Canımızı Sıkan Karakter Tipleri

SwordOfDemocles

Bazı karakter tipleri vardır ki her ortamda can sıkmanın ustasıdırlar. Ben bunları 5 kategoride değerlendiriyorum. Kendinize bir iyilik yapın ve bunlardan uzak durun.

Canımızı Sıkan Karakter Tipleri

Asabi-Saldırgan Tipler

Canımızı Sıkan Karakter Tipleri

Bunlar sakin olamaz, sakin cümle kuramazlar. Her sözü diken gibi batar insana. Pazardan elma alacaktır. Öyle yüksek ve sert bir ses tonuyla konuşur ki tezgahtarı dövecek zannedersin. Bir de bu insanların ulaşım araçlarındaki tavırları vardır. Taksiye binse zannedersin ki kendisi dünyanın tek hakimi, taksici de onun milyonlarca kölesinden birisi. Hele toplu ulaşım aracındaysa vay halinize. Birine omuz atar, öbürüne dirsek atar. İnsan gibi konuşup müsaade eder misiniz demeyi bilmezler.

Ukala Tipler

Canımızı Sıkan Karakter Tipleri

Ukala tiplerin en büyük özelliği aşırı korumacı ailelerde pamuklar içinde büyütülmüş ve bir dediği iki edilmemiş tipler olmalarıdır. Bir de yetiştirilirken sürekli pohpohlanmış, gazlanmış olmalarından dolayı da bambaşka bir alemde yaşarlar. Öyle ki Aristo "Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir" derken bu ukala tiplerin duruşu "bildiğim tek şey her şeyi bildiğimdir" havası taşır. Siz ne bilirsiniz ki? Ama o her şeyi bilir. Dünya onun için yaratılmıştır. Hatta öyle ki güneş bile onun etrafında dönüyordur. Bakışlarında size karşı bir aşağılayıcı eda vardır. Hiçbir şey okumaz ama her şeyi bilir. Hatta tıp bilimi bunları incelese nasıl beyni olmadan fikri oluyor konusunda bunları çözüp tez yazan kişi ordinaryüs olur. Aslına bakarsanız aciz, zavallı tiplerdir. Ne köy olur, ne de kasaba bunlardan.

Umursamaz Tipler

Canımızı Sıkan Karakter Tipleri

Umursamaz tipler Orhan Veli'nin şiirindeki kadın gibidir. Bir elinde cımbız, bir elinde ayna. Umurunda mı dünya. Bunlar için hayatta kendilerinden başka değerli kimse, kendi meselelerinden başka önemli mesele yoktur ve olamaz. Bilmeyerek kırdığı insan bir yana bilerek kırdığı insana karşı bile özür dilemek gibi bir insani erdem asla beyinlerinde bulunmaz. Onun bir ihtiyacı varsa koşup yardım etmek adeta tanrının emridir ama o kimse için kılını kıpırdatmaz. Ne bir gelecek kaygısı, ne hayata dair bir hedef ne de bir sorumluluk duygusu söz konusu değildir bunlar için. Vefa, dostluk, güven, samimiyet, sırdaşlık gibi kavramlar onların sözlüğünde yoktur. Onlar için dünyanın tek gerçeği kendileridir.

Ezik Tipler

Canımızı Sıkan Karakter Tipleri

Ezik insanlar hiçbir zaman kendileri olamazlar. Hep birinin koltuğunun altında yer bulan yalaka veya sünepe tiplerdir. Bu tiplerin kendi fikri, kendi düşüncesi, kendi kararı olmaz. Bulunduğu ortamın baskın karakteri veya koltuğunun altına girdiği kişi kimse onun bütün doğruları bunun için de doğrudur. Onun bütün fikirleri bunun da fikirleridir. Onun bütün zevkleri ve beğenileri bunun da zevkleri ve beğenileridir. Ezik tipler karakter yoksulu tiplerdir. Kimin yalamasıysa o kişi bunları sürekli ezikler, laf sokar, dalga konusu yapar ama bu tipler onun bile idrakine varıp da ne diyorsun sen diyemez kendi ezikliğine gülerler.

Kötümser Tipler

Canımızı Sıkan Karakter Tipleri

Kötümser tipler tam bir baş belasıdır. Felaket tellalı, hatta karadelik gibidirler. Özellikle TV haberlerinin cinayet, gasp, hırsızlıkla ilgili olanlarını izler ve sizlere o olayları sanki oradaymış gibi anlatır. Memleket bitti bitiyor, devlet gitti gidiyor, insanlık öldü ölüyor anlatır da anlatır. Hatta bizim memleketle sınırlı kalmaz. Uzaydan atılan 10 metrelik bir metal direğin toprağın 10 km altına girip deprem yaptığına, Amerikan savaş gemilerinden atılan bir silahla dünyanın her yerinde kasırgalar, hortumlar, seller üretildiğine adını bildiğinden daha emindir bunlara sizi de inandırmaya çalışır. Bitişler, yok oluşlar, batışlar, felaketler dışında insani bir tek söz çıkmaz ağızlarından.

Özetle mutluluğun yolu canımızı sıkan insanları kendimizden uzak tutmaktan geçer.

Canımızı Sıkan Karakter Tipleri
Canımızı Sıkan Karakter Tipleri
21 Cevap