Deepweb ve Darkweb Nedir?

niger m

Bu Bence'mde Deepweb (Derin internet, derin ağ) ve Darkweb (Karanlık ağ) kavramlarına değineceğim. İnternetin katmanları, soğan protokolü (normal olarak HTTP:www protokolü kullanırız), anonimite gibi kavramları açıklayacağım.

Darkweb ve Deepweb

Deepweb ve Darkweb Nedir?

İnternet 7 (kimilerine göre 8) katmanlıdır. Biz sadece ilk iki katmanını kullanabiliriz. 3. katman ve daha derinine erişim sağlamaya çalışmak bir bilişim suçudur ve arama motorlarında görüntülenemez. Normal web tarayıcıları da bu web sitelerini okuyamaz. www (world wide web) ağına dahil değillerdir ve HTTP:www (Hyper-Text Transfer Protocol yani hiper metin transfer protokolü) kullanmazlar.

1. Deep Web

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Deepweb şifrelenmemiş bir ağda bulunur ancak arama motorlarında listelenmez.

2. Dark Web

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Darkweb şifrelenmiş bir ağda bulunur ve yine arama motorlarında listelenmez. Siber suçlardan ibarettir. 3. katman karanlık ağdır.

Katmanlar

Soğan protokolü dark web ile özdeşleşmiştir.
Soğan protokolü dark web ile özdeşleşmiştir.

1. Katman (Yüzey)

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Haber siteleri, oyun siteleri, yemek tarifi vb içeren web siteleri ile beraber film ve dizi siteleri birinci katman siteleridir. Geniş alan ağına dahildir ve arama motorlarında listelenir. Normal tarayıcılar, modemler erişebilir ve arama motorlarında listelenir. Bu sitelere erişim yasaldır ve kimliğiniz açıktır.

2. Katman

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Sosyal medya siteleri (Instagram, Twitter, Facebook) ve Domain (alan adı satan) web siteleri ikinci katmana dahildir. Geniş alan ağına dahildir ve arama motorlarında listelenir. Normal tarayıcılar, modemler erişebilir ve arama motorlarında listelenir. Bu sitelere erişim yasaldır ve kimliğiniz açıktır.

3. Katman

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Karanlık ağdır. Uyuşturucu satışı, terör organizasyonları, kiralık katiller ve insan kaçakçılığına kadar pek çok şeyi barındırır. Kripto paralarla alışveriş yapılır. Geniş alan ağına dahil değildir ve bir kısmında soğan protokolü kullanılır. Arama motorlarında listelenmez. Bu sitelere erişmek veya erişmeye teşebbüs etmenin cezası hapistir. Anonim olsa da internet servis sağlayıcısı sizi bulmak isterse bulur. Normal web tarayıcıları bu sitelere erişemez. İnternetin en büyük katmanı ne yazık ki bu katmandır.

4. Katman (Charter Web)

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Derin ve karanlık ağdır. Geniş alan ağına dahil değildir ve kısmen soğan protokolü kullanır. Bir kısmına normal modemlerle erişilebilir. Hiçbir içerik normal web tarayıcıları tarafından görüntülenemez. Hükümetin, askeriyenin ve silah kaçakçılarının da bulunduğu katman burasıdır. İnternet servis sağlayıcısı erişim sağlayabilir. 3. katmana nazaran daha büyük ve organize suçlular da bu katmanda içerik üretirler.

5. Katman (Mariana ağı)

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Süper bilgisayarlar tarafından erişilebilen yüksek teknoloji ile çalışan derin katmandır. Uluslararası konuları bünyesinde barındırır. İnternet servis sağlayıcıları erişemez. Adını dünyanın en derin çukurundan alır.

6. Katman

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Dünyayı ilgilendiren bilgilerin olduğu iddia edilen katmandır. Bu katman ile ilgili pek çok efsane mevcuttur.

7. Katman (Sis katmanı / Virüs çorbası)

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Bu katman aslında en derin katman ile 6. katman arasında kalan bir boşluk gibidir. Savaş alanı diye de tabir edilir. En derin katmanın (8. katman olarak da geçer) 2000 yılında tesadüfen varlığı fark edildi. En derin katmana ilahi anlamlar yükleyen kesimler bile oldu. İşin ilginç kısmı bu katmandan bilinmeyen komutların internete yayılmasıydı. Kimilerine göre en derin katman 7. katman iken kimilerine göre en derin katman 8. katman. 8. Katmana erişim sağlamak için devasa işlemcilere ihtiyaç duyulduğu söylentiler arasında. Bu katmanın amacı, başkalarının 8. katmana erişmesini engellemektir.

8. Katman (Patriarch)

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Bu katmanda ne olduğu, kimlerin erişebileceği tam olarak bilinmiyor ve hakkında komplo teorileri mevcut.

Soğan Protokolü ve Anonimite

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Soğan protokolü ".com" ile değil, ".onion" uzantısı ile biter. Her sitenin soğan protokolünde karşılığı olmaz. Örnek vermek gerekirse KizlarSoruyor.com'un soğan protokolünde karşılığı olsaydı, kizlarsoruyor.onion şeklinde olurdu. Peki bu katman nasıl çalışır ve nasıl anonimite sağlar? VPN ile arasında ne fark vardır? Önce proxy sunucularına değinelim.

1. Proxy

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Proxy bir ülkenin ulusal sunucusudur. Türkiye'nin proxy sunucusu da vardır ve proxy sunucuları vekillik yaparlar. Hız, güvenlik, kontrol ve gizlilik sağlarlar. İşlemciler ile ağlar arasında vekil görevi görürler. VPN başka bir ülkenin vekil sunucusunu kullanmanızı sağlar. Böylece yabancı bir ülkeden giriş yapıyormuş gibi gözükürsünüz.

2. Düğümler ve Anonimite

Deepweb ve Darkweb Nedir?

Tor, CIA tarafından tasarlanmış ancak sonra yerel halkın kullanımına açılmış bir ağdır. Onion protokolünü okuyabilir ve gizlilik sağlar. Çalışma prensibine gelelim:

Giriş düğümü (1st Node veya Guard Node): Kimliğinizi gizleyen ilk düğümdür ve sizi korur. Bağlantınızı şifreler. Bu düğüme gezinti sırasında müdahale edemezsiniz.

Ara düğüm (2nd Node): Size ikinci kimliği verir ve bağlantınızı tekrar şifreler.

Çıkış Düğümü (Exit Node veya 3rd Node): Sizin görünen kimliğinizdir. 3. düğüm size Fransa'dan geliyorsa Fransa'dan bağlanıyor gözükürsünüz. Bu da bağlantınızı şifreler.

Tor ağı sizi dokunulmaz yapmaz.
Tor ağı sizi dokunulmaz yapmaz.

Tor ağı her ne kadar size anonimite verse de sizi dokunulmaz yapmaz. Nasıl saklanacağınızı bilmiyorsanız riske girersiniz. Ayrıca deepwebe girdiğiniz zaman göreceğiniz en masum şey uyuşturucu ticaretidir. Deep web'de korku filminden fırlama büyü tarifleri gibi şeyler bulunmaz. Tor ağı soğan protokolünde verilerinizi birden fazla kez şifrelese bile internet servis sağlayıcısı ağ trafiğini fark eder ancak ne yaptığınızı bulamaz. Ama bazı internet ayak izlerini bırakmaya devam edersiniz.

Deepweb ve Darkweb Nedir?
20
37
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  deep webde çok kötü şeyler var adam kadın kesme işkence yapma köpeklere canlı canlı insan parçalatma asitle canlı insan yakma canlı canlı insan yakma işkence ile insanların derisini yüzme tecavüz ettikten sonra kızların kollarını ve bacaklarını kesme atom bombası denemesi canlı insan denekler seks köleleri organ mafyası bilerek ampüte edilen seks oyuncağı olarak satılan kızlar çeteler adam kadın kurşunlamalar falan çok kötü şeyler var yaani öyle kötü insanların eline düşersen yandın yaani 😁😂
  Görüş hala geçerli mi?
  • yagmur2296

   Sen nerden biliyorsun görüntülerini izledin mi

  • Gizli Üye

   @yagmur2296 onion linkler oluyor ve bu linkleri sadece tor browser de açabiliyorsun ve genelde bu linklerin bazıları sadece belli bir süre için geçerli oluyor işte orada çok dehşet şeyler oluyor değişik değişik manyakca şeyler işte başka çeteden birisini yakaladıkları ve mesela canlı canlı yüz derisini soyan işkence edenmi dersin kadının ellerini ayaklarını bağlayıp bacaklarını ayırıp canlı canlı va *jinasına ve gö* tüne memelerine gözlerine falan mermi sıkanmı dersin azgın köpeklere canlı canlı insanları parçalatanlar canlı canlı asitle insanları yakmak palayla doğramak daha neler neler yaani katiller çeteler cani ruhlu sapıklar çok kötü kalpli olan hemde gerçektende bayağı kötü olan insanlar var ve her insanın bünyesi kaldırmaz bu tür şeyleri boş ver hiç bulaşma daha iyi yaani 😏😉

  • niger

   Ben de görmüştüm bir tane palayla doğranan kadın

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1936
 • sericevappls
  Darkweb deepweb e ulaşabilmeyi çok isterdim özellikle son katmanlarına kadar çok meraklıyımböyle bi konuya kendimi bildim bileli neler dönüyor neler oluyor bilmek görmek isterdim gerçekten çok ilginç şeyler duymuştum
 • Busraxox
  Biz ve 1 ve 2. katmanda takılmaya devam edelim bence. Zira 8. katman hayli karanlık. Süper bi yazı bi solukta okudum ilgilenenlere aydınlatıcı olmuş gerçekten
 • sadrazamınşekeri
  teknoloji çağında yaşıyoruz artık bunları bilmek bana çok şey kattı
 • yanlız236
  Nasıl erişim sağlanıyor o zaman bu keş insanlar kariller vs o kadar Zeki mi
  • SoLiDeR

   Değiliz :d

  • yanlız236

   3 e girdin mi

  • SoLiDeR

   6 desem?

  • Hepsini Göster
 • Kali yüklesem bide biraz linux öğrensem closed shell e girmeyi denicem
 • İnternetin en kolpa yalan ortamı
  Anlattığın bir çok şey yalan
  Ergenlerin kendi kafalarında oluşturduğu bir ortam.
  Yıllardır aynı terane
 • TIlki_Bey
  Valla Torla sadece 4. Katmana kadar cikabilirsiniz ama cok riskli onla bile denemeyin
 • Benssssa
  Bi gün deep weeb e gircem de çıkamam diye korkuyorum çok riskli
  • niger

   Girersin de girerkenki sen ile çıkarkanki sen aynı olmayabilir :D

  • Benssssa

   Kgıfıgıguıvı

 • İlginçti. Bilmediğim şeyleri öğrendim, teşekkürler. Emeğinize dağlık.
 • Girilmiyor ki var olduğu bile belirsiz nasıl gircez 🤔
 • littlebabyy
  Çok net açıklamışsınız ama tam olarak ne işe yarıyor bu deepweb, darkweb? fdegrhnjmk
 • Dinazortreni
  Deyim yerindeyse internetin derin devleti diyebiliriz
 • Neden soğan protokolü olduğu belli. Soğan kökü gibi bir koruması var.
 • hayatmematmeselesi
  İnternetin içinde gerçekten bambaşka dünyalar var. Okurken en merak ettigim 6,7 ve 8. gibi katmanlara kimlerin erişebildikleri neler yaptıkları oldu:)
 • yasminkarakusss
  Çok korkutucu geldi bana hep bu olaylar ya. Ruhi çenet yüzünden de olabilir.
 • Cerenacelya
  Orda kendime seri katil tutabiliyo muyum ben
 • ManyakBaron31
  iyi kafan aliyor bunları ee tabiî biz interneti çok geç gördük o yüzden anlamıyoruz, helal olsun sana
 • Bi_vatandaş
  Aman bizden uzak dursun bize 1. 2. Katman bile fazla geliyo bazen fazlasına gerek yok diye düşünüyorum.
 • acoriginsfor
  bu konu hakkında bu kadar kapsamlı bir makaleye ilk defa denk geldim süper. çok başarılı
 • Güzel bilgiler. Ayrıntılı bir yazı olmuş.
 • Wosty
  Guzel bence
 • Denizdibindeinciiii
  Harkka paylaşım olmuş
 • Tek bildiğim hiç bir şey bilmediğimmış...
 • Libidο
  buz dağının görünmeyen yüzü...
 • BADLOWE3461
  Bence korkutucu
 • HesapsızHayat
  Değişik ağ internetleri
 • Aydınlatıcı bir bence olmuş
 • robustgürbüz
  Oldukça eğitici ve bilgilendirici olmuş.
 • naberrlers
  müqemmel
 • ErenEnd
  Çok güzel olmuş elinize sağlık
 • Rockncoke
  Yazılımcı olursam inşallah buralara dadanırım
 • DemirBilek_
  Emeğine sağlık.
 • babyface06
  Bunlarıda öğrenmiş olduk.
 • Serefbekir1999
  Zarar ziyan
 • leodres
  Güzel yazi
 • TELEVOLE2020
  güzel bir bilgi makalesi olmuş
 • buse201
  Güzel bilgiler. Ayrıntılı bir yazı olmuş.
 • Efendiibey
  Guzel calisma eline saglik
 • Revesma
  Uzun emek vermişsiniz. Teşekkürler bilgiler için
 • Makınelıtufek
  Cok Guzelmış
 • BartoRomeo
  Bu deep web yüzünden 6 ay hapis yattım ben ya.
 • Kokleyicikayseri
  Çok güzel acıklamisiniz ill defa duydum
 • kemik0
  Bilgiler için teşekkürler Reis 😊
 • Gizli Üye
  İlk bilmeden girdiğim zamnlar 45 çeşit virüs bulaştırdığım bölüm, çok ileri gidilse de asla ucu yok, tek diyeceğim kıyısına da olsa girmeyin o 1 e de girseniz 6 ya kadar çeker, ingilizce bilgisi yazılım bilgisi vs. bunlar olsa da oralarda pek sökmez.
 • Gizli Üye
  enteresan.
 • Gizli Üye
  Tesekkurler 😊
 • Gizli Üye
  hepimizin kirli çamaşırşarı o deep de saklı
 • Gizli Üye
  Aman aman biz normal al gezelim yeter
 • Gizli Üye
  Ilginç bilgiler,.. Beni öldürecek bir kiralık katil bulabilir miyim buralardan mesela filmlerdeki gibi?🤪
  • niger

   Evet ama pahalıya gelir dbhdhd

  • Gizli Üye

   Param yok benim o kadar yaa, ölürüm ben kendim😀

  • niger

   Daha ekonomik bir yol

 • Gizli Üye
  iyiymis bilgilwrndik
 • Gizli Üye
  Bunlar bana hep çok karmaşık geliyor...
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık
 • Gizli Üye
  Çok emek vermişsiniz. Teşekkür ederim.
 • Gizli Üye
  Bu içerik çok iyi, xper için demedim. Devamı gelsin bu tür
  • niger

   Devamı gelsin derken bilişim konusunda mı?

YÜKLENİYOR...