Karakter Eğitimi: Kimseye Eyvallahımız Yok ;) !

Bencelere devam 😄

Bugünkü konumuz: Kimseye muhtaç olmamak

Karakterimizi geliştiren en önemli noktalardan birisi sorumluluk almaktır. Bunu yaparken en önemli nokta; kimseye ihtiyaç duyamadan kendi başımıza bunu başarmaktır. Bu aslında çocukluktan başlayan bir durum. Bir bebek, kendisinin yemek yemesi, tuvalete gitmesi gibi basit şeylerle başlayıp karakter ve özgüvene direkt olarak yansımaya başlayan bir süreç.

Bunun için birkaç önemli noktaya temas edelim:

1) Yardım istememek

İşlerinizi tek başınıza çözün!
İşlerinizi tek başınıza çözün!

Hayatta bilmediğimiz noktalarda yardım alırız. Yardım istemek ve soru sormak çok önemlidir; ancak kendi işlerimizle alakalı kimseden yardım istemeden kendi başımıza o işi başarmak, karakter gelişiminde çok önemlidir. Kendi çocukluğumdan bir anı paylaşmak isterim: "Almanya'da ilkokul 1. sınıftayken ödevlerimi anlayamayıp ilk zamanlar babama sorardım 😄. İki kere yardım etti, üçüncüde eğitimci kişiliğiyle yardım etmedi ve bir daha yardım etmeyeceğini söyledi... Sonra ne oldu? Zorlandım, 1-2 hafta, ama sonra bir daha kimseden yardım almadım... Daha sonra eve ödev getirmedim, hayatım boyunca. Okulları da birincilikle bitirdim 😎. Yardım almaya alışsaydım başaramazdım!"

2) Beklenti içinde olmamak

Beklenti ya hayal kırıklığıdır ya da Özgüveni kırıklığı
Beklenti ya hayal kırıklığıdır ya da Özgüveni kırıklığı

Bakıyorum, bilhassa Türkiye’de, beklenti üzerine tüm planlar… Araba alırken şu kişi bana yardım eder, destek çıkar… İşe girerken şuradan torpil yaptırırım… Diklenirken, kavga ederken bile beni falan korur… Bu kafa yapısı çok yaygın ve çok yanlış!

Bu karakterde zafiyete yol açar! Kimseden hiçbir beklentiniz olmadan hayatınızı planlayın! Ben kendim başarırım diyebilin ve başarın. Torpil gibi kavramlara tenezzül etmeyin. Ben hayatım boyunca kolay olan yolu değil (çevremin ve arkadaşlarımın desteğiyle, torpiliyle kolaylaşacak olanı) hep zor olan yolu seçip kendi yoluma gittim, tek başıma kimseye eyvallah etmeden… Sevdiklerimden menfaat ve beklentiyi uzak tutarak başardım, ve inanın lezzeti bambaşka! Karakterinize katkısı da!

3) Ekonomik Özgürlük

Kimseden Para kabul etmeyin
Kimseden Para kabul etmeyin

Ekonomik özgürlük, paran olması değil, güçlü bir karakterin olmasıyla da mümkündür…

Burada prensesleri tabii ki ayrı tutuyorum 😄, ama inanın, bilhassa bir erkek karakter gelişiminde gençlikten itibaren kimseden para istememeli… Hatta ailenizden bile sor, dışardan asla para kabul etmeyin! Sonra iş öyle bir noktaya gidiyor ki erkekler sevgilisinden para ister oluyor 😓.

Hayatımda ailemden dahi hiç harçlık isteğim olmadı, özel bursların hepsini reddettim. Devlet genel burs hakkımı dahi kullanmadım… ve inanın, hiç borcum olmadı. Bir şekilde bazen çok rahat, bazen idareli olup gitti… Bunu yaparsanız, kazancınız karakterinizde çok daha fazla olacak!

4) Bağımlılıklardan Kurtulun, Vazgeçebilmek

Kimseye hiçbir şey vazgeçilmez değildir!
Kimseye hiçbir şey vazgeçilmez değildir!

Sigara, alkol, kumar, aile, anne, sosyal medya hatta KS

Bağımlı olduğunuz bir şeyler olmasın! Kimseden sevgi dilenmeyin… Mutluluğu maddeden, oyun da veya internette aramayın!

Hepsinden vazgeçebilecek güçte olun… Bağımlılık hissedeceğinizde anında mesafenizi koyun ve onsuz yapmayı deneyin!

Bakıyorum, burada bazıları sosyal medyaya bağımlısı olmuş… Silebilin, vazgeçebilin… Hele sigara, alkol, kumar gibi alışkanlıklara kendinizi esir bırakmayın… Kurtulabilir, başarabilirsiniz…

Ve inanın, bunlar karakter gelişiminiz için çok önemli olacaktır… Güçlü bir karakter kimseye böyle şeylere bağımlılık geliştirmez…

Gerisi sizde… 😄

Kısa zamanda kişilik karakter kategorisinde fenomen olma challenge başladı!!!

Hepinizin tecrübe, tavsiye, fikir ve yorumlarınızı bekliyorum🍀

Bu konuda soru da sormuştum.

Kötü alışkanlıklarınız var mı? Ve Bağımlılıklarınız var mı?

#Alman #Prens #KimseyeMuhtaçOlma #KimseyeYükOlma #KendinBaşar #Alfa

Karakter Eğitimi: Kimseye Eyvallahımız Yok ;) !
Cevapla