Facebook'un Metaverse Planları 'Distopik' ve 'Kötü Bir Fikir' mi?

Multi-Channel Marketing Expert, Sosyal Medya ve Dijital Reklamcılık
Facebookun Metaverse Planları Distopik ve Kötü Bir Fikir mi?

Facebook'un ilk yatırımcılarından biri, sosyal medya devinin metaverse planlarını "distopyacı" olarak nitelendirdi.


Artık Facebook'un bilindiği gibi Meta projeye milyarlarca yatırım yapıyor.
Ancak Roger McNamee, BBC'ye şunları söyledi: "Bu kötü bir fikir ve buna normal bir şeymiş gibi bakmamız herkesi endişelendirmeli."
Meta'nın baş ürün sorumlusu Chris Cox, Lizbon'daki Web Zirvesi'nde katılımcılara fikrin "interneti daha az düz" hale getireceğini, toplantı alanı olarak da video konferanstan çok daha iyi olacağını söyledi. Ancak aynı etkinlikte konuşan Bay McNamee oldukça şüpheciydi.
"Facebook'un distopik bir metaverse yaratmasına izin verilmemeli" dedi.
Metaverse terimi, 1990'larda, internetin sanal gerçeklik halefi olarak hizmet ettiği bir bilim kurgu romanı Snow Crash'de ortaya çıktı. Bay McNamee, platformda daha fazla yanlış bilgi görmeye başlayınca Facebook'u eleştirmeye başladı. Metaverse'ün CEO Mark Zuckerberg'in ellerinde güvende olacağına ikna olmadığını söyledi. “Bir düzenleyicinin veya politika yapıcının Facebook'un orada [meta evrende] çalışmasına veya kripto para birimlerine girmesine izin vermesine imkan yok” dedi. "Facebook kendi seçimlerini yapma hakkını kaybetmiş olmalı. Bir düzenleyici, yaptıkları her şey için ön onay vermeli. Yaptıkları zararın miktarı hesaplanamaz."

Gerçek Hayat; Meta adına konuşan Bay Cox, farklı bir görüş olarak metaverse fikrinin sadece şirketi için değil, bir bütün olarak internet için bir sonraki adım olduğunu öne sürdü.

"Teknoloji genellikle ne hâle geldiğinin daha düşük çözünürlüklü versiyonlarında başlar" dedi.

Meta'nın Oculus sanal gerçeklik başlığı kullanıcılarından gelen geri bildirimler, sürekli gelişen teknolojinin "inanılmaz derecede eğlenceli" olabileceği yönündeydi. Bay Cox, haber yayını Insider'ın genel yayın yönetmeni Nicholas Carlson'a, metaverse ile uğraşmasının, toplantılara, personel için eğlenceye ev sahipliği yapmayı içerdiğini söyledi.Kendisinin ve eşinin Facebook çalışanları ile herkesin avatar olarak göründüğü bir komedi programı izlediklerini söyledi: "Odada yirmi iş arkadaşı, hep birlikte gülüyoruz." Aynı teknolojinin görüntülü aramalara iyi bir alternatif olduğunu savundu.

Medya Başlığı; Meta'nın baş ürün sorumlusu Chris Cox, markanın değiştirildiği gün BBC'ye konuştu. "Herkes video konferanstan yoruluyor. Kimin kime baktığını bilemezsiniz. Herkes sürekli birbirini kesiyor." Metaverse'deki toplantılar, Meta'nın sanal gerçeklikte "mekansal sesin ve beden dilinin" nasıl geliştirileceği üzerinde çalışırken çok daha iyi olacağını söyledi.
Neden birinin sanal gerçeklikte buluşmak isteyebileceği sorulduğunda, "Gerçek hayatın yerini almayacak - hiçbir şey olmamalı - ve böyle bir şey tasarlamak istemiyorum" dedi.

Meta Almak; Örnek olarak Roblox'a işaret ederek, Meta gibi hiçbir şirketin meta veriye sahip olmayacağını kabul etti. 30 milyar dolar (22 milyar sterlin) değerinde ve dünya çapında 37 milyon kullanıcıya sahip, kullanıcı tarafından oluşturulan bir oyun platformu olan Roblox, metaverse için kendi planlarına sahip. CEO David Baszucki, vizyonunu birkaç yıldır insanların milyonlarca 3D deneyimle oyun oynadığı, çalıştığı veya öğrendiği dijital bir yer olarak özetliyor.

Web Zirvesi'nde, Roblox'un müzik başkanı Jon Vlassopulos BBC'ye şunları söyledi: "Sanırım metaverse hakkındaki görüşümüz, yaklaşık 15 yıldır bu işin içinde olduğumuzdur. Bu yüzden meta evreni başlatıyoruz ve herkesin erişebileceği, insanların kendilerini ifade edebilecekleri ve birbirine bağlanabilecekleri bir yer olması gerektiğini düşünüyoruz. Uzun süredir bu vizyon etrafında inşa ediyoruz. Bu görüşü doğrulamak için daha fazla insanın gelmesinden heyecan duyuyoruz." Bay Cox'a, Bay Carlson'ın "çizgi film dünyası" olarak tanımladığı metaverse'nin teknoloji devinin kontrol etmesi gereken bir şey olup olmadığı soruldu. Alanın nasıl güvenli tutulacağına dair "kamu söylemi" ile birlikte "bir dizi standart ve bir dizi protokol" olması gerektiğini söyledi. Bay Zuckerberg'in "şirketin on yıldan fazla bir süredir üzerinde çalıştığını" söylediği güvenliğe bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

*Forbes

Facebook'un Metaverse Planları 'Distopik' ve 'Kötü Bir Fikir' mi?
7
19
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
19Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Gizli Üye
  Neden bilemiyorum ama bu tür gelişmeler beni endişelendiriyor. Bakış açısı çok önemli. Bir taraf toz pembe görürken diğer taraf öyle görmüyor. Bekleyip göreceğiz
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

619
 • Ewmres
  Kesinlikle değil. Çoğu insan bizi teknolojiye bağlicaklar beynimize chip vs die konuşuyo. Fakat inanın bana bu gerçekten geleceğin teknolojisi ve biz buna ileride muhtaç olucaz. Umarım en yakın zamanda halkımız bunu anlar (yanlış anlamayın dünyadada buna karşı gelenler var ama türkiyeden bahsettim burada)
 • lostcontrole
  Black Mirror'da buna benzer iki bölüm vardı. Biriside iki erkek arkadaş oyun oynuyordu metaverse gibi bir platformda. Sonrasında oyunda olan karakterleri ile seks yapmaya başlamışlardı. Diğeri de uzaylı oyunu içinde krallığını kuran manyak. İlginç olacak. Google'dan daha değişik bir hamle bekliyorum ama ben.
 • GiZLiZEVKLi
  Zuckerbergin fikir dünyasına yeni projeler var gibi görünüyor merakla bekliyoruz?,
 • Olgunvenetadam
  Güzel bir yazı olmuş. Farklı bir konuda bilgi sahibi oldum
 • Esport
  Herkes inandığı görüşü savunur. saygı duymak gerekir.
 • NüModel34
  Kesinlikle çok iyi bir fikir. Ama ne zaman olur kim bilir!
 • Kayserikaan
  Neden bilemiyorum ama bu tür gelişmeler beni endişelendiriyor.
 • wwdarkline
  Güzel bir yazı bilgi için teşekkürler
  Sevdim 1 Kişi
 • bengünaz16
  İyi bi fikir sanki
 • restinerest
  Denemeden goremeyiz
 • gezer16
  gereksiz şey...
 • cagınkaraman
  Güzelmiş
 • Serenia
  iyi bir fikir gibi gözüküyor
 • mylcky21
  Valla amacı ne çözemedim
 • IAmarPresterAen
  Bilgiler için teşekkürler
 • Görüncekadamlar
  Korkutuyor artık bu tarz şeyler
 • biradetmehmet
  Endişe verici buluyorum bu sosyal medya gelisimini
 • poyrazaci
  Kötü hiç beğenmedim
 • casurefendi
  Güzel fikir gibi
 • istsefasi
  Bence değişime ayak uyduruyor.
 • Daha Fazla (5)
YÜKLENİYOR...