Özel Arabalarında Sigara İçenlere Ceza Kesilmeye Başladı

Özel Arabalarında Sigara İçenlere Ceza Kesilmeye Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde yeniden gündeme getirilen 'özel araçlarda sigara içme yasağı' hakkında uygulama yapılmaya başlandı. Türkiye'nin pek çok ilinde polis ekipleri, sürücülerin sigara yasağına uyup uymadıklarını denetledi. Yapılan uygulamada araçlarında sigara içen sürücülere 153 lira ceza kesildi. Cezayı olumlu karşılayanlar kadar tepki gösterenler de oldu.

Tokat Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kent merkezinde otomobillerde ve taksilerde 'dumansız araç' uygulaması yapıldı.

Kent merkezinde bulunan güvenlik ve radar kameralarından araç içinde sigara içtiği tespit edilen sürücüler, uygulama noktasında durduruldu.

Araç sürücülerine Kabahatler Kanunun 39'uncu maddesine göre 153 lira ceza kesildi. Kentte otomobil içinde sigara içmekten ilk ceza ise Vedat Omca'ya kesildi.

Omca, "Uygulamadan hiç bilgim yoktu. Ceza yedik, bundan sonra dikkat edeceğiz" dedi. Uygulamaya katılan Ahmet Selçuk ise, ''Aslında çok doğru bir şey. Ben devamlı uzun yola gidip gelen insanım sigara içiyorum ama bundan sonra daha dikkat edeceğim. Sağlığımız bizim için önemli" diye konuştu.

Taksi sürücüsü Ahmet Melih Uçar ise uygulamadan memnun olduklarını ifade ederek "Bu uygulama çok iyi oldu. Normalde taksilerde yasak olduğunu biliyoruz. Şimdi ise sivil araçlarda da şoförlerin sigara içmesinin yasak olduğunu öğrendik. Yalnız bu işin devamlılık arz etmesi lazım. Yani bu kontrollerin her gün olması lazım. Hemen hemen her gün olması lazım ki insanlar daha rahat etsinler. Şimdi aracımıza binen müşteriler 'sigara içmek serbest mi' diyorlar. Yasak dediğimizde binmek bile istemeyenler oluyor ama binmesinler. Ben bu sigara yüzünden çok kaza gördüm. İnsanlar şoför koltuğunda sigara içiyor, duman gözüne kaçıyor, yol puslanıyor, kaza yapıyor. Bu uygulama çok güzel bir uygulama inşallah devamı gelir" dedi.

Cezaya tepki gösterenler de oldu

Aksaray'da da trafik polisleri bugün kentin farklı noktalarında araç sürücülerinin sigara içip, içmediğini kontrol etti. Sigara içen 10 sürücüye Kabahatler Kanunu'nun 'Tütün mamullerinin tüketilmesi' maddesi kapsamında 153'er lira para cezası uyguladı. Hakkında para cezası uygulanan bir sürücü, cezaya tepki gösterip, tutanağı yırtıp, uzaklaştı.

Ceza yazılan sürücü İsrafil Akpınar ise ''Mecbur ödeyeceğiz, ama bence mantıksız. Kendi arabamızda da içemeyeceksek nerede içeceğiz? Evimizde içemiyoruz, kapalı yerlerde içemiyoruz, hastane, okul avlusunda içemiyoruz. Nerede içeceğiz? Ölelim o zaman. Tiryaki diye vatandaşın üzerine bu kadar gelinmez ki'' diyerek isyan etti.

İstanbul'da 'Dumansız araç uygulaması' adı altında düzenlenen denetimlerde polis ekipleri sürücülerin sigara yasağına uyup uymadıklarını denetledi.

Denetim noktalarından birisi de Ataşehir'de oldu. Ekipler, sürücülerin sigara yasağına uyup uymadıkları denetledi. Denetimlerde araçlarda sigara içen sürücülere 153 lira ceza kesildi.

Özel Arabalarında Sigara İçenlere Ceza Kesilmeye Başladı
40
14
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • aerolite

  Bu yetmez.. Ayrıca sigara kullananların sgk daki tedavileri için ödedikleri sigorta primleri kullanmayanlarla aynı olmamalı. Adam bilerek sağlığını bozarken neden tedavisini bütün sgk lıların primlerinden karşılansın? Her sgk lı akciğer muayenesinden geçerek sigara kullanıp kullanmadığını göstererek ona göre sağlık primleri ödemeli.
  Ayrıca kural koymakla olmaz.. Denetim ayda yılda bir olunca kimse kurallara doğru düzgün riayet etmiyor. İhbar mekanizması geliştirilmeli ve ihbar eden vatandaş kesilecek cezanın en az yarısını almalı. Bak o zaman herkes nasıl mum gibi oluyor.

  Görüş hala geçerli mi?
  • aerolite

   Şimdi abarttığımı düşünen tiryakilere soruyorum.. 80 li 90lı yıllarda toplu taşımalarda bile püfür püfür sigara içerken acaba yanımdaki insanlar, yaşlılar, çocuklar rahatsız olur diye hiç düşünüyor muydunuz? Ul. an charter uçakta bile duman altı edildiğimi çok iyi hatırlıyorum. O yüzden hiiç şikayet etmeyin. Madem bu bunu içiyorsun şikayet te etmeyeceksin.

 • wertz7

  Devlet vatandaşın saglığını cok düşünüyor vay bee... vatandaş gidasız besleniyor, et alma durumu yok, ben sigaraya karşı biri olarak bu yapılan vatandaşın sagligindan cok saraya para lazım zamlar yeterli olmadi bunu icat ettiler, buda kesmeze gözüyun üstünde kaşin var cezası keserseler şaşırmam..

  Görüş hala geçerli mi?
  • wertz7

   Bu şüna benzıyor...

   Devlet vatandaşın saglığını cok düşünüyor vay bee... vatandaş gidasız besleniyor, et alma durumu yok, ben sigaraya karşı biri olarak bu yapılan vatandaşın sagligindan cok saraya para lazım zamlar yeterli olmadi bunu icat ettiler, buda kesmeze gözüyun üstünde kaşin var cezası keserseler şaşırmam..

  • SÖR07

   👏👏

  • wertz7

   vezirler padışahın huzura çıkmışlar:
   - padişahım, hazinede para kalmadı. yeni vergilere ihtiyacımız var
   padişah, kavuğunun altından kafasını kaşımış,
   - eeee! ne vergisi koyalım?, demiş..
   - köprülere adam koyalım, geçenden bir akçe alsınlar! padişah, tamam, demiş. aradan bir süre geçtikten sonra sormuş vezirlerine:
   - tepki var mı?
   - hiçbir tepki yok!
   - iyi o zaman köprünün diğer tarafına adam koyun, çıkandan da bir akçe alsın! aradan bir süre geçmiş, padişah:
   - var mı şikayet?
   - yok! halkının tepkisizliğine kızan padişah, gürlemiş:
   - köprülerin ortasına da adam koyun, gelip geçeni becersin! aradan birkaç gün geçmiş, halktan bir tepkinin olmamasına içerleyen padişah, çağırmış vezirlerini,
   -halkı dinleyelim hele bir, demiş gitmişler köye, padişah sormuş:
   - var mı şikayet? ses yok. padişah tekrar :
   -var mı şikayet? şikayeti olan söylesin! diye gürleyince arkalardan cılız bir ses duyulmuş:
   -padişahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!..
   - eeee!, demiş padişah bir umutla...
   - aksamları çok kalabalık oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoruz, bir adam daha koysanız...

En İyi Kız Görüşleri

 • Madameyr

  Yav adam kendi özel arabasında içince kime ne zararı var :D ben sigara olan ortama giremeyen bir insanım sigaradan nefret ederim evet ama bu uygulama aşırı saçma. Arabayı durdurup içsin bari:D ya da yok direkt sigara içtiği için de ceza kesilsin bence. aynı hesap. 😄😄😄 nerden dolandırcaklarını şaşırdılar artık

  Görüş hala geçerli mi?
 • engeler

  Sigara satışı yasaklanmalı her sigra içen çevresinin gizli katilidir
  Gel görki hem satışa sunacan alıştıracan sonra heryerde içmeyi yasak edip para toplayacan adam tek başına arabasında 500 km gidiyor sigra yasak diye içemiyor tezatlık bir durum

  Görüş hala geçerli mi?
  • ANTI_deodoran

   Bak buna varim yasaklasa harika olur

  • ANTI_deodoran

   Interneti öyle yapmadimi heryere bedava verdi bu dokunmatik tlf larin rekoru satiş rekoru bizde cogu ùlkede internet bedava bizde halen pshsli

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1238
 • atknbrns

  Genellikle özgürlükçü biriyim ama sigara kürlük yoksa herhangi bir yere bırakılamadığı için tek elle araba kullanmaya mecbur bırakıyor ve bu durum sadece sürücünün kendisini değil bütün sürücülerin ve yayaların hayatını riske atıyor o yüzden yerinde bir karar olmuş.

 • fidelity-araz

  Bir insanın özgürlük sınırı diğer insan özgürlük alanı girip onu kısmasıdır kendi özel araba sigara kullanımı açık ca insanın özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. hu kabul edelebilir değil. tek geliri vergiler olan ülkemizde gelinen durumun güzel ülkemin çaresizliğidir.

  • Arabasından attığı sivas izmariti yüzünden saman yüklü kamyonun yanmasına sebep olan mi, sigara yüzünden kazaya sebeb olan mi evet arabası kendi özgürlüğü ama trafik hepimizin ortak alan diye düşünüyorum

  • Berkan25

   Özel arabasinda cocugunu zehirleyebilir diyorsun?

  • Yolcuyu da zehirler

 • serenat4

  kesilsin. kişiye zarar, çevreye zarar, topluma zarar.

  ayrıca araba sürerken sigara içmek nedir, az bir konsantrasyonun varsa yola ver, vites olsun, teyp olsun zaten oyalıyor, bir de sigara olursa anlık bir dalgınlıkla milletin canını, malını tehlikeye atıyorsun.

  destekliyorum, daha radikal önlemler de istiyorum ve bekliyorum.

 • Deliyimbendeliyim

  Sigara ieçnlerin devlete zararı yıllık 15 milyar dolar! Ben Reis-İ Cumhurun yerine olsaydım yenikapı miting meydanında sigara içenleri toplar yakardım memlekete bir faydaları yok ne yaşıyorlar

 • Enikies

  Ne yapacağını şaşırdı iyice yahudi tohumu bu aralar daha fazla çalıp daha fazla harcıyor heralde açığı kapatması lazım

 • hillsmoons

  Ankara' da arabasında sigara içtiği için kendisine 153 TL ceza kesilen vatandaş bir sigara daha yaktı

 • MerveDidem96

  Bence cok sacma sinir bozucu ya ozel alanim arabam yani

 • dreamliner61

  İçmiyorum da özel araç adamın kendi arabasidir kendi aracında icmesine kim neden karışıyor anlamadım. Sigara yi toptan yasaklasaniza böyle eziyet çekeceğinize ceza kes tahsil et para topla falan zor iş

 • Centurion

  Yakında, niye beleşten oksijen alıyorsun diye de ceza keser bunlar. Kasa boş. Doldurmak için vatandaşı düzmek şart. Ondan sonra niye deprem oluyor bu ülkede falan filan. Bunlar az bile az...

 • Allah razi olsun uygulama o kadar güzel olacak ki bide cep telefonu konusu var bunlardan trafiği kurtarmak memlekete çok güzel bir hizmet olacak

 • dalgakıran61

  Ee devletin parası bitti. 80 milyon dolara alınan makam araçlarının zararını vatandaştan çıkarmaları lazım.

 • efkanefe

  Ehliyeti almadan src si olmadan arac kullananlari yakalasinlar sanane adamin sigarasindan yakinda ossururana ceza kesecekler mk

 • yüksekPerformans26

  Ülke iflasın eşiğinde... Ceza ve vergilerle ayakta duruyor... Yeni gelir kapıları lazımdı ve bu uygulama uyduruldu

 • ciggdemm28

  Devletin para açığı var heralde uydurmasyon cezalar bulup duruyolar

  • blackkinq1

   Üstüne bastın ayağını kaldır kefen paramızda gitti mecburen para toplaması lazım😂

  • ciggdemm28

   Ama arabasi olan düşünsün 🤣🤣

  • blackkinq1

   Evi olanda düşünsün demelisin bence çünkü evede yasak gelecek 😂😂😂😂😂

  • Hepsini Göster
 • Evet ya diğer kurallara dikkat ettikleri gibi buna da kesin dikkat ederler. Adım gibi eminim.

 • DoganDuhan

  Olması gereken birşey bence ne var şu zıkkım da içip duruyorlar hem sağlıkları gidiyor hem paraları

 • Degasin19

  Yakında evinizde sigara İçemiyeceksiniz kasaya para lazım 😂

 • Evde de yasak gelirse hiç şaşmam 😂😂😂 gerçi iyi olmuş umarım herkes uyar bu uyarıya özellikle taksiciler.

 • liber_tango

  Saçma olmuş. Halk’a açık yerlerde yasak olması tamam da özel mülkiyette yasak olması saçma. Evde de içmez o zaman kimse.

  • blackkinq1

   😂oda geliyor merak etme 1 seneye oraya da yasak gelir😂😂😂

  • liber_tango

   Tespit edilmesi mümkün değil uygulanabilirliği yok. Sigara satışı yasaklansın daha etkin çözüm.

  • blackkinq1

   Sen bu ülkede olmaz deme herşeyi kılıfına uyar merak etme ama birazda iyi oluyor çünkü sigara içmeyen insan daha çok zarar görüyor

  • Hepsini Göster
 • hiçışıkyok41

  Çok iyi uygulama cezada yedim artık aracta içmiycem. İyi düşünmüş Erdoğan dikkat dahıtıp ölümlü kazalara sonuç verıyo sigara telefon

 • Attalos

  Adamın tükürüğü yere düşmeden yerine getirdiler vahiy olarak kabul ediyorlar

 • Sigara kullanmıyorum fakat özel aracında sigara içinden bize ne? Saçma bir uygulama...

 • AlphaGenius

  şoförün sigara içmesi uzun süre önce yasaklanmıştı zaten

 • BAYMİMAR2019

  Benim arabayı durdursalar :D hiç ceza kesmeden devam et derler :D

 • around2356

  Böyle işmi olur arkadaş kendi arabandada içemiyosan
  Tek iyi yanı sigarayı azaltmak için iyi

 • Sexhayranı

  Hatta hic kullanilmasin cocuklara zarar herkeze zarar

 • Highline

  Sigarayı dışarıda bile yasakalamaları lazım ne igrenç kokusu vardır onun öyle yav

 • emmah

  Böyle saçmalık olur mu yahu, adamın özel arabası kim ne karışabilir.

 • Bensanakıyarmıyım

  Sürücü değilde yanındaki içerse nasıl olacak yine sürücü mü ceza yiycek

 • Beni alakadar etmiyor kullanmıyorum hayat bana güzel içenlere Allah yardım etsin 😉

 • cansah007

  Haydaa

 • OzlemKOÇ

  Oy kaybetmeye devam akp hahahaha

 • gizem19gizem

  Çok iyi olmuş 😂içmesinler

 • blue3434

  Cok güzel

 • kanka35

  güzel olmuş

 • blackkinq1

  Ama haklısın chpninde değişmesi gerekiyor

 • Drakula3584

  Ceza bahane hırsızlık hukuksuzluk şahane.

 • ANTI_deodoran

  Paranin toplama yolu😂😂😂

 • Saçmalık

 • berkecan38

  Tek kelime saçmalık

 • Pempom

  Ceza vergi oh beee

 • Muzaffer_Tuğkan

  Çok güzel bir uygulama hanımefendi

 • Carpediem2029

  Saçmalık

 • tuncqaan

  Hadi herkese geçmiş olsun

 • Allahtan sigara kullanmıyorum.

 • gtsttt6u

  Yakinda b.. okumuzdanda vergi alcak doymadi paraya

 • yassax79

  Yakında evlerimizede bekleriz bu cezalar yetmez

 • Gizli Üye

  Yaptıkları usülsüz. Daha yasa çıkmadı resmi gazetede yayınlanmadı. Adam böyle bir şey düşünüyorum dedi Türk polisi emir olarak algıladı cezayı yazıyor. Ne kadar saçmalık kanun yok mizan yok anarşi yönetimi bile bu yönetim şeklinden iyidir...

 • Gizli Üye

  Eskiden medeni ülkelere imreniyorduk, geride kaliyorduk , simdi medeni üleker bize imreniyor.
  Bu yasagi Almanya basbakani Merkel gecen haftalar uygulama planini öne sürdü, biz baslattik bile.

  Cocugu, bebegi yaninda arabada ictigi SIGARA ile zehirleyen ÖKÜZ gerici BABA ANNELER artik cezasiz kalmayacak.

  • Gizli Üye

   Öküz bencil egitimsiz biri eksilemis, kesin 5 yasinda cocuga ic oglum aslan sütü diyen geri zekadir

 • Gizli Üye

  Evet kesiliyor

YÜKLENİYOR...