Baktığı Sokak Köpeklerini 18 Maddelik Sözleşme ile Sahiplendiriyor

İnci Aksoyoğlu
İnci Aksoyoğlu

Ankara'da yaşayan 60 yaşındaki İnci Aksoyoğlu, 16 yıl önce kurduğu barınakta bakımını yaptığı sokak köpeklerini, hazırlattığı 18 maddelik sözleşme ile sahiplendiriyor. Aksoyoğlu, 'dövüş, deney gibi zarar görecek şekilde kullanılmaması', 'ayda bir kez görsellerinin paylaşılması', 'sözleşmeye aykırılık durumunda 5 bin lira tazminat ödenmesi' gibi maddelerin yer aldığı sözleşme ile sokak hayvanlarını sahiplendiriyor. 18 maddelik sözleşme ile şimdiye kadar 80 köpeği sahiplendiren Aksoyoğlu, "Hayvanları her gelene vermiyorum. Onlar benim çocuklarım, canım" diye konuştu.

İnci Aksoyoğlu, Etimesgut ilçesinde evinin yakınındaki tuz fabrikasına ait arazide 16 yıl önce sokak hayvanları için, 'İnci Annenin Hayvan Barınağı'nı kurdu. Aksoyoğlu, kendi imkanlarıyla oluşturduğu barınakta sokaklarda bakımsızlık nedeniyle güçsüz düşen ve hastalanan köpeklerin bakımını üstlendi. Aksoyoğlu, kendi imkanları ve bazı hayvanseverlerin desteği ile besleyip, tedavilerini yaptırdığı köpekleri bir taraftan da sahiplendirdi.

Aksoyoğlu, 18 maddelik sözleşme hazırlattı

Aksoyoğlu, çocukları gibi görüp, bakımlarını yaptığı sokak köpeklerini bilinçli ellere teslim edebilmek amacıyla 18 maddelik sözleşme hazırlattı. Valilik onaylı sözleşmede, "Hayvanınızı asla dövüş, deney ve benzeri bir sebeple zarar verecek ya da zarar gelecek şekilde kullanmamayı, hiç bir şekilde çiftleştirip üretmemeyi kabul ediyor musunuz? Herhangi bir sebepten ötürü sahiplendiğiniz hayvandan ayrılmak zorunda kaldığınızda, asla satmamayı ya da başka birine vermemeyi kabul edip, bu durumlarda ilk önce sahiplendiren kişiye haber vereceğinizi ve tüm geri dönüş masraflarını üstlenmeyi kabul ediyor musunuz? Sahiplendiğiniz hayvanı yılda en az 2 kere gelip ziyaret etmemizi ve her ay mutlaka en az 1 kere görsellerini iletişim kanallarıyla bize beyan etmeyi kabul ediyor musunuz?" gibi maddelerin yer aldığı sözleşmede, "Sözleşme şartlarına uyulmadığı takdirde, hayvanı sahiplenen kişi 5 bin lira tazminat ödemeyi kabul ve taahhüt eder" maddesi de yer alıyor.

"Her isteyene köpek vermiyorum"

Aksoyoğlu, sözleşme ile 16 yılda sadece 80 sokak köpeğini sahiplendirebildi. Maaşını bir arkadaşının karşıladığı bekçinin de görev yaptığı barınakta şu anda 355 köpeğin bakımını yapan Aksoyoğlu, köpekleri sahiplendirmek için çok sayıda kişinin geldiğini; ancak her isteyene köpekleri vermediğini söyledi. 'Çocuklarım' dediği sokak köpekleriyle arasında güçlü bir bağ oluştuğunu anlatan İnci Aksoyoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Valiliğin bize verdiği yasal bir sözleşme var. En son maddeye göre verdiğimiz candan haber alamazsak, görsellerini göremezsek, yasal süreç başlıyor. O zaman para cezası ödemek zorunda kalabiliyor sahiplenenler. Resim ve video gelmiyorsa gidiyorum ve bakamayacaklarsa alıyorum. Başkalarına da sahiplendirmiyorum. Evlerine geliyorlar. Bakamıyorsa geri alıyorum çocuklarımı. Öyle kolay kolay veremem çocuklarımı. Onlar benim canım.

"Tek isteğim insanların gelip, benimle birlikte bu hayvanlara bakmaları"

İnci Aksoyoğlu, köpeklerin mama ve bakım masraflarını karşıladığını; ancak barınaktaki 355 köpeği beslemek için insan gücüne ihtiyacı olduğunu söyleyerek, "Yalnızım. Çocuklarımın bakımını yapacak kimse yok. Kolumdan rahatsızım. Hiç kimse barınağa para yardımında bulunmasın. Tek isteğim insanların gelip, benimle birlikte bu hayvanlara bakmaları. Onlara mama almaları ve aşılarını yaptırmamız. Bakımlarını eksiksiz yerine getirmek istiyorum, bu nedenle hayvanseverlere çağrı yapıyorum. Şu anda 355 köpeğim var; ama bin köpeğe baktım şimdiye kadar" diye konuştu.

Baktığı Sokak Köpeklerini 18 Maddelik Sözleşme ile Sahiplendiriyor
7
4
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • endmuhh

  açıkçası sözleşme çok sert olmuş. alcağım varsa da almam. ama tabi haklı sebepleri vardır teyzemizin. insanın içinde var ise bilemezsin ayrıca. zamanında kedi alcaktım. birisi demişti telde. nede bakıcaksınız evinizin fotoğrafını atın. ben gelir arada ziyarete kontrol ederim. işte kaliteli mama alın. sonra tabi iyi günler diledik birbirimize :d sonra kedi aldık bir tane başka birinden. kedi dünyanın en sanslısı. pişmiş balık yiyor cig yemiyo o kadar damagı gelişti. ıslak ekmek yer kedi normalde. ama bizimkisi öyle keyfe kederdir. teyzemizi tebrik edelim bir hayra solumus bu iyi.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Degasin19

  İçim eridi nasıl güzel birşeye öncü olmuş çok sevdim memleketin 4 köşesinde bu gibi güzel şeyleri görmeye Çook ihtiyacımız var ☺️

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

36
 • Amarok_

  Canım benim ne güzel insansın sen yaa.. Böyle haberler görmek istiyoruz

 • Bipolar98

  Kral hareket.

 • ozgur00000

  İyi yapıyor gerçekten 🙂

 • Hi_bitch

  Yürü be bitches♀️💪🏼💜

 • masal6363

  rabbim iyi insanlari eksik etmesin

 • around2356

  helal olsun valla

 • Duyqu2424

  İyi ki hala böyle insanlar var 🙏🏼

 • dyrroth

  Helal olsun

 • ANTI_deodoran

  Cok güzel başarilarinin devamini dilerim

YÜKLENİYOR...