Belirsizliklere Karşı Savaş Açıyoruz

ToxiCs

Hepinize merhaba KScan'lar. Hayat bu kadar belirsizken, hayatı netleştirmeye çalışmak ne kadar mümkün? Kendimden örnek vermek gerekirse; Hayatta en tahammül edemediğim durum, belirsizlik ve belirsizlik yaşatan kişilerdir. Bu bana göre kısır bir döngü gibi geliyor ve bu sebeple sizlere bir kaç püf noktaları vermek istedim.. Tabii biliyorum ki umurunuzda değil.. :) Neyse hadi başlayalım..

#toxics

Netleştirme Çabası

Belirsizliklere Karşı Savaş Açıyoruz

Aslında belirsizlik ile savaşmak, gökyüzünü mızraklamak gibi anlamsız bir çabadır.. Kısır bir döngü gibidir. Geleceği netleştirmeye çalıştıkça daha çok çaba sarf ediyorsun. Çaba sarf ettikçe neler oluyor peki? Daha çok çaba sarf ettikçe, sonuç alamıyorsun. Sonuç alamadıkça kaygıların artmaya başlıyor ve daha çok çaba göstermek zorunda kalıyorsun. Sonuç: Enerjin azalıyor ve o kadar çok yoruluyorsun ki, o istediğin şeyden vazgeçmeye başlıyorsun... Mevcut konfor alanı ve yaşam alanından, vazgeçememek gibi tercihe mecbur kalıyorsun. Peki bunların tümü neyi ifade eder? Belirsizliğe tahammül edemeyen insanların, netleştirme çabasıdır. Bu insanlar için her şey siyah ve beyaz ikilisine denktir.. Her şey net olsun isterler.. Kısaca kendimi örnek göstereyim: Benim için bir şey ya vardır ya yoktur.. Ama, fakat ve lakin gibi cümlelerin hayatımda pek bir yeri yoktur. O gri renklere tahammülüm yoktur..

Not: Belirsizlikleri sevmeyen bir yapıya sahip insan, hayatı akışına bırakamaz.. İlişkileri akışına bırakamaz ve her şeyden haberdar olmak isterler.. Sende böyleysen, hadi kahve içelim karşim.. :D

Tez Canlı Olmak / Tahammülsüzlük

Aaa biz :D
Aaa biz :D

Günümüzde çok sık duyduğumuz bir cümle değil mi? Bu insanlar için her şey net olmalı ve her şey o an olmalıdır... Bu insanlar genellikle tartışma anını müthiş derecede uzatmayı severler. Neden? Çünkü o tartışma mutlaka orada çözülmeli ve netleşmelidir. Aslında zihnimiz bize şunu söyler: Bir yanda sorun varken, hayatımı sürdüremiyorum... Örnek verelim mi? Kişinin kayınvalidesi veya kök ailesi ile ufak tefek sorunları var ise, bir yandan evliliğe geri dönemiyor.. Beyin şunu söyleyemiyor: Orada sorun var ama hayatımı yürüteyim diyemiyor. İlla orası netleşsin istiyor. Fakat bazı ilişkiler doğası gereği, istediğimiz netliği bize sunmayacak. Burada şunu eklemek isterim: Belirsizliği her zaman bir tehlike olarak değil, o belirsizliğin veya bize göre net olmayan durumun bir doğası olduğunu kabul etmek zorundayız.. Farkında olmadan aslında her durumu netleştirmeye çalışırken, diğer insanlar ile birlikte çok daha fazla sorun yaşıyoruz..

Akışa Bırakamamak

Dalga var diye, kürek çekmekten vazgeçebilir misin?
Dalga var diye, kürek çekmekten vazgeçebilir misin?

İlişkiler de ise bu durum biraz daha zor... İlişkiler de belirsizliğe tahammül edemeyen bir kişi ne yapar? Ya kesip atar ya da bir türlü karar veremez.. 10 yıldır flört edip adını koyamayanlar da, tanışır tanışmaz böyle olmaz adını koyalım diyen kişilerin, belirsizliklere tahammülü yoktur.( Yahu bir kahve içeydik be :D ) Belirsizliğe tahammül edemeyen iki tip insan vardır: Ya susalar ya da bağırırlar... Ya bir türlü karar veremeyendir ya da hemen karar verendir.. Peki bu size ne çağrıştırdı? Siyah-Beyaz kavramı... :) Ortası hiç bir zaman yoktur.. Seçimlerde öyledir aslında. Öfkeli biri ile boşanır ve gider daha sakin biriyle yapabileceğini düşünür ama onunla başka bir sorun çıkar.. :)

Not: Kardeş zorlamayın bizi, net olmaktan korkmayın.. Korkuyorsanız, kimseyle muhatap olmayın. :D

Korku ve Savunma Mekanizmaları

Belirsizliklere Karşı Savaş Açıyoruz

Belirsizlik korku yarattığı için, kişinin bu belirsizlikler ile baş edebilmek için ortaya çıkardığı bazı savunma mekanizmaları vardır. Nedir bunlar? Belirsiz alana girmemek, belirsiz alan ile ilgili herhangi bir karar almamak, belirsiz gördüğü konu veya kişi ile ilgili bağlantıyı artırmamak.. Örnek: Karşındaki kişinin net olmaması sende korku ve kaygı yaratıyor, sen kaçıngan bir eylem gösteriyorsun.. Yani bir tarafta yanlızlığından dolayı mutsuzluk ve sıkışma yaşarken, bir yandan ilişkilerden uzak duruyorsun. Şunu fark ediyor musun? Kaygıların seni adım atmaya engelliyor.! Peki bunun çözümü nedir? Belli bir nokta belirsizlik hayatının her noktasında var. İnsan yaşamı itibarı ile zaten belirsizlik üzerine bir yaşam sürüyor. Öleceğini bile bile yaşayan bir canlının, hayatta en küçük belirsizliğe tahammül edememesi algısal bir yanılmadır. İkinci çözüm ise şu: 'Şu an bunu yazarken bile gülümsüyorum :)' Birini tanımadan onunla ilgili karar alamıyorsan, tanıdıkça karar vereceksin..

Not: Ben belirsizlikleri seven biri değilim. Fakat ben denemekten ve yanılmaktan korkan biri de değilim.! Bunu neden söyledim? E bence yazmışsın kendin böylesin len.. :) Dememeniz için...

Beyefendi Nasıl Baş Edeceğiz Sadede Gel

Belirsizliklere Karşı Savaş Açıyoruz

Belirsizlik ile baş etmek istiyorsan; O stres, incinme, kırılma ve üzülme durumlarına kendinde izin vereceksin.! Üzülmeden, kırılmadan hiç bir zaman gelişemezsin. Aslında bu toleransımızı artırmamız gerekiyor. Bütün belirsizliklere tahammül edemeyen insanların ortak özelliği: Dayanıksızlık, strese ve gerginliğe dair kendine olan güvensizlikten kaynaklanan, baş edememe korkusudur. Bunların çekirdeğinde çaresiz kalacağına dair korkulu senayrolar vardır. Bütün belirsizliklerin çekirdeğinde en kötü senaryoya dair filmler döner zihninde.. İleride şu an %1 olan risk durumu acaba ileride %80 olabilir mi ? Aklını süreki bu kurcaladığı için, hiç bir zaman ilerleme sağlayamayabilirsin. Peki bu durum çözülemez mi? Destek aldığın sürece her zaman bir çözüm vardır.!

KİŞİ KENDİNİ ÇARESİZ OLARAK HİSSEDERSE, HER ZAMAN O DURUMA DÜŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜR VE O ORTAMDAN KAÇMA EYLEMİ GÖSTERİR...!

Aslında şöyle bir durum da var: Belirsizlik ile bir baş etme yöntemi yoktur. Neden? Sana göre belirsizlik, aslında herkese göre bir bilinmezliktir. Ama benim önerim şu: Bunu zaten netleştirmeye çalışırsan, hata yaparsın. Sor kendine şimdi: İleride evlenirsem mutlu olur muyum? Bu belirsizliğin bir cevabı yoktur.! Bunu sana cevaplayan insanlar zaten falcılık yapıyor ve bunun hiç bir karşılığı yoktur. O fal meraklılarına da şunu söyleyeyim: Eğer falcılar bunları biliyor olsaydı, geçen yıl 150 bin kişi boşanmazdı... :) Bütün belirsizlikler falcılık üzerine kurulur ve insanın doğa üstü gücü yoktur... Bu şahsiyetlerden medet umarak, bilinmezlikleri gidereyim de rahatlayayım kaygısı peşine düşmemeni tavsiye ederim.. :)

Not: Gerçekten şu an yazmaktan yorulduğumu hissetmeye başladım.. :D

Değiştiremiyorsan Kabul Etmek ZORUNDASIN

Belirsizliklere Karşı Savaş Açıyoruz

Kontrol edemediğin veya değiştiremeyeceğin her şeyi kabul etmek zorundasın. Ya vazgeçeceksin ya da kabul edeceksin. ( Ben vazgeçmeyi tercih ederim. ) Kontrol ettiğin ve bir şeyleri sürekli değiştirmeye çalıştığın sürece, bu işin bir sonu olmaz... Bir şeyleri kontrol etmeyi bıraktığında o doğal akışın o kadar da kötü olmadığını göreceksin.. Nerede hata yapıyoruz? Sadakatsizlik ile ilgili sürekli olarak kadının/erkeğin bize sadık olup olmadığını kontrol etmeye çalışyor veya sadık kalmasını sağlıyoruz. Önerim şu: Bugün belirsizlik yaşadığın ve tahammül edemediğin bir şeyin değişmeyeceğine inanıyorsan, o durumu akışına bırak...

Not: İleri de şöyle olursa, böyle olur gibi düşünceler sadece uyku kaçırır... O zaman evden dışarı adım atma... Dışarıda dolaşıyor olmakta bir belirsizliktir. Trafik kazası geçirme ihtimalin var.. :)

E bu kadar yazmışken tek taraflı olmasını istemedim. Misafirlerime iki adet soru yönelttim, bakalım onlar ne cevaplar vermiş bizlere.. :)

@Alphonse55

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Kişisel alanım derken bahsedilen şey kendi hayatım ve yakın çevre ilişkilerim ise bu konuda oldukça tahammül eden bir yapıya sahibim. Şöyle ki kendimi bilen biri olarak ve kişisel alanıma yakın bulduğum kişilerin söylemleri de bu alanda ne kadar sabırlı biri olduğumu onaylar. Konu burada duygusal ikili ilişkilere giriyor ise yani duygusallığım mantığımın önüne geçiyor ise tahammül seviyem tam tersi oranda oluyor. Verdiğimi alamadığım bir belirsizlikte durmanın psikolojik olarak beni kötü etkilediğine daha önce şahit olduğum için belirsizlik oluşturan insanlardan kendimi uzaklaştırıyorum Yani seviye olarak yorumlayacak olursak bir hayli yüksek diyebiliriz. Duygusallıkta tahammülsüzüm. Böyle olmasaydı deprosyona girmiş yıkık bir birey olabilirdim.

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Silahlarım oldukça fazla. Buna ne kadar pozitif bakmasam da kinciliğim ve umursamazlığım iç içe giriyor. Aslında mantıksız iki kavram görünse de bir insanın yaptığı davranışı değil ben direkt kişiyi umursamam ve yaptığı davranıştan ötürü kin tutarım. Yapılanı unutmam ama yapanı unutabilirim. Neyse bu başka yere gidiyor dur Psikolojik olarak kendimi iyi hissetmenin her şeyden daha önemli olduğunu, verdiğim kararların bu neticede daha sağlıklı olduğunu bildiğim için belirsizliklere karşı savaşmayı değil, oluru varsa oluruna bırakmayı yok ise uzaklaşmayı tercih ediyorum. Belirsizliği oluşturan unsurlara yakından bakacak olursak da umudun gereksiz bir eylem olduğunu gözlemleyebilirim. Belirsizlik olmayan bir hayat kurmak kişinin elinde olan bir şey. Belirsizliği oluşturan kişi veya kuruluşlara itibar etmemek daha iyisi.

@_Jante_

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Kişisel alanımda belirsizliğe karşı tahammül seviyem günden güne artmaya başladı sanırım. Eski ben olsa çok daha keskin bir şekilde cümleler kurabilirdim ve netlikten yana olduğuma dair çok büyük cümleler kurabilirdim ama hayatın başlı başına belirsizlik olduğu gerçeğini ilerleyen yaşımla birlikte daha da iyi idrak ediyorum. Kişisel alana indirgersek, bu kişisel alana giren ki bu bir dost, sevgili, iş, yaşayış tarzımız gibi sıralayabileceğim onlarca şeyin bir 3. faktör neticesinde değişebileceği gerçeğini biliyorum. O nedenle karmaşa ve belirsizlik içerisinde dalgalarla savaşmak yerine suyun derinliklerinde ilerlemek ve okyanusun kanunlarını kabul etmek bana çok daha cazip gelmeye başladı. Tahammül seviyem hiç olmadığı kadar yüksek.


Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Bu sorunun cevabını 1. sorunun içerisinde verdim sanırım. Belirsizliğe karşı en büyük silahım çevremde oluşan karmaşayı kabul etmek, belirsizliklerin benim iç huzurumu bozmasına izin vermeden sürprizlere açık bir şekilde yoluma devam etmek.

@FeroniaY

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Kişisel alanımda belirsizliğe tahammül edemem. Özellikle de ikili ilişkilerimde kan bağı olsun veya olmasın bu durum fark etmez. Karşımdaki insanın tavırları, söylemleri kısacası her şeyi net olmalıdır. Özellikle de KS'de aşk ilişkileri kategorisi altında bu soruya dair çok fazla örnek görebiliyoruz. Soruları görmem bile sinirlenmeme yetiyor, o derece bir tahammül.


Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Kişisel alanımda belirsizliğe karşı çok etkili bir silahım var: Belirsiz olmamak. Fahrettin Koca'nın açıklamasına döndü. Kişi hem bireysel hem de toplumsal ilişkilerinde net olduğu müddetçe çevresindeki insanlar da belirsizlikten uzak duracaktır. İkili ilişkilerimde belirsizlik var ise o bireyden direkt uzaklaşırım. Veya bireysel olarak kendi içimde bir belirsizlik yaşıyorsam hayal kurarım. Hayal kurmak bir nevi yaşamaktır zaten, bence güzel bir silah olacaktır.

@VişneSuyuİçtiBayıldı

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Belirsizlik dediğimiz şey aslında hayatın her zaman içinde olan bir şey. Ben siyah beyaz bir insanım; benim hayatımda herşey net olacak; bir şey ya iyidir ya kötüdür; ya siyahtır ya beyazdır. Sürekli belirtisiz haraketlerde bulunan insanlar bir süre sonra beni bunaltmaya başlar. Ben hayatı akışa bırakan birisi olmadığım için o konu orda o an çözülüp kapanacak.

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Çözüm olarak gördüğüm tek yol her zaman olduğu gibi o belirsizliği ortadan kaldırmak. En mantıklısı da bence bu; baş etmeye çalışacağıma direk ortadan kaldırayım daha iyi. O kadar kafa yoracak birisi de değilim.

@Live_your_dream

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Belirsizlik kime göre neye göre? Belki belirsizlikler yaşadığım durumlarda sadece kendim ile alakalı bir dorun değildir, bana bunu yaşatan kişi ya da kişilerden kaynaklanıyordur. Ama o insanlara sorsan dünyanın en net insanıdır, bence belirsiz davranışlar kaçmaktan ve korkaklıktan başka bir şey değildir! Ben kendimin net bir insan olduğunu düşünüyorum ve karşımdaki kişi iletişimde bana karşı belirsizse eğer bu bende çok ters tepiyor çünkü ben net oldukça karşımdaki daha çok saçmalıyor gibime geliyor o yüzden tahammül seviyem bu tarz kişilere oldukça düşük diyebilirim...

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Net bir cevap alana kadar devam ederim genelde, bu silah mi bilemem ama umrumda olmayan belirsizliklerde susarım ve önüme bakarım fazla enerjimi harcamak istemem. Eğer umursamaz davranmak silah ise sonuna kadar kullanırım sanırım…

@ta00ta

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Belirsizlik doğal olduğu kadar insanı strese sokan ve bazen sinirlerini bozan bir durum. Hal böyleyken bazı şeylere tahammül göstermek zorlaşabiliyor. Bu gibi durumlarda en azından bir şeylerin iyiye gideceğini ve iyi olacağını, çözüleceğini düşünmek beni motive ediyor ve bana doğru yolu gösterdiğine inanıyorum. Tahammülüm sıfırlanana kadar sorun ortadan kalkmış oluyor.

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Çok sık belirsizliğe düşen bir insan değilim. Detaycı biriyim. Aslına bakarsak bu bazen daha da fazla kafa karışıklığına yol açıyor ama çoğunlukla da çözüme ulaştırıyor. “İnce eleyip sık dokumak” derler ya, bu gibi durumlarda tam da o devreye giriyor. Kötü sonuçlanma ihtimalinin de olduğunu bilmek ama doğruyu seçeceğime inanmak en büyük silahım diyebilirim.

@BeşiktAşklıHatunn

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Kişisel alanımda belirsizliğe karşı tahammülüm azda olsa var çünkü bende biraz öyleyim sanırım biraz hastalık gibi düşünülebilir ama belirsizlik bana göre iyi mesela bir konu oluyor daha belli değil zamanla derim veya bunu belli etmem karşımda ki bekler ama sonra alakayı keserler yoruyor diye herhalde belirsizlik benim diğer adım tahammül edebilen varsa baş tacıdır net olan her şeyin sonu kısadır belirsizlik iyidir az üzer az yorar..

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Silahım yok bana karşı yapılacak tek koz beklemeleridir, herkesi belirsiz olmaya davet ediyorum karın ağrısı ve eziyet gibi gelebilir karşıdan bakınca konuşunca ama dediğim gibi belirsiz olan şeylerin sonu daha uzundur inşallah yorumlarda belirsiz olan biri vardır ve beni anlar ama sanmıyorum çok çok az vardır bu türden...

@яüүαмsı

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Belirsizlikleri hiç sevmem. Ama bende belirsiz bir insanım buda ayrı bir konu.. bu yüzden belirsiz şeylere bir süre katlanırım gözlemlerim kafamda taşları bir şekilde oturtmaya çalışırım ve beklerim de bu esnada tahammül sınırım işte burada başlıyor belirsizlik artı olağan olayların tezattigi kafamda soru işaretleri artıkça şüpheci tavrimda artar ve sonlandırmak isterim durumu ki o zaman pek hoş olmaz.

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Belirsizliğe karşı silahım olayları gözlemlemek galiba ön sezilerime güvenirim ve bu seziler doğrultusunda da ilerlerim sonuç tahmin ettiğim çıkar...

@Afraa2727

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Açıkçası kişisel alanımda belirsizliğe karşı tahammül seviyem hiç yoktu özellikle duygusal ilişkilerde ama belirli durumlarla karşılaşınca veya birşeye çok bağlandıktan sonra ondan olumsuz tepki Alınca tahammül seviyemin olmadığını fark ettim kısacası kişisel alanımın rahatlığı Bozulunca bu sefer sorumluluklarımı yerine getirememye en küçük bir şeyi yapmamamaya başlamıştım buna karşı tahammül seviyem toparlandıktan sonra motivasyon aramayıp sorumluluklarıma biraz daha kendimi itemeye çalıştıktan sonra tahammül seviyem daha normal düzeye indi ve daha tahammülü olmaya başladım.
Şöyle bir durumda var belirsizliğin ne olduğuna da bağlı ben şu an mesleğimde kendimi geliştirmek istiyorum ama bunun için bir çok konuda bilgi sahibi olmak zorundayım ve bu mesleki kariyer basamakların da da belirli sabır göstermem gereken şeyler var uzun vadeli olduğu için aradaki sorumluluklarımı disiplinli bir şekilde yapmam gerekiyor ama bunu yaparken kendimi çok boğmamam gerekiyor.

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Bi şekilde o belirsizliği yok edemesem de en azından karşımdakini veya istediğim şeyi kaybetme uğruna olsa bile düşündüklerimi söyleyebiliyorum çünkü benim için doğrudan çok kendimce doğrunun ne demek olduğu çok önemli sonuçta fikirlerimiz değişiyor yaşa göre ya da bunun bazı durumlardan sonra ama önemli olan o an ki fikrini savunabilmek yani bu şekilde bir silahım var :)

@PiLLy_BheBek

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Geleceği bilemediğimiz için aslında her gün tam olarak bir belirsizliğin içinde yaşıyoruz.
Endişeli ve sabırsız bir insan değilim ve bu yüzden belirsizlik içeren herhangi bir durumla karşılaştığımda hoşgörümü koruyabiliyorum. İnsanlar belirsizliğe tahammül edemediği zaman aşırı güven verilmesi gerektiği beklentisine giriyorlar. Bence bu normal bir iletişim kurmayı oldukça zorlayan bir duygu.
Bu hayatta bazı şeyler için hiç bir zaman emin olamayabiliriz. Belirsizlik karşısında sakin kalmayı ve hoşgörülü olmayı tercih ediyorum ,böylece durumu daha iyi analiz edebilecek zamanı da kazanmış oluyorum. Bu tahammül sürem için bir süre veremem. Tamamen olaylara ve kişilere göre değişken bir durum. Ama hemen pes edip kaçanlardan biri değilim bunu biliyorum...

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Hayatta edindiğim tecrübelerim en büyük silahım. Sabırlı ve anlayışlı yapım ile birleşince gerçekten güçlü bir silaha dönüşüyor :)

@Ms26Ms

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Kişisel alanımda söz konusu olan her türlü belirsizliğe karşı tahamülüm yoktur. Belirsizlik içinde kalmayı sevmem.
Çözümlemeye meraklı ve ilgili birisiyim, benim için yeni bir bulmaca hissi verir. Analiz ederim belirsizliğe nasıl geldiğimi sorgularım. Olumlu veya olumsuz bütün seçenekleri kendi içimde değerlendiririm, bu yüzden gitgel içinde kalmam bir an önce seçim yaparım ve o konu üzerinden yol alırım.

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Bu konuda en etkili silahım kendimi çok iyi tanıyor olmam. Kendi denklemimi bildiğim için içinde bulunduğum belirsizliğin psikanalizini çözümlemek uzun sürmeyecektir. Kendime karşı fazla katıyım yüzleşmekten kaçmam.

@SunshineofNefertiti

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Bunun bireyin ruhsal durumuyla yakınen ilgili olduğunu düşünüyorum ve bir de bireyin o an ki konumu ve kişilerle olan münasebeti, iletişimi ve bu çıkmaz için bir imkanı olup olmaması ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Birey kendini yüksek kaygı içinde hissediyor ve çıkmazsan kurtulması pek mümkün görünmüyorsa doğruca bir stres içine girer. Bu stres düşünmeyi, mantıklı yaklaşımı perdeler ve yoğun kaygı doğurur. Bu bağlamda birey, sonraki adımında ne ile karşılaşacağını, sonuçların ne olacağını bilemez. İşte bu tüm yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyecek bir durumdur. Böyle zamanlarda tüm samimiyetimle söylemem gerekirse ki şu an bu durumdayım, bunu tolere edecek bir hamlem yok ve her şeyi tam kıyısında yaşamaktayım. Sanırım biraz hisli ve hassas insanların bunu atlaması oldukça meşakkatli oluyor.

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Fikirlerimi beyan edemediğim, beni bir arafta bırakırcasına yaşanan sorun olan bu belirsizliğe karşı en etkin silah sanırım kesinliği ortaya çıkarmaktır. Tabi her kesinlik ve çıkmazdan kurturan ortam ve düşünceler yeni sorunlarla gün yüzüne çıkar. Bu da demektir ki yaşamımızın her anında belirsizlikler olacaktır. Bu bağlamda bu durum tüm yaşamımı, davranışlarıı olumsuz etkiler. Fikirlerimi sağlıklı beyan edemem ve sağlıklı olması da olası değildir. Bunlara bir nebze tahammül edebilirim. Buradaki arkadaşlarıma şunu önerebilirim, daha olumlu bakmak, durumu analiz etmek ve sonuçlarını, getirilerini hesaplamak olabilir. Olaylara, içindeki o çıkmaza daha pozitif telkinler insanın tahammül seviyesini arttırır. Burada bireyin inanç sistemi de oldukça önemlidir. Stresle ve belirsizlikle mücadele etmek için stresi kontrol altında tutmakta önem arz eder. Öyle ki stresle baş eden kişi tüm yönleriyle kendini güvende hisseder. Bu gibi durumlarda güvende hissetmek daha mantıklı davranmayı beraberinde getirir. Bu da demektir ki daha kaliteli yaşam ve daha sağlıklı iletişim, sosyal ilişkiler..

@mekanınsahibinil

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Kişisel alanımda belirsizliğe, müdahaleye, ortaklık girişimine ve benzeri olumsuz hiçbir girişime tahammülüm yok benim. Bizler kendi bölgesini işaretleyebilen canlılar değiliz her şeyimiz soyut ilerliyor bu anlamda. Ben de kalabalık bir ailede büyümüş biri olarak kendi sınırlarımı, özelimi oluşturmak ve bunun sınırlarını muhafaza edebilmek için çok çaba sarf etmiş bir bireyim. Belirsizlik ise benim hayatımın hiçbir noktasında yer alamayacak bir kusur. Kusur diyorum çünkü belirsizlik insanları yavaşlatır, düşünen bir birey için zihni sürekli meşgul eden kazanımsız bir eylemdir. O yüzden kişisel alanım da dahil olmak üzere hayatımın hiçbir noktasında belirsizliğe tahammülüm yok benim.

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Ekarte ediyorum. Bu belirsizlik benim düşünce dünyamdan kaynaklanıyorsa düşünmeyi reddederim, diğer şahısların böyle bir girişimi varsa da direkt hayatımın çok uzağında tutmayı tercih ediyorum. Ben dostunu yakın tut düşmanını daha da yakıncılardan değilim. Bu sürekli savaş demek. Bazen en iyi saldırı güçlü savunmadır. Bunun için de düşmanı içime sokmamakla beraber yakınımda da barındırmıyorum. Belirsizlik için en iyi silahım onu ekarte etmek oluyor dolayısıyla.

@kanya

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Belirsizlikler bizi endişeye ve korkuya sürükler, kafamızdaki herhangi bir sorunun çözümünü öngöremediğimiz zamanlarda bu durum oluşur. Peki biz ne kadar zaman belirsizliklerle yaşayabilirsiniz...Bunun net bir cevabı yok ve her insana göre değişir. Benim bu gibi durumlarla hedefim çözüme en hızlı şekilde ulaşmak oluyor, eğer bir hafta gibi bir zaman içinde belirsizliği kafamdan atamazsam o konuyu bir daha açmamak üzere kafamdan silip atıyorum.

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Kişisel alanımda belirsizliğe karşı en büyük silahım mesafe koymak , mesafeli yaklaşmak oluyor. Benim üzerimde belirsizlik yaşatan her neyse onu olabildiğince kendimden uzak tutmaya çalışıyorum. Duygularımı yönetmesine izin vermiyorum.

@_ViViR-

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Tahammül Seviyen Nedir? Belirsizliğe karşı tahammülümün ne kadar kısır bir döngü olduğunun zaman zaman farkına varıp ama bir o kadar da baş etmeye çalışan biri olarak başlamak isterim. Her zaman netlikten yana oldum.Hiç ortam olmadı.Griye yer vermedim hayatımda. Griye yer vermedim hayatımda.Tahammülüm olmadı çünkü. Her eylemden haberdar olmak istemek ama kuralıyla olmasından yana oldum. Sanırım bu tez canlı biri olduğumdan kaynaklı oldu. Her şey anında olsun düşüncesi. İnsanlara güvenme zorluğu çeken kişilerin belirsizliğe tahammülü yoktur diyebiliriz. Ama bu netlik arayışı bir zaman sonra insanda öfke ve yorgunluk hissini yaşatıyor.
Mesela hayatımda bir sorun varsa başka bir konulara odaklanmakta zorluk çekerdim. Ama artık akışa göre yaşamayı başarabiliyorum. Bana ne faydası ne de zararı oldu diyebilirim.

Kişisel Alanında Belirsizliğe Karşı Bir Silahın Var Mı? Aslında ben şunları düşünüyorum. Üzülmeden kırılmadan incinmeden bu belirsizlik döngüsünden kurtulamazsın.Kötü olayları didiklemek yerine kendine izin vereceksin kaçmak yerine yaşayacaksın.Bizler dünyanın kötü şartlarına bile hemen adepte olan canlılarız. Yeniden toparlanıp diriliş biliyoruz. O zaman belirsizliğin silahını iyiye ya da kötüye kullanmak yine elimde diye düşündüm.

Tüm arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum.. :)

Belirsizliklere Karşı Savaş Açıyoruz
31
26
Görüşünü yaz
31Kız Görüşü
26Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • biradetmehmet
  Hayat bu kadar belirsizken diye başlayan bir yası baya uzun ve zor bir yazı acıkcası iyi kaleme alınmasa hiç okunacak gibi değildi ama iyi yazılmış...
  Farklı fikirler alınmış...
  şahsen benim için hayat hiç belirsiz olmadı asla belisrsizlik hissi yaşamıyorum yarın ne olacagını bilmiyor olmak belirsizlik anlamına gelmiyor... benim için.
  Bir seyin ne olacagını bilemediğim anlarda en fazla "hayırlısı inşallah" deyip çekilmeyi iyi becerebiliyorum. hiç bir sey için endişe etmeye gerek yok mutlak olan şey olacak
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Live_your_dream
  Bence bu bence çok güzel bir bence oldu, emeğine sağlık ve tebrik ederim farklı bakış açılarına yer vermek ayrımcılık katmış bencende☺️
  katılan ve katkı sağlayan arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum umarım gerçekten KScanlara faydalı görüşler sunmuşuzdur😃
  Benimde fikirlerime önem verdiğin için ve bencende yer almamı istediğin için teşekkür ederim 🙏🏼
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3025
 • SunshineofNefertiti
  Öncelikle beni de aranıza kattığından dolayı çok sevindim. İçinde olduğum durumdan dolayı katılımı geç sağladım. Bunun için hepinizden özür dilerim..
  Katılım sağlayan tüm arkadaşlarımın yüreklerine sağlık. Çok güzel ince dokunuşlar yapmışlar.

  İşin aslı da izlemem gereken yolu da bana dahi göstermişler. Ellerine, yüreklerine sağlık.
  Birazdan tekrar okuyacağım.
  Herkese selam olsun. Teşekkür ederim dostum.
  • ToxiCs

   Ben teşekkür ederim. :)

 • Ms26Ms
  Keyifle okudum, dolu dolu bir bence olmuş. Katılan tüm üyelerin emeğine sağlık.
  Böyle bir bence çalışmasına rehberlik ettiğin için taktir ettim.
  Fikirlerime yer verdiğin için teşekkür ederim.
  👒
  • ToxiCs

   Katılım için ben teşekkür ederim..

 • ta00ta
  Başta senin sonra da emeği geçen herkesin kalemine sağlık. Bir bütün olarak fazlasıyla doyurucu bir bence olmuş. Bana yer verdiğin için de tekrardan teşekkürler. 🙃
  • ToxiCs

   Ben teşekkür ederim. :)

 • Alphonse55
  Okuduğum en uzun bence idi bu sanırım. Kahvem bitti okurken kahve borcunuz var bana artık :D Başkalarının düşünme yapısını görmek de beni değiştiremese de bakış açım olarak çoğu kişiyle aynı olduğumu görmek bir tık sevindirdi diyeyim. Bencede emeği geçen herkesin ellerine sağlık 🐣
 • _ViViR-
  Farklı düşünceleri okumak hoş oldu 🍒
  Düşüncene sağlık..
 • _ΛqresiF_
  öhh okurken yaşlandım.
  emeğine sağlık..
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim.. :)

 • FeroniaY
  Gayet açıklayıcı, ayrıntılı, tüm incelikleriyle düşünülüp yazılan bir Bence yazısı olmuş. Eline emeğine sağlık. 👏 Farklı insanların perspektifinden bakmamızı sağladığın için daha da faydalı bir yazı haline gelmiş. Bu insanlar arasında benim kanaatlerime de yer ayırdığın için ayrı teşekkür ediyorum. 🌸💜
  Not: Kedili gif aşırı tatlıydı :d
  • ToxiCs

   Ahh teşekkür ederim.. :)

 • Yaaa ama buradaki herkesin aklı başında ben hariç sjsjdfjac Eline emeğine sağlık ve ayrıca bencede benim gibi bir deliye yer verdiğin için teşekkür ederim🌺
  • ToxiCs

   Ben teşekkür ederim. :)

 • Tipime bak ya ahahshsh çok güzel bence olmuş eline güzel yüreğine sağlık ayrıca davet ettiğin için çok teşekkür ederim ❤️
  • ToxiCs

   Ben teşekkür ederim.. :)

 • Latteeemm
  Güzel bir bence olmuş tüm arkadaşların emeğine sağlık. Evet belirsizlik insanı en çok yoran şey bencenin başında da denildiği gibi gökyüzünü mızraklamak gibi anlamsız bir çaba. Net olmak her zaman en doğrusu ne kendin ne de bir başkası yorulsun.
 • kanya
  Bi an üzülmüştüm kendimi göremeyince, sonra benim için düzenleme yapman büyük bir incelik Teşekkür ederim 😊
  • ToxiCs

   Ahh ponçik, unutur muyum seni.. :)

  • kanya

   Kalbim kırıldı şarkısını yollayacaktım 😂
   Ayy şaka bi yana gerçekten çok iyi harika bir bence olmuş eline sağlık

 • яüүαмsı
  Herkesin ağzına yüreğine sağlık. Çok güzel doyurucu bir bence olmuş emeğine sağlık
 • _Jante_
  Çok güzel olmuş, görüşlerini önemsediğim birkaç kişinin de benceye dahil olduğunu görmekten memnun oldum. Eline sağlık senin ve her birinin. :)
 • mekanınsahibinil
  Hem çok detaylı, çok faydalı hem de çok uzun ve güzel bir Bence olmuş emeğinize sağlık. 👏🏼
  Sizin düşüncelerinizi ve önerilerinizi okumak da diğer arkadaşların yanıtlarını okumak da keyif verdi. Belirsizliğe karşı o kadar netim ve o kadar haz etmiyorum ki; çok güzel bakış açıları okumama rağmen bunlar bana bir şey kattı diyemeyeceğim. Aslında kendisinin belirsiz olduğunu ifade eden arkadaşlar da bunun ne kadar yorucu olduğunu kabul etmişler öte yandan. Benim yorulmaya da tahammülüm kalmamış sanırım o yüzden bakış açımı bu konuda değiştiremiyorum. ☺️
  Emeğinize sağlık, davetiniz için tekrar teşekkür ederim. 😇🤞🏼🌸
 • Afraa2727
  Detaylı bir bence mükemmel olmuş 😊
  Başta sen sonra diğer arkadaşlarımın emeğine sağlık. Bence'nde bana da yer verdiğin için tekrar teşekkür ederim. 👻
  • ToxiCs

   Ben teşekkür ederim..

 • invictu_s
  Maşallah demek istiyorum 😃 insan elbette yorulur bunca şeyi yazarken bence yazmakta ki başarını takdir ediyorum emeğine sağlık bi dolmuş gördüm seni ama rahatlamışsındır umarım 🥳
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim :) Bence yazmak rahatlatıyor..

  • invictu_s

   Beni strese sokardı önceden ☺️

 • PiLLy_BheBek
  Bir kahve molası vererek doya doya okudum.
  Gerçekten çok kıymetli fikirler edindim.
  Özellikle bir görüş çok hoşuma gitti.
  Senin ve tüm arkadaşlarımın emeklerine sağlık🤍
  • ToxiCs

   Ben teşekkür ederim.. :)

 • NefarkederkiBamBamm
  Oldukça Net im. Ve net insanları severim. Net karşılıkları kabul edemeyenlere tahammül istenmesi, bana göre bir hayli ironi ve de itici...
  Fakat insanların herşeyi bu kadar karmaşık hale getirmesini, sonra ise çözme de bocalamasını zeka ve düşünme yetisinin eksikliğine veriyorum.
  Bu belki beni biraz ukala yapabilir. Fakat realite değişmiyor...
 • kalpmimarı
  Üstadın şu sözünü buraya bırakıyorum.Belirsizliklere Karşı Savaş Açıyoruz
 • SσɳKαɱҽʅყα
  Hepinizin emeğine sağlık, güzel olmuş keyifle okudum. 🌸
 • Pl060606
  Detaylı ve çok güzel bir bence. Sizin ve emeği geçen herkese teşekkürler. Emeğinize sağlık.
 • neoluyoranlamadım
  Oturdum teker teker okudum çok güzel yazı çalışmasi emek harcanmış çünkü kıymetli bilgiler edindim özellikle bir kişinin yorum unu okumak için gelmistim hepsini okumuş oldum gerçekten emeğine sağlık
 • Wlsya
  Güzel bir sohbet olmuş.
  Net olmayan birine karşı gifteki kedi gibiyim.😄
  Emeğine sağlık.
 • GözdeÖA
  Keyifle okudum. Güzel ve detaylı bir içerik hazırlamışsınız. Emeğinize sağlık.
 • EmirAdakul
  Belirsizlik çok kötü bir şey ya. Seve seve okudum çok hoş olmuş
 • tahribatmurat
  Hayat fazla kurcalamaya ve derinlere dalmaya gelmez. En iyisi akışına bırakıp hayatın bize sunduklarını görüp her olaydan iyi ya da kötü dersler çıkarmak gerek
 • OjeliKadın
  Belirsizliğe harcayacak vaktim yok artık. Buna sebep olan etken her neyse hayatıma dahil etmem. O kadar.
 • Depresif-_-Polyanna
  Ben belirlenene kadar karşımdaki insanlar tası tarağı toplamış oluyor genel olarak🤗🤗
 • SenacCc
  Çok güzel detaylı ve geniş bir bence olmuş herkesin fikrini alarak. Eline sağlık 👌🏻
 • mmeeliisaa
  Çok detaylı ve güzel bir yazı olmuş. Emeğine sağlıık
 • Hulya2213
  Belirsizlik sevmediğim bir şey bir olayda belirsizlik olursa içim rahat etmiyor
 • cahilkızpariste
  Son fotoğraf benim herkese anlatmak istediğim şey. Aynanın karşısına geç ve sadece gülümse hatta kahkaha at!
 • Zlatan_red
  Senin ve diğer bütün arkadaşların kalemine emeğine sağlık reis çok güzel olmuş sayenizde güzel şeyler öğrendim ellerinize sağlık
 • La-vita-è-amore
  '' Belirsizlikleri sevmeyen yapıya sahip bir insan hayatı akışına bırakamaz...'' Bunu dejavu şeklinde bir kaç gün önce yaşadım...
  '' Görüş farkında olmadan aslında her durumu netleştirmeye çalışırken, diğer insanlar ile birlikte çok daha fazla sorun yaşıyoruz..'' Bu akışına bırakma mod ' undayım, elbette son zamanlar da, kimi belirsizlikler ile mutlu olmaya, gülümsemeye dahi çalışıyorum...
  Her şey sonuçta olacağı yere ulaşıyor, kendimi üzsem, ne fayda... Ve her şeyi pek tabii kontrol edemiyoruz...
  '' Korkuyorsanız, kimse ile muhatap olmayın... '' Bu cümle doruk niteliğin de, elbette öyle... Görüşlere ayrıca yer verilmiş olması, oldukça hoş...
  Ve hatta ve hatta @_vivir- ın bir cümlesi, tam da şu zamanlardaki halimi açıklıyor. Bunlar ; Akışa göre yaşama, ve kaçma yerine, olduğu gibi yaşama isteği...
  Teşekkürler oldukça okumaktan keyif aldığım bir bence'ydi...

  .
  .
  .# by Neşeliadam
  '' Hayat ciddiye almak için çok kısa... ''
 • emrah_k
  İlk okuyup okumamakta beilirsizlik yaşadım
  Savaşmak gerek ewet
 • tastycock
  Güzel bir söyleşi olmuş.
 • mi_lightning
  Ellerine sağlık...
 • Spadess
  Çok güzel olmuş, emeğinize sağlık 🌸
 • Uye55123
  Ben hiç belirsiz olamadım yaa hep net ya evet ya hayır
 • kahveligünler_
  güzel bi bence olmuş
 • Kendinebirisi
  Çok detaylı ve net yazılar olmuş emeğinize sağlık
 • MecaziAdam
  baya uzun ya açın madm savaş ne diyelim
 • Sertsevenadammm
  Güzel bir yazı emeğine sağlık teşekkür
 • bags_banny
  Hayatımız belirsiz
 • Nağma007
  Ahaha bu şey degil mi ben djdjdhd
 • cagınkaraman
  Tam destek😀😃😄
 • doanylmz
  Evet haklısın orası doğru.
 • sefakarademirrr
  bazen bazı şeyleri hayatın akışına bırakmak gerkir
 • LadyMercury
  Asla akısına bırakmam
 • ÇikolataalıTatlım
  iyiymiş güzel bi bencve
 • Faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık
 • Enesxcx
  Hayatı netleştiremezsiniz
 • Gizli Üye
  Merhaba,
  Belirsizliklere tahammül edememekle birlikte belirsizliklere karşı sessiz kalamayan taraftayım. Korku veya kaygı değil sadece net olunmasını durumun netliğini seviyorum zamanın boşa gitmesini sevmiyorum bir şey olacaksa olacak olmayacaksa beni oyalamayacak. Bu durum sadece özel
  hayatta ki kişi/kişiler için değil iş hayatı,
  aile, çevre ve sosyal alanda geçerli bir konu.
  Olmayacağına inanmıyorsam veya arkadaşımı bir konu hakkında samimi bulmuyorsam kendimi kandırmayı boş yere avutmayı sevmiyorum. Bu durumun birazda dürüstlükle ve kişinin kendine olan duruşuyla alakalı olduğunu düşünüyorum..
  Bence konusu güzel ama "bence" fazla uzun olmuş bence sizin görüşleriniz 1 bence misafirlerinizin görüşleri (bencenin devamı olarak) bence 2 olabilirdi (sadece tavsiye) dürüst olmak gerekirse bı tık fazla uzun olduğu için misafirlerinizin görüşlerini okumadım,
  daha sonra okuyacağım.
  Yinede emeklerinize sağlık.😇
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim.. 🙂

 • Gizli Üye
  hayatın aydınlık olmayan yerine birilerini sürerim sonra aydınlanır bittiii
 • Gizli Üye
  güzel paylaşım
YÜKLENİYOR...