Dalgalı Saçları Kontrol Altında Tutmak Artık Çok Kolay, Belirsin Bukleler!
Kapat

Süper Güçler Sadece Hayal Değil! İnsanlara Süper Güçler Kazandıran Mutasyonlar

bagetekmegi
Süper Güçler Sadece Hayal Değil! İnsanlara Süper Güçler Kazandıran Mutasyonlar

Bir önceki Bence de hayvanlara ait en ilginç mutasyonları derlemiştim. Bazı insanlarda da olan bu mutasyonlar çok ufak bir ihtimal de olsa insana süper güçler kazandırabiliyor. İsterseniz gelin bu mutasyonları teker teker inceleyelim.

Altın Kan

Süper Güçler Sadece Hayal Değil! İnsanlara Süper Güçler Kazandıran Mutasyonlar

Aslında mecazi bir kelime buradaki "Altın" kelimesi, çoğumuz 8 kan grubu olduğunu düşünüyor (pozitif ve negatifleri sayarsak) ancak sayılabilen 35 kan grubu ve bunların da bir çok varyasyonu bulunuyor.

Bu kan grubunun ismi ise 0 RH - Null yani "0 RH - Boş" peki neden boş deniliyor? İçinde hiçbir antijen yok. Şöyle ki A kan grubuna sahip bir insanın vücudu, B kan grubundan kan alamaz, vücut bunu reddeder. Reddetmesinin sebebi ise antijenlerdir.

Rh-Null kan grubuna sahip insanlar neredeyse her insana kan verebilirler. Çünkü kanlarının içinde antijen yoktur. Dünya üzerinde sadece 40 kişide vardır ancak sadece 9 kişi donör olabilmiştir. İnsanları kurtarabildiği için bu kan grubuna altın denmiştir.

Acıyı Hissetmeme

Süper Güçler Sadece Hayal Değil! İnsanlara Süper Güçler Kazandıran Mutasyonlar

Düşünün, tartışmamak gereken birisi ile tartıştınız o da yoldan geçerken size silah ile ateş etti, ama bir sorun var. Hiçbir şey olmamış gibi güle oynaya gidiyorsunuz.

Konjenital Analjezi isimli mutasyon sayesinde bu oluyor. Dediğinizi duyar gibiyim "Keşke bende de olsa!" ama şunu söylemeliyim, acı hissi beynin size verdiği bir uyarıdır. Örneğin örneğin elinize bir şey batar ise beyniniz size uyarı gönderir. Siz de tıbbi malzemeler ile orayı hızlıca kapatırsınız.

Ancak bu hastalığa sahip insanlar bu uyarıyı almıyor, dediğim gibi birisi ona silah ile ateş etse bunu hissetmiyor. Ama hiç fark etmez ise kan kaybından ölüyor. Bu yüzden acının, ağrının kıymetini bile iyi bilmek gerek.

Süper Hız

Süper Güçler Sadece Hayal Değil! İnsanlara Süper Güçler Kazandıran Mutasyonlar

Hepimiz eskiden koşma gerektiren oyunlar oynadık. Ama bazıları çok daha hızlı koşuyordu ve yorulmuyordu. O an aklımıza gelirdi "Keşke çok hızlı koşabilme süper gücüm olsa!" ancak bu dilek sadece hayalden ibaret değil, gelin inceleyelim.

ACTN3 isimli bir gen bunu sağlıyor, aslında hepimizde mevcut bu gen. Ama bazıları mutasyona uğrayarak Alpha Actinin 3 isimli proteini üretiyor. Bu protein bacak kaslarında enerji patlaması yaratarak inanılmaz bir güce sebebiyet veriyor.

Taştan Kemikler

Süper Güçler Sadece Hayal Değil! İnsanlara Süper Güçler Kazandıran Mutasyonlar

Uçuk bir örnek ile başlayalım tekrardan. Düşünün, yolda giderken üstünüzden bir Kamyonet geçiyor. Acı içinde yerden kalkarken fark ediyorsunuz ki kemikleriniz sapasağlam.

Sklerosteosis isimli hastalık yüzünden kemikler bir kaç kat daha yoğun oluyor insanda. Aynı acı hissetmeme gibi bir avantaj gibi gözükse bile bu hastalığın da birkaç sorunu var.

Bu kemikler doğuştan geliyor, her insanın kemikleri gibi bu kemikler de gelişiyor ve zaman içinde beynin ve diğer organların üzerinde basınç yaratıyor. Üstüne üstlük duyma kaybına da sebebiyet veriyor. Yani bu kemikleri istemek biraz riskli.

Zehre Direnç

Şüphesiz insanlar hala zehre karşı dirençsiz, vücudumuz zehri alınca tıbbi müdahale olmadan fazla hayatta kalamıyor.

Ancak konu Mitridatizm olduğunda hepimizin sahip olmak isteyeceği bir mutasyon karşımıza çıkıyor. Arjantin de bir köyün sakinleri %80 Arsenik bulunan suyu tüketiyorlar. Hala ölmediler, nedeni ise artık bu zehre direnç kazanmaları.

AS3MT bu Genin adı. Arseniğin vücutta tehlikeli seviyelere gelmesini engelleyen bu gene sahip kişiler 0 korku ile istedikleri her şeyi yiyorlar. Tahminlere göre dünya üzerinde sadece 6000 insan bu gene sahip.

Az Uyku Mutasyonu

Süper Güçler Sadece Hayal Değil! İnsanlara Süper Güçler Kazandıran Mutasyonlar

Çoğumuz saat 8 de kalkıyor, 9 da işe gitmesi gerekse bile geç kalıyor. Ama bazı insanlar hayatın tadını bizden çok daha fazla çıkarıyorlar

Uykudan sorumlu genler çok fazla, aynı zamanda çok karmaşık. Ancak DEC2 isimli gen bu genlerin arasından sıyrılıp geliyor. Bu gen vücudumuzun uyku ihtiyacını belirleyen bir gen.

Çoğu insan günde 4-5 saat uyusa 1-2 gün sonra gözleri kızarır, zihni allak bullak olur. Ancak bu gene sahip insanlar hiç bir şey olmamış gibi mutlu mesut hayatlarına devam ediyorlar. Bilim insanları bu genin çoğaltılması için çalışıyor.

Elektrik Direnci

Süper Güçler Sadece Hayal Değil! İnsanlara Süper Güçler Kazandıran Mutasyonlar

Elektrik vücuda su sayesinde yayılır, vücudumuzun her yerinde ter bezi var ve bu sebepten ötürü elektrik bize acı veriyor. Ancak bazı insanlar bu bezlere sahip değil. Elektrik bu insanların bedenini bir aracı olarak kullanıyor, insanın tuttuğu ne varsa anında ona yöneliyor.

Elektrik çok tehlikeli ama çok ihtiyacımızın olduğu bir şey, çok sıradan geliyor artık ama kendinize 50 volt elektrik verseniz bile canınız acıyacaktır. Ama bazı insanlar ne kadar elektriğe maruz kaldıkları fark etmeksizin hiç bir şey hissetmiyorlar.

Süper Güç

Süper Güçler Sadece Hayal Değil! İnsanlara Süper Güçler Kazandıran Mutasyonlar

Evet süper kuvvet, Hulk gibi, Super Man gibi...

Myostatin isimli bir gen var vücudumuzda, bazı insanlarda bu gen doğuştan mutasyona sahip oluyor. Bu genin işlevi vücut kas üretimini dengelemek, fazla kas olunca bu gen dur diyor ve kas üretimi duruyor.

Bu olaydan sonra kaslardaki yağ depoları 50/50 oluyor ve bundan sonra kaslar 2 katı büyüklükte oluyor. Bu mutasyon sadece insanlarda değil hayvanlarda da mevcut.

Bu Bence Bu Kadardı...

Kimi mutasyona "Keşke bende de olsa" derken kimi mutasyona "Düşman başına bile gelmesin" dedik. Bir sonraki "Bence" de görüşmek üzere !

Süper Güçler Sadece Hayal Değil! İnsanlara Süper Güçler Kazandıran Mutasyonlar
22
12
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1222
 • Sun_shine_
  Bu zamana kadar böyle bir bence okumamıştım. Cidden farklı ve hoştu. Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Tam keşke bende de olsaydı dediğimde bir sonra ki satır "tamam kalsın" dedirtti 😊
 • Huccy
  Güzel bir bilgi akışı oldu teşekkürler.
  Bu arada kan grupları demişken konu ile alakalı da bir bilgi benden gelsin. Rh ifadesi antijenin negatif ya da pozitif olduğunu belirtmek için kullanılan bir ifade ve açılımı Rhesus olur.

  Rhesus ise bu keşfin yapılmasında kullanılan bir maymun türü :)
 • Az uyku mutasyonuna uğramış olabilirim, genelde uykum 5 saatin üzerine çıkmaz ve gayet zinde uyanırım :) Çok güzel olmuş elinize sağlık.
 • AltınYaprakS
  Ayrintili bilmesem de aci hissetmeme olayi sandiginiz gibi guzel bir sey degil. Bayagi darbe aliyorlar vucutlarina hissetmedikleri icin. Boktan bir durum.
 • nenasıl
  Acikcasi ben hic birini istemezdim.
  Sukrediyorum yani halime.
 • sefirliktenbaronluga
  Hayatım boyunca hep Barry Allen gibi olmak istemiştim 😂😂 hayal değil
 • çayelidenkadikoye
  en cok gorunmez olmayı isterdim bazı gevşeklere gününü göstermek için
 • TolgahanTimur
  Bende galiba Az Uyku Mutasyonu var. Saat akşam 12 de uyurum sabah 4' de kalkarım ve bu aklım yetti yeteli hep böyle olmuştur.
 • Anofel_anofel
  Ben pek fazla inanmam böyle şeylere ama olsa zihin okumayı isterim
 • ASİVMAVİ
  Çok ilginç ve bilgi dolu bir bence olmuş harika zevkle okudum.
 • Redscorpion25
  Güzel bence olmuş...🙂
 • cenk06cenk
  Super hiz ilgincmis
 • yeşillllll
  Çok enteresan çoğunu ilk defa okudum hayret verici
 • AnkaLiderit123
  Ama ben az uyku bile bana yetiyo
 • Cenni__
  Hepsi güzeldii..
 • perimmasali
  Tuhaf ama
 • Acıyı hissetmeme cok iyimiş. Çok ihtiyacım var.,
 • Cemm34
  Gerçekten de ilginç duruyor
 • burak-pt
  Fallout boy ile ilgi çekici olmuş konu 😀
 • mutasyonu severim
 • thefratx
  Başarılı paylaşım 10/10
 • UniversalSoldier
  Güzel paylaşım, tebrikler
 • BADLOWE
  Çok ilginç ama hoşuma gitdi
 • barmen112244
  hayaller parıs gerfcekler metrobus
 • BitterCoffee
  Bilgiler için teşekkürler.
 • Kalp_Ritmi
  Enteresan bir içerik olmuş.
 • destek1
  Uzun yıllardır az uykuyla ayaktayım
 • Kontrast23
  Bende ışık yakında koşma yeteneği var sgsbs
 • revajr
  Çok ilginç ya başarılı bir bence
 • Gizli Üye
  Acıyı hissetmeme olabilir.
 • Gizli Üye
  Ne kadar ilginç şeyler var, ama çoğu da güzel sanki 🙄
 • Gizli Üye
  Çok ilginçmiş ya.
  Ellerine sağlık buy güzel paylaşım için
 • Gizli Üye
  Hepsi guzel
 • Gizli Üye
  Uyku geninden olsaydı ne güze olurdu. Zombi gibi gezmezdim
YÜKLENİYOR...