Dalgalı Saçları Kontrol Altında Tutmak Artık Çok Kolay, Belirsin Bukleler!
Kapat

İnsanın Kendisiyle Kavgası "Otomatik Düşünceler"

Huccy

Merhaba KS. Bu Bence biraz tecrübe paylaşımının yanında belki birazda kişilere fayda sağlaması umuduyla ve içten gelen yazma isteğinin bir ürünü olacaktır. Elimden geldiğince anlaşılır ve akıcı olmasının çabası içerisinde olacağım. Konumuz otomatik düşünce ve insan psikolojisiyle alakalı bazen kendimde yaptığım keşifler bazende gözlemlediğim kadarıyla yorum getirdiğim bazı insan tipleri olacak. Bu kısımda insanların otomatik düşünce yoluyla sürdürdükleri olumsuz yaşam şekillerini veya düşünce kalıplarını başlıklar altında tanımlamaya çalışıyorum. Ardından konunun geneli hakkında bir yorumla noktalıyorum.

DAR GÖRÜŞLÜLÜK

Yargıları kesin. Düşünceleri geniş alana yayılamayan sığ ve basit düşüncelerle bazen insanlara bazende hayatın kendisine karşı hatalı bir yaklaşım izleyen zihin yapısı. Genellikle en belirgin özelliği "Aşırı Genelleme"

İnsanın Kendisiyle Kavgası Otomatik Düşünceler

YA HEP YA HİÇ

Hepimiz yaşıyoruz bu hayatı. Kendimizce yorumlar anlamlar katıyoruz hayatın içindeki iyi veya kötü her şeye. Ancak bir kesim var ki hayatın sadece iyi şeyler olurken yaşanılabilir bir yer olduğunu varsayar. Güzel şeyler onu her zaman bulmalıdır. Olumsuz durumlarla karşı karşıya geldiğinde kolayca modu düşer. Gözü daima kendinden yukarıda olanlardadır. Asla aşağıda olanlara bakıp konumunun kıymetini bilmez. Aslında aşağıdan haberi bile yoktur ona göre böyle zamanlarda en dipte olan daima kendisidir.

İnsanın Kendisiyle Kavgası Otomatik Düşünceler

Gez, Göz, Arpacık! Hedef Nerede?

Amacı veya gayesi bulunmayan insan. Varılacak bir yer yoktur. Sadece yürür. Her alanda bulunabilir, farklı katagorilerde bir yaşam tarzı oluşturabilir hatta öyle ki bu kişi çevresi tarafından bu sebeple imrenilen bir birey olarakta görülebilir. Ancak bu kadar karmaşanın içerisinde amacı olmayan bir insan bunca zahmetine rağmen yinede pencereleri açık olan odanın ortasında yanan bir mum olarak tarif edilmekten kurtulamaz. Varacak yer yoksa gidilecek yol ziyandır. Bilinçsiz düşünceler kişiyi savurmaktan öteye gitmez.

İnsanın Kendisiyle Kavgası Otomatik Düşünceler

Hepimizin Sorunu -Düşünce Tembelliği

Bu bazen içinde bulunduğumuz evrene karşı, bazen kişilere karşı, bazende hayatın bize sunduğu olgulara ve imkanlara karşı hep böyledir. Düşünmüyoruz. Kendinizi bir analiz edin. Bunu yaparken kimseye karşı olmasanız bile kendinize karşı biraz dürüst olun. Ya da sizi hiç düşünmekle yormayayım şimdi... Bunun yerine bu başlığın altında sizin için iki soru hazırlamak hem benim için daha keyifli olacaktır hemde belki sizin için de ufuk açıcı olabilir.

Sorulara kendi içinizde vereceğiniz cevaplar doğrultusunda üç aşağı beş yukarı konu hakkında kendinize dair bir fikir sahibi olabilirsiniz belki.

Soru 1. Bir arkadaşın veya aileden biri sana kendi hatası sonucu meydana gelmiş olan herhangi bir can sıkıcı durumu haber verdiğinde sakinliğini koruyabiliyor musun?

Bu can sıkıcı şeyi siz geçmişinizde yaşadığınız benzeri herhangi bir olaydan anımsayıp belirleyebilirsiniz. Bu tarz bir haber aldığınızda acaba gerçekten peşin hükümle modunuzu düşürmek ya da sinirlenmek yerine işin aslını öğrenmek için kafanızda sorular oluşturuyor musunuz ? Soru soruyorsanız hala bilinçli düşüncelere sahipsiniz demektir. Aksi durumda otomatik düşüncelerle bilinç dışı tepkiler verirsiniz. Bunlara peşin hükümlerde diyebilirsiniz.

Soru 2. Belki bir kitaptan, belki öğrencilik zamanında ki eğitim sürecinde, belki de baskın konuşan otoriter bir kişinin ağzından dökülen sözlerin ışığında edindiğin herhangi bir bilgiyi sırf mantıklı geldiği için ya da edindiğin bilgi kaynağı sebebiyle onaylayıp benimsiyor musun ?

Eğer bu böyleyse özgür aklınla konuları irdeleyerek “NEDEN/NASIL” gibi soruları sormaktan kaçınarak hatta daha acısı yaratıcı düşünce yeteneğini körelterek bir hayat sürüyorsun demektir. Dogmalara açıksındır. Tavsiyeye uyanların tavsiyeyle yaşaması misali düşünce yetisini bir kenara atarak bilinçli tepkiler yerine otomatik düşüncelerine yeni iş kolları açmış oluyorsun. Bu soruların daha geniş bir yelpazede yayılıp çeşitli hallerde sunulmasından ziyade günlük hayatta yaşanılan olaylar karşısında kendimizi inceleyerek de cevapları bizzat görebiliriz.

Sonuç olarak yukarıda belirttiğim veya hiç bahsini dahi etmediğim birkaç düşünce kalıbı insanın hayata olan bakış açısını genellikle olumsuz yönde değiştirir. Hayat bir noktadan sonra kişiye nemli ve rutubetli görünebilir. Kişi farkında olsun ya da olmasın hissettiği tüm duyguları veya psikolojik açıdan bulunduğu konumu tamamen olaylara yüklediği anlamlara borçludur yani düşünceye. Yani olaylar değil olaylara yüklediğiniz anlamlar psikolojinizi oluşturur.

Eğer kişi bilinçli şekilde olayları ele almak yerine otomatik düşüncelerle sonuçlara ulaşıyorsa bunun sonucunda muhtemelen istemediği hisler ve duygularla sürdüreceği bir hayata adım atıyordur. Bu tür durumlarda kişi bir psikolojik destek veya herhangi bir antidepresana ihtiyacı olduğunu dahi düşünebilir. Ama bu noktadan baktığımızda aslında bunlara neden ihtiyacımız olduğu da şu anda biraz olsun anlaşılıyor zannediyorum.

Örneğin psikolojik destek almaya başlarsanız size yapılacak olan şey kesinlikle bellidir.

 • Bu desteği veren kişi sizi önce dinler.
 • Ardından düşünce kalıplarınızı öğrenmek için sizinle konuşmaya başlar. Çeşitli sorular sorar.
 • Sonrasında da düşüncelerinizi yönlendirmek için size seçenekler açar.
 • Aslında bu desteği veren uzmanın yaşadıklarınızı umursadığı yoktur sadece düşüncelerinizi yönlendirmeye çalışır.
 • Aynı şekilde antidepresan ilaçları kişiler üzerinde sersemlik ve bilincin kısmen de olsa kapalı olması gibi bir etki yaratır bu da sizin otomatik düşüncelerinizi önemli ölçüde susturur. Bu sayede örneğin depresyon maduru bir hasta ya da sosyal fobik bir hasta bu rahatsızlıkları tetikleyen otomatik düşüncelerden antidepresan etkisiyle arındığı için ilaç etkisi süresince bu olumsuzlukları yaşamaz.

İnsanları anlamak konusunda benim gibi merakınız varsa -ki bu gerekli bir şeydir. Bu konuda ilk olarak kendinizi ele almanızı öneririm. Kendinizi geliştirmenizi, değişmeyen şeyler için artık somut adımlar atmanızı öneririm. Erteleme hastalığından sıyrılıp hayatın daha başka yönlerine doğru adımlarınızı hızlandırın. Düşünmek okumak araştırmak öğrenmek ve kendinizi keşfetmek bir çok konuda size şifa olmanın yanında artı sağlayacaktır.

İnsanın Kendisiyle Kavgası "Otomatik Düşünceler"
4
10
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

410
 • Redscorpion25
  Güzel bir bence olmuş...👏👏
  • Huccy

   Teşekkür ederim

 • banuKoc
  çıcıklar kimseyle kavga etmeyin, hele de kendinizle asla..
 • Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş.
  • Huccy

   Teşekkür ederim

 • __Volkan--Aslan__
  Beni anlatmışsın emeğine sağlık
 • Güzel, düşünceli yazı olmuş. Ellerine sağlık 👍
  • Huccy

   Teşekkür ederim :)

 • AnkaLiderit123
  Kendini sorgula ama kavga etme
 • TolgahanTimur
  Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.
  • Huccy

   Teşekkür ederim

 • Ceylann33
  Eline saglik anlamli paylasim olmus
  • Huccy

   Teşekkür ederim

 • thefratx
  Ellerinize sağlık 👏
 • Birey3434
  Sağlıklı dusunenemek
 • ASİVMAVİ
  İnsanın kendisi ile olan kavgası hiç bitmez.
 • Şeniser
  Insan kendisi ile kavga eder bazen evet
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık.
  • Huccy

   Teşekkür ederim :)

 • Gizli Üye
  Otomatik düşünceler hepimizin sorunu
YÜKLENİYOR...