Bu Meyvenin Tanesi 50 Lira!

Mango Meyvesi
Mango Meyvesi

Mango üretimine yönelen Antalyalı çiftçiler, bu yeni gelir kapsından oldukça memnun. Antalya'nın Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde, muz ve avokadonun önemli bir ticari değere ulaşması, çiftçileri farklı bir tropikal meyve olan, tanesi 50 liradan satılan mangoya da yönlendirdi. Antalya'nın Gazipaşa ve Alanya ilçelerinde ürün çeşitlendirilmesi amacıyla avokadonun ardından üretimine geçilen mango da üreticinin yüzünü güldürmeye başladı.

Tanesi 50 liraya kadar alıcı bulan mangoya bölgedeki yabancılar kadar yerli halk da ilgi gösteriyor. Lezzeti ve aroması daha iyi olduğu için ithaline göre daha çok tercih edilen yerli mangonun üretim alanı da her geçen yıl artıyor.

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, ilçelerinde, ekonomik değeri yüksek mango meyvesine ilginin arttığını söyledi. Göktepe'nin mango meyvesi hakkında yaptığı açıklamalar:

Alanya'da şu ana kadar 220 üreticiye fidan desteği verdik. Mango üretim alanı da son iki yılda 150 dekara ulaştı. Bu ürün, yeni olması nedeniyle tam olarak istenilen ekonomik değere ulaşmadı. Ancak son iki yıldır çok fazla ilgi var. Soğuk havaya daha dayanıklı. Ekilen alanlardan ürün alınmasıyla ekonomiye katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Mango Meyvesi
Mango Meyvesi

Bir ağaçtan 100 mango yani 5 bin lira gelir elde ediliyor

Mango fidanı üreticisi Mustafa Ezici de tropikal meyvelere ilgisi nedeniyle İstanbul'da atıklardan ürettiği biodizel işini bırakarak Alanya ilçesinde yaşamaya başladığını dile getirdi. Ezici, mango üretimi ile şu değerlendirmelerde bulundu:

İşe çekirdekten mango fidanı üretmekle başladık. Şimdiye kadar yaklaşık 7 bin fidan satışı gerçekleştirdik. Mango fidanı dikildikten üç yıl sonra meyve vermeye başlıyor. Beş yaşına geldiğinde ise yaklaşık 100 mango alınıyor. 10 yaşına gelen bir mango ağacı ise yaklaşık bin adet meyve vermiş oluyor. Şu anda meyvelerin tanesi 50 liraya kadar gidiyor. Ülkemizde üretilen mango iç piyasaya yetmediği için ithal ediliyor.

Mangonun Rusya'da 20 dolar, Londra'da 30-35 paund, Paris'te ise 13 avroya satıldığını aktaran Ezici, Avrupa'da 600 bin ton mango tüketildiğini, 1,2 milyar avronun mangoya harcandığını kaydetti. Dünyada 46 milyon ton mango üretildiğine değinen Ezici, 4 milyar dolarlık bir ihracat hacmine sahip bu meyvenin muzun beş katı para kazandırdığını söyledi.

Bu Meyvenin Tanesi 50 Lira!
8
7
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

87
 • atombombasietkisiii
  Oysaki biz 10 kilosunu yaklaşık 7 TL'ye alıyorduk seçmece usulü 😄 Türkiye'de bayağı bol bereketmiş fiyatı. Hayatımda yediğim, ömür boyu yesem de bıkmayacağım tek meyve mango. Hele reçeli uhm ah 👌 ya mangolu süt? Enfesbiyango!
  ... tabi bana göre 🥳
 • barraquda
  Yurtdisinda elma fiyatinda olan seyin burada tanesinin 50 lira olmasi cok trajik. Seftali ile kavun arasi bir tadi ve kokusu olan ve dunyada yaygin ve ucuz olan bir meyve.
 • Migrosta tanesi 10 lira mıydı neydi son aldığımda :D Aldanmayın bunlara dostlarım 50 lira derlerse tanesine hadi ordan be diyin :D
 • Üretim açısından iyi de ya tüketim? Bizim vatandaşımız gerçi kredi kartıyla mango alır.
 • Centurion
  Gece yarısı çalarlar bütün mangoları burası Türkiye.
 • AlinaDağdelen06
  Londra'da Paris'te neden bu kadar pahalı'da Hollanda'da tanesi 0.80 euro cent 😒
 • elasu345
  dağ eriği bu mango falan fasa fiso
 • cicicadi
  Mango mu ben de istiyorum
 • Az önce baktım markette 5 liraydı tanesi.
 • eyllgns
  Ucuz
 • Mango cok güzel ve cok faydalı Tatı fa cok güzel
 • Gizli Üye
  Bizim burda ucuz Allahtan 😂
 • Gizli Üye
  Mango ile yeni tanistim. Tanesi 8 liraudi sanirim
 • Gizli Üye
  Buna 50 lira vermek için, zengin olmak isterdim.
 • Gizli Üye
  bn o 50 tl ile haftalik meyve sebze alisverisimi yapiyorum
YÜKLENİYOR...