1 ay

Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı

kafkefsago m

Merhabalar herkese, Half-Life oyununu neredeyse herkes duymuştur hatta çoğunluk olarak oynamıştır. Bugün ,16 Mayıs, Half-Life oyunu için önemli bir gün çünkü bugün Half-Life oyun evrenindeki bütün olayların başlamasına sebep olan gündür.

Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı

Half-Life oyunu FPS türünde dönemine göre büyük olaya imza atan ve bir çok ödül alan bir oyundur. Oyunun yapımcısı olan Valve ilk oyunu 1998 yılında çıkarmıştır. Oyunun konusu bir bilim merkezi olan Black Mesa şirketinin "Boyutlar Arası Madde Aktarımı" kısacası ışınlanma teknolojisi ile ilgili çalışmalar yapmasıdır.

Oyunumuzun geçtiği yer olan Black Mesa tesisi, Amerika'nın New Mexico eyaletinde çölün içinde bulunmaktadır. Tesis oldukça büyüktür ve içinde bilim insanları ile koruma görevlileri bulunmaktadır. Bu insanlar tesis dışına çıkmamaktadır.

Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı

Tesisin içinde bu yüzden bir yaşam alanı vardır. Örneğin yatakhaneler, yemekhaneler, eğlenmek için kafeteryalar vardır. Üstüne üstlük tesise özel hidroelektrik santrali bile vardır.

Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı
Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı

Tesis o kadar büyük ve gelişmiş ki kendine özel bir yerel bir gazetesi bile vardır.

Böyle büyük olmasının ve insanların dışarı çıkmamasının sebebi ise tesiste gizli deneyler yapılıyor olmasıdır. Black Mesa silahlar ve ışınlanma teknolojisi ile ilgilenmektedir bundan dolayı ABD bu yenilikler için fonlamaktadır.

Black Mesa tesisindeki bilim insanları ışınlanma teknolojisi için bir çok yol dememişlerdir ve egzotik madde sentezleyip ışınlanmanın yolunu bulmuşlardır ama bu oldukça çok enerji gerektiren bir durum idi bu yüzden de çok maliyetli oluyordu. Bilim insanlarının bundan dolayı asıl amaçları az enerji kullanarak daha az maliyetli bir ışınlanma geliştirmekti. Böylece araba, uçak, gemi gibi taşıtların yerini ışınlanma teknolojisi yer alacaktı. Hatta uzaya bile roket kullanmadan gidilebilecekti. Bilim insanları daha çok egzotik madde sentezleyemeyeceklerini anlayınca başka gezegenlere gidip egzotik madde arayışına başlamışlardı ama bu yakıt arayışında yanlışlıkla evrenin dışına çıktılar ve sınır dünya keşfettiler. Bu sınır dünyaya Xen adını verdiler. Xen gezegeni oksijen ve su içerdiğinden dolayı zengin bir ekosisteme sahipti. Ayrıca bu gezegende bilim insanlarının evrenin her yerinde aradıkları egzotik maddeyi buldular. Bu element gezegende oldukça çoktu ve bu elemente Xenium adını verdiler. Artık bu madde ile daha az enerji harcayıp ışınlanma sağlanabilir hale geldi.

Xenium Kristali
Xenium Kristali

Xen gezegeninde oldukça zengin bir ekosistem olduğunu söylemiştik. Örneğin bilim insanlarının adlandırdığı Xen ağacı bulunmaktadır. Bu ağaçlar hareket eden bir şey olduğunda tepki veriyorlardı. Uzay vatozu denilen yaratıklar, içinde asit bulunduran bullsquidler, tavana asılı olan ve yere doğru uzanan bir dili bulunan bu dil sayesinde organik olan her şeyi kendine doğru çeken ve olağanüstü sindirim sistemi ile sindiren barnaclelar, üç bacağı bulunan ve köpeği andıran bir görünümü olan tek gözlü ve avcı olarak gördüğü şeyleri korkutmak için büyük bir ses patlaması yapan houndeyelar, Gonarch ve onun çocukları olan headcrabler gibi bir sürü canlılar bulunmaktadır. Bilim insanları yaptıkları bu büyük keşiften sonra ışınlanma teknolojisinden ayrı olarak Xen gezegenindeki canlıları da incelemeye başlamışlardır. Bu canlıları dünyaya getirerek otopsi yapılmaya başlanmıştır.

Xen Ağacı
Xen Ağacı
Headcrab
Headcrab
Houndeye
Houndeye
Bullsquid
Bullsquid

Xen gezegeninin keşfinden sonra xenium elementini alabilmek için bilim insanlarına silah eğitimi de verilmeye başlanmıştır. Ayrıca HEV adı verilen radyasyona ve fiziksel etkenlere dayanaklı özel kıyafet de giyiyorlardı.

HEV kıyafeti
HEV kıyafeti

Bir süre sonra Xen gezegenine üsler kurmaya başlamışlardır. Alınan Xen kristallerini inceliyorlardı ama yeteri saflık oranında olmuyordu ayrıca kristaller tek kullanımlık oluyordu hatta bir süre sonra kristaller tükenmeye başladı ve Xen gezegeni didik didik aranmaya başlandı bu yüzden çoğu bilim insanı da Xen yaratıkları yüzünden öldü.

Bir gün Black Mesa tesisinin yöneticisi olan Wallace Breen elinde Xen kristali ile çıktı.

Wallace Breen
Wallace Breen

Bu kristal oldukça saf bir kristal idi. Hiç bu saflıkta kristal bulunmamıştı. Bu kristal GG-3883 adı verildi. Peki nereden bulmuştu bu kristali Wallace Breen? O gün sıkı takım elbiseli elinde çantası olan bugüne kadar kimsenin görmediği tuhaf bir adam geldi. Bir bürokrata benzeyen adamı o gün sadece 2 kişi gördü birisi Wallace Breen diğeri ise Eli Vance. Bu bürokrat gibi gözüken adam (Gman) getirmişti bu kristali.

Gman
Gman

Eli Vance Black Mesa tesisinde çalışan bir bilim insanı idi ve Wallace Breen ile bu bürokratı konuşurken gördü. Sonra bu tuhaf adam Eli Vance'e gelerek öngörülemeyen sonuçlara hazırlıklı olun dedi ve gitti.

Eli Vance
Eli Vance

Bilim insanları gelen bu yeni kristal ile heyecanlandılar ve çok sevindiler. Çünkü bu saflıkta hiç bir kristal bulunmamıştı. Kristalin saflığını incelemek için bilim insanları anti madde spektrometresini kullanıyorlardı.

Anti madde spektrometresi
Anti madde spektrometresi

Bunun için de görevli olan bir kişi kristali spektrometreye götürüyor idi. GG-3883'ün incelenmesinde ise Gordon Freeman adlı bilim insanı görevli idi. Bu arada Gordon Freeman oyunumuzun ana karakteridir.

Gordon Freeman
Gordon Freeman

Tarih 16 Mayıs'ı göstermekte idi. Gordon Freeman yatakhanesinden çıkıp görevli olduğu yere tren ile gitti.

HEV kıyafetini giydikten sonra kristali anti madde spektrometresine koymak için inceleme yerine gitti. Bilim insanları heyecanlarından ve meraklarından dolayı ışın çözünürlüğü normalde %90 olması gerekirken %105'e ayarladılar. Böylece kristali daha iyi inceleyebileceklerdi. Freeman bütün işlemlerden sonra kristali hazneye doğru itti ve korkulan olasılık başlarına geldi. Aşırı yüklenen spektrometre kristale zarar verdi ve Resonance Cascade (Rezonans Çağlayanı) adı verilen durum gerçekleşti. Ortaya çıkan yüksek enerji uzayın dokusunu yırttı ve Dünya ile Xen gezegeni arasında portallar açılmaya başladı. Deneyi sonlandırmaya çalışsalar da beceremediler ve açılan portallardan Xen gezegeni canlıları geçmeye başladı.

Freeman patlamadan dolayı bayılmıştı bir süre sonra uyandı ve kendine geldi. Olayları anlamak için deney yerinden çıktı ve bir çok bilim insanı ve güvenlik görevlilerinin öldüğünü gördü. Hatta Xen gezegeni canlıları tesisi işgal etmişlerdi. Tesiste bir levye buldu ve yola çıkmaya başladı. Headcrab denen canlılar insanların kafasına zıplayarak onları kendi etkileri altına alıyorlardı ve bir zombiye dönüştürüyorlardı ama etkisi altına aldıkları insanların bilinçleri hâlâ yerinde oluyordu. Yani ölmüyorlardı her geçen sürede acı çekiyorlardı.

Freeman'ın karşılaştığı bilim insanları üst kata çıkıp yardım etmesini istediler. Askeri birlik geldiğini ve onlara yardım edeceklerini söylediler. Freeman yoluna devam etti ve HECU denen askeri birlik ile karşılaştı ama bu askeri birlik bilim insanlarını ve güvenlik görevlilerini öldürüyordu. Bu askeri birlik yardım için gönderilmemişti. Olan faciayı saklamak için bütün tanık olan herkesi öldürmek için gönderilmişti.

HECU askeri birliği
HECU askeri birliği

Freeman bu askerleri de öldürmek zorunda kalmıştı. Freeman karşısına çıkan canavarları ve askerleri öldürerek ilerledi. Bilim insanları açılan portalları kapatabilmek için roket gönderilmesi gerektiğini söyledi. Ve bunu ateşlemek için Freeman'ı görevlendirdi. Freeman düşmanlarını geçti ateşledi ama bir işe yaramadı.

Xen gezegeninde portalların kapanmasını engelleyen bir güç vardı. Bu yüzden Freeman'ı bilim insanları son bir kez daha Xen gezegenine portal açarak Xen'e gönderdiler. Freeman ilk defa Xen gezegenine gelmişti. Karşısına çıkan yaratıkları öldürerek portalların kapanmasını engelleyen gücü aramaya başladı. Karşısına headcrablerin annesi olan Gonarch çıktı ve onu öldürdü. Yoluna devam etti ve o gücü buldu. O güç Nihiliant denilen fetüse benzeyen altında uçmak için bir sistem bulunan kocaman bir yaraktık idi.

Nihiliant
Nihiliant

Türünün son örneği olan bu yaratığı Freeman yok etti. Ama bir anda Freeman bir yere ışınlandı. Karşısında tuhaf giyimli bürokrat (Gman) bulunuyordu. Ve Freeman'ın yaptıklarından etkilendiğini, iş verenlerine Freeman'ı önerdiğini söyledi. Freeman'a iki seçenek sundu. Bunlardan birisi yaratıkların arasına tek başına bırakılmak ikincisi ise işverenlerden başka bir emir gelinceye kadar uyutulmak. Freeman uyutulmayı seçti ve bekleme alanına bırakıldı.

O gün uyutulan sadece Freeman değildi. HECU biriminden olan onbaşı Adrian Shephard adlı asker de vardı.

Shephard faciadan önce eğitilmeye başlanmıştı. Bu günlüğünde yer alıyordu. Bu günlükten anlamış oluyoruz ki aslında faciayı ABD önceden biliyordu. Peki nasıl biliyordu bu durumu? Günlükte Gmanin Adrian Shephard' ı incelediği yer alıyordu. Aslında Gman bütün olacak olan durumları biliyordu ve ABD'ye durumu bildirmişti. HECU birimi o gün tesiste başarısız olmuştu çünkü ne kadar yaratık öldürürseler öldürsünler açılan yeni portallardan yeni yaratıklar ışınlanıyordu. HECU birliğinden pek insan kalmadı bu yüzden geri çekildiler. Kalan insanlar da saklanmaya başladılar. Farklı olarak Black Ops ekibi gönderildi bu sefer tesise.

Black Ops
Black Ops

Bunlar ama tesisi yok etmek için yanlarında nükleer bomba da getirdiler.

Bombayı Half Life'ın ek paketi olan Blue Shift oyununda güvenlik görevlisi olan Barney Calhoun isimli kişi bombayı durdurdu ama gizemli bürokrat bunu sonradan yeniden çalıştırdı.

Barney Calhoun
Barney Calhoun

Barney Calhoun ve bir kaç bilim insanı tesisten ışınlanarak kaçtılar sonradan ve sonrasında tesis patladı. Bu facia gününde tesisten toplamda 12 kişi kurtuldu ve bu 12 kişiden ikisini Gman bekleme odasında tuttu.(Gman ile Adrian Shephard).

16 Mayıs günü Half-Life evreninde bir facia ile bitti ama bu daha bir başlangıçtı. Sonraki Bence'me kadar kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın. 😇🌼.

Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı
20
55
Görüşünü yaz
20Kız Görüşü
55Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Morrbalıkk
  Okumadım ama emeğine sağlık😂
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1955
 • XSirenHeaDX
  10 gün önce tekrar başladım şimdi episode 2 bitmek üzere, lost coast'u ilk defa oynayacağım sürpriz oldu o benim için haberim yoktu😂Darısı yeni bir pc alana kadar, zira bi oculus rift almak (en azından) herkesin alabileceğini sanmıyorum. Pc piyasası bu kadar pahalı olmasa keşke, eski bir laptopta oynuyorum uzatmaları oynuyor gibi 😅
  • kafkefsago

   Spoi gibi olabilir belki ama lost coast öyle bı hikayesi yok. Sadece 5 -10 dklik source motoru deneme şeyi gibi. Hikayelerden ayrı bı şey bı hikayesi de yok. Yani oynamamakla pek bı şey kaybetmemissin 😅.

  • XSirenHeaDX

   can sıkıntısı ama işte, oyun şeysim azaldı bu bilgisayarda😂bencen bu arada iyi olmuş teşekkür ederim 🤗

  • kafkefsago

   Ben de laptop ile oynadım baya bı kötü benimkisinin hâli de ekran kartı Intel uhd graphics🤣🤣. İşlemci hızı 1.1 GHz min😅. Valla oyun oynarken uçak havalanacak gibi oluyor. Bı sadece PC piyasası pahalı değil her şey pahalı. Oyunlar da valla baya bı cep yakıyor

  • Hepsini Göster
 • Ezmuro
  İyi akşamlar teşekkür ederim. bende geçenlerde yeni bir belgeselini izledim.
  HALF-LIFE BELGESELİ- ÖNGÖRÜLEMEYEN SONUÇLAR izlemek isteyenler için link bırakayım umarım izlersiniz.https://www.youtube.com/embed/y7n6-Qgn2BQ
  • kafkefsago

   Rica ederim ahahaha o belgeselden gaza geldim yazdım bu benceyi ben de. Hatta bu görüşlerden birisine de tavsiye etmiştim😂. Film tadında belgesel yapmışlar cidden valla beğen tuşuna bı daha basabilsem basardım çok güzel. Teşekkürler yorumun için 😇

  • Ezmuro

   ben teşekkür ederim. güzel bir belgesel olmuş. hatta bazen düşünüyorum tekrar oynasam mı diye.

  • kafkefsago

   Oynayın oynayın 😂. Pişman olmazsınız cidden çok bayıldığım bı oyunlardan birisi, digerisi de aynı evrende geçen portal oyunu onu oynamadiysaniz onu da tavsiye ederim half life ile alakalı hatta hepsi tek şeyde birlesecek bence

 • kaplumbağaefendisi
  Hey gidi gunler🙂 adamlar 20 yila uzaya gidecegiz saniyormus ama biz bi arpa boyu yol almadik o kotu.. Buarada halflife i o zamanda oynamistim. Gecen ay yine indirip bidaha bitirdim nkrmalde oyun oynayan biri degilim ama cok iyi bu. Zamanina gore inanilmaz
  • kafkefsago

   Zamanına göre mükemmel bir düşünce. Hele hele ikinci oyunu ile bağdaştırmalari, Gman'in gizliliği, olayların ne olacağı merakı cidden çok muhteşem bir oyun. Aslında ben grafiğe önem veren birisiyim, grafikler dönemimize göre baya bir değişik gozukuyor ama ona rağmen 2 kere bitirdim oyunu hatta üçüncüye başladım 😅. 3. Oyun çıkıncaya kadar herhalde bu böyle devam edecek gibi ahaha. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 • hamzakemal
  half lifeyi en az 30 kere bitirmişimdir XASH motoru ile telefonda oynarım çok iyi bi oyundur
  half life opposing force ya da blue shift ile konu açılırsa sevinirim çok iyi olmuş kim hazırladıysa elleri dert görmesin
  • hamzakemal

   he bide hl1 i hl source olarak oyna tadından yenmez

  • kafkefsago

   Kendim hazirladim opposing force ile blue shift de yer alıyor içinde az da olsa. Adrian Shephard'ın günlüğü ve Gman tarafından uyutulduğu, Barney Calhoun'un Black Ops ekibi tarafından getirilen nükleer bombanın durdurduğu, Barney Calhoun ve bir kaç bilim adamının ışınlanarak tesisten kaçtığı da yer alıyor. Bu yazdığım bencedeki asıl amaç 16 Mayıs günü neler olduğunu anlatmaktı. Tesis patladıktan sonra neler olduğu, 7 saat savaşı, Combineların işgali gibi konuları bir başka bencemde paylaşacağım. Hl source da oynadım bütün seriyi bitirdim😂 sadece Alyx oynayamadım sistem olmadığından dolayı bir de decay oynayamadım. Şu an hl 1 tekrar başladım ben de cidden çok güzel bir oyun çok seviyorum 😂. Yorumunuz için teşekkür ederim😇

  • hamzakemal

   rica ederim. abi bu anlattıklarını oynarken resmen gerçekte yaşıyorum eline sağlık hatta orijinal iso dosyasını bulmuştum cdye yazdırmıştım cd çantasında hala duruyor kaybetmeye korkuyom o yüzde 3 cdde var :)
   bu linkten opposing force blue shift ve normalini indire bilirsin iso dosyası halindedin winrar ile açınca 3 tane daha iso dosyası karşına çıkacaktır o isoları sağ tıklayıp bağla dersen cd takılı gibi olur autorun. exe yi çalıştırarak kurabilirsin hepsi orijinal cdnin içindekilerdir. :) (noktanadan sonraki boşlukları sil)
   archive. org/download/HalfLifeGamOfTheYearHalfLifeOppsingForceHalfLifeBlueShift/Half-Life-Gam%20Of%20The%20Year%2CHalf-Life%20Oppsing%20force%2CHalf-Life%20Blue%20Shift. iso

  • Hepsini Göster
 • _Slash_
  Bu oyunu yapanlar ve geliştirenler cidden çağının devlerinden oynadım severek oynadım hem hikaye video tarafını hem arkadaşlarla beraber aynı haritada güzel oyun.
  • kafkefsago

   Aynen öyle cidden o senelere göre oynanış olarak efsane bi oyun. Hikaye desen zaten ayrı bi olay.

 • Half_Pie
  Bi yere kadar okudum da bu tembellikle bana çok uzun yazı 😄😄😄 bizde öğrenci evi de oy ardık 8li hub a biz 3 ev pc bide laptopunu alan gelirdi bunu counter ve flatout oynardık 😄😄😄 ne günlerdi...
  • kafkefsago

   Daha da vardı yazılacak şeyler ama işlerim olmasından dolayı yazamadım😂. Sksks güzelmiş valla

 • UDixon
  half life 1 oynamıştım ilk videodaki oyun küçüktüm tabii o küçük zıplayan yaratıklardan falan çok korkardım oynayamazdım oyunu bitirememiştim korkudan :D
  • kafkefsago

   Ben bu yaşım ile korktuydum inanır mısınız. Tabi sonradan alıştım ama yeni yeni canavarlar gördükçe yine korkmaya başlamıştım hele hele half life 2 nin zombilerinden çok korktuydum hızlı hızlı geliyorlardı falan😂

  • UDixon

   şey ya bilir misin bilemem ama 3d oyun sitesi vardı bir tane 3Doyun. com falan diye orada böceklerle savaşma oyunu vardı onu bile korkarak oynuyordum :D

  • kafkefsago

   Yok bilmiyorum ben pek oyunları. Öyle pek bilgisayar oyunu oynamazdim ben internet kafeye de gitmezdim. Bu half life 2 de zombilerin sesleri ile ilgili bı şey var o çok korktucu gelmişti bana ve baya etkilemişti beni
   https://m.youtube.com/watch?v=JdJIbUYpW2w
   Bu baya bı etkilemisti beni.

  • Hepsini Göster
 • Eternal_Creed
  Merhaba.

  Kaç sene oldu hatırlamıyorum, 6-7 sene oldu sanırım "yenisi çıkacak" dendi hala bekliyoruz.
  • kafkefsago

   Alyx çıktı ama o da VR olarak onu da oynayamiyoruz😕. 3. Bekliyoruz bakalım galiba yanlışım yoksa 17 sene oldu😅

  • Bu gidişte benim torunlarım görecek yeni oyunu valla 😂

  • kafkefsago

   Valla ben goremezsem ona çok üzülürüm😂. Bı half life 3 bekliyorum, bı portal 3 bekliyorum bir de mafia oyun serisinden herhangi bir oyun bekliyorum 🥺. Ciksalar da sistem pek kaldırmaz gibi ama😂. Half life gayet kaliteli grafiklere sahip oluyor. 2004 yapımı half life 2 bile bu zamandaki bazı oyunların grafiklerine taş cikartabilecek durumda

  • Hepsini Göster
 • armstor
  Yani aşırı sevdiğim bir oyun diyemem ama güzel bir unlost'u izlemeyi seviyorum bunda 😂. Bu arada eline emeğine sağlık
  • kafkefsago

   Zevk meselesi olabilir yani😇. Unlost evet o da baya bı hayranı oyunun. Teşekkür ederim yorumunuz için 😇

  • armstor

   Ne demek rica ederim 😊

 • jaapoonnkızz
  Pek oyun oynamam. Ama güzel anlatmışsın. Ellerine sağlık.
 • Wlesya
  Faydalı bilgiler olmuş meraklıları için.
  Ellerine sağlık olsun.
  • kafkefsago

   Teşekkür ederim yorumunuz için 😇

 • Kimbukimberly
  ahaha güzel paylaşım eline sağlık defalarca bitirir bitirir başlardık :D
  • kafkefsago

   Ahahah evet ben de bitirdim bı kaç kere her seferinde bı daha oynadım. Hatta telefonuma da APK indirdim oyunun oradan da oynuyorum arada😂😂

 • miayn_menk
  Her şeyin 3. sü gelir CSGO da dust 3 gelir ama half life 3 gelmez
  • kafkefsago

   Şöyle değiştirilmeli bence Valvenin oyunlarında 3. Gelmez diyelim. Çünkü portal oyunun da üçüncüsü gelmedi, left 4 deadin de üçüncüsü yok 😂

  • miayn_menk

   Ahh portalı çok severim 3. Sü gelse çok iyinolur

  • kafkefsago

   Bence 3. Oyun portal ile half life'in birleşimi olacak ama tek oyuna sığar mı bütün hikayeler bilmiyorum. Çünkü half life'in çok merak edilen konuları var ve portaldaki karakterimizin adı neydi hatırlayamadım onun ile de oynama durumu var Gordondan ayrı olarak belki episode olarak ayrıca çıkarırlar sonrasına 3 den başka olarak.

 • HayalsizDasporav
  Kardeşim atma şu zehirli oku
  Beklenmedik sonuçlara hazır olun
  • kafkefsago

   Ahahah🤣. Beklenmedik sonuçlar kötü olacak ama😅

  • İzledim 6 defa full serisini la bırakın beni :)
   FREEEMANNNN
   Bir Facianın Başlangıcı: Half-Life Evreni ve Rezonans Çağlayanı

  • kafkefsago

   "Last, i * the last"(sonuncuyum) sözü aklımda sadece 😅. He bir de "now die, now die"(öl, şimdi öl) sözü aklımda 🤣

  • Hepsini Göster
 • Defount
  256 kb internet ile 1 ayda indirdiğim oyun. Teşekkürler
  • kafkefsago

   Ahahah bı de o kadar indirme verisi lazım değil 400 kusur MB galiba 😅.

  • kafkefsago

   Rica ederim bu arada 😇

  • Defount

   Half-Life 2 var bi de.. bi o kadar o sürmüştü ömür bitti.

  • Hepsini Göster
 • Haunters
  Ömrüm internet kafelerde half life oynayarak geçti bee 😂
  • kafkefsago

   Ahaha genel olarak büyük bir kesimin half life ve cs 1.6 oynayarak geçmiştir😂

 • DışGüveysi
  Hep duydum oynayanı çok gördüm ama oynamadım:)) nedense hiç ilgimi çekmedi
  • kafkefsago

   Olabilir ya. Benim de ilk başta öyle idi ama oynayınca bitirdikçe bitiriyor insan😅

 • doanylmz
  Bir arkadaş youtube da 2 buöuk saatlik bir video yapmış belgesel tadında izledim ve çok beğendim. Halglife evreni ile ilgili ve şimdiye kadar çıkan bütün oyunlar ile bağlantılı şekilde.
  • kafkefsago

   Evet film tadında bir belgesel yapmışlar. Ben de oradan gaza geldim ve yazdım benceyi😂.

  • doanylmz

   Ahaha fark ettim bro direkt aklıma o geldi.

  • kafkefsago

   Sksks valla ama fena yapmışlar cidden oyuna da başladım hatta onun gazı ile😂. Üstüne de bı kaç kere daha da izledim ama yaklaşık bi senedir ugrasiyorlarmis galiba belgesel için. Cidden buram buram emek kokuyor

  • Hepsini Göster
 • biradetmehmet
  Ne oynardım su oyunu günlerce sürerdi bazen bir bölüm geçmesi
  • kafkefsago

   Evet ilk çıktığı zamanlarda öyle imiş. Çözüm yolu bazen bilinmediği için dönüp duruluyor. Ben de bazı yerlerde ne yapacağımı bilemedigim için YouTube'dan izlemiştim

  • Ooo o zaman you tube falan yok valla deneye deneye oynuyorduk sürekli kaydet ilerle

  • kafkefsago

   Evet öyle imis YouTubeda half life ile ilgili bi video vardı orada da öyle söylemişti. Milletin evine gidip ne yaptıklarını öğrenip geri dönüp devam ediyorlarmış. YouTube olmasa ben de valla gecemezdim hatta ben HEV giysisini giymeyi bilmiyordum dönüp duruyordum😂. Altyazisini da ayarlamamistim sıkılıp silmiştim.

  • Hepsini Göster
 • CheddarlıViski
  Ilk defa bu kadar uzun bir yazıyı sonuna kadar okudum. Ben bile oynamıştım bu oyunu zamanında.
  • kafkefsago

   Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim😇

 • dganhan
  Çok güzel oyundu çocuklum bunu oynarak geçti ayrıntılı bir şekilde bilgi edindiğim için çok mutluyum teşekkür edeim emeği geçen herkese
  • kafkefsago

   Rica ederim. Ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için😇

 • cattyperry
  abim oynarken bende yaninda durardim oynamayi beceremezdim duygulandim simdi
  • kafkefsago

   Ahahah genelde öyle olur abiler oynar kardeşler yanında ağzı bı karış açık izlerler😅

  • cattyperry

   Evet çok israr ederdim abi bi kere bende oyniyim verirdi hemen olurdum bu sefer gülerdi sinir olurdum:)

  • kafkefsago

   Ahahah

 • Neizliyonuzlannn
  Çok güzel bir bence olmuş ellerine sağlık keyifle okudum 🤗 oynayacağım mutlaka
  • kafkefsago

   Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Size tavsiyem Steamden ücretli olarak alacaksanız indirim olduğunda orange box diye bir şey var orada half life serisi, portal serisi, left 4 dead serisi yer alıyor. O daha ucuza geliyor. Öyle alabilirsiniz. Başka bir tavsiyem ise şu sırada oynarsanız daha güzel olur: Half life 1, half life opposing force, half life blue shift, half life 2, portal 1, portal 2, half life 2 episode 1, half life 2 episode 2 şeklinde oynayın. İsterseniz portal serisini hepsinden önce oynayabilirsiniz ama half life 2 episode 2'den önce oynayın çünkü portal 2'de bahsi geçen bir olay half life 2 episode 2' de yer alıyor birazcık. Oyunu daha iyi anlayabilmeniz için güzel olur. Tekrardan teşekkür ederim😇

 • Bilim_manyağı
  Ahh eskiden bu oyunu oynuyordum hâlâda oynuyorum benim için asla eskimiyor
  • kafkefsago

   Ahaha 3. Oyun gelinceye kadar da oynamaya devam 😎

  • Ohoo her şeyin 3. sü gekir half life’ın gelmez ama oynamaya son hız devam

  • kafkefsago

   Her şeyin gelmez örneğin yine Valvenin oyunu portal 🥺, l4d 🥺. Valve 3 ile alıp veremediği var herhalde 😂

  • Hepsini Göster
 • bulut3478
  yeni gördüm daha önce hiç duymamıştım teşekkür ederim
  • kafkefsago

   Vov baya bı ünlü oyun aslında hele hele bir zamanlar internet kafelerin vazgeçilmezi durumunda bı oyun. Rica ederim ayrıca ben de teşekkür ederim

 • Fatihmakeupartist
  çok gıcık bir oyundu oynamadım oynayanlarıda ablamadım
  • kafkefsago

   Gıcık gelebilir çünkü 98 çıkışlı olduğu için hatalar oluyor. Ama hikaye olarak gayet güzel bir oyun. İnsanı merak içine sokuyor. Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz ama.

 • ByToRo
  Şuanki lakabımı bile HalfLife oyunundaki iyi oyunculuğuma borçluyum.
  Half life bir başkadır
 • AçılınBenKs_ci
  Az oynamadık he! Bunu yalnız oldlar bilir...
  • kafkefsago

   Ben biraz yeni yetmeyim😅. Ama bağımlılık yaptı bende de bitirdim bı daha oynadım 😂. Şimdi bı daha oynuyorum😅

 • Blinding
  Emeğine sağlık
 • rolyapamayanoyuncu9
  okuması eğlenceli bir yazı olmuş :)
  • kafkefsago

   Oynaması daha da eğlenceli😅. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için 😇

 • sakinceyoruldum
  Esrarengiz bilgiler, ellerine sağlık.
 • _ElCapitan_
  Küf kokulu İnternet Cafeler aklıma geldi
 • Geceyi_SevenKız
  Heyecan verici😂 eline sağlık baya emek vermişsin
  • kafkefsago

   Evet baya bi heyecan vericidir. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için ayrıca😇

 • ireemşeen
  Çok güzel farklı bilgiler teşekkür ederiz
  • kafkefsago

   Rica eder ve güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim😇

 • Xlgn21
  Ne değişik farklı bilgilerr
 • Dilers
  Güzel bir yazı olmuş
  • kafkefsago

   Teşekkür ederim güzel yorumunuz için

 • Sine_
  Ne değişik farklı bilgilerr
 • postmodernpokemon
  Hiç oynamadım bu oyunu:)
 • SwordOfDemocles
  İlginç bir bence
 • staybehind2
  akıllı olana zaten bu oyun çok şeyi anşatıyor
  • kafkefsago

   Evet ama akıllarda da bir çok soru işareti bıraktırıyor çok gizli şeyler var oyunda hele hele Gman çok merak edilen konu. Yorumunuz için teşekkür ederim ayrıca😇

  • rica ederim ben çok oynadım episodede kaldım pc çöktü çok merak etsemde oynayamadım gerisini ayrıca görsel olarak yerleştirilmiş yaratıklar insanın içine yerleştirilmiş olan hücreler yani senin hüçren değil mantıklı olunca çözemicen şey yok mesela asansörde gizli çalışmalar demişsin çok yerinde açıklama olmuş

  • kafkefsago

   Episodelar da gayet güzel. Hele hele episode 2 de portal oyunu ile alakalı bir kısım görüküyor insan daha çok merak ediyor. Keşke iki oyunun da üçüncüsü çıksa 🥺

  • Hepsini Göster
 • EmirAdakul
  Hiç oynamadım. Eline sağlık
  • kafkefsago

   Eğer elinizde normal bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayar var ise oynamanızı tavsiye ederim. Eski bir oyun olduğu için bilgisayarınız kaldırır. Hikaye olarak ve oynanış olarak gayet güzel bir oyundur. Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim😇

 • KırıKMerdane
  Vay be ne zamanlardı etkileyici bir yazı
  • kafkefsago

   Teşekkür ederim yorumunuz için😇

 • LacivertGandalf
  Harika 👍🏻
 • CoktaNickimdee
  En az 20 kere bitirmisimdir harika oyundu
  • kafkefsago

   Ahaha herkes 3. Oyunu beklerken seriyi sayısızca bitiriyor😂. Bı cikmadi gitti 🙄

 • Drakula3584
  Bu oyunu çok severim.
  • kafkefsago

   Evet genel olarak herkes seviyor gayet güzel bir oyun

 • AtLaS_006
  Hiç oynamadıgım bir oyun.
  • kafkefsago

   Oyunlara ilginiz var ise oynamanızı tavsiye ederim😇

 • Sirednod
  Efsaneydi ya
 • HesapsızHayat
  eskiden okuldan kaçıp gidip bu oynadığımız vardı.
 • Kaan6565zz
  Aga be eskiler aklıma geldi
 • ballbusting13
  Güzel paylaşım teşekkürler eline sağlıkk
  • kafkefsago

   Rica ederim ve ben de teşekkür ederim😇

 • BrownEyes1
  Half life oynamayalı baya oldu
  • kafkefsago

   Eski günleri yâd etmek için oynanır bence iyi gider 😂

 • Nazerincancan
  Bu oyundaki yaratıklar beni korkuturdu
 • Sertsevenadammm
  Güzel bir yazı paylaşım
 • Lunatix
  keşke oyunu da bilseydim :D
  • kafkefsago

   Kesinlikle oynamalısınız bence. Gayet saracaktir. Hatta millet onlarca kez oynayıp bitiriyorlar tekrar tekrar😂

 • zadee00
  Offfff efsanem
  • kafkefsago

   Benim efsanem bı kerem dermişim 😂

 • Eziremsem
  eline sağlık güzel olmuş
 • Hellomango
  çok güzel görünüyor eline sağlıkk
  • kafkefsago

   Teşekkür ederim😇

  • Hellomango

   rica ederim yanlış yerede yazdım ya jsjssj

  • kafkefsago

   Ahaha ben de fark etmemişim😂. Olabilir ya sorun değil😇

  • Hepsini Göster
 • Kimper
  Abiiii cok guzel zamanlardi bee
 • Godboyy07
  gözümde canlanır koskoca mazi :(
  • kafkefsago

   😂😂Şimdi ne güzel oynanır 😅

 • AyazSterk
  Hic unutmuyorum ki
  • kafkefsago

   Ahahah 3. Oyunu beklerken hemen oynamaktan kimse unutmuyor oyunu😂. Yorumunuz için teşekkürler ayrıca😇

 • Daha Fazla (14)
YÜKLENİYOR...