınamaz, bu nedenle hem başarılı bir öğrenci olabilmek hem de stajımda verim sağlayabilmek adına eğitimimi öncelikli tutuyorum. Direktörlerim de aynı şekilde eğitimime saygı duydukları için bu konuda dengeyi sağlayabilmem kolaylaşıyor. Sonrasında ise işime odaklanıyorum ve staj deneyimimi ikinci bir okul olarak değerlendirebilmek için öğrenebileceğim her şeyi öğrenmek ve kişisel gelişimimi bir adım öteye taşımak istiyorum. Bu motivasyon da beni zinde tutuyor.

Genelde erkeklerin domine ettiği bilinen teknoloji sektöründe, yöneticileri de dahil kadınların baskın olduğu KızlarSoruyor’daki iş hayatınızdan bahseder misiniz? KızlarSoruyor’da bir kadın çalışan olmak ne demek?

“Girls do better” diyor ve çekiliyorum. ;)

Şaka şaka, cevaplayacağım tabii ki. Ekibin çoğunluğunun kadınlardan oluşması, çalışanların topluluğun içinden çıkmasıyla ilişkilendirilebilir. Yani sitedeki kullanıcılarımız, üyeliklerini bir iş fırsatına çevirebiliyor ve çalışan ekibin bir parçası haline gelebiliyor. Fakat daha detaylı cevaplamak gerekirse, yanlış anlaşılma ihtimalini gidermek isterim. İzmir’de yaptığımız bir söyleşide “KızlarSoruyor’da herkes soruyor” demiştik, yani aslında site adımıza aldırış etmiyoruz çünkü kapımız sorusu ve cevabı olan herkese açık.

KızlarSoruyor’daki iş hayatım ise aşırı keyifli! Cinsiyet eşitliğine inanıyor ve her açıdan sonuna kadar destekliyor olsam da, gerçeklikte ne yazık ki kadınlar olarak iş hayatında bazı durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. KızlarSoruyor ise güvenli bölge gibi hissettiriyor bana. İlk başta “mansplaining” diye bir şey lügatımızda yok. :) Belki çoğu çalışan için şaşkınlık uyandıracak bir şeydir bu durum, bizim ekipte herkes birbirini motive etmeye çalışır. Kimse birbirine karşı kırıcı bir yaklaşım sergilemez çünkü sevgi dilini her zaman hakim tutarız. Kulağa ütopya gibi geliyor böyle bir çalışma ortamı ama gerçek.

Mesleğinizi seçme sebebiniz nedir? Kariyerinizi inşa ederken ya da kariyeriniz boyunca siz kimlerden ilham aldınız? Kimleri ilham verici buluyorsunuz?

Yaratıcılığı ve Hayalleriyle KızlarSoruyor’un En Enerjik Stajyeri Sude Ilgın Sak Kariyerini Nasıl İnşa Ettiğini Anlatıyor!

Şu an hâlâ mesleğimi seçiyorum aslında. Bu süreç, insanın kendine doğru yaptığı büyük bir yolculuk ve büyük bir keşif bence. Üniversiteye ilk başladığım zaman ve şu an arasında dağlar kadar fark var. Fikirlerim ve hedeflerim de değişimin bir parçası olmaya devam ediyor. İnsan gerçekten yolda şekilleniyor.

Bu tarz sorularda spesifik isimler vermekten kaçınıyorum çünkü idol olarak gördüğüm biriyle henüz karşılaşmadım, ancak hikayelerini büyük bir merakla takip ettiğim kişiler tabii ki var. Hem medyada hem sanat alanında başarılı olan isimleri yakından takip ediyorum, biraz daha fanusun dışına çıkabilmiş özgün kişilerden ilham alıyorum.

Geleceğe baktığınızda kendinizi şu an çalıştığınız konumda ilerliyor görüyor musunuz? Kariyerinize nasıl şekil vermeyi düşünüyorsunuz, gelecekten beklentilerinizden bahseder misiniz?

Umutluyum! Umarım büyük konuşmuyorumdur şu an ancak potansiyelimi gerçekleştireceğime inanıyorum, kendime güvenim tam. Çok çalıştım ve her zaman elimden gelenin en iyisini yapmayı hedefledim. Eğer hayat da emeklerimin karşılığı olarak bana iyi davranırsa, ilerleme ve gelişimim hızla devam edecektir diye ümit ediyorum. :)

Hayallerinin peşinden giden genç kadınlara ilham olmak için son olarak ne söylemek istersiniz?

Aslında çok şey söylemek isterim! Dürüst olmak gerekirse kızların kızları desteklemesinden daha güzel, daha pozitif bir şey yok bu dünyada. Hayallerimizin peşinden tam gaz devam edelim. Genciz, çıtırız, en güzelini biz yaparız kızlar!

Ilgın’ın enerjisinin birçok genç kadını harekete geçirdiğine eminiz. Bu harika röportaj için kendisine çok teşekkür ederiz. ✨ İyi ki ekibimizin bir parçasısın. 💜

Siz eğitim hayatınızın başında kendinizi geliştirmek için neler yaptınız ya da yapıyorsunuz? Cevaplarda buluşalım.

Yaratıcılığı ve Hayalleriyle KızlarSoruyor’un En Enerjik Stajyeri Sude Ilgın Sak Kariyerini Nasıl İnşa Ettiğini Anlatıyor!
Cevapla