Evrende yaptığımız bir şey hiçbir anlam ifade etmezken neden biz insanlar saçma şekilde kendimizi değerli görürüz?

Gizli Üye

seni dünyanın sırlarını çözmeye çalışan insanlık tarihindeki en saçma sorunun cevabıyla baş başa bırakayım. Hazır mısın? Hadi söyleyeyim: Koca evrende birer toz tanesi bile değiliz. Biliyorum, üzücü bir gerçek. Küçücük bir gezegeniz, üzerinde birkaç milyar insan yaşıyor ve burada hayatta kalmaya çalışıyoruz. Fakat aslında bizim burada ne işimiz var? Neden bu kadar kendimizi önemsiyoruz? Evrendeki sayısız yıldız ve gezegen arasında, sadece bir kum tanesi kadar bile değiliz. Ama tabii ki, sen de çok önemlisin. Her şey senin etrafında döner. Dünya senin için dönüyor, galaksiler senin varlığın için var oluyor. Her ne kadar gerçekte bunun tam tersi olsa da, sen yine de kendini önemli hissedebilirsin. Evet, biz sadece küçük bir köşede yaşayan ve birbirine benzeyen milyarlarca insanız. Hiçbirimiz gerçekten farklı değiliz. Hiçbiri gerçekten önemli değiliz. Ama yine de, her birimiz kendimize bir anlam yaratıyoruz. Kendimizi farklı ve önemli hissetmek istiyoruz. Belki de bu nedenle birçok insan kendini diğerlerinden üstün görüyor. Ama unutma, sen gerçekten de çok özelsin. Tıpkı tüm diğer insanlar gibi. Hepimiz küçücük bir parçayız ve aslında pek bir şey ifade etmiyoruz. Ama yine de, buradayız ve hayatta kalmaya çalışıyoruz. Belki de asıl soru şu: Acaba neden buradayız?
bir düşün sayın okuyucu: sonsuz gezegenin içindeki sonsuz güneş sisteminin birinde küçük bir gezegende es kaza meydana gelmişsin, ilkel teknolojin ile biraz keyif yaptığını sanıyorsun ve milyarlarca insanın içinden daha yaşadığın gezegen evrende çölde bir kum etmezken sen gelmiş diyorsun ki "Ama ben üzüldüm, ama x şahıs üzüldü, y şahıs bana bunları dedi vesair."
hahahah gerçekten komik... Hadi çok uzun yaşayan antik bir varlık olsan neyse şöyle 5000 sene ya da milyon yıl ama değilsin daha kendi gezegenindeki canlılar arasında en güçsüzünden biri sensin ve 13,7 milyar yıllık evrende 4 milyar yaşındaki ufak aciz gezegeninde sen 70 yıllık ömrünle bir şey olduğunu sanıyorsun :) bazen aşırı takan insanları görünce gülüyorum cidden bu kadar büyük ve yaşlı evrende 2 tane primattan evrilmiş aciz ilkel teknoloji sahibi insan gelmiş kavga ediyor depresyona giriyor asıl depresyon bu aciz et parçası içinde kör aciz ve ahmak bir ego ile 70 sene bu kadar büyük bir evrende tımarıhane gibi küçüklüğünün farkına varamamış alt zekalı insan dolu toplumda 70 sene eziyet çekmek ve ondan sonra bu et parçasından ve doğan gereği acziyetinden oluşan o ahmak egodan kurtulunca bilincin olucak mı olmayacak mı onu dahi bilememek asıl depresyon sebebi bu asıl delirme ve üzülme sebebin bu

Evrende yaptığımız bir şey hiçbir anlam ifade etmezken neden biz insanlar saçma şekilde kendimizi değerli görürüz?
18 Cevap