Teknolojinin Gelişimi Pandemide İnsanlara Farklı Deneyimler Yaşattı

BiBilen

Zoom, evden işlerimizi yapmamıza, dijital platformlar eğlence hayatımıza, sosyal medya uygulamaları siyasetten kültüre kadar bir çok konuda fikir beyan etmemize, sonu gelmez tartışmalar açmamıza izin verdi. Dijital dünyada yeterince uygulama olduğunu düşünürken ses iletişimiyle ilgili uygulamalar hayatımıza hızlıca girdi.
Teknolojinin Gelişimi Pandemide İnsanlara Farklı Deneyimler Yaşattı

Clubhouse insanları farklı bir boyuta taşıyan, karantina günlerinde hayatımıza ansızın giren ses iletişimini hayatımıza soktu.

Mart 2020’de pazara giren uygulama kısa sürede hayatımızda çok fazla yer kaplamaya başladı. Çıktıktan sadece 2 ay sonra 100M dolar değerleme aldı. Çok değil 2 ay sonrada 1 Milyar dolar değerlemeye çıktı. Bir dönem 4 Milyar dolar değerlemeden bile bahsedildi. Bu pazarı farkeden Facebook, Twitter, Discord ve hatta Spotify doğrudan Clubhouse ile yarışacak uygulamaları veya özellikleri platformlarına entegre etmeye başladı. Bu bir dönem sadece davetle üye kabul eden, davetiyeleri e-bay üzerinden yüzlerce dolara satılan Clubhouse uygulamasının da pembe rüyalarının sonuna geldiğini gösteriyordu.

Rüya bitti

Clubhouse Şubat ayında 9,6 milyon yükleme ile en parlak günlerini yaşarken şimdilerde bu sayı 1 milyon yüklemenin altına düştü bile. Android platformuna çok geç açılan uygulama ile ilgili yetkililer şu an 6 milyon kişinin uygulamaya girmek için sıra beklediğinden bahsediyor. Şirketin kullanıcı sayısını sınırlı tutmasının bir nedeni de şu an sadece 75 çalışanının olması da olabilir. Bir çok stratejik hata yapan şirketin bu tavrı Clubhouse’u yakın bir tarihte uygulama mağazalarının alt sıralarına doğru itecek gibi gözüküyor.
Şimdilik çözüm uygulamanın değerliyken daha büyük bir platforma entegre edilmesi gibi gözüküyor.

Teknolojinin Gelişimi Pandemide İnsanlara Farklı Deneyimler Yaşattı
33 Cevap