Nomofobi Nedir? Siz de Nomofobi Hastası Olabilirsiniz!

Nomofobi Nedir? Siz de Nomofobi Hastası Olabilirsiniz!

Telefonsuz bir hayat hayal edilemeyen bu günlerde teknoloji bağımlığı tehlike boyutlara ulaşmış durumda. Nomofobi nedir? Detaylar haberimizde... Prof. Dr. Adem Aydın, "Nomofobi, cep telefonu yanında olmayan kişinin huzursuz ve gergin olma durumudur. Bu bağlamda nomofobiye bağlı olarak kişi, her 15 dakikada bir telefonuna bakıyor ve günde 150 kez de telefonunu kontrol ediyor." açıklamasında bulundu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Aydın, Türkiye'deki cep telefonu kullanıcılarının her 15 dakikada bir telefonuna baktığını ve günde yaklaşık 150 kez de telefonun yanında olup olmadığını kontrol ettiğini söyleyerek telefon bağımlığının ne kadar korkutucu boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi.

Aydın, yaptığı açıklamada, yaptıkları internet bağımlılığı testleri ve akademik çalışmalar ile üniversite öğrencileri üzerinde yapılan alan çalışmaları sonucunda, kontrolsüz internet kullanımının insan sağlığına zarar verdiğinin altını çizdi.

Çatışmacı ailelerin ve sürekli uyarılan çocukların, teknoloji bağımlılığına daha yatkın olduğunu dile getiren Aydın, konu hakkında çok çarpıcı ifadeler kullandı:

Dünyada teknoloji bağımlılığının yaygınlığı yüzde 10'dur. Bu oran Türkiye'de, dünya ortalamasına çok yakın yani 9,7 seviyesindedir. Bu da her 10 kişiden birinin teknoloji bağımlısı olduğunu gösteriyor. Çin'de yüzde 11, Japonya'da ise yüzde 4 seviyesindedir. İşsizlik oranının yüksekliği, amaçsızlık, hedefsizlik, içe kapanıklık ve toplumdan soyutlanma arttıkça bu oran daha da artıyor. Bizim de yaptığımız çalışmalar neticesinde teknoloji bağımlılığı olan her 3 öğrenciden birinin ders başarısının daha düşük olduğunu tespit ettik. Bu durum her geçen gün daha da artıyor. Aileler çocuklarının başarılı olmasını istiyor ama öğrenciler internetten bağlantılarını koparmayınca ders başarısı da haliyle düşüyor.

Nomofobi Nedir? Siz de Nomofobi Hastası Olabilirsiniz!

Aydın, teknoloji bağımlılığına karşı ailelerin daha dikkatli olmalarını tavsiye ederek, sözlerine şöyle devam etti:

Öğrencilere tavsiyemiz, özellikle akşam saatlerinde kesinlikle mavi ışığa maruz kalmasın ve bu durumdan kendilerini sakındırsın. Çünkü o saatlerde mavi ışığa maruz kalmamız melatonin hormonumuzu baskılıyor. Bu hormon da hangi hormonun ne şekilde salgılanacağını, uyku düzenimizi ve ritmimizi belirliyor. Bu yüzden buna dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin cep telefonu ve tabletteki mavi ışığa maruz kalmamız, biyolojik saatimizi alt üst ediyor. Gündüz saatlerinde uykusuzluk, dikkat yetersizliği, konsantre olamama gibi sorunlarla karşılaşmamıza yol açıyor. Bu da ders başarımızı olumsuz etkiliyor. Bu kapsamda telefonlardaki mavi ışık filtrelerinin faydasının olduğunu düşünmüyoruz.

Nomofobi Nedir? Siz de Nomofobi Hastası Olabilirsiniz!

Yatmadan 4 saat önce telefonun kapatılması gerektiğini ifade eden Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:

Nomofobi, cep telefonu yanında olmayan kişinin huzursuz ve gergin olma durumudur. Bu bağlamda nomofobiye bağlı olarak kişi, her 15 dakikada bir telefonuna bakıyor ve günde 150 kez de telefonunu kontrol ediyor. Bu durum özellikle çocuklarda daha yaygın şekilde görülüyor. Yine kişi nomofobiye bağlı olarak telefonu akşam yatarken yastığının altına koyuyor. Telefondan uzaklaşmaması sonucunda hem radyasyona hem de mavi ışığa maruz kalıyor. Bu da problemli durumlarla karşılaşmamıza yol açıyor.

Nomofobi Nedir? Siz de Nomofobi Hastası Olabilirsiniz!
4
7
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Gizli Üye
  Ben bu hastalıktanım bakmadan duramam sabah uyandığımda akşama kadar bakarım gece de sabaha kadar uyuyamam bakarım anca uyuduğunda bir 5 6 saat bakamam bu kadar
  Görüş hala geçerli mi?
 • nabercanimmm03
  bu hastalık bende yok oley :) ama telefonla konuşamama hastalığım var :) telefondan iletişim kurduğunuz insanları azaltırsanız kullanmayı da azaltırsınız
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Belki bu teknolijik durum yeni bir evrimin baslangici da olabilir ama henuz bunu anlayamiyoruzdur 🤔🤔🤔
  Görüş hala geçerli mi?
 • Yok hayır telefonu istediğim sana kenara koyup 3 - 4 saat hiç bakmayabiliyorum.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

25
 • Ders çalışmaktan sıkılımca ya da ortamdan sıkılınca telefona sığınıyoruz haliyle teknoloji bağımlısı oluyoruz.
 • Okaann34
  O zaman ben gayet sağlıklıyım bu açıdan...
 • karanlık_cosmos
  Telefon bağımlısı evet nomofobiyim..
 • çok fena boyutlara ulaşmaya başladı
 • Baslangıcı olabilirim.. :D
 • bjk51bjk
  Yalan dolan boş işler.
 • Gizli Üye
  Ben de bu hastalığa sahibim.
YÜKLENİYOR...