Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Sunrise_sunset_

Deniz, insan hayatının serüvenidir. Gelin birlikte bakalım, deniz bize ne diyor ve biz ne anlıyoruz?

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Kime sorarsanız bir sahil kasabasında, sahilde veya bir deniz kenarında hayaller kurar. Bu bizim hayatımızın eşini denizde görmemizden kaynaklıdır. Baktığımız zaman ruhumuzu bedenimizden alıp götürür sanki. Ne olduğunu bile anlamadığımız bir maceranın tam ortasında kalırız. Aynen hayatımız gibi değil mi?

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Dışarıdan bakanlar bizi hep keyifli, huzurlu ve hayatımızı onlarındakinden çok daha güzel görürler. Bir sahile bakan kim der ki bu sahilin keyfi yok?

Hep keyifli, sessiz, sakin ve mutlu. İşte bu bizim diğer insanlara ve diğer insanların da bize bakış açısı. Sahilin dili olsa, o kumdaki böcekler sıcaktan, attığımız çöplerden şikayetçi yengeçlerden ve denizin dalgalarıyla sürekli dövülen kumlardan ne sesler gelir.

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Cesaretimiz varsa şu sahile yakın kayalarda yalınayak gezelim, suyun dışındaki kısmında dilediğimiz kadar oturur ve evimizdeki koltuktan daha rahat deriz. Peki ya suyun içinde kalan kısımları? Onlar suyun gelgitleri ile birer jiletten daha keskin ve parçalayıcıdır, çünkü yaşadıkları onları o hale getirdi.

Biz insanlarda o sahile yakın taşlara gizlice işkence eden deniz gibi değil miyiz, yaşadıklarımız ve yaşattıklarımızla karşımızda olanlar sussa bile içlerinde, derinlerinde bizi parçalayacak duygular yok mu? Hepimiz birer deniziz.

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Bir anda alevleniriz, halbuki az önce sessiz sakin çarşaf gibi uzanan bir deniz gibiydik. Ne oldu diplerde dalgalar hareketlendi? Denize attığımız ve yuttu dediğimiz her şeyi deniz hareketlenince sahile döktü.

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Peki ne oldu ruhumuzda bir anda patladık her şeye ve herkese? İçimize attığımız ve herkesin yuttu dediği şeyleri dökmeye başladık. İşte bizimde yaptığımız, bize de yapılan şeyler bu şekilde bir gün kabarıp yüzümüze dökülür.

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Yeniden döneriz içimize, ne kadar çeşitli canlıyı insan sanarak hayatımıza alıp içimizde birer yaraya döndürmüşüz. Ve ne çok kişi hayatımızın renkleri olmuş. Kötülere mi kızalım yoksa iyilere mi şükür edelim o arada bir derede derken deniz gibi susarız.

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Gece iner denize. Günün hırçın veya uslu çocuğu sakin bir kadın gibi oturur yuvasında. Sanki sabahın o gürültüleri, renkleri ve savaşı biter. Söker makyajlarını ve döner kendine. Gece le yarışırcasına sessiz kalır. Bir kadının sessizliğindeki tehlikeyi, gece bir denizin sularında bulabilirsiniz ancak.

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Ve ruhumuzda kopan fırtınalar? Biz neyiz, kimiz. Neyi sevdik, kimi istedik, nerede olsun derken nerede, kiminle ve sevginin neresindeyiz. Denize sorsak söyler, sınırlarım vardır diye, biz insandık, kim veya kimler çizdi bize bu sınırları? Hayatımızı bize vermediler, bir deniz gibi. Diledikleri gibi izinsizce kullandılar, izin vermeseydi kabarırdı, itiraz ederdi dediler. Kabaran denizi kim hesaba aldı ki bizleri hesaba alsınlar. her şey kocaman bir yalan.

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

En sığ halimizde bizi anlamayanlar kadar, çok uzaklardan yüreğimizdeki yaraya dokunanlar çıkıp geldi. Birilerinin elinin önünde oluncamı değersizleştik yoksa biz hep değersiz miydik? Değersiz idiysek, uzaklardan gelenlere neden bu kadar değerli olduk?

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Hata nerede ben buldum galiba, onlara hep hazır ve yakın olduğumuz için, hep evet dediğimiz için değersizdik biz. Sahil kasabasında yaşayanların deniz orada demesiyle, tatile gelenlerin aaa deniz diyerek çığlık çığlığa koşması gibi yitti hayatlarımız.

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır

Evet, bizlerin denizden farkı bizler insanız. İnsan kendi hayatını kendisi yöneten, kimseye sormadan mutluluğuna yürüyen varlıktı. Şimdi hepimizin ayağa kalkma zamanı. Denizden öğrenmeliyiz mücadeleyi, o hep ayakta kalmayı bildi, bizde ayakta kalıp kendi hayatımıza sahip çıkmalıyız.

Not: Fotoğraflar alıntıdır, bence tamamen bana aittir.

Deniz İnsan Hayatının Kopyasıdır
32
12
Görüşünü yaz
12Kız Görüşü
32Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşleri

 • _BaşBelası_
  Deniz, insan yaşamının hem sınırlılığını hem de düşlerinin sınırsızlığını yansıtan mavi bir aynadır. İnsanın denizle ilişkisi, gizem ve sırlı bilinmezliklerle doludur. Bir yandan yalnızlığı, korkuyu ve karanlığı taşırken, diğer yandan da umuda yolculuğu, ışıyan-ısıtan bir aydınlığı, yaşama sevincini ve coşkusunu taşır. Bu yönüyle deniz, düalist anlamlar, kavrayışlar ve oluşlar çokluğudur. Dolayısıyla farklılık ve çeşitlilik evrenidir.

  Denizde, yaşamayı bilen ancak kendi yaşamının kaptanı olabilir, hem uzağı hem de yakını bilebilir. Herkesin içinde bir denizi olsa da; limanı olmaz. İçimizdeki deniz, yaşama tutkumuz ve anlam düzeyimizdir. Anlam ile tutku, insanı serüvenleştiren biricik etkidir.

  Yüreği denizde olan, yosunlu derinlikleri, sazlıkları, mavi düşler atlasını ve ufkun ötesini bilir. Denizin mavisini, sabahın kızılını bir yelken gibi göğsümüze asıp, yollara düşmek, en mavi köpüklü açığa demir atmak, en tatlı derya ıssızlığında, enginliğe maviyle dolup, düşlere umuttan nakış olmak, sonsuz mavide, incili yakamozlarda yıldızların seyrine düşmektir. Deniz deyince modern insanın aklına tatil gelir. Bu, bol güneş, kum ve eğlence demektir. Tabi ki insanın eğlenmeye de ihtiyacı vardır. Ama denizle insanın bu geçici gönül bağı kültürel değil, bir tatmin-haz-tüketim üçlüsüne dayanmaktadır.

  Bu statik bağ denizi kirletmektedir. Denizin kumunu, güneşini seven insan, aynı oranda çevreye yani çayların, nehirlerin kurumasına, canlı türlerinin yok olmasına ve insan kırımına yol açan savaşlara karşı, o denli ilgili ve duyarlı değildir. Denizi, insandan, doğadan ve en önemlisi de barış kültüründen koparıp, bir eğlence ve turizm merkezi haline getirmek, olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Deniz kültürü farklılık içinde bir olmanın da yaşam iradesidir. Deniz kadar insanı cezbeden bir şey yoktur. Düşle gerçek arasındaki ince çizgide insanı yakalar ve kendine hapseder. İnsanı büyüler, farklı dünyalara taşır. Bilgeliğin ışığının mavi yolculuğunun ardında bulma cabasında olduğunu unutmayalım.

  Saygılar❤️
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
 • superpsikolog
  Evet, insan ve dünyada olan her şey birbirinin aynasıdır. Düşmeyi, kalkmayı, öfkeyi, sevgiyi, sükuneti veya savaşı dünyanın her yaratılmış zerresinde bulabiliriz. Muheteş betimlemeler ve vurgular kullanılmış. Bir kaç defa okunası bir yazı olmuş.
  Sevdim 2 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1230
 • Affedilmeyen
  Deniz gibiyim.. derim bazen..
  kimi zaman dingin kimi zaman kırgın kimi zaman tedirgin kimi zaman öfkeli..
  su gibi olmalı insan birazda değil mi
  güzel bir yazı ve benzetmeler enfes olmuş..
  Sevdim 2 Kişi
 • IAmarPresterAen
  Harika ya 😊Emeğine sağlık
  Sevdim 2 Kişi
  • Teşekkür ederim harika bir bence olsun diye içimden gelenleri yazdım🤗

  • Çok iyi yazmışsın :) Tekrardan yazarsın inşallah :)

  • Yazacagim bence yazmayı seviyorum🤗

  • Hepsini Göster
 • Acid_Qeenn
  Güzel bir yazı olmuş eline sağlık...
  Sevdim 1 Kişi
 • Eʟᴘʀᴏғᴇꜱꜱꜱᴏʀ
  Emeğinize sağlık güzel bir yazı, dalgaların sesinin üzerimizdeki etkisi de gevşeme ve huzurlu bir haldir lakin yazınızın ana teması denizin insanın ruh halinin bir yansıması olduğu mesela öfke de dalgaların kabarması :)
  Sevdim 1 Kişi
 • AntoniusBlock
  Entel içerik, fena değil ama cümleler çok süslü. Düz yazı içinde şiirsellik kovalanmış, rahatsız edici değil bence fakat cümlelerin içi yeteri kadar dolu olmadığı için havada tam kalamıyor ve inişe geçiyor benzetmeler, metaforlar; havası soğuyan balon gibi.
  Sevdim 1 Kişi
 • Şiirselbiri
  Deniz gibi insan. Bi derya var göremediğimiz ve bilemediğimiz. Bu yüzden Çok beğendim okurken çok güzeldi...
  Sevdim 1 Kişi
 • bilmütercim
  Evet aynı dünyamız da insanın bir kopyasıdır 4de üçü su olduğu gibi aynı insanın da öyledir. Tebrik ederim çok güzel ve ufk açıcı olmuş.
  Sevdim 1 Kişi
 • Banker_Bilo
  Benimle aynı kuşaktan bir hanımefendiden, ne kadar da güzel bir yazı... Eline sağlık ☺️💐
  Sevdim 1 Kişi
  • Teşekkür ederim 🤗 yaşım yanlış yeni girdiğimde öylesine yazdım nasılsa bir daha girmem diye ama bağımlısı oldum🤗

  • Banker_Bilo

   😂 kaç ki?

  • Kadınları yaşı soylenmezmis😂

  • Hepsini Göster
 • AkumaGouki
  Mavilik insanı alır götürür ben nehirci olsam da denizin ayrı bir güzelliği var.
  Sevdim 1 Kişi
 • 06romeo
  Benceni çok güzel hazırlamışsın. Dopdolu bir arşivin var ve bu arşivi güzel değerlendiriyorsun her zamanki gibi. Üstelik çok emek de çekmişsin ve ben çok beğendim. Maşallah diyeyim de nazar değmesin sevgili arkadaşım. 🧿
  Ben de deniz hayranıyım. İnsan ruhuna dinginlik verir. Üstelik senin de dediğin hşbi kendi kendini nasıl da güzel besliyor, temizliyor ve geliştiriyor.
  Sonra “
  Bir kadının sessizliğindeki tehlikeyi, gece bir denizin sularında bulabilirsiniz…” diyorsun ya, işte bu betimlemen de çok kanalı. Bir kadın gözüyle denize yaklaşıp samimi şekilde yorumlamanız biz erkeklere de güzel ipuçları veriyor. Deniz insanın karakteri gibi değişkendir hem de.
  Bir kez daha eline emeğine sağlık. Teşekkür ediyorum sevgili arkadaşım. Deniz gibi temiz kalbinin olduğunu bir kez daha ispatladın. İyi ki varsın…
  #06romeo 😎
  Sevdim 1 Kişi
 • johnyx
  Yalnız bu çok güzel bir bence olmuş.
  Emeğine sağlık.
  Böyle özdeşleştirmen gayet yerinde.

  Teşekkürler...
  Sevdim 1 Kişi
 • KsKҽdisi
  Ve insanın içide denizin derinliği gibidir.
  Denizin ne kadar derin olduğunu bilmezsen boğulursun.
  Tıpkı insanların içini de bilmediğimiz gibi, kim bilebilir ki ne kadar derindi insan, bilmek gerek bilmezsen boğulursun.Deniz İnsan Hayatının KopyasıdırÇok güzel bir bence olmuş eline sağlık, keyifle okudum, şiir gibi döktürmüşsün aynı.
 • Young-Blood
  En çok da neye üzülüyorum? Hiç şöyle dizilerde ki filmlerde ki ya da bu görsellerde ki gibi güzel bir deniz göremedim ona çok üzülüyorum :(
  Sevdim 1 Kişi
 • Sakaryalim
  Emeğinize sağlık. Gerçekten güzel bir bence olmuş.
  Sade öz ve net. Resimler de gayet konuyla alakalı şekilde kullanılmış. 😊😊😊
  Sevdim 1 Kişi
 • biradetmehmet
  benzetmeler hoş.
  insan bu su misali kıvrım kıvrım akar ya...
  eve insan su misali...
  haliyle deniz misali
  Sevdim 1 Kişi
 • caydakidem
  Güzel bir yazı olmuş, emeğine sağlık 🌺
  Sevdim 2 Kişi
 • gecegündüzzzz
  Çok güzel yazmışsınız elinize sağlık😊
  Sevdim 1 Kişi
 • bengünaz16
  Waaww
  Sevdim 1 Kişi
 • Peugeot90
  Deniz hayattır.
  Sevdim 1 Kişi
 • babyface06
  Teşekkürler saol.
  Sevdim 1 Kişi
 • xunixx
  Ne güzel bir içerik 😍
  Sevdim 1 Kişi
 • Masör347
  Deniz insanin ruhunu okşuyor dinlendiriyor huzur veriyor
 • gelinherkes
  Güzel hikaye eline sağlık 👏👏
  Sevdim 1 Kişi
 • emre00
  Güzel paylaşım Deniz insana huzur veriyor
  Sevdim 1 Kişi
 • uzayfulda1453
  Deniz çok güzel huzur verir
  Sevdim 1 Kişi
  • Bana huzur veriyor🤗

  • uzayfulda1453

   Aynen hele yanlizken sadece denizin sesini dinle

  • Zaten yalnızım yalnız dinlerim 🤗

  • Hepsini Göster
 • Nazzz96
  ovvv göözlerim kamaştı maviden süperdi
  Sevdim 1 Kişi
 • Gentelmannn
  Deniz çok güzel
  Sevdim 1 Kişi
 • TaIIywacker
  Çok güzel bir bence olmuş, ellerine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
 • pskilog_man
  Paylaşım icin teşekkürler
  Sevdim 1 Kişi
 • sessizz33
  Güzel bence olmuş emeğine sağlık 🙂
  Sevdim 1 Kişi
 • DilaraSarıbudak
  Kesinlikle katiliyorum. Deniz olmazsa olmazimdir
  Sevdim 1 Kişi
 • eqablue
  sudan geliyoruz sudann
  Sevdim 1 Kişi
 • VesSelamTR
  Cidden öyle
  Sevdim 1 Kişi
 • 27esmerim
  Deniz aşığıyım elinize sağlık 🙂
 • SwordOfDemocles
  Hatika bir bence. Emeğinize sağlık
 • gunseinoglumami
  insanın özü zaten su değil mi
  Sevdim 1 Kişi
 • Sirednod
  Su hayattır
 • Alfa80
  Vaay imiş
 • KitapGibiAdam06
  Deniz insana huzur veriyor sesi guzeliyle
 • REYMYSTERIOfan
  Harika ya
 • SsertTErkek
  Denizi çok severim manzarası güzel
 • Gizli Üye
  Paylaşım icin teşekkürler...
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...