KızlarSoruyor'un Lead Project Manager’ı Şeyla Katalon Bize Kariyer Yolculuğunu ve Hayallerini Nasıl Gerçekleştirdiğini Anlattı!

KızlarBirAdımÖne r

Bugün bir kadın ekip arkadaşımızı daha sizinle tanıştıracağız ve çok heyecanlıyız. ✨

#İlhamVerenKızlarSoruyorKariyerleri serimizde ekibimizde Lead Project Manager olarak görev yapan Şeyla Katalon’u konuk ediyoruz. ✨

KızlarSoruyorun Lead Project Manager’ı Şeyla Katalon Bize Kariyer Yolculuğunu ve Hayallerini Nasıl Gerçekleştirdiğini Anlattı!

Şeyla bizim için çalışkanlığı, üretkenliği, lider kişiliği ve pozitifliği ile birlikte çalışmaktan çok mutlu olduğumuz bir ekip arkadaşı. Kendisi KızlarSoruyor'daki görevi dışında Kızlar Bir Adım Öne Projemizde de gönüllü olarak çalışarak katkı verdi. 💜

Şeyla’yı yakından tanımanızı çok istiyoruz. Onun kariyer yolculuğunun ve başarılarının genç kadınlara ilham olacağına eminiz. Röportajı okumanız için buraya bırakıyoruz. Okuduktan sonra cevaplarda buluşalım. 👇🏻

Öncelikle sizi biraz tanıyalım. Ne zaman, nerede doğdunuz? Eğitim hayatınız nerelerde geçti, başka neler yaptınız? Bize kendinizden bahseder misiniz?

Tabii, ismim Şeyla. :) Yarışmaya bildim bileli İstanbul Anadolu Yakasından katılıyorum. İstanbul'da doğdum. Ortaokuldan başlamak isterim ki, Bilfen’de 8 sene okuduktan sonra, liseyi Göztepe İhsan Kurşunuoğlu Lisesi’nde önce Fen-Matematik, son seneyi ise Türkçe-Matematik olarak tamamladım. (Bizim zamanlarımızda böyle şeyler vardı, hala var mı bilmiyorum. :)

KızlarSoruyorun Lead Project Manager’ı Şeyla Katalon Bize Kariyer Yolculuğunu ve Hayallerini Nasıl Gerçekleştirdiğini Anlattı!

Sonrasında ÖSS’de istediğim puanı alamadım ve üniversite sınavlarına tekrar hazırlanmaya karar verdim. Bir sene de sınava hazırlıkla geçirdikten sonra Maltepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Üniversite okuduğum dönemde ise dilimi geliştirmek için kendi imkanlarımla İngiltere’de dil kursuna gittim.

Eğitim sırasında aklımda hiçbir zaman ne yapmak istediğimi kendime sormadığım için uzun bir süre iş arama girdabında kayboldum. Bu girdapta yakınlarımızın kendi arasında yaptığı tiyatro gösterileri için sponsorlarla konuşup bütçe sağladım. Sonra bir şekilde başlamak için Pınar Arkun Design & Shoes’ta satış görevlisi olarak çalıştım. Bu sırada bir aydınlanma geldi ve kendime o soruyu sordum. Şeyla her şeyi bir kenara bırak, “SEN NE YAPMAK İSTİYORSUN?”

“Hayatının bundan sonrasının geçeceği zaman dilimi olan iş sektöründe ne yaparsan bunalmazsın?” dedim ve o sıralarda sosyal medyanın çok cazip geldiğini fark ettim.

Bilge Adam kursunda 5 ay, hafta içi 5 gün olarak Dijital Medya Uzmanlığı kursuna katıldım. Kurs aldığım arkadaşlarımdan biri Gricreative Şirketi’nde stajyer arandığını söyledi ve hemen başvurdum. Önce Project Manager Assistant, sonrasında da Project Manager olarak devam ettim. 5 senelik zaman zarfı içinde rekorum en son 30 markaya bakmaktı. :)

Pandemi ve bu yoğunlukla beraber iş değişikliği yapma kararı aldım ve e-ticarete adım atma karar verdim. Sonrasında Alegra Şirketi’nde 1 senelik Project Managerlık serüvenim oldu. Sonrasında kendi isteğimle iş arayışına girdiğimde bu güzel yer karşıma çıktı.

Görüşme yaptıktan sonra işe alındığım haberi geldi. Çok güzel bir gündü benim için; hissediyordum beni çok güzel günler bekliyordu, ancak bu kadar güzel insanların olabileceğini tahmin etmemiştim. KızlarSoruyor maceram da 2021 yılında başlamış oldu. Burada Project Manager olarak başladım ve ardından Lead Project Manager olarak evden çalışmaya devam ediyorum.

KızlarSoruyor’da hangi alanda çalışıyorsunuz, görev ve sorumluluklarınız neler? Bu işi yapmaya nasıl başladınız?

KızlarSoruyorun Lead Project Manager’ı Şeyla Katalon Bize Kariyer Yolculuğunu ve Hayallerini Nasıl Gerçekleştirdiğini Anlattı!

Aslında yukarıda az çok bahsettim. Burada ekipler arasındaki bütün iletişimi sağlamaya çalışıyorum. Genel koordinasyonu maksimum sürede ve en kaliteli şekilde tamamlamaya çalışıyoruz. 2024 ile birlikte de yapay zeka çalışmalarına başladık. Bu da beni çok heyecanlandırıyor. Bizi takipte kalın. ;)

Mesleğinizdeki zorluklar, engeller neler, bu engelleri nasıl aşıyorsunuz? Sorunlarla baş etme yönteminiz nedir?

Mesleğim gereği her türden insanla mutlak bir iletişimde kalmam gerekebiliyor. Bazen insanların normal olarak bir günü bir gününe uymayabiliyor. Ancak empati duygumun yüksek olduğunu düşünüyorum ve bu günlerde inisiyatif alabiliyorum yaptığım programlarda.

Ancak tabii ki bu bazen zor olabiliyor. İnsanların günümüzde en çok atladığı şeyi aslında her gün sağlamaya çalışıyorum diyebilirim. Bu engelleri de kendime kattığım tecrübe olarak işimin gerekliliği olarak görüyorum. Ancak engelleri engel olarak görürseniz bence engel oluyor, bu yüzden burada yaşadıklarıma engel diyemem. Sorunlarla baş ederken, aslında tüm takımın desteği ile birlikte baş edebiliyorum. Buradaki takım kültürü KızlarSoruyor platformundan çok da farksız değil aslında. Destek konusunda bence çok güzel bir etkileşim sağladık. Bu da benim başarım olduğu kadar, çalıştığım ekiplerden de kaynaklanıyor.

Erkeklerin domine ettiği bir sektörde, yöneticileri de dahil kadınların baskın olduğu KızlarSoruyor’daki iş hayatınızdan bahseder misiniz? KızlarSoruyor’da bir kadın çalışan olmak ne demek?

Aslında soruda da bahsedilen gibi erkeklerin domine ettiği bir sektör olsa da gün geçtikçe kadınların gösterdiği çaba ve başarılar bu söylemi biraz çürütüyor gibi geliyor bana. Yine de burada benim bire bir çalıştığım ekiplerimde popülasyon daha çok erkeklerden oluşuyor. Ancak hepsi cinsiyet eşitliğine çok önem veren kaliteli insanlar olduğu için burada bu konuyla ilgili en ufak bir şey yaşamadım. Bu yüzden aslında erkekler ve kızlar eşit şekilde de gayet güzel çalışıp ortak başarıda buluşabiliyorlarmış.

Bir kadın olarak çalışmanın farkını dediğim gibi hissetmiyorum, aslında insan olarak yaklaştığımız için çok da kadın-erkek ayrımı yapmamıza gerek kalmıyor. Sanırım bütün cevaplarımda buradaki insanları övmeye devam edeceğim. 😀

Mesleği hakkındaki fikirleri neler, ne zamandır bu işi yapıyor, gençlere tavsiye eder mi?

Mesleğim aslında biraz duyguları bir kenara bırakıp profesyonel olunması gereken bir meslek. Bu yüzden aslında kendim de bu sektörde her geçen gün gelişiyorum diyebilirim. Günümüzde bitmek bilmeyen bir trend değişikliği var, biz de KızlarSoruyor olarak bu değişime her zaman ayak uydurmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yaklaşık 11 senedir bu mesleği yapıyorum.

Gençlere tavsiyem hiçbir zaman tabii ki haklarını yedirmesinler. Ancak benim geldiğim noktada en büyük etkinin yaşadığım olumsuz koşullar olduğunu söyleyebilirim. O sırada tabii fark etmiyorsunuz.

Belki size verilen işsizlik değil, belki çok fazla yukleniyor ancak dayanabildiğiniz kadar dayanın. Çünkü inanın meyvelerini topladığınızda ve istediğiniz pozisyona ulaştığınızda iyi ki dayanmışım ve devam etmişim diyorsunuz. Çünkü o sorunlarla başa çıkma gücünüz aslında geleceğinizdeki pozisyonda sizi oluşturan en temel taş olacak.

Mümkün olduğunca yönettiğiniz ekiplerden öğrenebildiğiniz kadar şey öğrenin. “Bu benimle ilgili değil” demeyin. Bir gün o öğrendiniz ufak bir bilgi bile maaşınızdaki artışların nedenlerinden biri olabilir.

Genç kadınlara kariyer yolculuğunda içlerindeki gücü fark edip, durmadan ilerleyerek BirAdımÖne çıkabilmesi için ne tavsiye edersiniz?

Klasik olacak ancak “asla vazgeçmesinler”; ancak doğru yoldalarsa. Zaten doğru yolda olmadığınızı belli bir müddet sonra benliğiniz size sinyal olarak veriyor. Bunu kesinlikle dikkate alsınlar. Çünkü doğru yol da, gücü fark ettikten sonra tadından yenmiyor. Tabii ki her şey 4-4’lük olmuyor, ancak en azından güne başlarken mutsuz olmuyorsunuz.

Kariyerinizi inşa ederken ya da kariyeriniz boyunca siz kimlerden ilham aldınız? Kimleri ilham verici buluyorsunuz?

KızlarSoruyorun Lead Project Manager’ı Şeyla Katalon Bize Kariyer Yolculuğunu ve Hayallerini Nasıl Gerçekleştirdiğini Anlattı!

Bir kere öncelikle bana bu işi öğreten öğretmenlerim dediğim Project Managerlarım. Onların yeri bende bir başkadır. Sonra çalıştığım ekipler. Hepsinden birçok ilham aldım ve destek oldular bana. Biraz da karşılıklı tabii. En son olarak tabii ki annem, babamdan özellikle de kardeşimden. Kendisi yaşça benden küçük olsa da mentörümdür.

Hayallerinin peşinden giden genç kadınlara ilham olmak için son olarak ne söylemek istersiniz?

Aslında bu soruyu en son cevaplaması gereken kişiyim diyebilirim. Ben daha çok ayaklarım yere bastığında hayal kurabiliyorum ve daha yükseğine çok izin veremiyorum. Bu da çok hayal olmuyor. 😀

Bu yüzden hayallerini araştırmalarını tavsiye ederim. Çünkü hayalimiz sandığımız şeyleri gerçekleştirdiğimizde bazen çok da mutlu olmuyoruz. O yüzden mutlaka yine klasik olacak ancak bence çok önemli bir soru sorsunlar kendilerine. BEN NE YAPMAK İSTİYORUM?

Şeyla’ya bu keyifli ve ilham dolu röportaj için çok teşekkür ederiz. 💜

Siz hiç “ben ne yapmak istiyorum?” diye sordunuz mu kendinize? Eğer sormadıysanız şimdi tam zamanı.

Cevaplarda buluşalım.

KızlarSoruyor'un Lead Project Manager’ı Şeyla Katalon Bize Kariyer Yolculuğunu ve Hayallerini Nasıl Gerçekleştirdiğini Anlattı!
117 Cevap