6. His Diğer Adıyla Kalp Gözü Nedir?

ErenKahraman

İnsanlar; görme, duyma, tat alma, dokunma ve koklama denen beş temel duyu ile dünyaya gelirler. Sahip olduğumuz, bilimsel olarak kabul edilmiş temel duyularımız, dış dünya ve bedenle ilgili bilgilerin beyne aktarılma yollarıdır.

Altıncı his denilen şey ise; gönül gözü, üçüncü göz ya da kalp gözü olarak değerlendiriliyor. Yani; kişinin sadece hislerini kullanarak birtakım olayları sezinlemesini sağlamayı başaran bir duyunun daha varlığından söz ediliyor. Bilim çevreleri altıncı his diye bir duyunun varlığını kabul etmiyor. Felsefe, din ve mistisizmle ilgilenen bir çok araştırmacı altıncı hissi kabul ediyor. Sadece bir gelecek tahmini yapma veya öngörü aracı değil, hem de telepati kurmamızı, aşka dair bilgilere sahip olmamızı da sağlamayı başaran altıncı his, dünyanın eksik, yasa ve yanıltıcı bilgisinin yanında en değerli bilgilerimiz, sezgilerimizden ve kalbimizden geliyor. Altıncı his herkeste vardır, tüm insanlar kalp gözüne sahiptir. Önemli olan şey farkındalıktır, geliştirmek için meditasyon gibi yöntemlere eğilmek gerekir. Bazı kişiler altıncı hislerinin kuvvetli olduğuna inanırlar. Altıncı his kişinin farkındalığına bağlı olup, manevi çalışmalar ile büyüyebilecek, ruhsal bakış açısı geliştirilebilecektir. Bazen gerçekten eksiksiz olarak açıklayamadığımız, ama yaşadıktan sonra “içime doğmuştu” dediğimiz garip olaylarda; altıncı his geliştirmek “böyle tuhaf” olayların erken farkına varmak manasına gelir. Altıncı his, iç organlarımızın durumunu, tehditlerini bile algılayabilir. Hislerimizi dinleyip düşüncelerimizin bizlere gelmesini beklemektir. Altıncı hissi geliştirebilmenin yöntemlerinden biri, sessiz bir odada kendimiz dinlemektir. Hafızamızı boşaltıp nabız atışlarımızla baş başa kalabilmek, yani içe dönüp, sessizliğin içinde bile dinlemeye dair bir şey bulabilmek, yani sessizliğin sesini dinlemek, rastgele düşüncelerin arasından asıl bilgiye odaklanmaktır. Günlük hayatta karşılaştığımız bir olaya vermiş olduğumuz tepkiyi hissetmeye çalışıp, hislerimizi en ince detayına dek yorup konu üstüne odaklanmaktır. Elimize bir kağıt alıp, “ne yazacağımı bilmiyorum” yazsak bile bir şeyler karalamak zihnimizi açar. Hayal gücümüz, hayatta sahibi olduğumuz “en değerli şeyler” sıralamasında ilk beşe girebilmelidir. İnsanları içsel açıdan birbirinden ayıran temel şeylerden biri farklı düşünce ve fikirler olup, hayal gücü ve bakış açısı sayesinde gerçekleşir.

Gerçek hayatta var olan şeyleri zihinden geçirmek yerine, devamlı daha ilerisini düşlemeliyiz. Hayal gücünü serbest bırakmak bizi her zaman daha öne taşır.

6. His Diğer Adıyla Kalp Gözü Nedir?
6. His Diğer Adıyla Kalp Gözü Nedir?
6
3
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Kız Görüşleri

 • beton_kafa13
  Çok güzel bir bence olmuş. Eline emeğine sağlık. Yazdıklarının hepsine katılıyorum. Benim bu konudaki fikirlerim ise şöyle :
  Kuantum dolanıklık ilkesine bağlıyorum bunu. Teori, hipotez falan değil "İlke". Defalarca ve defalarca kanıtlanmış olan hala kuantum bilgisayarlarında kullanılan ilkeden bahsediyorum. Bilmeyenler için şöyle kısaca açıklamak gerekirse :
  Aynı anda aynı kaynaktan çıkan iki parçacık birbirine dolanık haldedir. Bu parçacıkların (elektron/ foton vs) farklı pozisyon, farklı spinlerde olması veya arasındaki mesafenin büyüklüğü önemsizdir; eğer birinde bir etki olursa diğer parçacık aynı anda aynı şekilde etkilenir. Bu iki parçacığı aynı kaynaktan aynı zamanda birini Marsa birini Andromedaya fırlatsak, birinin dönüş yönünü değiştirdiğimizde aynı anda diğer parçacığın da dönüş yönü değişecektir. Birbirleri ile etkileşim halindedirler. İki farklı görüş var bunun nasıl olduğuyla alakalı. Biri bu iki parçacığın ışık hızından kat kat daha büyük bir hızla enerji hatta belki veri aktarımında oldukları görüşü. Bu biraz uçuk kaçık bulduğum ama olabilir dediğim bir görüş. İkincisi ise tamamen katıldığım, inandığım, hatta belki uygulamaya döktüğüm bir görüş. O da şöyle:
  Defalarca kanıtlar oluşturulan Big Bang Teorisi ile alakalı. Evren tek noktanın büyük patlamaya uğramasıyla oluştu. Şu evrendeki her şey, her obje, her katı, her sıvı, her enerj, her canlı, her ışık, her ses; en başta tek noktadaydı. Zaman kavramı, insanlar hayvanlar, bütün fizik yasaları tek bir bütün parçadan çıktı. Her biri farklı forma büründü, farklı yönlere farklı hallerde dağıldı ve evreni oluşturdu. Kuantum dolanıklık ilkesiyle bağdaştıracak olursak aslında evrendeki her şey dolanıklık ilkesindeki aynı kaynaktan çıkan iki parçacık gibi birbirine dolanık haldedir. Ben ve şu an dokunduğum klavye tuşları, aynı zamanda bu yazıyı okuyan sen, aynı zamanda üst komşunun kedisi, aynı zamanda şu an Kanadada çeşmeden akan su, hatta aynı zamanda bundan 300 yıl önce yaşamış Afrikalı bir adam birbirimize dolanık haldeyiz. Tabii onlar gibi somut aynı reaksiyonları göstermiyoruz ama aramızda gerçekten büyük ve etkili bağlar var zihnimizde/ bilinçaltımızda. Buraya kadar biraz alakasız oldu benceyle ama şuraya bağlamak istiyorum. Ben zihin gücümle bir olayı, bir kişiyi, bir enerjiyi olumlu veya olumsuz bir şekilde etkileyebilirim. Yalnızca bu zihin gücünün farkına varmalı sınırlı oranda ipleri elime almam gerekiyor. Aynı zamanda geçmiş olaylar beni, ben de gelecekteki olayları etkilerim. Birkaç kuşak önceki dedemin travmalarından etkilenirim. Annemin travmalarından etkilenirim. Ben de onları çocuklarıma torunlarıma aktarırım. Kendi anımı ve geleceğimi de etkilerim. Korktuğum başıma geldi veya ben tahmin etmiştim derken aslında olan şey bizim düşünürken o olayı etkilememiz. Bazen fark etmeden yaparız bunu. Çok içten düşünürüz veya çok içten korkarız ve onun olmasına katkıda bulunuruz. Bazılarımız ise zihin iplerini eline almıştır ve iyi düşünerek etrafına iyileri çeker. Çok büyük bir lütuftur hayal gücü. Bizim elimizdeki en büyük güçtür ayrıca. Kullanmayı öğrenmek ise hayatımıza yapabileceğimiz en iyi şeydir.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Sorun üstünden gereksiz şeyler yaptığım kusura bakma
   ilham gelmişken kaçsın istemedim
   eig için de teşekkür ederim

  • güzel şeylere vesile oldu sorun
   pardon bencen*
   çok güzel olmuş ayrıca eline emeğine sağlık

  • önemli değil yeni kullanmaya başladığım için gelen görüşler hoşuma gidiyor ayrıca beni değerli hissettiriyor

  • Hepsini Göster
 • Giizlikullaniici
  Öncelikle çok güzel bir bence olduğunu ifade edeyim. Benim de 6. hissim çok kuvvetlidir ve bunu yavaş yavaş kullanmayı da öğreniyorum.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

43
 • AdanaLiii_ks
  6. his'sin varlığına inanıyorum ve 6. hissim kuvvetli nadiren yanıltsa da bu da normal bence😊

  Mesela 6. hissi geliştirme yolları olduğunu bilmiyordum öğrenmiş oldum sayende. Teşekkürler güzel bence olmuş
  • ayrıca aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamanın zaman da geliştiğini duymuştum

 • Şahsimesele
  Hissiyatlarımın kurbanı olma sebebim belli oldu thanksss
 • kırmızı_canta
  Benede iç hisime inaniyorum beni hep doğru yolla götürüyor
 • alparslan8182
  YARATANIN istediği insana verdiği mucizevi hallerdir
 • Lostraa
  İnsan sarrafıdır
 • fonojetik
  bana biraz batil gibi geldi
 • Büşramata
  Vay be
YÜKLENİYOR...