Sev ya da Nefret Et: Neden İnternette Gördüğümüz İnsanlar Hakkında Daha Peşin Hükümlüyüz?

Doktorkedii r

Hepinize merhabalar🌸

Özleştik biraz herhalde, yani ben biraz özledim en azından size hitap etmeyi. Hastalık falan biraz yordu beni. O yüzden bu arayı bolca konuşabileceğimiz, üzerinde düşünebileceğimiz bir bence ile kapatmayı düşündüm. Bugün hepinizi yakından ilgilendiren, hatta bence biraz da ilgi çekici bir konu hakkında konuşuyoruz. Sosyal medyada gördüğümüz insanlar hakkında neden hep peşin hükümlüyüz, öğrenmek ister miyiz?

Biz bir şeyler düşünürken, yaparken arka planda hep başka şeyler dönüyor

Sev ya da Nefret Et: Neden İnternette Gördüğümüz İnsanlar Hakkında Daha Peşin Hükümlüyüz?

Öncelikle insan beynini köklü bir ağaca benzetelim. Bu ağacın dalları ve gövdesi bilinç üstü, kökleri ise bilinç altı olsun. Aslında bilinç altı kavramı, yani köklerimiz bizi yönlendiren, ama algılayamadığımız şeylerden oluşuyor. Biz bir şeyler yaparken, dallarımız uzar, gövdemiz genişlerken bunu yapan şey aslında köklerimizin ya da bilinç altımızın durumu. Bu süre zarfında bilinç altı bir makine gibi çalışıyor, topraktan suyu, mineralleri alıyor vesaire. İşte sosyal medyadaki sevgi veya nefret çelişkisinin sebebi ise bilinçaltı.

Bilinçaltımızın askerleri, çok güçlü savunma mekanizmaları var! İşte bu günkü mekanizmamız: Splitting

Sev ya da Nefret Et: Neden İnternette Gördüğümüz İnsanlar Hakkında Daha Peşin Hükümlüyüz?

Splitting, ya da Türkçe karşılığı ile parçalamak bilinç altımızın bir savunma mekanizması. Burada bir kişi veya bir durumla ilgili zihnimize gelen bilgiler kabaca iyi veya kötü olarak ikiye ayrılıyor. Ve bu değerlendirmeler sonucu sevecek miyiz nefret mi edeceğiz buna karar veriyoruz. Ancak karşımızda oturan, konuşan bir insandan birçok veri alıp, birçok sınıflandırmaya tabi tutuyoruz. Bazı hareketlerinden hoşlansak da bazılarından hoşlanmayabiliyoruz. Bu da onu daha az sevmemize sebep olabiliyor.

Peki sosyal medyada değişen şey ne, biz neden genelde birini ya seviyor ya da ondan hiç mi hiç hoşlanmıyoruz

Sev ya da Nefret Et: Neden İnternette Gördüğümüz İnsanlar Hakkında Daha Peşin Hükümlüyüz?

Aslında olay basit, sosyal medyada tanıdığımız bir kişiden aldığımız veri daha sınırlı oluyor. Örneğin bir Tweet’ine denk geliyor, ve o kişinin bir tek cümlesini değerlendirmeye alıyoruz. Ve belki de diğer görüşlerine bayılacak olsak bile gördüğümüz o ilk cümle bizi yanlış yönlendiriyor ve o kişiden nefret ediyoruz. Sevgi için de bu durumun aynısı geçerli. Burada tek bir görüşünü çok beğendiğimiz bir üyeyi hemen göklere çıkarabilir, ancak yüz yüze geldiğimizde ondan pek de hoşlanmayabiliriz.

Minik bir kıssadan hisse vermemiz gerekirse; sanırım artık bu mekanizmayı bilmek bizi insanlar hakkında daha temkinli yapacak. Ön yargı oluşturmaya başladığımız anda tüm bu okuduklarımız aklımıza gelecektir. Tek bir görüşü yüzünden bir üyeyle ilgili tüm köprüleri yıkmamanız temennisiyle🌸

#Doktorkedi

Sev ya da Nefret Et: Neden İnternette Gördüğümüz İnsanlar Hakkında Daha Peşin Hükümlüyüz?
5
5
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Kız Görüşü

 • Meczupbiryazar
  Güzel bir bence katılıyorum... tamamen ön yargılı olmaktan kaynaklanıyor Fikrini değiştiremeyenler hiçbir şeyi değiştiremez. Önyargılarından kurtulamayanlar hiçbir insanı anlayamaz.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • TwilightWalker
  Yargılamaya, kategorize etmeye ve etiketlemeye bayılıyoruz.

  "Bir insan x'i yapmışsa kesin y'dir" kolaycılığını seviyoruz.

  Çok tuhaf varlıklara dönüştük.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

44
 • BloodyGamer
  Peşin hük yaratan bazı insanlar yüzünden.
 • aerolite
  Aptallık ve cahillik... Başka ne açıklaması olabilir bunun? Ne demek terket? Kimse , bir diğerinin fikirlerini, değer yargılarını, değerli bulduğunu sevmek zorunda değil? Linç kültürü , bizim gibi gelişmemiş toplumların sahip oldukları bir şeydir.
 • banutu
  İnsanlar kıskançlık duyduklarından dolayı böyle birşey yapar genelde. Kendisi öyle bir hayat yaşayamadığı için hayallerini yaşayan insanlara karşı haksız oldukları bir hesap sorma şekilleri
 • masal_anlatan_peri
  Çok haklısın bazen burdaki insanlarin bile duygularinin oldugunu unutuyoruz
 • ada_069
  Herne olursa olsun ön yargılı olmamak gerek
 • ModestMan
  Güzel bir bence
  • ModestMan

   @Doktorkedi Knka Scholarman hesabi sahibiyim ben o hesabi kapatmak zorunda kaldım tanidiklara benim ben oldugumu söylüyorum seninde haberin olsun 🤗🤗

 • cigdemeow
  iyiymiş
 • Eagle09
  Doğru
YÜKLENİYOR...