NFT Trendine Girmeyen Ünlü Kaldı Mı?

Esra_bayram a
NFT Trendine Girmeyen Ünlü Kaldı Mı?

Geçtiğimiz yıla damga vuran ve trend haline gelen NFT’ler birden popüler oldu ve birden düşüş yaşamaya başladı. Açılımı Non Fungible Token olan ve dijital dünyanın değiştirilemez ürünleri olarak karşılık bulan NFT’ler, sosyal medyada çok fazla konuşuldu, tartışıldı ve büyük bir sükse yarattı. Dünyadan ve Türkiye’den birçok ünlü isim bu sektöre adım attı.

Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey NFT’ye dönüştürülebilir ve NFT platformlarında satışa sunulabilir. Bu konuda özgün ve özgür bir alan olarak görülen NFT’ler, bir esere dijital yollarla sahip olmayı sağlıyor.

Kripto paralarla birlikte hayatımıza giren NFT’ler özellikle ünlüler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Katy Perry, Paris Hilton, Eminem, Snoop Dogg gibi dünyaca ünlü isimlerin bu alana girmesi NFT sektörünü canlandırdı. Ayrıca yüksek miktarda satılan NFT eserler insanlarda merak uyandırmaya başladı. Hatta Twitter’da birçok ünlü isim satın aldığı NFT eserleri profil fotoğrafı yaptı.

Snoop Dogg NFT
Snoop Dogg NFT

Türkiye de NFT’lere kayıtsız kalmadı. Çok yüksek fiyatlara satılan NFT’lerin en olası alıcıları ve üreticileri olan ünlü isimler ek gelir elde etmek, hayır kurumlarına yardım sağlamak ya da teknolojinin gerisinde kalmamak amacıyla bu sektöre giriş yaptı. Cem Yılmaz, Selçuk Erdem, Can Bonomo, Bensu Soral gibi isimler kendi çizimlerini NFT’ye dönüştürdü. Saba Tümer meşhur kahkahasını NFT olarak satışı sundu. Gülben Ergen bir dönem magazin muhabirlerine söylediği ve kendisiyle özdeşleşen "Bana unutmayın ki hiçbir şey olmaz" sözünü NFT’ye dönüştürerek açık artırmaya çıkardı. Cüneyt Özdemir Twitter paylaşımını NFT olarak satışa sundu. Nurgül Yeşilçay ise “Poz” isimli mini dizisini NFT esere dönüştürdü. Ajda Pekkan, Engin Altan Düzyatan, Mesut Özil, Fatma Turgut ve daha birçok popüler ismin bu alana girmesiyle NFT sektörü daha fazla kişiye ulaşmaya başardı.

Tüm bu gelişmelerle birlikte Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, 22 Nisan 2022 tarihinde NFT’nin Türkçe karşılığının “Nitelikli Fikri Tapu” olduğunu duyurdu.

Ancak son zamanlarda eski ilgisini kaybeden NFT’ler, adeta internet fenomeni gibi birden patladı. Kripto paraların düşüş yaşamasıyla birlikte NFT’lere de ilgi azaldı. Azalan bu ilgi NFT satışlarına da yansıdı. Birçok NFT koleksiyonun değeri düştü. Bu düşüşe rağmen NFT’lerin dijital dünyayla birlikte var olmaya devam edeceği yadsınamaz bir gerçek olarak görülüyor. Uzmanlar bu teknolojini daha fazla insana ulaşarak daha çok gelişeceğini savunuyor.

Metaverse Balon Mu Yoksa Yeni Bir Teknoloji Mi?

NFT Trendine Girmeyen Ünlü Kaldı Mı?

NFT’leri anlatmışken metaverse’e de değinmemek olmaz. NFT’lerle birlikte gelişen sanal bir evren olan metaverse, arazi satışlarıyla birlikte ön plana çıktı. İnsanlar metaverse’de arsa almaya ve yatırım yapmaya başladı. Birçok kişinin Meta (eski adı Facebook) ile tanıdığı metaverse evreni şimdilerde birçok şirketin odak noktası haline geldi. Dünyaca ünlü markalar, kurumlar, kuruluşlar, devletler bu konuda projeler geliştirmeye ve çalışmalar yapmaya başladı. Hızla gelişen, değişen ve dönüşen dijital dünyada metaverse’de kendine yer buldu. Üniversiteler metaverse konulu dersleri müfredatlarına ekledi. Türkiye de metaverse teknolojisini takip eden ülkeler arasında yerini aldı.

Geçtiğimiz günlerde ünlü giyim markası Kiğılı, Türkiye’nin ilk canlı metaverse defilesini düzenledi. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, metaverse projesi MetaVision ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Bununla birlikte 14 Kasım’da İstanbul’da Blockchain Haftası gerçekleşecek. NFT’lerin dünya çapında işletmelere ve içerik oluşturuculara sağladığı fırsatların keşfedileceği etkinlikte, küresel NFT pazarındaki önemli karar vericiler ve fikir liderleri bir arada olacak.

NFT Trendine Girmeyen Ünlü Kaldı Mı?

Tüm bu gelişmelere rağmen toplumun bir kesimi NFT ve metaverse sektörünün balondan ibaret olduğunu ve şişirildiğini düşünüyor. Ancak bunun aksini savunanların sayısı her geçen gün artıyor. Sonuç olarak NFT ve metaverse, dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte yeni teknolojiler olarak hayatımıza girdi. Geçtiğimiz yıla nazaran ilgi düşse de hem yatırımcılar, hem sanatçılar hem de birçok insan tarafından takip edilmeye devam edilecek gibi gözüküyor.

NFT Trendine Girmeyen Ünlü Kaldı Mı?
40 Görüş