İstenmeyen Ticari İletileri Son! Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir, Nasıl Kullanılır?

aykutPlus

Firmaların bizlere attığı ve genellikle istenmeyen sınıfındaki SMS'lerden, e-postalardan ve aranmalardan çoğu zaman nefret ediyoruz. İşte bu noktada Ticaret Bakanlığı'nın bir süre önce duyurduğu Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) imdada yetişti. Ocak ayı itibariyle de vatandaşların kullanıma açıldı.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) nedir?

İstenmeyen Ticari İletileri Son! Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ticaret Bakanlığı'nın resmi web sayfasında duyurduğu Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile firmalara daha önceden verdiğiniz tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir sayfadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını kullanabileceksiniz.

Yine bakanlığın sitesinde yer alan bilgiye göre; 150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılar 31 Aralık 2020 tarihine kadar verilerini sisteme yüklemişler.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) nasıl kullanılır?

Sistemi kullanmak oldukça basit. Sisteme e-Devlet ya da İleti Yönetim Sistemi web sitesinden giriş yapabiliyorsunuz. Peki sistem nasıl kullanılıyor?

  • İleti Yönetim Sistemi internet sitesine giriş yapın,
  • Sisteme e-Devlet, telefon numarası ya da e-posta adresi ile giriş yapın,
  • İletileri düzenlemek istediğiniz telefon numarası ve e-posta adreslerinizi kaydedin,
  • Hesaplarınızı onayladıktan sonra izinleri yönet kısmından dilediğiniz firmayı seçip SMS, e-posta ve arama onaylarınızı düzenleyebiliyorsunuz.

Bu kadar basit ticari iletileri kontrolünü yapmak. :)

Kurulan bu sistemle bakanlık, onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesini ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılmasını amaçlamış.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS)
Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS)

İlk aşamada; sistemde bulunan 150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcıların izinleri 16 Şubat 2021 tarihine kadar düzenlenebilecek.

Sonraki aşama ise; 150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara yönelik ki onlar verilerini sisteme 31 Mayıs 2021 tarihine kadar yükleyecek. Vatandaşlar ise bu onayları 1 Haziran 2021 – 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında kontrol edebilecek.

Belirlenen süreler içinde vatandaşlar ret hakkını kullanmazsa, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan veriler onaylı sayılacak. Bu onay sadece onayların tasdiki anlamında olup yukarıdaki tarihlerden sonra da tüketiciler diledikleri tarihte İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebilecek.

İstenmeyen iletiler almamamız dileğiyle okuduğunuz için teşekkürler. :)

#TicaretBakanlığı #İletiYönetimSistemi

İstenmeyen Ticari İletileri Son! Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir, Nasıl Kullanılır?
90 Cevap