Geçmişte Kadınlarla En Çok Özdeşleşmiş 8 Meslek

Bahtıgüzel00

Geçmişte diyorum çünkü artık kadınları daha farklı meslek gruplarında da görmek mümkün. Gelin bakın geçmişte kadınlarla ilişkilendirilen meslek gruplarına hep beraber bakalım.

Hemşirelik

Hemşire
Hemşire

Sus işareti yaparak aklımıza kazınan hemşire figürü eskiden sadece kadın mesleği gibiydi desek yeri. Günümüzde erkek hemşirlerin sayısı hiç de az değil!

Öğretmenlik

Öğretmen
Öğretmen

Öğretmenlik kadınlara en çok yakıştorılan mesleklerin başında gelirdi. Hala da öyle esasen ama kadınlar öğretmenlikle yetinmiyor, kendilerini daha çok geliştirmeye devam ediyor.

Hosteslik

Kabin memuru
Kabin memuru

Aldığı maaşlarla tercih edilen mesleklerden biri olan kabin memurluğu eskiden daha sık kullanılan adıyla hostelik de kadınlarla özdeşleşmiş meslek grupları arasında.

Sekreterlik

Sekreter
Sekreter

Şık giyimli, güzel dış görünüş kavramlarıyla aklımıza gelen sekreterlik bugün hem erkek hem kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Ebelik

Ebe
Ebe

Ebelik de günümüzde hala kadınlar arasında yaygın olan meslek grupları arasında. Ebelik mesleğinde kadınların hakimiyetini sürdürdüğünü söylemek mümkün.

Balerin

Balerin
Balerin

Balete gönül vermiş pekçok balet de olsa balerinler kadar akla direkt geldiğini söylemek mümkün değil. Zarif bir dans türü olan bale de, baletlikten ziyade balerinlerle özdeşleşmiş durumda.

Temizlik çalışanı

Temizlik personeli
Temizlik personeli

Temizlik çalışanı denilince de hemen akla kadın personeller gelirdi. Ev işleriyle fazla haşır neşir olduklarından dolayı olsa gerek kadınlara temizlik konusunda daha çok güvenilirdi.

Kuaförlük

Kuaför
Kuaför

Eskiden kuaför denilince kadınlar daha çok ön plana çıkardı, günümüzde çok başarılı kuaförlerin erkekler arasından da çıkması bu algının da yavaştan değiştiğini gösteriyor. Sizce?

Sizin aklınıza gelen kadınlarla özdeşleşmiş meslekler hangileri, paylaşırsanız sevinirim 🍀

Geçmişte Kadınlarla En Çok Özdeşleşmiş 8 Meslek
27 Görüş