Bilgisayarın En Önemli 3 Donanımı!

Bu üç donanımın uyumluluğuna dikkat etmezseniz aldıklarınız elinizde patlar! Dikkat etmeniz gereken hususları aşağıda aktarıyorum.

1- Anakart

MSİ Anakart
MSİ Anakart

Anakart, bir bilgisayarın bütün parçalarını üzerinde tutan ve bu parçalar arasında iletişimi sağlayan ahtapot olarak adlandırabilirim :)

Anakart alırken ram yuvasına dikkat etmenizi öneririm. Her anakartta minimum 2 tane ram yuvası bulunur ama yeni anakartlarda genelde bu sayı artış gösterir 4 ram yuvalı almanızı tavsiye ederim gerekçe olarak ise teknoloji ürünlerinde fiyat artışı sağlandı... 8+8+8+8 ram düzeneği ile işinize yarar bir güç sağlayabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz bir başka husus ram pin sayısıdır. Ram tipine bakınız DDR4 son modeldir. Önceki modellerden farkı nedir diye sorarsanız pin sayısı öncekilerinden daha fazladır, daha yüksek performans sergiler, daha hızlıdır, daha fazla veri bütünlüğüne sahip olmakla birlikte daha düşük güç tüketimine sahiptir. DDR4 Anakart aldınız tamam ama desteklediği özellikleri de bilmenizde fayda var. Çünkü anakart desteklemiyorsa bazı özelliklerden mahrum kalabilirsiniz. Mesela desteklediği hız 2133 mhz ddr4 ram diyelim siz 2400 mhz ddr4 ram taktınız 2133 mhz desteklediği için o kadar destek görür.

2- İşlemci

İntel işlemci
İntel işlemci

İşlemci, bilgisayarınızda yaptığınız işlemlerin döndüğü yönetim odası diyebiliriz.

İşlemci anakart ile uyumlu olmak zorunda soket girişi, pin sayısı, kaçıncı nesil olduğu, verdiği hız, çekirdek sayısı bu gibi etkenler sizin için önemli olacak. Bilgisayarda yaptığınız her işlem işlemci den geçer ve geri cevap olarak döner. Ekranlarda donma gibi sorunlar yaşıyorsanız işlemciden kaynaklanabilir. İşlemci hızı düşük ise yaptığınız işlemin gidip gelmesi uzun sürebilir. İşlemci çekirdeği fazla olması işinize yarar. Bir odada ki işler çoğalınca o işleri farklı odalara yayarsınız dimi ? İşlemci de bu şekilde çalışır. Fazla odası olmadığında ısınmasında artış gösterebilir ve bu size riskli gelebilir.

3- Ram

Soğutucusuz PC ram
Soğutucusuz PC ram
Soğutuculu PC ram
Soğutuculu PC ram

Ram, geçici hafıza olarak adlandırabileceğimiz bir parçadır. Bilgisayara reset atana kadar bilgisayarda yaptığınız her türlü işlemi kaydeder.

Olmazsa olmazımız ram! Anakartta bahsettiğim DDR4 ve hızı... Anakartın desteklediği ölçütlerde almalıyız. Başka bir bilgisayardan çıkartıp kendi anakartınıza takmaya çalışmadan önce özelliklerine bakmayı da unutmayın. Pin sayısı tutmuyorsa uyumsuzluktan dolayı takamazsınız. Hız desteği yeteri kadar yoksa yine aşağı da kalır hızınız ve beklediğiniz verim biraz düşebilir. Hızını tutturdum, tipini tutturdum ama yine de olmuyor neden ? Muhtemelen laptop için ram aldınız ya da laptop için pc ram'ı aldınız... Bir ara bunu yaşamıştım o yüzden yazmakta gerek duydum. Ucuz ram ararken yanlış ramı almayın elinizde patlamasın. Bu arada ramları alırken özellikleri mutlaka ram üzerinde bulunan etiketlerde yazar. Eğer satıcı size bilmeyen satıcı denk gelirse etiketine bakmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Yardımcı olmazsa hiç almayın derim.

Diğer donanımlar genelde %80 oranında uyumlu oluyor.

Diğer parçaları da önemlidir lakin bunlar en can alıcı önemli parçalardır.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Pin: Altın kullanılarak yapılan sarı maddeler.

Soket: İşlemci yuvasına verilen ad.

DDR4: Ram tipi seviyesi.

Çekirdek: İşlemci içinde bulunan odalara verilen ad.

Bilgisayarın En Önemli 3 Donanımı!
1
2
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • dremear

  Çok ilgim var ya bilgisayara

  • iSooo1

   Biliyorsun o zaman bunları :D

  • dremear

   Az ç ok

  • iSooo1

   Önemli şeyler bunlar dikkat et :) Bilgisayar toplamak kolay değil :)

  • Hepsini Göster

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

02

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...