Bencil İnsanlarla Nasıl Başa Çıkılır?

Leading_Leader
Hep ben diyendir.
Hep ben diyendir.

Bencil İnsan Kimdir?

Önce ben, sonra ben, sonra hep ben ve sonra yine ben derler bencil insanlar. Her cümlesinin içinde sürekli ben diye başlarlar ya da geliştirirler veya sonunda da ben demekten kendilerini alamazlar. Bilinçaltıları hep bencildir. Aslında soğan gibidir bencillik. Kimisi kokusunu algılar, kimisi de gözleri acıdığı için yaşardığından dolayı bunu hisseder. Zira önemli olan sizin bunu nasıl algıladığınız ve kendinizde gerçekten bu özelliği farkında olsanız da olmasanız da olup olmadığını anlayabiliyor olmanızdır. İşte bu da kişinin kendisiyle kurduğu ilişkiden ibarettir. Ya da özeleştiri yapmasıyla alakalı bir durumdur diyebiliriz. Bu bencemizde de kimler bencil, kimler bencilliğe yatkın ya da sizler özünüzde bencil misiniz bunu keşfedeceğiz. Hadi vakit kaybetmeden başlayalım.

İnsanın doğası bencilleşmeye meyillidir. Yani kendi halinde bıraktığınızda bu zaten mümkündür. Lakin kişi, kişisel gelişimini tamamlamaya çalışırken bunu kendi halinde bırakmamış olur zaten. Zira kişiliğini oturtmuş ya da kişisel gelişimini tamamlamış bireyler zaten bencil olmazlar. Tabi ki kişi önce kendi hayrına bir şeyler yapabilmeli. Yapacak ki başkasına da hayrı dokunabilsin. Bizim esas anlatmak istediğimiz şey bu değil. Hep ben, hep ben diyenlerdir değinmek istediğimiz. Yani kısaca bencil insanlar, kişiliğini ve gelişimini tamamlayamamış kişiliklerdir. Daha doğrusu buna kişilik denmez. Kişilik denilebilmesi için belli bir karakter olması gerekmektedir ve bu da ancak kişisel gelişimin tamamlanmasıyla mümkündür.

Ben, ben, ben...
Ben, ben, ben...

Bencil İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Bencil insanların özelliklerinin başında genellikle tatminsizlik ve nefsine hakim olamama gelir. Bunlar hep daha fazlasını isterler ve kesinlikle azla yetinemezler. Canları hep sıkılgandır ve atraksiyon isterler. Nefisleri asla doymaz, her türlü şeytani düşünceleri içlerinde barındırırlar ve bunu yaparken karşılarındakinin nasıl hissettiklerini değil de kendilerinin ne düşündüklerini önemserler. Neticesinde de hiç ama hiç bir zaman pişman olmazlar. Olsalar bile bir süre sonra yine aynı tavır ve davranışlarda bulunurlar. Giriş, gelişmeye değil, sonuca odaklıdırlar ve haksız olsalar da hiçbir surette özür bile dilemezler. Diğer bir ifade ile egosunun altında ezilen ve bu ego ile nefsine yenik düşmeye eğilimli modellerdir bunlar.

Çok önemli bir detayı da es geçmemek lazım. Bencil insanların en göze batan bir özelliği de duygusal açlıktır. Sizde olan ancak kendisinde olmayan her şey için sizi kıskanırlar ve bunu egolarıyla ezmekten asla kaçınmazlar. Aslına bakarsanız bencil insanlar kendilerini seven, sadece kendini düşünen insanlar değildir. Tam aksine kendini sevmeyen ve içinde duygusal boşluk olduğu için başkalarını da sevmeyen tiplerden ibarettir. Bu da unutulmaması gereken çok önemli bir detaydır.

Dünya hep kendi eksenleri etrafında dönüyor sanarlar.
Dünya hep kendi eksenleri etrafında dönüyor sanarlar.

Bencil insanları kendi içinde 6 temel başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar;

1. Vermekten çok almayı severler.

Bu tip insanlar vermekten çok almayı alışkanlık haline getirirler. Hiç bir zaman vermezler, verseler de mutlaka bir karşılık beklerler. Hatta bununla da yetinmeyip karşılık göremezlerse başınıza kakarlar. Bu yüzden kimseyle sağlıklı ilişkiler kurabilme özelliğine dahi sahip olamazlar.

Ne anlatmak istediğinizi anlarlar ama anlamamazlıktan gelirler.
Ne anlatmak istediğinizi anlarlar ama anlamamazlıktan gelirler.

2. Halden anlamazlar.

Sizin memnuniyetinizi ya da refahınızı isteseler de bu kendini ilgilendiren bir durum değildir. Eğer sizin işinize gelen bir durum varsa bunu bertaraf etmek için elinden geleni yapar. Yani işinizi zorlaştırmak, sizi güç duruma sokmak için mutlaka bir yöntem geliştirirler. Örnek verirsek işyeri çıkarlarını ve kurallarını sözde iyiniyet çerçevesi içinde kötü emellerine alet etmekten asla çekinmezler. Bunu yaparken de şirket çıkarlarını gözettim diyerek kendilerini savunurlarken sizi hiç olmadığınız zor durumlara sokabilirler.

Yüksek dağları yarattıklarını sanırlar.
Yüksek dağları yarattıklarını sanırlar.

3. Empati yapmaktan yoksundurlar.

Gamsız insanlar asla empati yapamazlar. Kendilerini karşılarındakinin yerine koyabilseler zaten bencillik diye bir kavram olmaz. Bir taraf zor durumdaysa ve iki taraflı bir memnuniyet söz konusu değilse zaten ortada bir empati yoktur ve bu da bencilliğe giren bir durum teşkil eder.

İltifattan deli gibi hoşlanırlar.
İltifattan deli gibi hoşlanırlar.

4. Bencil insanlar pohpohlanmayı ve övgü dolu sözler duymayı severler.

Aslında bunu hepimiz severiz. İşte bu yüzden herkes bencilliğe meyillidir derken bunu kastetmiştik. Kısaca ilgi bağımlısı olmak ve bir ortama girdiğinizde o ortamın merkezi olmaya çalışmak bencil bir kişiliğin ilk adımlarından biri olarak sayılabilir. Zira bu kişiler ilgi odağı olmanın yanısıra bir başkalarının da ilgi odağı olmalarından hoşnut olmazlar. İşin en enteresan yanı da budur bencilliğin.. Bir nevi kıskançlık da denilebilebilir.

İlgilenir gibi yaparlar ama deli gibi ilgi gösterirler.
İlgilenir gibi yaparlar ama deli gibi ilgi gösterirler.

5. Ne yaptığınızla ilgilenmezler.

Ne yaptığınızla ilgilenmezler, ne yapmadığınıza bakarlar. Tebrik etmedikleri gibi eleştirmeyi de kendilerinde haklı bir sebep olarak görürler. Her yaptığınızı eleştirmekten haz almak bir yana eleştirilmeye gelince hazım yolları tıkalı birer canavar olurlar.

Umursamazlar.
Umursamazlar.

6. Bencil insanlar kullanmayı severler ve bunu yaparken de çevrelerini umursamazlar.

Bencemizin sonuna yaklaşırken son ve en önemli maddeyi de finale ekleyelim dedik. Açıkçası bencilliğin temelinde birini kullanmak vardır. Kendi işi düştüğünde arayan soran, hadi gidelim, bana eşlik et diyenler sizin işiniz düştüğünde genelde işim çıktı, gelemeyeceğim derler. Ve bunu yaparken de sizin ne hissedebileceğinizi düşünmezler bile. Halbuki bir daha işi düştüğünde yine sizi ararlar ve siz de tabi ki ayıp olmasın diye belki de eşlik edersiniz. Ta ki size büyük bir yanlış yapana dek. Zira bu tarz insanların yanlış yapmasını beklemenize de gerek yok. Bu tiplerin bu potansiyeli zaten vardır ve şaşırmamak gerekir.

Ben yine kaçar.
Ben yine kaçar.

Bir bencemizin de sonuna geldik. Yazılarımızın sürekli olmasını istiyorsanız yorumlarınızı ve beğenilerinizi lütfen eksik etmeyin. Unutmayın ki yorumlarınız unuttuklarımızı tamamlar.

Sevgiler.

Bencil İnsanlarla Nasıl Başa Çıkılır?
14
19
Görüşünü yaz
Kapat

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1419
 • IAmarPresterAen
  Bencil bir insan yanımda bulundurmam
 • TutiiMucize
  "Ne yaptığımızla ilgilenmezler, ne yapmadığımıza bakarlar." En sinir olduğum özellikleri, bunlar istekleri yerine gelmediği için de sürekli memnuniyetsiz ve sevimsiz dolaşan tipler. Lütfen benden uzak dursunlar😄
 • prozax
  bu yazıların asıl amacı öğrenilen şeyleri yazıp paylaştığında beyninde daha iyi yer etmesi mi
  • Kendini nasıl hissediyorsun? Eğer yazdığın gibi ise aynen dediğin gibidir.

  • prozax

   bence katkısı var. bilgiyi almak var birde satmak. bunu okulda kopya hazırlayıp aslında hazırlarken ezberleyip kopyaya bakmamakla benzeştirdim yazmak daha beyne kazıyıcı

  • Evet, bu detayı fark eden tek kişisin. 👏

  • Hepsini Göster
 • Benimolsadecebenim
  Bencil insanlarla baş etmek, başa çıkmaz birazcık zordur çünkü kendileri dışında kimseyi düşünmezler ancak onları umursamamak bir yol olabilir bencillikten uzaklaşmaları için :)
 • sonamcı
  Bencil davranarak. Bencilliğin ne kadar kötü olduğunu onada hissettirmelisin.
  Belki, vaz geçer.
 • sizofrenpsikologg
  Başa çıkmaya çalışmayın abi çünkü çıkılmiyor bırakın ne halleri varsa görsünler
 • semxsem
  Gönlümde tastiknamesini almayan gönlüme giremez gönlüme girmeyen bana zarar veremez
 • MrMyopıc
  Bencil insanlara bencil yaklaşılması gerek çünkü anca o zaman empati yapıyorlar
 • serHAN4554
  Tanrı bizi bencil insanlardan korusun ya da biz onlardan uzak duralım.
 • Şükür ki bencil tanımında bir arkadaşım yok hayatımda. Ömür törpüleri resmen uzak durmak gerekiyor.
 • gencoyun-135
  Uzak durulması gereken insan tipi net. Emeğine sağlık.
 • Hep kendini düşünen birisi varsa zamanla ondan uzaklaşmak lazım hayır demeyi bilmek lazım bu tür kişilere
 • Ozan_Saral
  selam bile verilmemesi gerek
 • Herkesi kendilerini şımartan ebeveynleri ve öyle olmasi gerektigne inanan insan tiplemeleri yani yine kotu yetistirilmeyle alakalı bir durum
 • DoubleU
  Harika.
 • MayısssssssKızı
  Uğraşmaya değmez.
 • Meczupbiryazar
  Güzel paylaşım elime emeğine sağlık 😊
 • Attarlıkadın
  Güzel paylaşım olmuş 😊
 • fafur
  Uzak dursun.
 • Metehn25
  Uzak durularak
 • MagRipOgLu
  Takmayarak
 • rundownthesad
  direk kavga ederim ne sakin kalcam yapmasın
 • Buseckr9
  Hayatından çıkararak
 • girlsspowerr
  Muhatap olmayarak takma
 • 1963B
  Bencil insanlar ile konuşmam bile
 • pasifcocukkk
  Bencil insanı direkt hayatınızdan çıkarın
 • PembeHuma
  hayatimda boyle insanlara yer vermem
 • justonegirl
  Basa cikilmaz o comarlar
 • Başa çıkılmaz hiç ilgilenmemek en iyisi 😃
 • Gizli Üye
  İletisimi keserek
 • Gizli Üye
  Hiç muhatab olmayarak.
 • Gizli Üye
  Bencil insanlardan cidden usandım.
 • Gizli Üye
  Bencil insanlar yüzünden dünya bu halde ya.
YÜKLENİYOR...