Her İnsan Bu 4 Duygunun Anlamını Bilmek Zorunda

AçarakŞah

Tarihin en sarkastik ve ironik konuşmasını elbette yapmayacağım ancak okudukça sinirlerinizi bozan ve beyninizin kıvrımlarına meydan okurcasına dokunan kelimelerim canınızı biraz acıtabilir ve şimdiden uyarayım *zayıf yürekler* için uygun bir ‘’Bence’’ yazmadım.

İlk işiniz bu ''Bence'' ne kadar uzun bir bakayım diyerek sayfanın tamamen aşağısına inmek ise tahminim doğdu tutmuş demektir. Değil ise tutmamış demektir. Bakın bu kadar basit. Aynı bilgisayar programı gibi ‘’1’’ yani var, ‘’0’’ yani yok gibi. Ah işte duygularınız da böyle işte.

Var olduklarını biliyorsunuz ama kullanmayı veya tanımını bilmiyorsunuz. Komik kısmı da şu: Sadece duygularını kullanmayı bilenler bu yazıyı okuyacak ya çünkü bunu başaramayanlar veya farkındalık duygusundan mahrum büyümüş insanlar şu an ne bunun farkındalar ne de onlara ulaşabilirim. Ayrıca onların bu yazıyı okumaktan daha iyi işleri vardır şimdi.

Gelelim asla anlamına bakmadığınız, kullanmaktan çekinmediğiniz ve sadece size aşılanmakla yetindiğiniz duygulara;

Ön Yargı

Bu madde iyi aynen yani madde madde yazdım ya
Bu madde iyi aynen yani madde madde yazdım ya

Öncelikle bu düşündüğünüzden çok daha yararlı bir duygu, neden mi? Hemen en sevdiğim işi yapıp ‘’aptala anlatır gibi’’ derler ya, işte o şekilde bir fikri ve bilgiyi sizlere örneklerle empoze edeyim.

 • Sokakta yalnız kaldığınızda hele gece yarısıysa, şüpheli birisi ile kontağa girmemek için herkese karşı duyduğunuz ve sizi hayatta tutacak olan duyguya önyargı denir.
 • Araba kullanırken bir başka arabanın yol almasına bakarak bir yandan da ‘’ne olur, ne olmaz’’ diyerek ayağınızı frene götürmeye hazırsanız, önyargınıza teşekkür edin.

Gibi gibi 2 adet örnek verebilirim tabi mantıken bakarsanız da sizi önyargıya sürükleyen şeylerin tamamen duyularınızı ve tecrübelerinizi harekete geçiren şeylerden oluştuğu da bir gerçek. O zaman ya kimse önyargılı değil ya da herkes ön yargılı. Ya da bu kelimeyi literatürden kaldırıp hayatımıza devam edelim. Ama daha iyi bir fikrim var, o da şu: Önyargıyı kötü bir duygu olarak görmeyip öyle değilim, şöyle değilim, böyle değilim demek yerine, çenenizi yer çekiminin tersi yönünde yukarı kaldırıp diğer maddeye geçin.

Kıskançlık

En sevdiğim duygu, bayılıyorum bu duyguya gerçekten. Ama yaşadığım için değil ha, yanlış anlamayın. Tamamen bir duygudan fazlası olduğu için seviyorum. Bir kişilik bozukluğu olduğu için seviyorum.

-Oha saçmalama, seven kıskanır, kollar, korur, sakınır, kısıtlar, başkasına bakarsa şiddet uygular, öldürür, katleder, sapıtır, mahveder, dehşet, terör.

-Bir dakika ya ne saçmalıyorsun sen? Seven kıskanır kollar da diğerlerini niye söyledin?

-Kıskançlığın kelime anlamına baktın mı?

Sanki Aşk-ı Memnu yaşıyorsunuz
Sanki Aşk-ı Memnu yaşıyorsunuz

Kıskançlık bir kişinin veya bir ilişkinin yitirilmesinden korkulan, karmaşık bir ruhsal yaşantı ve olumsuz tutumdur. Bunun dışında başkasının sahip olduğuna kendisinin de sahip olma gerekliliğini hissettiren bir duygudur.

Git gide sizi ‘’seven kıskanır’’ kısmından ‘’seven öldürmez mi be sevdiğini ha?’’ kısmına sürükleyebilir. Hayır, malesef öyle değil. Eğer özgüveniniz düşük ise elinizden kayıp gidecek diye gerilmekten başka bir işe yaramayan ve sadece canınızı acıtan bir duygu aman pardon kişilik bozukluğu olarak kalacaktır.

Şimdi şöyle diyecekler var:

-Kıskanmayalım da başkalarıyla mı yatsın sevdiğimiz?

-Aldatacak insanı senin kısıtlaman ve kıskançlığın mı durdurur?

Algı

Algıyı da pek severim, milletin kıskançlık hastalığına kapılmışken çekirdek çitleyip kaotik ilişkilerini izlediğim gerçeği kadar zevkli değil ama olsun. Çünkü neden olmasın? Bu duygu bende var merak etmeyin. Sağlıklı ve verimli iletişim için asla kafamdan çıkmayan korkunç duygulardan birisi de olsa yine de işte seviyorum.

Yıldızlı yere gelecek en doğru kelimeyi işaretleyiniz
Yıldızlı yere gelecek en doğru kelimeyi işaretleyiniz

Algı konusunda biraz galaktik düşünmeniz gerekebilir, bunu size anlatırken pek zorlanacağım çünkü ülkecek hayal gücümüz kıt ve anlamınız umarak klavyenin tuşlarına bastığım şu sırada ve sizin bunu saatler sonra okuduğunuz belki de yan sekmede açık olan müziğinizin en güzel kısmına denk gelen ‘’Algı’’ başlığına gelmeniz veya yine tam bu sıra içeriden annenizin size seslenmesi ihtimali, bacağınıza giren kramp, yaklaşık 1 saattir burnunuzdan nefes almanız belki de kaşınan kafanız.

Algıya dair yazacak bu kadar şey var sanmayın sonsuza kadar yazabilirim ama siz sonsuza kadar yazmamı mecaz olarak algılayıp cümlenin bu kısmına kadar gelişiniz sizin hangi duygunuza hitap etti?

Çok da zor değil ha? Birisine bir şey anlatırken, hoşlandığınız kişiye sevdiğinizi söylerken, kızarken, ağlarken, ölürken ya da diriltirken böyle düşünsenize.

Neyse boşverin kimsenin umrunda değil zaten.

Vicdan

En yoğun linç yiyeceğim kısma hatta belki de Bence'min kalkmasına sebep olacak duyguya gelelim. Her duygunun fazlası zarardır aynısı bu vicdan ve merhamet için de geçerli. Bu doğru ve bunun aksini en üst düzeyde abartacaklar için de savunmam var tabi. İnsanın yüreğinde bir tutam iyilik varsa bunlara borçluyuz kabul ediyorum ama sizin bu duyguyu abarttığınız zaman kendinizden başlamak üzere çevrenize gelen zararı bir bilseniz, aklınız ve hayaliniz durur.

Bir çocuk birşey sahip olmaması gereken birşey istediği zaman ona ‘’hayır’’ demeniz, sonrasında ağlamasıyla beraber ‘’evet’’ oluyorsa, bilin bakalım vicdanınız kime zarar veriyor?

Birisi durmadan yanlış yapıyorsa ve çevresine zarar veriyorsa onu ‘’yapıcı eleştiri’’ adı altında uyarmanız onu teşvik etmekten başka bir işe yaramaz. ‘’Yıkıcı eleştiri’’ ile mobing ve sataşma seviyesine gelmeden insancıl düzeyde gerekirse sert sınırlar çizerek eleştirip kızarsanız ve evet kızmak buna dahil, doğru olan bu olacaktır.

Her İnsan Bu 4 Duygunun Anlamını Bilmek Zorunda

Birisine karşı duyduğunuz acıma duygusunu tetikleyen vicdan ve merhamet duygunuz dozu aşarsa etik olmaktan çıkıp, aşağılamaya başlar.

Ülkecek arabeski çok seviyoruz biliyorum, herkes kan revan acı çeksin istiyorsunuz biliyorum, millete vah vah yazık diyerek vicdan masturbasyonu yapmayı da seviyorsunuz biliyorum, sizler vicdan tatmini yapmak uğruna birilerine acıyorsunuz biliyorum, engelli birisi görünce şükür halimize dediğiniz andan itibaren o kişiye acıma duygusu beslersiniz ve bir düşünelim ‘’Acaba onun sizin acıma duygunuza ihtiyacı var mı?’’

Her İnsan Bu 4 Duygunun Anlamını Bilmek Zorunda
3
6
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Şu an zevkten dört köşe oldum desem ölüyorum aşırı aşırı aşırı aşırı bak aşırı iyi olmuş offfffff yok böyle bir şey anlıyor musun hı anlıyor musun bence yazan parmaklarını haum
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

26
 • _SilahsızKuvvetler
  Öncelikle beni bu Bence’yle buluşturan @sadecekimmm’e teşekkür, rabbime ise hamd-û senalar ederek cümleme giriş yapıyorum. Açıkçası uzun yorum yazmayı sevmem ama böylesi olağanüstü bir Bence’ye kısa bir yorum yapmayı da vicdanım zinhar kabüllenemez. IQ seviyem çok düşük olduğu için okuduklarımı idrak edemedim ama ruhum hafiften bir orgazm şeysi yaşadı, evet. Neyse uzun yorum yazmayı sevmediğimi yukarıda beyan etmiştim. Bu Bence’yle ufkumuzu açan Şah kardeşimize teşekkür ediyor; dünyevî hayatında mutluluk, başarı, sağlık ve sıhhât dileyerek cümlemi bitiriyorum.
  • sadecekimmm

   SHSLWKIESıdskwkhssekksjsksek yaaaaa neyse şah beye bırakıyorum devamını

  • AçarakŞah

   Eğer bu görüşü silah zoruyla attıysan 2 kere kertenkele de.

  • 2 kere kertenkele 🤐

 • Senin Bence'nden sonra sitenin ağırlaşması, yazdıklarının ağırlığını gösteriyor :D
  Eline sağlık, farklı bir okuma oldu :)
 • Okuduğum en güzel bence olabilir djfjg
  Eline sağlık
 • önvgxf
  olumlu gerilim nedemek hangi durumlar örnekler verilebilir?
  bir gerilim söz konusu ama bu olumlulukla yoğrulmuş bir hoşnutluk hali gerilim
  bu konuda bana yardımcı olabilir misin?
 • Sᵗᵉʳk
  Gerçekten güzel olmuş
 • bags_banny
  B o s
 • Farklı bir bakış açısı eline sağlık
 • yourgod
  üff o biçim olmş eline sağlık
YÜKLENİYOR...