Tarihin başından şuana kadar savaş silahların çok büyük teknolojik gelişmeler oldu. Tüm insanlığı yok edebilecek güce kadar ulaşıldı. Peki bu evrimin gelişimini sizde görmek ister misiniz?

Taştan yontma silahlar | M.Ö. 12000 - M.Ö. 9000

Uzun çubukların ucuna yontulmuş sert taşlardan oluşan öldürücü etkisini ucundaki sivrilikten alan bir saldırı silahıdır. Av ve savaşlarda sıkça tercih edilmiştir. Fırlatılarak ve bilek desteği ile düşmana savrularak kullanılabilir.

Bakır kılıç ve mızraklar | M.Ö. 5000 - M.Ö. 3000

Yontma taştan çok daha ölümcüldürler. Çok daha fazla keskinleştirilebilirler. Tek zayıf noktaları ise çok kolay kırılabilir ve bükülebilir olmalarıdır. Bakır silahların keşfedilmesine rağmen savaşlarda yontma taşların etkisini yok edememişlerdir.

Tunç silahlar | M.Ö. 3300 - 1200

Bakır ve kalayın alaşımından yapılan bu silahlar, bakırın keskinliğini ve daha sert bir etkiyle sahiplenmiştir. Tunç silahlar 2000 Yıl boyunca tarih sahnesinde yer almış. Ulusların vazgeçilmez silahlarının ham maddesi haline gelmiştir. Dayanıklılığı vazgeçilmez bir silah olmasına neden olmuş. Parlaklığı ve göze hitap etmesi tüm ulusların ilgisini çekmiştir.

Demir ve çelik silahlar | M.Ö. 1100 - M.S 1940

İnsanoğulları demiri çıkarıp işlemeye başladıkdan sonra, silahlarının vazgeçilmez, dayanıklı ve keskin hammaddesi olmuştur. Ateşli silahların icatına kadar kılıç,ok,mızrak,hançer,topuz gibi birçok silahda demir ve çelik kullanılmıştır. Demir ve çelikden üretilen silahlar Dünya tarihinde en uzun dönem kullanılan silahtır. Halen daha Ateşli silahlar sert çelikden üretilmektedir.

Piştov ve el topu | M.S 1400 - 1500

Kara barutun icadından sonra el silahlarındada kullanılarak el topu adı verilen silahlar Kuzey Çinin batısında yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Etkin olarak savaşlarda Osmanlı İmparatorluğu Piştov olarak avrupada yaygınlaştırdı. Piştovların büyük ateş gücü savaşları etkiliyeceği umuluyordu fakat hayal edilen gibi olmadı. Çünkü 1 el ateş edip tekrar ateş etmek için pamuk,barut ve mermi dolumu, piştovun basit mekanizması yüzünden dakikaları almaktaydı. Ok ve mızrak piştova göre çok daha hızlıydı. Bu yüzden ilk karşılaşmalarda ateşlenip bir kenara bırakılır ardından kılıç ile savaşa geçiliyordu.

İlk tüfeklerin çağı | M.S 1500 - 1870

İlk tüfeklerin en büyük üreticisi Osmanlı İmparatorluğuydu Kanuni Sultan Süleyman han tüfek imalatına çok önem veriyor, savaşdaki gücünün arttırılması için çalışmalar yaptırıyordu. Piştovun yerini kısa zamanda alan il tüfeklerin piştova göre çok daha farklı özellikleri vardı. Uzun menzilleri ve ateşleme mekanizmalarındaki çakmak taşı sayesinde çok daha hızlı ateş etme kapasitesine sahip oldular. 1800lü yılların başında mermiler kapsül halini alarak iğne uçlu ateşleme mekanizması keşfedildi ve tüfekler bundan sonra çok daha güçlü bir silah unsuru haline geldi. Balkan ve Batı avrupa savaşlarında tüfekler büyük roller oynadı.

Kapsüllü tüfekler | M.S 1870 - 1940

İlk kapsüllü tüfeklerin seri üretimleri Alman Mauser ve Fransız Lebel tüfek modelleriydi. Atış hızı fazlasıyla tatmin edici. Mermi kapsüllerinin uçları ise düşmana fazlasıyla hasar veriyordu. 400 metre olan atış menzilini 2000 metreye kadar çıkaran bu teknoloji 1. Dünya savaşında büyük rol oynamıştır.

Makineli tüfeklerin çağı - Maschinengewehr 08 (MG08) | M.S 1900 - 1930

Alman yapımı olan bu makinalı tüfekleri en yoğun Osmanlı İmparatorluğu kullanmıştı. Makineli tüfekler diğer tek atışlık tüfeklerden çok daha hızlı ve ezici bir güçtü. Makineli tüfeklerin icadından sonra ateşli silahların ezici gücü fazlasıyla ortaya çıkmaya başlamıştı. Saniyede onlarca mermiyi düşman saflarına gönderebilen özelliği ile orduların vazgeçilmezi haline geldi.

M1909 Benet-Mercie | M.S 1900 - 1940

Fransız yapımı bu silah 12kg ağırlığında tek kişi tarafından rahatlıkla taşınabilecek bir yapıya sahipti. Önceki makineli tüfeklerin ağırlık ve hantallığını yenen bu silahdaki mermi çapı ise en çok ilgi çeken yönü oldu. II.Dünya savaşında sık kullanılan bir savaş silah halin geldi.

FN FAL Hafif Makineli Tüfek | 1950 - Günümüz

Hafifliği ve hızlı olması ile 1900-2000 yılları arasında tüm ülkeler tarafından kullanılmış bir silahtır. Diğer rahibi Rus yapımı RPK boy ölçüşemesede NATO ülkeleri tarafından sıkça kullanılmaya devam etmiştir. Çoğu ülkenin envanterinde hala bulunmaya devam ediyor.

M4 Serisi | M.S 1970 - Günümüz

M4 Karabina, ABD'li Colt firması tarafından tasarlanıp üretilmiştir. Nato ülkelerinde 10 milyondan fazla sayıda üretilmiş ve kullanılmıştır. En büyük özelliği ek ekipman takma kolaylığı ile teknolojik geliştirilmelere açık olmasıdır. Amerikan ordusundaki piyadelerin standart silahı olarak kullanılmaktadır. Ancak 5.56lık mermi çapından dolayı AK-47'nin yıkıcı gücü karşısında fazlasıyla zayıf kalmaktadır. Günümüzde dünyanın en çok kullanılan silahı AK-47'dir.

MPT-76 | M.S 2014 - Günümüz

Türk yapımı olan bu silah, son teknolojik ekipmanlar ile donatılabilmektedir. Yapısında bulunan metal ve bor alaşımları ile dayanıklılığı diğer tüm silahlara göre çok daha yüksek olan bu silah -40 °C soğuk ve +60 °C sıcakda herhangi bir tutukluk yapmaması dikkat çekmektedir. Silahın en büyük yanı ise Amerikan yapımı M4 serisinin Teknolojik yapısı ve AK47'nin mermi çapı gücünün tek bir silahda basit bir şekilde birleştirilmiş olmasıdır. M4'den daha güçlü atış gücü vardır ve Ak47'den daha kullanışlıdır. Maliyeti ise M4 serisinin yarı fiyatındadır. Günümüzde sadece Türkiye ve Azerbaycan tarafından kullanılmaktadır. Amerika ve Fransanın birçok casusluk girişimi son anda fark edilerek, planların sızdırılması önlenmiştir.


2|2
29

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Tüfek icat oldu mertlik bozuldu derler. Ak47 zamanında rusyanın ürettiği ve halen kullanılan bir silah. İnsan düşünmeden edemiyor yıllar önce bunu yapanlar şimdi neler yapıyordur.

  Türkiye'nin depoları ak47 dolu halen çok eski silahları kullanıyoruz. Ordunun yeniliğe ayak uydurma süreleri çok uzun. Yeni silahlarımız seri üretime geçemiyor hep yavaş yavaş kullanıma başlıyor. Umarım daha hızlı ilerleme kat ederler çünkü tankımızın da tüfeğimizin de eskidiği ve yetersiz kaldığı orta'da.

  0|1
  0|0
  • Üretim bandını genişletmek gerekiyor diye düşünüyorum bende senin gibi.

  • Yaşadığım ildeki cephaneliği bile ak47 ile koruyorlar. Türkiyenin en büyük cephaneliklerinden birisi ve orada bile yerli silahımız yok bu üzücü olan durum. Umarım bu yıl bir gelişme olur'da üretim en az 5 10 kat artar.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Yine tam senlik bir paylaşım çok iyi eline sağlık dostum 👍👍

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 8

Yükleniyor...