MAKÜ'deki Taciz İddiaları Hakkında Rektörlükten Açıklama Yapıldı

MAKÜ'deki Taciz İddiaları Hakkında Rektörlükten Açıklama Yapıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ) bir öğretim görevlisinin kız öğrencilere taciz ve cinsel saldırı girişiminde bulunduğu iddiaları üzerine MAKÜ Rektörlüğü'nden yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada olayla ilgili disiplin soruşturması açıldığı, bahsi geçen öğretim görevlisinin 'kamu görevinden çıkarılma' cezası verilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na (YÖK) bildirildiği ve savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Burdur MAKÜ'de görevli öğretim üyesinin, kız öğrencilere taciz ve cinsel saldırı girişiminde bulunduğu iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Öğrenci olduğunu söyleyen bir kadın kullanıcının Twitter'daki hesabından "Arkadaşlar bir konudan bahsedeceğim. Uzun zamandır bu psikolojinin yarattığı hisle yaşayamıyorum. Mehmet Akif Üniversitesi'ndeki öğretim üyelerinden 2 kişi, ben de dahil çoğu kadın öğrenciye taciz ve tecavüz girişiminde bulunmuştur" ifadelerinin yer aldığı paylaşımlar kısa sürede sosyal medyada yayıldı. İşte o tweet:

İddialarla ilgili MAKÜ Rektörlüğü'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Son günlerde bazı yayın organları ve sosyal medyada çıkan üniversitemizde meydana geldiği iddia edilen olaylar ile ilgili haberler üzerine, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yapılması gereği duyulmuştur. Rektörlüğümüze gelen bir ihbar üzerine, 5 Mart 2019 tarihinde ivedi olarak disiplin soruşturması açılmış olup, bahse konu iddiaların niteliği ve soruşturmanın gizliliği ilkesi gereği soruşturma hassasiyetle tamamlanmıştır. Akabinde, disiplin soruşturması sonucunda hakkında soruşturma yapılan kişinin 'kamu görevinden çıkarılma' cezası ile tecziyesi teklif edilmiş, durum gereği için, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na (YÖK) bildirilmiştir. Sürecin en kısa zamanda tamamlanması beklenmektedir. Ayrıca disiplin soruşturması başlar başlamaz, sonucu beklenmeksizin 12 Mart 2019 tarihinde durumun hassasiyeti dikkate alınarak, konu ivedilikle Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmiş ve konu hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, adli soruşturma süreci devam etmektedir.

MAKÜ'deki Taciz İddiaları Hakkında Rektörlükten Açıklama Yapıldı
12
15
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Gizli Üye

  Eğer mesajlar sadece bunlarsa burda bir taciz yok ki? Tanışmak taciz mi oluyor. Saçmalık. Aynısını kadın öğretmen, erkek öğrenciye yapsa adına taciz der miydiniz? Yoksa tanışma ve flört mi derdiniz?
  Burda tabi ısrar etmesi saçma ve kaba bir davranış. Bunu kız sürekli söylemesine rağmen, ısrar etmeye devam ediyorsa, o zaman "sükuneti bozmaya" giriyor. İşte o zaman bu suç olur. Ama ortada öyle bir durumun oluştuğunu gösteren, birden fazla ayrı zamanlarda atılmış bir ısrar etme durumu yok.

  Kaldı ki kız öğrenci diyor ki: "taciz ve tecavüz girişiminde bulundu." Bakınız bu büyük bir ithamdır. Tecavüz diyor. Burda bir abartı söz konusu gibi duruyor. Konuşmalarına bakılırsa hiç de öyle birine benzemiyor.

  Tanışmak taciz değildir. Ha meslek etiğine aykırı ise o zaman erkek öğrencilerle sevgili olan kadın öğretmenlerin yaptığı da meslek etiğine aykırı olmalı o zaman. Benim eski okuduğum üniversitede kadın edebiyat öğretmeni, erkek bir öğrenciyle sevgili oldu. Tanışmak için ne yaptılar. Hoca kendisi öğrenciye yanaştı, telefonlar verildi, mesajlar atıldı. Başka nasıl olabilir bu iş.

  Ayrıca bu kız öğrenciler bu öğretmen ile daha önce nasıl bir samimiyetin olduğunu da bilmiyoruz. Bence olay geniş şekilde araştırılmalı. Eğer ki cinsel saldırı, tecavüz girişimi yoksa, sadece sözlü ısrar etmede kaldıysa durum ve bu sürekli olmuşsa, o zaman meslekten men edilebilir.
  Ama tecavüz girişimi yoksa ve kızlar tecavüz ve cinsel saldırı girişiminde bulunmakla öğretmeni suçluyorlarsa, o zaman bu sefer iftiracı kızlara ceza verilmeli.

  Görüş hala geçerli mi?
 • Aranel12

  Öncelikle tarihteki olaylardan ötürü bu konuda çok büyük bir özgüven var. İsteniyor ki telefon numarası isteyen adam tecavüzden 30 yıl yatsın. Fiziksel temasla ilgili görüntü kaydı var mı? Görgü tanığı var mı? Yazılı sohbet kanıtı tecavüz suçundan hüküm giymeye yetiyor mu? Daha önceden kızların kuyruk sallamadığı ne malum? Bir şikayetle tonla adam kanıtsız içeri atılıyor. Bu insanlar suçsuz olsa bile çıkınca haklı olarak suç işliyor. Bu ülke katili kendisi üretiyor. Bu ülke tacizciyi, tecavüzcüyü kendisi üretiyor. Bir insanı bu kadar ağır bir suçla suçlamak bu kadar kolay olmamalı. Eğer gerçek ise çok çok çok detaylı incelenmelidir.

  Görüş hala geçerli mi?
  • P1embe

   Evine çağırdığı mesajları göstermemiş zaten belki kız utanmıştır sonra böyle psikopatlar yüzünden kadınlar istismara uğrasın

  • Aranel12

   Utanmıştır diye bir savunma olmaz. Eğer sen reşit olmuşsan, yediğin haltın sorumluluğu üzerindedir. Yok öyle ben kadınım diyerek köşeye çekilmek. 18 yaşını geçmiş herkes fiili ehliyet kazanır. Ortada bir istismar yoktur. Bir istismar varsa, o da kanun istismarıdır. Körü körüne tek cinsi savunmayın çift taraflı düşünün.

  • P1embe

   Gerçekten erkeklerin hakkına giren birçok kadın var buna hak veriyorum çift taraflı düşünülmeli ama bir öğretim üyesinin bu şekilde mesaj atması hoş değil mesafesini koruması lazım

En İyi Kız Görüşleri

 • DefneÖzyürek

  Bu öğrencilere de, “Üniversitede ne işi varmış? Okumasaymış o da, evinde otursaymış.” diyen yaratıklar çıkar elbet.

  Bu mahlukatlar tükenmedikçe, caydırıcı cezalar gelmedikçe de bu tacizler, tecavüzler, cinayetler bitmez.

  Sıradaki ben olabilirim, sen olabilirsin, senin evladın, senin kardeşin, senin eşin olabilir... O yüzden, bu insanların sesi olmak zorundayız! Bu tacizleri, tecavüzleri, cinayetleri durdurmak zorundayız!

  Görüş hala geçerli mi?
 • Iyyy. WhatsApp konuşması ne öyle? Öğretim görevlisi dediğin zaman insanın gözünde kültürlü, vasıflı biri canlanıyor. Mesajlar ise tam bir kekoya ait olmalı.

  Görüş hala geçerli mi?
  • Ziboor

   Türkçe kullanmayı bilmeyen birisi nasıl akademisyen olabiliyor anlam veremedim.

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1013
 • redwmnn

  Bunlarda egitimci olucak ne günlere kaldık. Şu sektöre alım yaparken keşke birde psikolojik testlerden geçirseler.

 • aSeS_06

  Burada ilk defa kaba bir tabirle "vayy anası" diyorum. Allah belalarını versin. Biz kızlarımızı üniversiteye de mi gönderemeyeceğiz?

 • Berkan25

  Ahlaksizlik, sapiklik demek ki egitimle degilmis, vakif olaylarinda tüm müslümanlara saldiranlar nerde, bunlar vakiftan birilerimi?

 • gonulpervanesi

  İnsanlar eğitimcilere bile güvenemeyecekse, çocuklarını nasıl okutacaklar? Böyle bir korku yaratılıyor şu an. Amaç kadınları sindirmek. Umarım adalet tez zamanda yerini bulur. İnanmıyorum ama...

 • Synetesia256

  Sevdiğim öğretmenlik mesleğinden soğutuyor beni cidden

 • Frannkenstein

  Üniversitelerde böyle akdemisyen it kopuk barındırmayacaksın. Ülke de adam akıllı insan bulmak imkansız neredeyse.

 • melisssaklc

  Bizim okulda da vardı kıza hatta yüksek puan veriyordu sınavda kopya vermis kız yüz vermeyince sınıfta bıraktı 😂😂😂

 • kaybedenlerklubu666

  Gozumle gormeden kimsenin gunahini almam cunki bu olaylardan yararlanmaya calisan kadinda cok tacizci erkekde cok

 • _Mr-BroVni_

  Bu neden kaynaklanıyor biliyor musunuz?
  Kızların arabayla gezmeye bayılmalarından, erkekler de bütün kızları öyle sanıyor bir arabayla gezdirsem tav olur bana gelir şeklinde düşünüyor. Adamı savunmuyorum da neden engellememiş acaba ilk defa mı mesaj atıyor daha önce neler konusuldu ilk muhabbet diyor ama nasıl ilk muhabbet olabilir okulda yeniler mi numarayı yeni mi vermiş?

  Adam bir gezdireyim seni demiş kıza. K. b'yın ama çoğu kız bir bmw arabayla gezmek için erkek farketmeksizin can atıyor, adamlar da bunu size karşı koz olarak kullanır basit adamın uslubu abazaca ama olsun anafikir sonuçta kızların da hatalı olduğu. Ayrıca o öğretim görevlisi eminim biraz yakısıklıdır, buna güvenerekte kızların yakısıklı erkeklere zaafını bildiği için kullanmış bunu.

 • sosyeteyazar

  Yazıklar olsun

 • CærMeN

  Yazık.

  • xx1697

   Hem de çok yazık güzel bir meslek sahibi olmak için okula gidip müdürün veya öğretmenin cinsel istismarına mağdur kalıyorsun bu acı bir şey

 • derinsuux

  Kadın olarak kime güvenicez

 • gülersey

  Yaziklar olsun ya ne denir ki

 • sarrrı_10

  Istemiyorum de engelle gec.

 • MulteciTasiyanKaptan

  Duygularım darmadağın aeeeee

 • sertanbalmis

  adalet sadece isten atmakla yerine gelmez

 • albydrop

  Bu resmen it... hoca falan degil

 • HAYALCİ34

  Memlekette it kıtlıgımı

 • RealDüşes

  İndanın özü değişmiyor işte

 • Kiminekimono

  cezaları ne ise en agır şekılde çekmeleri ümidiyle

 • SaveTheDolphins

  Üniversitelerde çok pis iş donuyo

 • Allah belaalrini versin serefsizler

 • Gizli Üye

  Haber doğruysa Allah tacizci erkekleri yalansa iftiracı kadınları ıslah etsin.

YÜKLENİYOR...