Iphone İçin Yeni Güncelleme: iOS 14 Yeni Özellikleri Neler?

TechnoGirl

Herkse merhaba :)

Akıllı telefonlar hayatımıza iphone ile girmişti. Apple'ın ürettiği iphone 1 telefon teknolojisinde devrim yarattı. Biliyorsunuz ki iphone'un kendine has bir işletim sistemi mevcut. Bu da iOS işletim sistemi. Yapılan güncellemeler ile sürekli sürüm atlayan iOS 14. sürümü ile karşımızda.

iOS 14 öyle basit bir güncelleme değil. Bu sürüm ile iphone'lara birbirinden yeni özellikler eklendi. Bu özellikler ile artık iOS daha da kullanışlı hale geldi. Bu yenilikleri birlikte inceleyelim.

iOS 14 Yeni Özellikleri

Araç takımları

Iphone İçin Yeni Güncelleme: iOS 14 Yeni Özellikleri Neler?

Biliyorsunuz ki araç takımları Android telefonlarda bulunan bir özellikti. 14. sürüm ile artık iphone ekranında da araç takımları oluşturulabilecek. Artık araç takımlarınızı ana ekrana ekleyebiliyorsunuz. Hava Durumu, Takvim gibi uygulamaları araç takımı şeklinde ana ekrana ekleyerek tıklamaya dahi gerek kalmadan tek bakışta bilgi alabiliyorsunuz. Akıllı gruplama özelliği sayesinde sizin için tasarlanmış araç takımı gruplarını da kullanabilirsiniz.

Uygulama arşivi

Iphone İçin Yeni Güncelleme: iOS 14 Yeni Özellikleri Neler?

Bu özellik telefonunuzda bulunan tüm uygulamaları kategorilerine göre gruplar halinde görmenize yardımcı oluyor. Ayrıca en çok ziyaret ettiğiniz uygulamalar da kategori haline getirilerek daha kolay ulaşmanız sağlanıyor.

Telefon görüşmelerinde yeni tasarım

Iphone İçin Yeni Güncelleme: iOS 14 Yeni Özellikleri Neler?

Eski sürüm iOS'larda telefon çaldığı anda tüm ekranda arayan kişinin bilgileri görünürdü. Artık siz telefonda işlem yaparken telefon çaldığı esnada işiniz bölünmeyecek. Ekranın sadece üst köşesinde beliren arama bildirimi sayesinde çağrıya cevap verebilecek ya da reddedebileceksiniz.

Resim içinde resim

Iphone İçin Yeni Güncelleme: iOS 14 Yeni Özellikleri Neler?

Yeni güncellemede beni en çok heyecanlandıran özelliğe geldi sıra. Artık bir uygulama kullanırken video izlemeye veya Facetime görüşmesi yapmaya devam edebileceksiniz. Örneğin Google arama motoru üzerinde bir video izlerken videoyu kapatmadan ekranı kapattığınızda ve başka uygulamaya geçtiğinizde Google'da izlediğiniz video ekranın sağ üst köşesinde oynamaya devam edecek. Ve o sırada başka bir uygulamada başka bir işlem yapabileceksiniz.

Mesajlar uygulaması artık daha özel

Iphone İçin Yeni Güncelleme: iOS 14 Yeni Özellikleri Neler?

Iphone mesajlar uygulaması artık daha özel. Artık en çok görüşme yaptığınız kişileri listenin en üstüne sabitleyebiliyorsunuz. Grup sohbetleri oluşturabiliyor ve görseller ile gruplarınızı kişileştirebilirsiniz. Aktif olarak kullandığınız bir grupta isminiz geçtiğinde bu size bildirim olarak gelebilecek. Bir sohbet esnasında mesajlara spesifik olarak cevap verebileceksiniz. Karşınızdaki kişi yazdığı hangi mesaja cevap verdiğinizi bilecek. Kendi emojinizi oluşturmak için de birçok yeni tasarım mevcut.

Haritalar

Iphone İçin Yeni Güncelleme: iOS 14 Yeni Özellikleri Neler?

Artık haritalar uygulaması daha zenin bir içeriğe sahip. Sizler için hazırlanan yemek, alışveriş ve seyahat mekanları hakkında harika bilgiler içeren şehir tur rehberi sayesinde harika deneyimler yaşayacaksınız.

Çeviri

Iphone İçin Yeni Güncelleme: iOS 14 Yeni Özellikleri Neler?

Iphone artık kendi çeviri uygulamasına sahip. Çeviri uygulaması sayesinde 11 farklı dilde çeviri yapabilirsiniz. Yabancı biri ile yüz yüze sohbet ederken bu uygulama sayesinde çok kolay anlaşacaksınız. Uygulamanın mikrofon düğmesine bastıktan sonra konuşun. Ardından saniyeler içinde uygulama söylediklerini karşı taraf için çevirecek.

*******

iOS 14 birbirinden farklı uygulama ile senkronize çalışabilen birçok farklı özelliğe sahip. Ancak ben en çok ihtiyacımız olabilecekleri sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım keyif alarak okumuşsunuzdur :)

Iphone İçin Yeni Güncelleme: iOS 14 Yeni Özellikleri Neler?
33
27
Görüşünü yaz
27Kız Görüşü
33Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • CieloStellato
  iOS 14 uzun zamandan sonra beni heyecanlandıran bir güncelleme oldu. Telefon görüşmelerinin yeni tasarımına ve uygulama izinlerindeki sıkı denetime bayıldım. Çevirisi de gerçekten mükemmel. :D
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2633
 • fangoria
  Ios ve iphoneu sevemedim bir türlü
  SevdimKatılmıyorum 3 Kişi
 • Ozan_Saral
  bazıları tam olarak çalışmasada güzel sonuçta yeni güncellendi bir kaç sorun olması normal zamanla düzeltilebileceğini umuyorum
  SevdimKatılmıyorum 14 Kişi
 • Jidotojimoshi
  Hiç bir özelliği olmayacak bir güncelleştirme!!! Tek amacı İphone6-6S modellerini çöp yapmak ve 7 Modelini yavaşlatmak. "Apple bunu Hep Yapıyor, Hep Yapacak"...
  SevdimKatılmıyorum 4 Kişi
 • Soyersoyer
  İlk akıllı telefon iPhone mu 🙄🙄 sadece ilk dokunmatik telefon belkide iPhone olabilir o da belki, iPhone dan önce aldığım Nokia N70 iPhone dan daha akıllıdır
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • FundaKocOfficial
  her platformda ilk büyük güncellemeyi indirip full performans bekleyen gerizekalıları günyüzüne çıkaran soru.
  gerçekten malsınız *ya. net söylüyorum. hiç bir akıllı cihazda ilk gelen major update performans vermez, hataları il 1-2 patch ile düzelir. ayrıca böylesine yazılımsal bir güncellemede cihaz zaten ilk 3-4 gün optimizasyon sağlayamaz.

  millet andaval gibi yazmış “iphone 7min şarjını sitti attı”. ulan mal oğlu mal senin telefonunun pili zaten ömrümü tamamlayalı 3 sene olmuş onun şarjından zaten hayır gelmez.

  bir bekleyin ufaktan parchlrsinler buglarını düzletsinler, siz de o sürede bir kullanın bir hafta on gün ondan sonra yorum yapın. adam yükler yüklemez gelmiş takıldı, pilim bitti falan diyor sizin yapacağınız yorumu ayrı sizi dinleyene ayrı skm.

  not: alkolden kaynaklı bir ton imla hatası var sabaha düzeltirim belki. düzrliyorsa
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizemyill
  İphone 11 kullanıyorum ve bu özelliklerin hiçbirisini kullanmıyorum, nadiren ihtiyaç oluyor
 • yeşillllll
  İPhone 6 kullanıyorum maalesef bizde olmuyor ya illa model mi yükseltelim
 • MrMyopıc
  Belki bir gün ıphone um olur o zaman lazım olur bu bilgiler :D
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • Kravat_takan_adam
  İos’u Android’e karşı hep daha çok sevdiğim için keyif alarak okuduğum bir yazı oldu. Eline sağlık.
 • lastcomert
  Güzel güncellemeler gelmiş. Hepsi düzgünce çalışır umarım.
 • El_miram04
  Bencene bayıldım emeğine sağlık umarım güncellemelere hemen alışırız
 • Maraşlım4646
  iPhone gölgede bırakacak ve çok daha uygunlu TLF lar çıktı artık favori degil
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • Üşüyenbuz
  İyide bunların cogu androıd de war kı 😂😂
  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
 • Fth37
  iPhone 4s kullanan ben 🙄
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • 1963B
  Şükür kullanmıyorum iPhone çok itici geliyor
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • limonlucikoltaa
  Iphone candır
 • Маriна
  iPhone sevemeyen ben miyim sadece 🙄
 • AnAlien1
  En çok telefon görüşme olayına sevindim
 • sonamcı
  dal...
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • BitterCoffee
  Iphone almadığım için sorun yok
  Katılmıyorum 1 Kişi
 • Daha Fazla (39)
YÜKLENİYOR...