Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat

Yargıtay'dan Çok Önemli Emsal Karar: Düğün Yapmamak Boşanma Sebebi

Serap Aksu r
Yargıtay'dan Çok Önemli Emsal Karar: Düğün Yapmamak Boşanma Sebebi

Gelinlik giymek hemen hemen tüm kadınların hayalini kurduğu en özel günlerden biri. Gelinlik giyme hayali suya düşen kızlar için Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'ndan çok önemli bir karar geldi.

Kurul; geline söz verip de düğün yapmayan damadı kusurlu buldu. Düğün merasiminin tarifini de yapan Yüksek Mahkeme; düğün yapmamayı boşanma sebebi saydı. Emsal kararla; düğün yapmamak evliliği temelinden sarsan kusur olarak kabul edilecek.

H.A. ve Ş.A. 2010 yılında resmî nikahla evlendi. İddiaya göre; damat Ş.A., nikah töreni sonrası düğün yapacağına söz verdi. Ancak; Ş.A. resmi nikahın üzerinden 3 sene geçmesine rağmen bir takım bahanelerle düğün merasimini yapmaya yanaşmadı. 5. Aile Mahkemesi'ne başvuran H.A., kocasının düğün yapmaması sebebiyle ailesi ve çevresi karşısında küçük duruma düştüğünü, davalının istememesi sebebiyle işten ayrıldığını ve maddi yönden de büyük sıkıntılar yaşadığını, evlilik birliğinin devam edeceği yönündeki inancını da kaybettiğini de ileri sürerek boşanma kararı verilmesini talep etti. Mahkemede ifade veren davalı koca Ş.A. ise eşini çok sevdiğini, işlerinin yolunda gidememesi sebebiyle düğün yapmadığını ancak ev kiralamak, eşya almak gibi müşterek hayatın gerektirdiği tüm özeni gösterdiğini, eşinin kendisini affetmesini istediğini belirterek davanın reddini istedi. Mahkeme, davalının söz verdiği düğünü yapmadığı bu sebeple tarafların bir araya gelmediği, bu süre içerisinde düğün yapmaması sebebiyle evlilik birliğinin sarsılmasında davalının tam kusurlu olduğu gerekçesiyle tarafların boşanmalarına karar verdi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, damadın ekonomik durumuna dikkat çekerek kararı bozdu.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, ekonomik durumu uygun bulunmayan eşin düğün yapma zorunluluğu bulunmadığına dikkat çekerek mahkeme kararını bozdu. Mahkeme ilk kararında direnince devreye Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi. Kurul; 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nunun, "Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.'' hükmüne dikkat çekildi.

Yargıtay'dan Çok Önemli Emsal Karar: Düğün Yapmamak Boşanma Sebebi

İşte emsal karar: Düğün yapılmalıydı!

Somut olay incelendiğinde; tarafların resmî nikahla evlendikleri, düğün törenini ise ilerde yapmayı kararlaştırdıkları, sonrasında dosya içerisinde bulunan ve davalının da inkâr etmediği düğün davetiyesi ile düğün tarihi ve yerinin belirlendiği ortadadır. Davacının yakınlarının düğüne davet edildiği ancak belirtilen tarihte düğünün yapılmadığı, tarafların da bu sebeple bir araya gelmediği anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere, evlenmenin yasal şartı olmamakla birlikte düğün merasimi, Türk kültüründe bir nevi evliliğin ilanı niteliği taşıyan, ailelerin ekonomik durumları, toplumsal kökeni, eğitim düzeyi ve yaşadığı yere göre farklılık gösteren bir gelenek olup, somut olayda da tarafların bu geleneğin yerine getirilmesi konusunda mutabakatları bulunmaktadır. Ne var ki, davalının birtakım sebeplerle söz verdiği düğünü yapmaya yanaşmadığı, düğün tarihi ve yerinin belirlenerek davetiyelerin de dağıtılmasına rağmen bildirilen tarihte düğünün yapılmaması ve düğün için yapılan diğer tüm hazırlıkların sonuçsuz kalması sebebiyle davacı kadının ailesine ve çevresine karşı küçük düştüğü, bu suretle evlilikte eşine olan güvenini yitirdiği, evlilik birliğinin devamının davacıdan beklenmeyecek ölçüde temelinden sarsıldığı tüm dosya kapsamı ile sabittir. Bu itibarla, tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, mahkeme kararında açıklanan gerektirici nedenlere göre tarafların boşanmalarına dair mahkemece verilen direnme kararı yerindedir. Açıklanan nedenlerle davalı vekilinin temyiz itirazlarının reddi ile direnme kararının onanmasına oy birliğiyle karar verildi.

Son Güncelleme: 18 Eyl 2019 / 04:09
Yargıtay'dan Çok Önemli Emsal Karar: Düğün Yapmamak Boşanma Sebebi
12
8
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Dava sebebi dugun yapmamak degil ki. Taraflar ortak kararla dugun yapmamaya karar verebilir kimse bir sey diyemez. Ama adam davetiye bastırıp bir de ustune dagitmis. Buna ragmen yapmamis. Kadin da kendisini cevresine magcup hissetmis.. belki kadinin dirdirindan kurtulmak icin yapti belki de konusarak ikna edebilirdi eşini bilemem aralarindaki durumu. Ama milleti davet edip yapmamak da ne bileyim asiri komik geldi bana.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • sagat
  Gelinlik giymek tamamda düğün çok saçma bir gelenek boşa masraf bu devirde zaten boşandıgmıız zaman mallar yarı yarıya bölüşüluyor + evlenene kadar nafaka ödüyorsun bide bu devirde bakire kız kalmadığınida hesaba katarsak evlenmek artık çok saçma bir hal aliyor
  Görüş hala geçerli mi?
 • gececini69
  her iki tarafında amaç ve gayeleri mutlu bir yuva kurmak. yalnız bu hayata başlarken özenti ve benim diğerlerinden ne eksiğim var düşüncesinde olan ayağını yorganına göre uzatamayan kara cahiller, kendilerini büyük bir borcun altında bulurlar.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

710
 • Çilekbitter
  Düğün yapmadığı için değil, bütün tanıdklara davetiye dağıtıp düğün yapmayarak rezil ettiği için boşamış
 • ozii44
  Düğün yapmak yapammk çiftlerin arasında anlaşacağı bişey evlenmeye karar vermişler düğünden dolayımı boşanıyorlar memlekette hakim kalmadıkki
 • DuygusuzCevriye
  '' Gelinlik giyme hayali '' Nedir bu kadınların gelinlik hevesi :))
  Bana komik geliyor.
 • Hayatgercek
  Düğün sebebi biraz saçma olmuş. Hukuk sistemi harbiden berbat...
 • I_Run_Each_Team_2
  Ne kadar gereksiz masraf bile olsa düğün olmadan evlilik olmaz. Bunlar bizlerim geleneğimiz. Her kadının gelinlik giyip düğününde dans etmesi hakkı.
 • Salemcat
  Düğün yapacak parayı versin yapalım hiç sorun değil
 • elifgız_
  Hukuk biraksin dügün sacmaligini Demirtaşa uyguladiklari sacmalasiklari karara baksinlar
 • Dünyayuvarlaktır26
  Yapmak zorunda değiliz küçük bir törenle evleniriz kimse karışamaz.
 • Fezeness
  Bune len böyle bosayin milleti aileleri temelinden sarsın
 • Aranel12
  Ulan şu devirde evlenenin aklına tüküreyim. Kadın lehine bir kanun daha.
 • meraktangelir
  Bizdeki aile politikaları resmen aileleri boşamak için.
 • ladybird006
  mantıklı
 • cheekystaff
  böyle bir mallık olamaz..
 • sessizzadam_
  düğün yapanlarda boşanıyor zaten 🤣🤣
 • benecee
  O zaman parayı versin de yapalım
 • dreamliner61
  yargıtay düğün parasını ödesin o zaman ! :)
 • Eagle09
  Şaşırdım
YÜKLENİYOR...