Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

ignisinfernalis

Bu bencem de bilgisayar kullananlar için... Birkaç ayarla bilgisayarı daha iyi kullanabilmeniz için bu benceyi yazıyorum.

1. Bilgisayarınızı kendinize göre özelleştirin.

Duvar kağıdından bahsetmiyorum.
Duvar kağıdından bahsetmiyorum.

Windows 7 için kullanmadığınız başlat butonlarını kaldırın

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

Bunun için görev çubuğuna: Sağ tık > Özellikler > Başlat Menüsü Sekmesi > Özelleştir butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan bir listede tikli olanlar, başlatı açtığınızda karşınıza gelecek kısayolları belirtir. Kullanmadığınız kısayolların tikini kaldırın. Mesela "Resimlerim" ve "Müziklerim" klasörleri varsayılan olarak başlat menüsünde sabit kısa yoldur ve çoğumuz bu kısa yolları kullanmayız.

Kullanmadığınız programları kaldırın

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

Bilgisayarınızda her ne kadar performans sorununa yol açmasa da kullanmadığınız bazı programlar siz Windows işletim sistemini kurduktan sonra önyüklü bir şekilde gelecek. Solitaire, Internet Explorer, Gadgets tarzı programlar bunlara örnektir. Bu programları kullanmayacaksanız kaldırmak için:

Bilgisayar > Denetim Masası > Program Ekle veya Kaldır yolunu izleyin.

Program Ekle veya Kaldır açıldığı zaman sol sekmeden "Windows Özelliklerini Aç veya Kapat" seçeneğini seçin. Burada Windows ile birlikte önyüklenmiş uygulamaların listesini tikli bir şekilde göreceksiniz. Kullanmadığınız programların tiklerini kaldırın. "Tamam"a basıp ayarları kaydettikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Bilgisayarınız yeniden başladığında tikini kaldırdığınız programlar da kaldırılmış olacak. Yeniden yüklemek için aynı yolu izleyin ve tikli olmayan programı tikleyip yeniden başlatın.

Bilgisayarı ortak kullanıyorsanız ve yöneticiyseniz diğer sürücülere erişimi kısıtlayın

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

Admin (Yönetici) hesabı size aitse ve başkalarıyla ortak bilgisayar kullanıyorsanız kişisel dosyalarınıza veya sürücülerinize erişilmesini istemeyebilirsiniz. Bu erişimi kısıtlamak için de erişimi kısıtlamayı istediğiniz klasöre veya sürücüye sağ tıklayın: Özellikler > Güvenlik Sekmesi > Düzenle > Ekle > Gelişmiş (Açılan Yeni Pencerede) > Şimdi Bul > Alttaki listeden erişimini kısıtlamak istediğiniz kullanıcıyı seçin > Tamam > Üstteki Kullanıcı Listesinden eklenen kullanıcıyı seçin > Alttaki izinler listesinden Tam Denetim -> Reddet'i tikleyin > Tamam diyerek onaylayın. Artık erişimini kısıtladığınız kullanıcı söz konusu klasöre veya sürücüye erişemeyecek.

Bu ayarı windows dosyasına, Program Files klasörüne, kullanıcının kendi kişisel dosyalarına yapamazsınız.

Tek bir uygulama kullanıyorken bilgisayarınızın o uygulamayı daha stabil çalıştırmasını sağlayın

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

Bir uygulama kullanıyorsunuz (bilgisayarınızı biraz yoran bir bilgisayar oyunu harika bir örnek olabilir) diyelim. Bu uygulamanın daha stabil çalışmasını istiyorsanız şu yolu izleyin:

Bu ayarı yapmak istediğiniz uygulamayı çalıştırın > Ctrl + Alt + Del tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticisini açın > Açılan görev listesinden bu ayarı uygulamak istediğiniz uygulamaya sağ tıklayın > İşleme Git> Öncelik Ata > Yüksek

Bu ayarı yaptıktan sonra Alt + Tab tuşlarıyla başka uygulamalara geçerseniz bilgisayarınız kötü performans sergileyecektir. Eğer aynı anda birden fazla iş yapmayı planlıyorsanız bu işlemi yapmayın.

Geçici ve gereksiz dosyaları el ile temizleme

Geri dönüşüm kutusundaki dosyalar C sürücüsünde yer kaplar.
Geri dönüşüm kutusundaki dosyalar C sürücüsünde yer kaplar.

Sürekli disk temizleme işlemi yapmak uğraştırıcıdır. Çünkü windows gereksiz dosyaları tarar. Geçici dosyaları kendiniz temizlemek isterseniz Başlat Logo Tuşu + R tuşlarına aynı anda basın ve çıkan pencereye "%temp%" yazın. Klasördeki her şeyi silin. Aynı şekilde geri dönüşüm kutusunu dolu tutmaktan kaçının.

Eğer bir yükleme, kaldırma, güncelleme işlemi yapıyor veya bir uygulama kullanıyorsanız bu işlemi yapmayın. Aksi halde uygulama hata verebilir veya dengesiz çalışabilir.

Windows'un yüklü olduğu sürücüye kurulum yapmayın

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

Windows'u kurduğunuz sürücü "C" olarak etiketlenir. Bu sürücüye kurulum yapmaktan kaçının. Geçici dosyalar, web site çerezleri, sistem geri yükleme noktaları, kullanıcılar hep bu sürücüde depolanır. Mutlaka sabit disk sürücünüzü 2 veya 3 parçaya bölün ve diğer parçalara kurulum yapın.

Windows'un yüklü olduğu sürücünün %75'i boş olsun ve sistem geri yükleme noktası oluşturun

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

Bilgisayarınız çok iyi bir durumda çalışıyorsa bu işlemi yapın.

Bilgisayarım (Windows 8 ve sonrası için Bu Bilgisayar) > Boş bir alana sağ tıklayıp Özellikler'i seçin > Sol sütundan "Sistem Koruması" > Üst Sekmeden yine "Sistem Koruması" > C sürücüsü haricindeki sürücüler için sistem geri yükleme açıksa Yapılandır butonundan o sürücü için sistem geri yükleme servisini kapatın.

Aynı yoldan bu sefer C sürücüsünü seçip Yapılandır butonuna tıklayın. Açılan pencereden "En çok kullanım" derecesini en yüksek düzeye getirin. Tamam'a tıkladıktan sonra Yapılandır'ın hemen altından Oluştur'u seçip ekrandaki yönergeleri takip edin.

Bilgisayarınızdaki sistem geri yükleme noktaları yer kaplar ama bu kaplayan yer sabit disk hafızasında gösterilmez. Eğer sabit diskte yer azalırsa ve bir sonraki işlem için sabit diskte yer açılması gerekiyorsa Windows size hiçbir uyarı vermeksizin bu sistem geri yükleme noktasını silecektir. Eğer geri yükleme noktanızın gereksiz yere silindiğini düşünüyorsanız Antivirüs taraması yapın.

Bilgisayarınız çok yavaşladıysa görsel efektleri kapatın

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

Bunun için:

Bilgisayarım (Windows 8 ve sonrası için Bu Bilgisayar) > Boş bir alana sağ tıklayıp Özellikler'i seçin > Sol sütundan "Sistem Koruması" > Gelişmiş Sekmesi > Performans > En iyi Performans için Ayarla yolunu izleyin.

Bu ayar eğer donanımınız windowsu çalıştırmak için yetersiz kalıyorsa fayda sağlar. Eğer Windows sürümünüzü çalıştıracak kadar güçlü donanıma sahipseniz bu ayarı yapmayın ve kullanmadığınız programları kaldırmayı deneyin.

2. Donanımınızla ilgili ayarlar yapın.

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

Güç yöneticisi güç ayarlarını değiştirin

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Güç Seçenekleri > Yüksek Performans yolunu izleyin. Bilgisayarınız varsayılan olarak "Dengeli" ayarındadır. Güç tasarrufunda bilgisayarınız daha az güç harcar ancak performanstan ödün verirken Yüksek Performans modunda en optimal düzeyde çalışır ancak güç tüketimi artar.

Bu ayarı devamlı güç kaynağına bağlı masaüstü bilgisayarlarda mutlaka yapın.

Disk birleştirme zamanlayıcısının aktif olduğundan emin olun

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

Disklerinize bir veri yükleyip sildiğinizde içindeki veriler dağınık bir şekilde yazılmaya başlar bu da performansı düşürür. Bu yalnızda HDD (Hard Disk Drive) türü sabit disklerde geçerlidir. HDD'ler hareketli bir iğne ile veri okur ve parçalanmış bir diskte bu iğnenin daha uzun hareket etmesi gerekir. Bu hareket sırasında da bilgisayar yavaşlar. Bu ayar varsayılan olarak açıktır. Kontrol etmek için:

Bilgisayar > Herhangi bir sürücüye sağ tıklayın > Özellikler > Araçlar Sekmesi > En iyi duruma getir ve birleştir yolunu izleyin.

"Zamanlanmış ve iyi durumda" yazısı görüyorsanız bir ayar yapmanıza gerek yok.

UYARI: Eğer HDD yerine SSD (Solid State Disk) kullanıyorsanız disk birleştirme zamanlayıcısını kapatmanız gerek. Aksi halde SSD'nin ömrü kısalır ve parçalanmış bir SSD performans sorunlarına yol açmaz. SSD'de HDD'nin aksine iğne yoktur ve hafıza kartı gibidir.

Sabit Disk parçalarınızın en az %15'inin boş olduğuna emin olun

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!

İşletim sisteminiz sabit sürücülerinizin %15'ini RAM olarak kullanır. Eğer sabit disklerdeki doluluk oranı %85'i aşarsa (bu durumda doluluğu gösteren çizgi kırmızı bir hal alır) sisteminizde daima performans sorunları görürsünüz. Bunu engellemek için sabit disklerinizde yer açın.

Bilgisayarınızda Yapacağınız Birkaç Güzel Ayar!
8
16
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşleri

 • MagRipOgLu
  Önemli ve gayet iyi bilgiler
  Görüş hala geçerli mi?
 • CanHeyv
  Çok güzel yararlı bilgiler
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • digital-drug
  Ne bu windows reklamı
  Görüş hala geçerli mi?
  • Bill bey rica etti, bir kaç trilyon dolarcık vericekmiş

 • Güzel olmuş
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

614
 • fangoria
  Faydalı bilgiler için teşekkür ederiz
 • SaykoMann
  Güzel bir rehber olmuş eline sağlık. Bilgisayar kullanan herkesin işletim sistemine bakmaksızın kendine göre özelleştirmesi ve performans için ayarlarını yapması gerek.
 • HayelcInsan
  Hepsini biliyorum yinede bilgi için teşekkürler.👍👍
 • spontone
  Pc üzerinden oyun oynuyorum. Artık titremeler başladı. Aywr değilde baştan aşağı değişim gerekiyor. Ekran kartı Ram ana kart.
 • bithirty
  Güzel paylaşım olmuş. En faydalı tavsiyeyi ilave ediyorum Önünüze çıkan her devam et butonuna tıklamayın
 • _SugarDaddy_
  ya da hepsini silin ubuntu kurun. disk fragmentation'dan da kurtulun ext4 dosya sistemi zaten kendi yönetiyor :)
 • busekanık
  Hiç ihtiyaç duymuyorum böylr şeylere ama teşekkürler
 • Benfero79
  Gereksiz ne varsa yüklüyorum sonra niye yavaşladı diyorum
 • OlmazsamOlmaz
  Güçlü bir bilgisayar olduktan sonra gerisi teferruattır 😂
 • tanrininSayrisi
  Neyseki Linux kullanıyorum. Kahrol windows :D
 • dremear
  Bilgisayarım olursa yaparım 😂
 • Fazla haşir neşir değilim.
  Zatı şahaneleri ile.🤔
 • єjɗєrƙυɾƭ
  şu an için gerek yok.
 • Burak191999
  Faydalı olmuş teşekkürler
 • Capkinbey35
  Eline saglikk
 • Hüseyin_33
  Benim bilgisayarım 7 Bin 500 TL'lik
 • orange11
  İyi olur
 • Olmazolaydı
  Hic anlamam
 • BaRaNNaRaB
  Uğraşamam
 • Gizli Üye
  Bilgisayarımla ilgili bildiğim tek şey hp Pavilion dv6 😂 eski biraz ama işimi görüyor.
YÜKLENİYOR...