Haklı Olmak Bizim İçin Neden önemlidir?

Haklı Olmak Bizim İçin Neden önemlidir?

Birçok insan hakkında "Onunla iletişim kurmak imkansız, her zaman haklı olmak istiyor" cümlesini duyarsınız.

Neden haklı olmayı istiyoruz ve diğer insanların buna katlanması neden bu kadar zor?

Bir kişiden "Haklı olmak bir zevk değil, haklı olduğunu kanıtlamak bir zevktir. Belki duyulmak istiyoruz? Bazen daha yüksek sesle konuşan, haklı olduğunu kanıtlar; bağırmış gibi görünür, bu da kazandığı anlamına gelir." dediği bir görüş duymuştum.

Bir başka kişiden ise "Haklı olmak benim için çok önemli, çünkü hatalıysam kendimi suçlu hissediyorum" dediğini görmüştüm ve oda doğru noktaya değinmişti.

Yani haklı olmak suçluluk duygusundan kurtulmamıza yardımcı olur. Bu hiç de küçük bir şey değil çünkü suçluluk duygusu da bir zevktir.

Haklı olmak kendimizi değerli ve önemli hissetmemize yardımcı olur. Eğer haklıysak, başkaları bizi dinler, bizi uzman görür, saygı duyar, itaat eder, bizi taklit eder.

Bazı durumlarda haklı olmak güvende kalmamıza yardımcı olur. (Örneğin, hatalı oldukları için dövülebiliyorlarsa veya topluluktan atılıyorlarsa).

Haklı olmak bize tazminat isteme hakkı verir. Sadece yasal olarak değil ahlaki olarak da. Yaralandığımızı hissedersek, tazminat isteme hakkına sahip olduğumuzu hissederiz.

Yani hak, kendimizi güvende hissettiğimiz öyle güvenli bir adadır ki, yanılmak tehlikelidir ve bu yüzden bundan kaçınmaya çalışıyoruz.

Kendinize şunu sorun: Ne zaman ve hangi koşullar altında haklı olduğumu kanıtlamak benim için çok önemli? Ve cevabı yukarıda açıklanan nedenler arasında arayın.

Ve eğer daha yakından bakarsak, haklı olmanın dışarıdan gelen suçlamalardan kaçınmamıza yardımcı olduğunu göreceğiz.

Hatalı olmakla suçlanmak bizi çok savunmasız bir duruma sokar. Birini suçlarsak, onu kendisini savunması gereken savunmasız bir duruma sokarız. Eğer suçlamalarla saldırıya uğrarsak biz de kendimizi savunmak isteriz. Saldırganın yönetimi ele geçirmesini istemiyoruz. Kavgaların nedeni bu değil mi?

Haklı olmayı reddedersek ne olur? Peki ya bilinçli olarak haklı olmanın avantajlarından yararlanmayı bırakırsak?

Bir yandan zulümde kozumuzu kaybedeceğiz (“kurban-kurtarıcı-zalim” üçgenini ima ediyorum). Takipçinin her zaman baskı, talep, tehdit için bir nedeni vardır. Ve haklı olmak çok büyük bir koz veriyor. Ancak karşı taraf da kendini savunmasız hissetmediğinden korunma ihtiyacını da kaybeder. Çatışma tamamen farklı koşullarda, farklı bir atmosferde çözülebilir.

Bu nedenle kişisel haklı olma ihtiyacımızın farkına varmamız önemlidir.

Anne babamızın ve diğer yetişkinlerin üzerimizde gücünün olduğunu hatırlıyoruz ama artık bu sona erdi. Bu , güvenlik duygusuna ihtiyaç duyan çocuk tarafın korkuyu deneyimlediği anlamına gelir.

Birine ahlaki nedenlerden dolayı zulmettiğimizde, bu kadar kızdığımız ve gücendiğimiz kişinin hangi niteliğini yansıttığını düşünmeye değer mi?

Belki de kendimize yasakladığımız şeyi yapıyordur? Belki onun bize verdiğine bağlıyız ve kaybı kabullenemiyoruz? Yani henüz sorumluluğunu alamadığınız hangi süreçte sıkışıp kaldınız?

Haklı olmayı istemenin sorumluluğunu almak, insanlar arasında bölünme ve çatışmalar yaratan güvenilmez bir desteği yaratmak için neden bu kadar çaba harcadığımızı aramaya başlamak anlamına gelir. Yanlışın yenilgi anlamına gelmez..

Haklı Olmak Bizim İçin Neden önemlidir?
Cevapla