Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?

meftun35

Selam, öncelikle hayatına bir insan girer ve zamanla ona karşı bakış açın ve duyguların değişmeye başlar. Bu zamanla yerini ya dostluğa ya hoşlanmaya ya sevgili olmaya ya da platonik bir sevdaya dönüşür. Bir zaman sonra istemeden o insandan gün içinde kurtulamazsınız ve kafanızda bir yerde Neden? Nasıl? soruları ile karşılaşır. Ardından da çıkmadığınız bir düzlüğe girersiniz. O zaman gelin! sizinle bu düşüncelerinizi hafifletecek yöntemlere göz atalım. :)

1. Sen insansın!

Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?

Hayatınızdaki o insana karşı değer verdiğinizden dolayı, ne yapsanız da içinizde bir türlü ona bitmeyen bir savaş verirsiniz! Bu aslında aklınızda cevabını bulmadığınız sorularınızın sizi dürterek "Acaba neden yapıyor? Neden konuşmuyor? Beni takmıyor mu? O gün neden yazmadı?" gibi düşünmenizi sağlar. Biliyorum takmamak oldukça zordur! Zaten ha deyince de olacak bir durumda değil!

Değer verdiğiniz için o insanı artık içinizde hissedip yaşarsınız. Onu gün içinde aklınıza çağırır ve davet edersiniz. Elinizde olan bir şey değildir. Öncelikle bu yaşadığınız şeyin normal olduğunu anlayıp, kendinize sakin olmanızı söylemek olacaktır. Evet değer veriyorum ve beni etkiliyor. Birinci adım yavaş yavaş kabullenmektir.

2. Akıl oyunu!

Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?

Öncelikle beyin çok fonksiyonlu bir işlem olduğu için aklınıza birçok düşünceyi getirir. Bu yüzdendir ki kendinizi düşünmeden alıkoyamazsınız. Gayet normal aslında insan vücudu çok muazzam yaratılmıştır. Sanırım düşünceleriniz size bir oyun oynuyor olabilir! Sizce?

Bu sorunun yanıtı kocaman bir EVET! Aklınızda o kadar düşünce ile kendinizi girdaba sokarsınız ki bu sefer her düşündüğünüz size olumlu gelmeye başlar. Kafanızda olmamış ve belki olmayacak birçok şeyi olumlu yaklaşıp, kendinizi o gün içinde ve gelecekte kaygıya sokarsınız. Aslında bu oyunda kendinizi şah mat edersiniz!

Genellikle insan ilişkilerinde işin içinden çıkamazsınız ve o kişi hakkında "Neden böyle yaptı? Acaba ne demek istedi? Noldu ki? Benden hoşlanıyor mu? Benim yakın arkadaşım mı?" gibi birçok düşünce ile yanıt arar, tahminlerinizi dizeler ve birçok cevabınızın sonunda da aynı yere dönersiniz. Evet, bir kez daha şah mat oldunuz!

Öncelikle takıntılı olduğunuz insan hakkında, elinize bir kalem kağıt almanızı ve sonrasında o insanın olumlu ve olumsuz özelliklerini yazmanızı istiyorum. Bunu yaparken de hafızanızı zorlayın ve her detayı beyninize hatırlatın. Bu işlemi yaptıktan sonra düşüncelerinize ve yazdıklarınıza baktığınızda, beyin size sinyal gönderecektir ve tepkiniz şu şekilde olacak "Aaa cidden ha bu da mı vardı!" sonra da beyninizin içinde bir uyuşukluk hissi olacak ardından 2 saniye sonra farkına vardığınız şeylerden dolayı, adeta vücut kendini toparlama durumunu yaşayacak. Biraz sonra da kendiniz bir şeyleri gördüğünüz için, artık o insana karşı bakış açışınız değişmeye başlayacak. İkinci adımı attınız bravo!

3. Sahiden değer mi?

Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?

Bir önceki madde de aklınızda bir taslak oluşturduğunuzu düşünüyorum. Taktığınız insan gerçekten takılması gereken birisi mi değil mi? kendiniz buna cevap verin.

Size karşı nasıl olduğunu az çok anlamışsınızdır. Belki sizi kendinden soğutmak istiyordur, belki sizden uzaklaşmak istiyordur, belki yaş farkından dolayı sizi istemiyor olabilir, belki sizinle kafası uyuşmadı, belki de boşlukta kalınca size yaklaşıyor olabilir. Örnekler çoğalabilir. Değerinizin karşılığını almıyorsanız şayet kendinize bir parmak şıklatın ve uykunuzdan uyanın!

Belki de gözünüzde çok abarttınız ve sıradan bir insanı muazzamlaştırmış olabilirsiniz.

4. Biraz gerçekçi ol!

Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?

O insana fazla değer verdiniz sanırım! Sahi bu zamana kadar okuyunca fark ettin mi gözünde birazcık değeri azalmaya başladı. Bence senin düşündüğün gibi öyle mükemmel birisi değil! Hatta fazla da değer veriyorsun! Şu ana kadar aklında bir şeyler oluştu! Ne yapalım sence? Bana sorarsan yavaş yavaş onu sıradanlaştırmaya başla ve o çok değerini de azaltmaya başla! Gerçekçi ol azıcık, gerçekçi bak duruma. O gözündeki hayal dünyana bakan gözlüğü de çıkar at!

5. O nasılsa ben de öyleyim!

Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?

Gerçekçi olmayı başardıysanız şayet, sıra o insana karşı nasıl bir davranış tutumunda olacağınız olacaktır. Öncelikle burada düşüncelerinizi artık kullanmayın! Biliyorum, düşünce işin içine girerseniz, kafanız yine allak bullak olacaktır. Bu maddeye kadar aslında sana birçok şeyi fark ettirdim. Artık neyi düşüneceğiz! Düşünecek bir şey yok!

O insanı olduğu gibi kabul edin! Yapısı öyledir! Sizin baktığınız yönden bakmıyor olabilir! İnatla da zaten artık üstüne düşmeyin. Bırakın ve salın!

Size karşı nasıl bir davranış gösteriyorsa, sizde ona karşı aynı tutumu sağlayın! "Normal muhabbet etmiyor ve size sadece Instagram'dan reels ve gönderi mi atıyor? Sizde ona karşı öyle olun. Size geç cevap mı veriyor? sizde ona karşı geç cevap yazın. Sizinle arada konuşmak mı istiyor? Sizde arada onunla konuşun." gibi bunları yaparken aynı etki tepkiyi gösterin.

Önemli bir şeyin altını çizmek istiyorum! Karşınızdaki insanla böyle oldunuz diye ona karşı bir kin tutmayın, tavır almayın ve trip atmayın!

6. Düşünmeyi bırak!

Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?

Sana biraz önce de söyledim. Düşünecek bir şey yok ve kalmadı da! Ya bıraksana onu düşünmeyi! Bak her şey ortada teker teker sana gösterdim. Düşününce bir şeyler kalkıp seninle onu düzeltmiyor! Aksine senden bir şeyler çalıyor. Şu an hayatından önemli anlar, saniyeler kaçıyor ve belki de yapacağın şeyi yapamıyorsun, sırf düşüncen yüzünden.

7. Kendine göster!

Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?

Sende zaten bunu yapabilecek yeti var! Sadece bunu kendine göstermen gerekiyor. Gün içinde onu düşünmediğini ve nasıl bir olgunlukta olduğunu kendine bizzat göster. Bunu başarabildiğini görmek sana kendini iyi hissettirecek.

8. Mesafeler!

Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?

O insandan uzak kalmak ve kendini ondan uzak tutmak, insana terapi gibi gelir. Olabildiğince mesafe kurup iletişime geçmezsen, günler sonra kendine onsuz da olabileceğini fark ettirirsin. Bir nevi içinde ona karşı bir şeyleri soğuttuğunu görürsün. Git gide soğur ve sonunda gerçek değer verme noktasına gelirsin. Artık gözündeki değersiz insan olmaktan çıkar. Normal ve tam olması gereken yerde olur!

9. Ona veda etmekten korkma!

Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?

Hayatında bir gün bir yerinde olmayacak o insan! Düşünmeye çalışsan, birçok kişi hayatına uğradı gitti. Bir gün onun gitme düşüncesini, aklının hep bir köşesine koy! Tek o insan için değil aslında, her insan bir gün gider!

O insanı kaybetmekten korkma! Kaç kişi geldi gitti, gitmez dediklerin bile gitti. Her insan hayatta sana bir şey öğretir. Yeri geldiğinde ona veda etmekten korkma! Çünkü onsuzda hayat devam ediyor ki yıllar önce hayatında yoktu, varlığından haberdar değildin. Şimdi mi yaşayamayacaksın! Ne değişti? Ben söyleyeyim hiçbir şey.

İnsan tek başına zaten üstesinden gelmeseydi, tek başına bu dünyaya gelmezdi. Etrafında insanlar dolu ama genel olarak teksin. Tek bir bireysin. Dediğim gibi başaramasaydın, tek şekilde yaratılmazdın. Demek ki aşabilirsin her şeyi!

Ona Takılmamalıyım Ama Nasıl?
24 Cevap