Angeline Jolie ile Hayat Bulan ve Gün Geçtikçe Gelişen Efsane Oyun Serisi: Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider
Shadow of the Tomb Raider

Tomb Raider denince aklınıza sinema filmi ve/veya oyun gelebilir. Ben playstation'da bilgisayar'da ilk oyunundan son oyununa kadar hepsini oynadım ve çok keyif aldım. Bu harika oyunun ve filmin bir tarihçesini çıkaralım dedim. Film izler gibi bir oyun keyfi yaşamamıza imkan veren square enix firmasına çok teşekkür ederim.

Filmler : Tomb Raider filminin ve oyununun ana karakteri olan Lara Croft'u Angelina Jolie canlandırdı. İlk olarak 2001'de Lara Croft: Tomb Raider, 2003'de Lara Croft Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı filmlerinde oynayarak bizlerle buluştu. 2018'de Alicia Vikander'in canlandırdığı Lara Croft karakteri ile çekilen Tomb Raider filmi vasat değildi ancak beni hüsrana uğrattı. Emeği geçen bütün yapımcılara teşekkürler. :)

Oyunlar : Tomb Raider I (1996), Tomb Raider II (1997), Tomb Raider III(1998), Tomb Raider : The Last Revelation (1999), Tomb Raider Chronicles (2000), Tomb Raider: The Angel of Darkness (2003), Tomb Raider: Legend (2006), Tomb Raider: Anniversary (2007), Tomb Raider: Underworld (2008), Lara Croft and the Guardian of Light (2010), Lara Croft and the Temple of Osiris (2014), Lara Croft Go (2015), Lara Croft: Relic Run (2015), Rise of the Tomb Raider (2015), Shadow of the Tomb Raider (2018).

Haydi beraber bakalım. Dünden bugüne neler değişmiş? :)

Tomb Raider I

Tomb Raider I
Tomb Raider I

Anlatmaya gerek yok :) görüntü kalitesini görüyorsunuz. Bu oyun ilk çıktığı zaman bu görüntü kalitesi bizler için çok büyük ve çok değerli bir adım olmuştu. Çünkü bir karakteri 3 boyutlu olarak kontrol etmek ve hikayeye göre yönlendirmek oldukça ilgi çekiciydi. 25 Ekim 1996'da yayınlandı.

Tomb Raider II

Tomb Raider II
Tomb Raider II

Asıl adı Dagger of Xian olan, Tomb Raider oyun serisinin ikinci oyunudur. Görüntü kalitesinde büyük bir sıçrayış ile oyun meraklılarının gönlünde taht kurmayı ilk defa bu oyunla gerçekleştirmişlerdi. O zamanlar hikaye içeren oyunlarda geçen hikayenin öncesini ve sonrasını öğrenmek bir lütufdu. Bilen bilir. 31 Ekim 1997'de yayınlandı.

Tomb Raider III

Tomb Raider III
Tomb Raider III

Asıl adı Adventures of Lara Croft olan serinin üçüncü oyununda adından da anlayacağınız üzere Lara Croft'un maceralarını konu aldık, oynadık ve eğlendik. Bu oyun serisinde en çok beğendiğim diyemem ama Lara Croft'un maceraları denince heyecanlanan bir tek ben değildim. 21 Kasım 1998'de yayınlandı.

Tomb Raider : The Last Revelation

Tomb Raider : The Last Revelation
Tomb Raider : The Last Revelation

Serinin dördüncü oyunu 1999'da Eidos Interactive yani şimdiki Square Enix tarafından yayınlandı. Her ne kadar çalışmalarına son verseler de yaptıkları iş gerçekten inanılmazdı. PC, PlayStation ve Sega oyun konsollarında oynanabilir.

Tomb Raider Chronicles

Tomb Raider Chronicles
Tomb Raider Chronicles

Benim en sevdiğim oyun olmayı başaran Tomb Raider Chronicles serinin beşinci oyunudur. Catsuit Woman görünümüyle gerçekleştirdiğimiz operasyonlar Lara Croft ile aramızda. :) 24 Kasım 2000 tarihinde PC, PlayStation ve Sega için aynı anda piyasaya sürüldü.

Tomb Raider: The Angel of Darkness

Tomb Raider: The Angel of Darkness
Tomb Raider: The Angel of Darkness

Tomb Raider Chronicles'dan sonra çitayı birden bire alıp öyle yukarıya koydular ki, bu oyunu oynarken hem aşırı zevk alıyor hem de heyecan duyuyordum. Düşünsenize hayranı olduğunuz bir karakterin canlandırdığı bir oyunu oynuyorsunuz. Grafiklerinin üst seviye olması ve serbest stilde istediğiniz gibi oynayabiliyor olmanız sizi de mutlu ederdi. 17 Haziran 2003'de yayınlandı.

Tomb Raider: Legend

Tomb Raider: Legend
Tomb Raider: Legend

Görselden de anlayacağınız üzere yine bir çitayı alıp en tepelere yerleştirdiler. Sürekli olarak ağızları açık bırakan bir gelişim içerisinde geliştirdikleri bu seride aynı oyun motorunu en fazla 2 kere kullandıklarını düşünüyorum. Ayakta alkışlıyor ve bir an önce bilgisayarın başına geçip oyunu oynamaya çalışıyoruz. 5 Nisan 2006'da yayınlandı.

Tomb Raider: Anniversary

Tomb Raider: Anniversary
Tomb Raider: Anniversary

En sevdiğim outfit'ler ve sahneler ise bu oyundandır. Hele raptor türü dinozorları alt ettikten sonra ortaya çıkan trex'i hiç unutamam. Öyle uğraştırmıştı ki, neredeyse hırsımdan mouse parçalayacaktım. O zamanlar walkthrough izleme şansım yoktu. Çünkü ne aklıma gelirdi, ne de böyle bir imkanım olduğundan haberdar değildim. Bence en güzeli o zamanlardı. 1 Haziran 2007'de yayınlandı.

Tomb Raider: Underworld

Tomb Raider: Underworld
Tomb Raider: Underworld

Bakışları, duruşu, silahının şarjörünü yenileyişi ve grafik kalitesiyle bir sarhoş gibi oyunu aldığım gün 16 saat kesintisiz oynayarak bitirmiştim. Anniversary ile neredeyse aynı bir görüntü kalitesine sahip bu oyunu hala oynarım. Çünkü bu seride aralarından kaçırdığım bir oyun oldu. Henüz yeni oynadım ve bitirdim. 18 Kasım 2008'da yayınlandı. Ben 8 Ocak 2019'da bitirdim. Çaktırmayın. 😜

Lara Croft and the Guardian of Light

Lara Croft and the Guardian of Light
Lara Croft and the Guardian of Light

Mmorpg tadında ve sevemediğim bir oyun oldu. Bunun hakkında pek konuşmayacağım çünkü oynarken zaman kaybı olarak görüp bilgisayarımdan kaldırmıştım. 18 Ağustos 2010'da yayınlandı.

Lara Croft and the Temple of Osiris

Lara Croft and the Temple of Osiris
Lara Croft and the Temple of Osiris

9 Aralık 2014'de yayınlanan bu oyun da bir önceki "Lara Croft and the Guardian of Light" gibi beni hüsrana uğrattı. Hiç oynamadım. Eğer siz oynadıysanız bana bu oyunları sevdirecek sözler söyleyin ki, serideki açığımı kapatayım.

Lara Croft Go

Lara Croft Go
Lara Croft Go

27 Ağustos 2015'de beni isyan ettiren ve gerçekten artık Tomb Raider serisinin bittiğini düşündüren üzücü bu oyun çıktı. Oynayanların eğlendiğini ve oyun esnasında yaşadıklarını birbirlerine heyecanlı bir şekilde anlattığını gördükçe çıldırdım. Neden mi? Bu cesur hamleleri Tomb Raider'ı bitirmişti.

Lara Croft: Relic Run

Lara Croft: Relic Run
Lara Croft: Relic Run

Eğer temple run ve subway surf gibi oyunlarla karşılaştırırsak hepsinden çok daha başarılı ve güzel olduğunu görürsünüz. Ama benim için gün geçtikçe Lara Croft'un ele ayağa düştüğünü düşündürdü ve beni derinden üzdü. Çok bağlandığım o çok sevdiğim karaktere neler yapmışlar! 28 Mayıs 2015'de Android, iOS ve Windows Phone için yayınlandı.

Rise Of The Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider
Rise of the Tomb Raider

2013'de çıkan Tomb Raider oyununun devamı niteliğinde olduğu için grafikleri daha da geliştirilip tek oyun halinde bizlere sunuldu. Bu oyunu ben oynamıştım nasıl ya diye sordurmasına rağmen inatla devam ederek bazı bölümlerin bir önceki oyunda olmadığı fark ettim. Hem öncesi hem sonrası hakkında eklenen sahneleri, yüksek grafik özellikleri beni benden aldı. 2015 yılında piyasaya sürüldü.

Shadow Of The Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider
Shadow of the Tomb Raider

14 Eylül 2018'de yayınlanarak sistem gereksinimlerim yetecek mi korkusuyla almadığım, şimdi ise yeteceğinden emin olduğum için büyük bir indirim beklediğim son oyun "Shadow of the Tomb Raider". Rise Of The Tomb Raider'ın yüksek grafik kalitesinden sonra bizi neler bekliyor bilmiyorum ama beklemede kalın! Onunda bir incelemesini yaparız. :)

Bana önereceğiniz ve incelememi istediğiniz bir oyun serisi varsa lütfen görüşlerde belirtin. Teşekkür ederim.

_король okuduğunuz için teşekkür eder. <3
_король okuduğunuz için teşekkür eder. <3

0|2
2667
_король KizlarSoruyor'da Fenomen
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşü

 • İlk gittiğim filmdi. 12 ekim 2002 yılında doğum günü hediyesi olarak Babam beni sinemaya götürmüştü. Tomb Raider Yaşamın kaynağı filmini ilk kez orada gördüm. Çok etkilenmiştim. Macera ve aksiyon tadında doyuma ulaşmıştım. Sonra Babam bana film anlatırken hep Tomb Raider gibi bir film açta izleyelim derdi. Ne günlerdi ya. :)

  0|1
  0|0
  • Ben 9 haziran'da gösterime giren ilk pokemon filmine annem tarafından götürülmüştüm. 23 Haziran 2000 :) o ash'in taş olduğu sahnede pikachu ile beraber ağlamıştım. :D
   Güzel günlerdi, saf ve temizdik. Tomb Raider filmine derslerimi astığım için gidemedim. :D

  • Hepsini Göster
  • Teşekkür ederim.

En İyi Kız Görüşleri

 • Bugün Shadow of the Tomb Raider siparişi verdim ve benceyi gördüm. Neredeyse hepsini oynadım. En sevdiğim Legend Anniversary ve Underworld üçlüsüydü. Bu yeni oyundan da beklentim büyük. Eline emeğine sağlık. Çok beğendim.

  0|1
  0|0
  • Sipariş derken? PS4 için mi? Akn'ler kalktı aslında internetten yükleseydin daha iyi olurdu ve beklemezdin. :)

  • Hepsini Göster
  • 2013 ve 2015 versiyonu sadece :) ben arada ki farkı tam olarak anlayamadım.

  • 2013 ü oynuyorum şu anda. Bitmesine ne kadar var bilmiyorum. zirve gibi bir yere çıkıp yardım çağrısı gönderdim. 2015 ide oynayınca karar vericem ne fark var. :)

 • A survivor is born yok listede.
  En sevdiklerimlerimden.

  0|1
  0|0
  • Rise of the Tomb Raider ile aynı oyun olduğunu düşünüyorum. 2013 versiyonunun geliştirilmiş hali.

  • Ama değil 😊
   Tüm oyun serileri zaten bir önceki oyunun geliştirilmiş hali şeklinde ilerler. 🤡
   Neyse çok mühim değil. 👋🏻

  • Ya ben oynarken bile tribe girdim bu öncekinin aynısı dedim 😄

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2466
 • Tomb Raider güzel bir oyuna benziyor denemek isterim, emeğine sağlık 🌸

  0|1
  0|0
 • İlk oyunlarını çok oynardım eskiden

  0|1
  0|0
 • Rise of the Tomb Raider
  2013'de çıkan Tomb Raider oyununun devamı niteliğinde olduğu için...

  ama listede 2013'te çıkan Tomb Raider yok! :D gözüm aradı aradı göremedim çünkü :)

  bu eksik de nazar olsun, ellerine sağlık ^^

  0|1
  0|0
  • bu arada bahsetmemişsin ama Tomb Raider: Anniversary 1996'daki ilk Tomb Raider oyununun hikayesinin tamamen yeni grafiklerle bize sunmasıyla geldi. yani o bahsetiğin raptor ve trex aynı şekilde ilk oyunda da vardı. 96daki ilk oyunu oynadın mı bilmiyorum ama ben oynadığım için 2007'de Anniversary'yi oynarken gözlerimden yaş gelmişti mutluluktan! o derece her şey beni geçmişe götürmüştü :)

  • Tabiki oynadım ama hikayelere girecek olsaydım benceyi bitiremezdim. 😊

  • haha sen de haklısın :)

 • Ayy sonunda idolüm ile ilgili bir soru 😂😂 böyle oyunları hiç sevmem ama angelina aşkım var diye oynayacağım

  0|3
  0|0
 • Ya süper olmuş, çok beğendim. Angelina hastasıyım onun da etkisi var tabiiii. Eline sağlık. Bak bak yapınca oluyormus demek ki👻😂

  0|2
  0|0
 • Buyuk emek harcamışsiniz... gorseller filan.

  Elinize sağlık..😊😎

  Ben her zaman Mario türü adventure turu ve zeka ile. ilgili oyunlari sectim hep buguna kadar. Ama zevk meselesi tabi.

  0|1
  0|0
 • ilk oyunları oynamıştım seneler sonra yeni oyunlar o tadı vermiyor. o zamanlar bulmacalara saatlerce kafa patlatırdık. şimdi zıplamak için bas kenardan tutmak için basılı tut herşey otomatiğe bağlanmış. sinematik bir şekilde ilerleyiş hakim olmuş.

  0|1
  0|0
 • Konu ve gidişat olarak başarılı bulsam da grafikler pek hoşuma gitmedi. Ama oynamaya değer. Teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • Bir zamanlar yakıp kavuran oyun ama maalesef ben yokum. Oyun sevenlerine tavsiye ediyorum

  0|1
  0|0
 • Çok büyük bir dönüşüm geçirmiş. Teknolojinin gelişim tarihi gibi.

  0|1
  0|0
 • Şimdiye kadar en hoşuma giden tomb raider oyunu the last revelation oldu. Çünkü mısır merakım var.
  soru çok güzel tebrikler.

  0|0
  0|0
 • Son oyun efsaneydi gerçekten.. Ama tomb raider'ın son filmi rezaletti kaldıramadı başrol oyuncusu.

  0|1
  0|0
 • Oynadığım en efsane oyun hele rise of the tomb raider 😂

  0|1
  0|0
 • yıllara gel 2000 yılına kadar devamlı oynardım...

  0|1
  0|0
 • Ne cok oynuyorduk zamaninda
  Bu arada emeginize saglik gecmise goturdun beni

  0|1
  0|0
 • Hiç vaktim yok onun yerine kitap okumayı tercih ederim.

  0|1
  0|0
 • Anniversary ve Rise of The Tomb Raider cok oynadim zamanında

  0|1
  0|0
 • Güzel bir oyuna benziyor ama oldum olası oyun oynamıyorum

  0|1
  0|0
 • Güzel oyun hoş oyun da hepsi aynı arkadaş biraz farklı şeyler yapın

  0|0
  0|0
 • Güzele benziyor, hiç oynamadım. Teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • Oynamıştım fena değil

  0|1
  0|0
 • Evet oyun güzel

  0|1
  0|0
 • Valla bunun hentai pornosunu bile gördüm usta :)

  0|0
  0|1
 • Guzel oyun.👌👍

  0|2
  0|0
 • Bayılıyorum bu oyuna

  0|2
  0|0
 • eline sağlıklı güzel paylaşım

  0|1
  0|0
 • ilgimi çekti

  0|1
  0|0
 • Güzel bir oyuna benziyor bir gün deneyeceğim 👍😊

  0|1
  0|0
 • Guzel oyun

  0|1
  0|0
 • Hiç dikkatimi çekmedi

  0|0
  0|0
 • cok severim tom rider oyun;arini

  0|1
  0|0
 • oynamadım hiç

  0|1
  0|0
 • Hiç bir bilgim yok

  0|1
  0|0
 • Film olarak güzeldi.

  0|1
  0|0
 • Gayet güzel bir oyun ;)

  0|1
  0|0
 • İlk çıktığı zamanki grafikler bombadır :D

  0|1
  0|0
 • Görüntü kalitesinin artırılması iyi olmuş djjd

  0|1
  0|0
 • Bu oyunları oynayacak kadar sabırlı değilim..

  0|1
  0|0
 • Oooo cok eski oyun

  0|1
  0|0
 • efsane oyun

  0|1
  0|0
 • Taklitler asıllarını yaşatıyor

  0|1
  0|0
 • Bir oyunda karşımıza çıkmamıştı şimdi o da oldu.

  0|1
  0|0
 • Süper birşey

  0|1
  0|0
 • angelina girdiyse işin içine hayat değişir

  0|1
  0|0
 • Emeğine sağlık güzel olmuş arada oynanıyor iste 😁

  0|1
  0|0
 • Tomb Raider : The Last Revelation ilk goz agrim :P

  0|1
  0|0
 • İyi oyundu

  0|0
  0|0
 • Tomb Raider hem filmleri hemde oyunları güzeldi.

  0|1
  0|0
 • Severim oyle oyunları

  0|1
  0|0
 • Güzel oyun

  0|1
  0|0
Daha Fazla
40
Yükleniyor...