KizlarSoruyor’a özel KSOKEY15 indirim kodu ile hazzı #İstediğinGibi Yaşa!
Kapat

Bakanlık, Okul Kantinlerini Sıkı Takibe Aldı

Melike Gozence r
Bakanlık, Okul Kantinlerini Sıkı Takibe Aldı

Tarım ve Orman Bakanlığınca, yeni eğitim-öğretim dönemi öncesinde okul kantinleri sıkı takibe alındı. Tarım ve Orman Bakanlığı, tüketici sağlığını koruma hedefi doğrultusunda gıda konusundaki çalışmalarını okul kantinlerine yönelik olarak da sürdürüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde okul kantinlerine yönelik sıkı takip başlatıldı. Bakanlıkça, 2018-2019 eğitim öğretim ve yaz döneminde denetlenen 47 bin 805 kantinden mevzuata uygun olmayan 195'ine idari para cezası kesildi. Bakanlıkça yayınlanan Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği ve Kılavuzu ile işletmeler için özel hijyen kuralları belirlenirken, kantinlerde çalışan bütün personel için ayrıca hijyen eğitimi alma şartı getirildi. Bu kapsamda, Tarım ve Orman, Sağlık ile Milli Eğitim bakanlıkları koordinasyonunda hijyen eğitimleri düzenlenerek toplamda 45 bin 29 kantin çalışanı ve Milli Eğitim Bakanlığı personeline eğitim verildi. Düzenleme dolayısıyla 2015 yılının başından itibaren hijyen eğitimi almamış kişilerin kantin ve yemekhanelerde çalışmasına izin verilmiyor. Gelen talepler doğrultusunda eğitimlerin düzenlenmesine bütün hızıyla devam ediliyor.

Bakanlık, Okul Kantinlerini Sıkı Takibe Aldı

"Veliler ve öğrenciler 174 Alo Gıda Hattı'na başvursun"

Resmi kontrollerle okul kantin ve yemekhanelerinin genel ve özel hijyen şartlarının tespiti ve kantinde satılan gıdaların Türk Gıda Kodeksi'ne uygunluğu denetleniyor. Bakanlık tarafından, tüketiciler ve özellikle çocukların sağlığının en üst düzeyde korunması ve sağlıklı bir toplumun oluşturulması adına gelecek dönemde de çalışmalar aralıksız sürdürülecek. Bakanlıkça, veliler ve öğrencilerin, okul kantinlerinde karşılaştıkları olumsuzlukları mutlaka bakanlığın 174 Alo Gıda Hattı'na bildirmesi talep ediliyor.

Son Güncelleme: 4 Eyl 2019 / 04:09
Bakanlık, Okul Kantinlerini Sıkı Takibe Aldı
5
3
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • yagmurlum
  Okul kantinlerinde sağlıklı beslenme konusunda ciddi önlemler alınıyor ve de alınmalı. Fast food ve benzeri gıdaların yanı sıra hijyen konusunda da tedbir ve denetimlerin olması sevindirici gerçekten.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • ne takibi ya oyuncak satıyolar oyun kartları falan böyle rezalet olabilir mi resmen okullarda kumar satıyorlar
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

24
 • Oversilence_383
  İyi olur ama biz lise boyunca dışardan yemek söyledik 😂😂😂
 • Salemcat
  Ne yaparlarsa yapsınlar kantin dediğin yağlı ucuz içi boş ekmek arası yemeklerdir
 • Mehmet0690
  Anasını satayım bende kantin işlettim ama kantinliz zor be aga yapmayın yani
 • ececikcikcik
  Yeni akıllarına geldi.
 • emre505
  Eğitim sistemini düzeltsin şerefsizler
 • Beylerbeyi-06
  Geç bile kalındı
YÜKLENİYOR...