İnsanoğlunun En Güçlü Si̇lahı "Merak"

Tarihin ilk çağlarından günümüze kadar gelen süreçte gelişmeyi, öğrenmeyi sağlayan arzumuzun temelinde ne olduğunu düşündünüz mü hiç? 3 yaşındaki bir çocuğun parmakla gösterip "Anne bu ne?" diye sorduğu bir taşı tarihte 300 bin yıl önce de insanoğluna sorduran iç güdü ne? O taşı eline alıp ne olduğunu anlamaya çalışırken elini kestiğini fark etmesi ile hayvan etini kolaylıkla parçalara ayırabileceğini fark eden insan bununla yetinmemiş. Ve hala daha da yetinmiyor. Belki de günümüz teknolojisinin geldiği noktayı tamamen buna borçluyuz. Öyleyse gelin geçmişten günümüze merak edip araştıran insanoğluna bir göz atalım.

İnsanoğlunun En Güçlü Si̇lahı Merak

VAROLUŞSAL MERAK

Filozoflara sordukları soruları sorduran neydi? Bugün psikoloji ve hukuk alanındaki ilerlememizde en önemli rol onların. "Neden" sorusu belki anlam bulamamış cevaplarla dahi olsa Platon' dan Sokrates'e bütün hepsinin sorduğu tek soru. Evet belki bu soruları sormadan önce de insanoğlu vardı; yaşayan, uyuyan, yemek yiyen, çiftleşen bir canlıydı. Peki bu soruları sormak bize ne kattı? Artık iyinin ve doğrunun ne olduğunu ayırt edebilen, bizlere düzenin neyi getireceğinin farkına varan canlılar olmamızı sağladı. Birlikte yaşamanın zorluklarla dahi olsa bizi daha mutlu ettiğini anladık insanlar olarak. Merak ettik, düşündük, varlığımızı kanıksadık ve sonuç olarak geldiğimiz noktada sosyal düzeni kurmayı başardık.

İnsanoğlunun En Güçlü Si̇lahı Merak

MADDESEL MERAK

Elimize aldığımız, gözümüzün gördüğü her nesneyi anlamlandırmaya çalıştık. Bundan 1 milyon yıl önce eti çiğ yiyorken pişmiş etin ne kadar lezzetli olduğunu fark edince pişirerek yemeye başladık. Bunu fark etmemize neden olan neydi? Diğer canlılar ölüme beş kala dirilikte birbirlerini yemeye devam ederken biz bu davranışımızdan nasıl vazgeçtik?

Bir gün bir şimşek çaktı ve bir ağacın kavuğu yanmaya başladı. Onu gören insan önce korktu, onu öldürmeye çalıştı sonra merak etti ve anlamaya başladı. Nasıl kullanacağını, ne işe yaradığını bilmese de yavaş yavaş ateşle yaşamayı öğrendi. Bu gün ateşin önemini hepimiz biliyoruz. Korkup kaçmak yerine merak edip anlamaya çalışmak sadece ateşin keşfi için değil diğer bütün maddeler için de önemli yere sahip. Bu sayede doğanın bize sunduklarını kullanabilme becerisi geliştirdik. Hayatlarımızı kolaylaştıran yenilikleri beraberinde getiren keşifler ve icatlarla teknolojide gelişmiş toplumlar haline geldik.

İnsanoğlunun En Güçlü Si̇lahı Merak

DUYGUSAL MERAK

Yüzyıllardır insanoğlunun elde etmeyi arzuladığı şeylerden biri de "aşk". Duygularımızın bize kattıkları, sevmenin bize öğrettikleri paha biçilemezdi. Artık çevremizdeki insanların ölümüyle üzülüp, onunla yaşadığımız zamanları düşünmeye; geçmişe özlem duymaya başladığımızda buna neden olan şeyi merak ettik. Bir insanın başka bir insanla arasında birlik beraberlik dışında nasıl bir bağ olabilirdi ki? Bu görünmez bağ insanoğlunu o kadar derinden etkiledi ki artık duygulardan kaçınmak imkansızdı. Eskiden yaşama içgüdüsü ile birbirine bağlı olan insanoğlu artık yeni bir güdü edinmişti, sevmek ve sevilmek. Bu arzumuz bizi birbirimize daha bağlı bir hale getirirken birlikte yaşamanın önemini daha çok kavramamıza neden oldu.

İnsanoğlunun En Güçlü Si̇lahı Merak

EVRENSEL MERAK

Yeryüzünde baktıklarımıza ulaşmamız çok kolaydı. Fakat insan kafasını kaldırıp baktığı gökyüzüne yaklaşamıyordu. Belki de ulaşmak imkansız gibi geliyordu. Yıldızlar, güneş, bulutlar... Artık insan daha fazlasını merak etmeye başladı. Evrende oluşan her şeyi öğrenme arzusuyla yanıp tutuşuyordu. Peki ama bu merak bize ne sağlayacaktı? İnsan bunu kendi de bilmiyordu. Hatta ilk insanlar ömürleri boyunca neyi aradıklarını bilmeden dünyayı binlerce yıl dolaştı. Peki bunun sonucunda ne buldu ya da ne kaybettiler? Belki onlar için değişen bir şey olmadı ama bize çok şey kazandırdılar. Şimdi gezegenler, galaksiler, kara delikler bizim için bir şey ifade etmiyor olabilir. Ama belki bundan binlerce yıl sonra yaşayan insanlar için çok şey ifade edecek. Geçmiş merakını giderecek, gelecek onunla yaşamayı öğrenecek.

İnsanoğlunun En Güçlü Si̇lahı Merak

BİLİMSEL MERAK

Doğayı daha çok anlamaya çalıştık. Hastalıklara neyin neden olduğunu merak ettik, organlarımızı keşfettik. Daha sonra hücreleri, atomları yani bugün bilime kattığımız her şeyi merak ederek öğrendik. Yere düşen elmaya buna neyin neden olduğunu sorgulamamızın da yegane nedeni meraktı. Ve vardığımız noktada da asla dur durak bilmeden sorgulamaya devam ediyoruz. Edindiğimiz bilgilerle yetinmiyor, öğrendiklerimiz ile daha çok şeyi öğrenmenin kapısını açıyoruz.

İnsanoğlunun En Güçlü Si̇lahı Merak

MERAK ETMENİN ÖTESİNDE

Ya hiç merak etmeseydik? Bu sorunun cevabını ne kadar merak edersek edelim asla öğrenemeyeceğiz. Çünkü insanoğlu aynı paradoks içinde tarihler boyunca bu dürtüsüne engel olamamıştır. Çağların gelişiminin en önemli faktörünü ona borçluyuz. Dile getirilenlerin çok daha ötesinde bir merak yelpazesi içindeyiz. Bazen yalnızca öğrenmek için sorguluyoruz. Bilmenin bize ne fayda sağlayacağını umursamıyoruz. İnsanların kendini tatmin etmesi her şeyin ötesinde. Belki her şeyi biliyor olsaydık, yaşamak için bir nedenimiz de kalmayacaktı. Bu his insanoğlunu diri tutan bir ihtiyaç kabul edilebilir. Peki siz hiç neden merak ettiğimizi merak ettiniz mi?

İnsanoğlunun En Güçlü Si̇lahı "Merak"
12
6
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Zaten birçok bilimsel gelişmenin temelinde merak vardır. İnsanın merak duygusunun hangi sonuçları doğurabileceğini görmek için sadece günlük hayatta sıklıkla gördüğümüz nesnelere bakmak bile yeterli olacaktır. Ancak insanın bu merakını her zaman dizginleştirmeye çalışan insanlar da olmuştur. Felsefe bilimin temelidir ve Orta Çağ'da en parlak dönemini yaşayan Müslümanlar arasında İbn-i Heysem, İbn-i Sina, Ali Kuşçu, Ömer Hayyam gibi daha birçok bilim adamını ''Felsefe ile uğraşmak caiz değildir.'' düşüncesiyle engel olmaya çalışan insanlar olmuştur. Ancak söz konusu bu bilim adamları, bu söylentilere kulak asmış olsalardı şu an isimlerini zikrediyor olmazdık. Aynısını özellikle Fransız İhtilâli ve Protestanlığın yayılmasına kadar Katolik klisesi de Avrupa'daki bilim adamlarına yapıyordu. Papaz Dünya düz diyor, Galileo ise ''Hayır efendim yuvarlaktır ve dönmektedir'' diyor. Sonra olan Galileo'ya oluyor.

  İnsanın merak duygusuna engel olan da yine insanın kendisi olmuştur. Anlatım biçimi, akıcılık ve içerik yönünden mükemmel bir Bence yazmışsın, eline sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Burbie

   Evet çok haklısın. İnsan ne kadar düşünürse o kadar farkına varır ve bu bir kesimin işine gelmez. Engel olmaya çalışanlar oldu ve hala daha da var ki bundan sonra da olmaya devam edecek. Hatta bunun için insanların zaaflarını kullanıyorlar, dini inançları ile durdurulmaya çalışılınıyorlar. Örneğin hala daha özellikle müslümanların kullandığı bir söz vardır “Fazla sorgulamamak lazım.” Dinden çıkmak ile korkutulup sindirilmeye çalışılmışız yıllarca. Fakat sorgulamak ve anlamaya çalışmak kadar güzel bir şey yok şu hayatta. Her şeyi bilemeyebiliriz belki evet çıkmaza girebiliriz ama bir gün birilerinin bizim bilemediklerimizi nihayetinde öğrenmiş olacağı düşüncesi bile bize umut olmalı diye düşünüyorum.
   Teşekkür ederim mükemmel olan sensin 🌸

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

611
 • SHİNKO
  İşte asıl soruyu sormuşsun.
  Ya hiç merak etmeseydik?
  Soru bile merak kokuyor.
  İnsan doğası meraka, öğrenmeye ve tüketmeye odaklı.
  Çünkü "istemek" ruhuna işlemiş.
  İyi, kötü, doğru, yanlış, mutlu, güçlü, sessiz, huzurlu vs. İster...
  Ve seninde belirttiğin gibi, İnsan merak etmezse, kaybolan istekle birlikte yaşama sebebi bitmiş olacak.
  Hayatı anlamlı kılan şey merakla birlikte İstekler olduğu için daha çok yolumuz var 💫🚀
  Bence kıvılcımlar çıkarıyor 💣
  • Burbie

   Ahh bu ne güzel bir görüş böyle 🌸 Gerçekten okumuş, anlamış, sindirmiş ve kendi fikirlerini sunabilen, kendini ortaya koyabilen insanlar gördükçe aşırı keyif alıyorum 💜

  • SHİNKO

   Teşekkür ederim 😊💫

 • babilgüzeli
  Neden merak ettiğimi merak ettim. Şu sonuca vardım: Öğrenmek ateşiyle yanıyorum ben. Bu her şey olabilir. Bu merak bana hiç yapmayacağım davranışları da yaptırıyor. Bazen kötü etkileniyorum bazen de iyi. Ama asla gitmiyor o ateş. Haklısın, biz insanoğlu merak olmadan yaşayamayız. Merak bizi biz yapan bir duygu. Yazı için teşekkürler, eline sağlık. Ben bayıldım.
  • Burbie

   Asılll mükemmel görüşüne ben bayıldım 💜

  • ❤️❤️ teşekkür ederim 🙂🙂

 • jonywick
  Merakını nereye yönlendirdiğin çok önemli. Bir acaba komşunun evliliği nasıl gidiyor merakı ile evrende yalnız mıyız merakı çok farklı. Eline sağlık keyifle okudum.
  • Burbie

   Hmm komşu da önemli şimdi haha 🤪🤪 🌸🌸

  • jonywick

   Ahhaha :D

 • İnsanı diğer canlılardan ayıran özelliği merakı ve kendine sunulandan fazlasını isteyen yapısıdır. Nitekim dünyadaki bütün bilimsel ve teknik gelişmeler, buluşlar, herşey insanın merakı ve daha iyiye sahip olma isteğinden kaynaklıdır.
 • Bi insanın başına bişey ya meraktan ya da ... dan gelirmiş. 😬😬🤦‍♀️
  • Burbie

   Bu nasıl bir görüş böyle 😃

  • 54srp

   🙈😂😂

 • Asipizzaolalım
  Merakımızın sonu yok uçsuz bucaksızz, ellerine kalemine sağlıkk🌸
  • Burbie

   Asla yokkk balım muah 💜

 • robustgürbüz
  Merak iyidir , icadların çoğu böyle çıktı ortaya, ama fazla merak iyi değildir, insanın başına bazen dert açar.
 • Auxerre
  duygusal merakla.. bilimsel merak butunlesebilir.. cosum etkisi yapabilir ama merakli olmak guzel birsey.. guzel bence... ;)
 • HzLuciferr
  yine döktürmüşsün barbi kızı eline sağlık
 • yakışıklıvedengesiz
  ne güzel şeylere merak salmışsın sen öyle sdafsd
 • fury1111
  En güçlü silah merhamet
 • Wosty
  Guzel bence merak iidir ogrenmeye devamke
 • babyface06
  Benim herşeye merakım var.
 • Fazla merak iyi değil
 • DAVARELLA
  Felsefeden oldum olası nefret ederim.
 • Gizli Üye
  İnşa oğlu basina ya merqktan ya... Derler
 • Gizli Üye
  Vay be güzelmiş. Emeğine sağlık.
  • Burbie

   Teşekkür ederim 😊

YÜKLENİYOR...