Dell İnspiron 7567: Ödüllü Laptop İncelemesi!

Üstü_Kalsın

Dell İnspiron 7567 hakkında her şey!

Cess 2017'de en iyi Gaming Laptop ödülünü alan ve uzun süredir kullandığım Dell İnspiron 7567'yi sizlere hem artı hem de eksi yönleri ile tamamen objektif olarak anlatmaya çalışacağım. Cihazın özelliklerinden ve performansından hariç tamamen kişisel kullanıcı deneyimimi de sizlere aktaracak olmam eminim ki yazımı diğer incelemelerin önüne çıkartacaktır. Ayrıca hiçbir yerde bahsedilmeyen bazı durumlara da sizler için değineceğim. ;)

Dış görünüş ve tasarım

Dell İnspiron 7567: Ödüllü Laptop İncelemesi!

Oyuncu laptopları diğer ürünlere göre tasarım olarak mecburen bir adım daha önde olmak zorunda. Gerek kullanıcıyı cezbetmesi ve güzel bir görüntü sunması gerekse uzun kullanımda dayanıklı olup aşınmaması oldukça önemli. Dell İnspiron 7567 ise tasarım olarak hem oyunculara hem de diğer kullanıcılara hitap etmeyi çok güzel başarmış. Örneğin bir iş toplantısına gittiğinizde rakipleri gibi ışıkları ve tasarımı yüzünden göze batmayacaktır.

Ürünün tasarım noktasında eksi sayabileceğimiz tek şey kasanın alüminyum olmaması. Bu farkı kapatmak için ise kullanılan plastik kalitesini üst seviyede tutmaya çalışmışlar. Genel olarak yuvarlak hatlara sahip olan laptop 25,3 mm (1 inç) kalınlığa, 384,90 mm (15,15 inç) genişliğe ve 274,70 mm (10,81 inç) derinliğe sahip. Ağırlık olarak ise sadece 2.7 kg. Tasarımda diğer önemli bir nokta ise hava çıkışlarının sağ ve sol olmak üzere arkada bulunması. Günümüzde çoğu tasarımda hava çıkışları maalesef yan taraflara konuluyor ve ister istemez bu kanallardan çıkan sıcak hava kullanıcıyı rahatsız ediyor. Dell bu tasarımı sayesinde bir çok kullanıcıyı mutlu etmiştir kesinlikle. Benim eksi özellik olarak saymadığım fakat takıntılı olan arkadaşlar için sorun olabilecek diğer bir husus ise arka kapağın kadifemsi bir yapısı olması ve bu nedenle parmak izi tutmasının kaçınılmaz olmasıdır.

Ekran

Dell İnspiron 7567, 15.6 İnç 1080p Mat- 60Hz TN panel ekrana sahip. Ekranda mat bir kaplama olması kesinlikle ekrana ışıkta düşse sizin için bir sorun yaratmıyor. Fakat ekrana yanlardan veya yukarı, aşağıdan farklı bir açı ile bakarsanız ekranı görmekte zorluk çekebilirsiniz. TN panelin eksi yönü bu diyebiliriz. Bazı satıcılar ürünün IPS panele sahip olduğunu iddia edebilir fakat ülkemizdeki satıcıların neredeyse tamamı TN panele sahip modeli satmaktadır.

Dell İnspiron 7567: Ödüllü Laptop İncelemesi!

Klavye ve touchpad

Dell İnspiron 7567: Ödüllü Laptop İncelemesi!

Klavyesi mekanik klavye kullanmayan çoğu insanı fazlasıyla tatmin edecektir. Laptop için fazlası ile yeterli olan klavye Chiclet arkadan aydınlatmaya sahip. İki farklı kademeye sahip olan beyaz aydınlatma geceleri size büyük avantaj sağlayacaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken şey Türkiye'de satılan modellerin sadece beyaz arka aydınlatmaya sahip olmasıdır. Gene bazı satıcılar ürünlerini sunarken kırmızı / beyaz arka aydınlatmaya sahip diye pazarlıyor fakat genelde bu özellik ülkemizde satılan ürünlerde mevcut değil. Klavyede canınızı sıkabilecek durumlarda var tabi enter tuşunun küçük olması, üst ve alt ok tuşlarının yarım olması bazı kullanıcıları eminim üzecektir.

Touchpad'te kimileri için sorun sayılabilecek bir boşluk mevcut. Dokunmatik kısımda fazla baskı uyguladığınızda sağ ve sol tuşlara basma imkanınız var. (Fiziksel olarak tuş yok) Benim de aldığım üründe de bu sorun mevcut fakat kafaya takılacak bir durum söz konusu değil. Upgrade için laptopunuzu açtığınızda ya da garantiye herhangi bir sebepten ötürü gönderdiğinizde durumu belirtirseniz yapmaları 1 dakika sürmeyecektir. Bölgedeki vidanın gevşek bırakılması bu sorunu meydana getirmiş. Hatta ürünü inceleyen çoğu insan bunu kronik bir sorunmuş gibi anlatmış maalesef. Fakat çözümü oldukça basit. :)

Soğutma sistemi

Dell İnspiron 7567: Ödüllü Laptop İncelemesi!

Dell günümüzde pekte önemi kalmayan cd/dvd roomu iptal ederek iki tarafa mükemmel şekilde soğutucularını yerleştirmiş. Tasarım kısmında bahsettiğim gibi hava çıkışlarının arkada olması gerçekten büyük avantaj. Genelde sol tarafa konulan hava çıkışları örneğin solak kullanıcıları çok rahatsız ediyordu. Bu şekilde bu sorunu aşılmış.

Soğutma performansı olarak sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Isınmıyor dersek kesinlikle yalan olur. Yük altında hiçbir cihaz soğuk kalmayı başaramaz. Burada önemli olan nokta sıcaklığın belirli bir seviye üstüne çıkmamasını sağlamak ki Dell bu modelde bunu çok iyi başarmış. Arka çıkışlardaki bakır ızgaraları kırmızıya boyayarak da genel tasarıma katkıda bulunmuş.

Eksi yönünü anlatmak gerekirse mükemmele yakın soğutma sisteminin tek kötü yönü çok sesli çalışması. Özellikle oyun oynarken bir kaç saatin sonunda cidden rahatsız edebilecek seviyede fan sesi duymaya başlıyor olmanız. Tavsiyem bu sesleri duymamak için oyununuzu kulaklıkla oynamanız. Oyun dışında zaten fan sesi duymanız imkansıza yakın. :)

Pil

Dell İnspiron 7567: Ödüllü Laptop İncelemesi!

6 hücreli “akıllı” lityum iyon pile sahip cihaz size şu ana kadar kullandığınız tüm laptopları unutturabilir. İlk denediğinizde "abi adamlar bitmeyen pil yapmış." diyebilirsiniz. WEB'te takılarak pili %100'den %0'a getirmek için çok caba sarf etmeniz gerekiyor. Sonuçta içinde 6480 mAh devası bir pil var. Eğer ekran ışığını tamamen kısarsanız 10 saatin üzerinde WEB'te dolaşıp işlerinizi yapabilirisiniz. Ekran ışığınızı %100 seviyesinde tutarsanız benim testlerime göre minimum 8 saat WEB'te dolaşma imkanı sunuyor. Film izlerken bu süre tabi ki 1-1.5 saat kadar düşüyor ama rakiplerine göre çok çok üstün bir performans sunuyor diyebilirim. Pilde oyun süresini test etmedim fakat oyununa göre en az 3-4 saat gideceğini tahmin ediyorum. Tabi pilde kim oyun oynamak ister orası da tartışılır.

Pil konusunda eksi yön diyebileceğimiz şey modüler yapıda olmaması. Yani istediğinizde çıkartıp takma imkanınız yok. Bunun için arka kapağın açılması şart.

Donanım özellikleri

Dell İnspiron 7567: Ödüllü Laptop İncelemesi!

Donanım özelliklerine sona doğru bırakma sebebim burada sadece rakamlardan bahsedecek olmam. Bunu da sizler için ürün özelliklerinden buraya taşıyorum. Konuyla daha çok ilgili olan arkadaşların bu kısmı daha çok sevecektir eminim. Ayrıca laptop için genel bir özette diyebiliriz.

-15.6 İnç 1080p Mat- 60Hz TN Panel Ekran.
-Intel 7700HQ (4 çekirdek 2.8GHz- Turbo 3.8GHz, 6Mb L önbellek) İşlemci.
-Intel HM175 Chipset Anakart.
-Nvidia GTX 1050Ti (4GB GDDR5, 128Bit) Ekran kartı.
-2x8GB 2400MHz DDR4 Ram veya 16 GB 2400MHz'lik tek modüllü Ram.
-Sandisk X400 -- 128GB m2 SSD.
-WD 5400RPM -- 1TB HDD.
-Dualband Wi-Fi 802,11 AC/ Bluetooth 4.2.
-Arkadan aydınlatmalı (2 kademeli beyaz ışık) Türkçe Q Klavye.
-Çoklu dokunmatik destekli tuşsuz, TouchPad.

-Çift fanlı soğutma sistemi.

-Ön tarafta yer alan Çift Stereo Hoparlör, Subwoofer.
-6 Hücreli Dahili Batarya.
-3 adet USB 3.0, 1 adet RJ-45, 1 adet 3.5mm Combo Jak, 1 adet HDMI(1.4) ve SD kart okuyucusu yuvası.
-130 Watt 6.7 Amper Adaptör.

Oyun performansı

Güncel oyunların bir çoğunda yüksek ayarlarda ve oyun oynamanız mümkün. Ben 60 FPS'ye sabitler oynarım diyenler için ise bası ayarları, bazı oyunlarda kısmanız gerekebilir. Ben laptopu oyun için kullanmıyorum desem abartmam. Çünkü hafta 1 belki 2 saatimi anca bu işe ayırabiliyorum.

Bu ürünü işiniz içinde tercih edebilirsiniz. Özellikle grafik tasarım, animasyon ve video montajı ile uğraşıyorsanız, hobi ya da yarı profesyonel olarak 3Ds Max, Maya, AutoCAD gibi programları kullanıyorsanız kesinlikle tercih edebilirsiniz. İşlemcisi sayesinde cihaz aynı zamanda tam bir render canavarı!

Neden Dell İnspiron 7567?

Dell İnspiron 7567: Ödüllü Laptop İncelemesi!

Bildiğim kadarıyla Dell bu ürünü en uygun fiyata en iyi performans şeklinde pazarladı. Ve gerçekten de bu sloganın hakkını verdiler. Örneğin aynı özelliklere sahip MSI marka bir oyuncu laptopu 6000 TL civarındayken Dell aynı özellikleri yaklaşık 2000 TL daha uyguna bizlere sunuyor. Benim de tercih etme sebeplerim arasında kesinlikle başta fiyat performans ürünü olması vardı. Karşılaştırma yaparsanız ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. :) Güncel fiyatı satıcıya göre değişse de an itibari ile cihaza sahip olmak isteyenler 4200 ile 4500 TL arasında bir miktarı gözden çıkartmalıdır. Kesinlikle ucuz bir laptop değil ama bu fiyata daha iyisi de yok.

Öne çıkan artı yönleri

-Rakiplerine göre 1500 ile 2000 TL arasında daha uygun olması. (En iyi F/P ürünü diyebiliriz.)

-Soğutma sisteminin başarılı olması.

-Hoparlör kalitesi. (Çift Stereo Hoparlör, Subwoofer mevcut)

-Tasarımın hem oyuncu hem de diğer kullanıcılara hitap etmesi.

-Yüksek işlem gücüne sahip olması.

Öne çıkan eksi yönleri

-Ekranın TN panel olması IPS'e göre kaliteyi düşürüyor. (70-100 dolar arasında bir ücretle IPS panel alınabilir.)

-Type-C ve Display Port'un olmaması bazıları için büyük eksiklik sayılabilir. Özellikle günümüzde son sürat yaygınlaşan Type-C'nin olmayışı beni de üzmüştü.

-Soğutma sisteminin mükemmel olması aynı zamanda mükemmel derecede fan sesi duymanıza neden oluyor.

-128 gb SSD'nin depolama açısından yetersiz kalması.

-Son olarak hala Cd/Dvd Room'a ihtiyaç duyanlar varsa bu donanımın olmaması onlar için üzücü olabilir.

Ürünü alırken bilmeniz gerekenler

Türkiye'deki satıcılar maalesef ürünü farklı şekillerde tanıtıyor. Bunların başında 2x8 Ram var diye satılan modeller 16 GB tek slot Ram şeklinde gelebiliyor. Aralarında çok fiyat farkı bulunmasa da sonuçta ne yazılıyorsa onun satılması daha doğru olacaktır.

Diğer bir husus gene bahsettiğim klavyenin kırmızı / beyaz arka aydınlatması. Kesinlikle kimse "kırmızı yanmıyor bu" diye dert etmez. Fakat satıcılar insanları ne yazık ki bu konuda da kandırıyor.

Ekran konusunda IPS panel diye satılan çoğu ürün gene TN panel yani bu konuda dasatıcıların oyununa gelebilirsiniz aman dikkat.

Ürün açıklama kısımlarında alüminyum kasa ibaresi mevcut olabiliyor. Üründe 1. sınıf ABS plastik kullanılmış bu da aklınız da olsun.

Dell İnspiron 7567 hakkında aktarabileceklerim şimdilik bu kadar! Umarım sizin için bilgilendirici ve keyifli bir yazı olmuştur. ;)

Dell İnspiron 7567: Ödüllü Laptop İncelemesi!
6
13
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • exorcistt
  oyun için zayıf kalabilecek bir bilgisayar gibi geldi bana. işlemci hariç hiçbiri oyuna uygun değil zaten klavye herhangi bir klavye. 1050ti 4 gb eh işte. yeni oyunlarda zaten önerilen en düşük kart 1060
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Bodunum
  Mat olması güzelmiş
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

512
 • Morfeyudayi
  Oldukça şık ve güzel bir bilgisayar. Dell zaten gelmiş yapacağını bize alkışlamak düşer. Ancak ne yazık ki dolar kuru yüzünden yeninden nile geçemiyorum bu laptobun.
 • Boksörünüz
  Fiyatını hakeden bir laptop fiyat/performans canavarı. Bencen çok güzel olmuş tebrikler.
 • MissLightweight
  Gayet detaylı ve emek harcanmış. Elinize sağlık. :)
 • Boğa1993
  emeğine sağlık çok saol benim için çok faydalo bir bilgilendirem olmuş
 • SiriSevecen
  Peki neden buradası?
 • Ocean68
  Dell güzel marka
 • Hammerhead
  İnceleme güzel olmuş emeğine sağlık
 • _PesimOptimist_
  Oha la up uzun bence mi olur
 • EfeTabakçı
  kötü
 • EngelsStärke
  emegine saglik
 • kimsoruyorrrrr
  Emegine saglik bayaaa emek harcamışsın bu benceye.
 • missqizemli
  Casper tercihim
  • Barışcan90

   kızım herkes casper dan kaçıyor sen değişik

  • Barışcan90

   nedir bu kızların casper sevdası :D

 • ArsinAkrebi
  Emeğine Sağlık
 • SaandaL34
  fiyata da dıkkat
 • Gizli Üye
  Neredeyse 2 yıldır kullanıyorum gerçekten en iyi f/p
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık, güzel bence.
 • Gizli Üye
  dell iyidir faydali guzel yazi olmus
YÜKLENİYOR...