Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat

Günün En ilginç Haberi: Dışkısını Bağışlayarak Üniversite Öğrencilerine Burs Veriyor!

Tugrul Turcan r
Dr. Didem Karavelioğlu
Dr. Didem Karavelioğlu

Antalya'da, vegan beslendiği için bağırsak florası zengin olan 70 yaşındaki iş insanı Ali Bıdı, özel kliniğe düzenli bağışladığı dışkısıyla bağırsak hastalarının derdine çare oluyor. Karşılığında para almayan Bıdı'nın isteği üzerine, özel klinik tarafından üniversite öğrencilerine burs sağlanıyor.

Antalya'da iş insanı Ali Bıdı, çocuk yaşta geçirdiği verem hastalığı nedeniyle doğal yollarla beslenerek, iyileşince beslenme düzeninin yaşam koşullarına etkisi üzerine inceleme yapma kararı aldı. Askerden geldikten sonra gittiği Almanya'da, 16 yıl boyunca beslenme yöntemleri ve sağlıklı yaşam üzerine çeşitli araştırmalar yapan Bıdı, Türkiye'ye dönünce vegan oldu. Hayvansal ürünler tüketmeyen, sebze ve meyveye dayalı beslenme düzeni olan, veganlığa kısa sürede uyum sağlayan Bıdı, sağlıklı yaşamak için spora da başladı.

Kahvaltıda dahi meyve ve sebze tüketen Bıdı, toplantıda tanıştığı iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı Dr. Didem Karavelioğlu'nun muayene talebini geri çevirmedi. Dışkı örneği alınan Bıdı'nın bağırsak florasının, yararlı bakteri açısından zengin olduğu tespit edildi.

Dr. Didem Karavelioğlu, Ali Bıdı'ya dışkısını kliniğe bağışlamasını teklif ederek, bağırsak problemi yaşayan, kronik kabızlık şikayeti olan hastaları dışkı nakliyle iyileştirebileceğini anlattı. Teklifi kabul eden Bıdı, düzenli aralıklarla kliniğe gelerek, dışkı bağışında bulundu. Bağışlanan dışkıyı bir dizi işlemden geçiren Dr. Karavelioğlu ise özel kliniğinde hastalarına naklederek, dertlerine çözüm oldu. Dışkısını bağışlamasına karşılık maddi beklentisi olmayan Ali Bıdı ise Dr. Karavelioğlu'ndan ricada bulunarak, üniversite öğrencisine burs verilmesini istedi. Teklifi kabul eden Dr. Karavelioğlu, her ay bir öğrenciye burs imkanı sağladı.

Hayırsever Ali Bıdı Dışkısıyla Burs veriyor
Hayırsever Ali Bıdı Dışkısıyla Burs veriyor

"Dışkısı bile para ediyor" esprileri

Arkadaşları başta olmak üzere yakın çevresinde kendisi için 'Dışkısı bile para ediyor' esprileri yapıldığını anlatan Ali Bıdı, insan vücudunun ikinci beyni olan bağırsaklarının sağlam ve sağlıklı olduğunu söyledi. Dışkı bağışıyla ilgili yurt dışından kendisine teklif geldiğini; ancak ihtiyaç duymadığını belirten Bıdı, "Paraya ihtiyacım yok. Dışkımı bağışlayarak, öğrencilere burs veriyorum. İnsanlar buna nasıl bakar, bilmiyorum ama beni başarı ve böyle şeyler mutlu ediyor. Parayı cebime koymadan öğrencilere yardım ediyorum" dedi.

"Türkiye'de dışkı bankası kurulması lazım"

Bu metodun son yıllarda gündeme gelen tedavi yöntemi olduğunu anlatan Dr. Didem Karavelioğlu ise endoskopi, lavman gibi çeşitli yollarla naklin gerçekleştirildiğini söyledi. Yoğun antibiyotik kullanımı sonrası bağırsak florasının bozulduğuna dikkat çeken Dr. Karavelioğlu, M.Ö. 500 yılında da kullanılan yöntem olduğunu söyledi. Dünyada dışkı bankaları kurulduğunu kaydeden Karavelioğlu, "Yeme içme alışkanlıklarımız bağırsaklarımızı bozuyor. Sağlıklı kişi bulmak çok zor. Bugün hemen herkeste bağırsak sorunu var. Sağlıklı mikrobiyataları bir süre sonra bulamayacağız. Dışkı bankaları var diğer ülkelerde ve bunları donörlerden alıp saklıyorlar. Bu bankalardan Türkiye'ye de kurulması lazım" diye konuştu.

Son Güncelleme: 26 Ağu 2019 / 04:08
Günün En ilginç Haberi: Dışkısını Bağışlayarak Üniversite Öğrencilerine Burs Veriyor!
9
13
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • ponçikmom
  Bununla ilgili tüm dünyada ciddi çalışmalar var. Fekal mikrobiyota transplantasyonu deniyor. Bozuk bağırsak mikrobiyatasına bir nevi sağlıklı maya eklenerek oradaki floranın düzelmesine yardımcı olunuyor.
  Günümüzde özellikle aşırı antibiyotik kullanımı, aşırı stres gibi etmenler, tembel bağırsak sendromu ya da kabızlık gibi sorunlar yaratıyor. Sağlıklı mikrobiyata düzengün çalışmayan bu habitata tabiri caizse ekilip, düzenlenmesi bekleniyor. Başarı oranının oldukça yüksek olmasına rağmen insanlar bu yöntem kulağa hoş gelmediği için garipsiyor, fakat neticede her şey sağlık için... Neticede artık insanlara domuzdan kalp kapakları da takılıyor, değil mi?...
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • anabasis
  Çok ilginç gerçekten.
  İnsana başta komik gelmiyor değil :D
  Lakin hem bağırsak hastalıklarını tedavi etmeleri ve hem gelirin öğrencilere burs olarak dağıtılması sevindirici.
  Bu paylaşımın bu portaldaki binlerce boş paylaşımdan çok daha değerli 😂
  Görüş hala geçerli mi?
 • Kimikio
  Vay be! Güldürdü 😄 Dışkısını para ile satan insanı ilk defa görüyorum. Biz hayvan dışkısını toprağa gübre diye satın alırken, onun dışkısı da başka insanlara gübre niyetine veriliyormuş. İlginç 😁
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

811
 • Kutuptabuztutmuskiz2
  Millet uzaya gidiyor bizdeki çalışmalar hep b. ktan
 • Deliyimbendeliyim
  Adamın dışkısı b** de satılan sosislerden daha sağlıklı.
 • FreeZone__Genc
  Ilginç ve güzel bir olay.
  No dışkı, no para, no üniversite 😉😂 Şaka bir yana, beğendim yani güzel.
 • Kaanyldrmkaan
  Bu işte iyi para varsa bizde s. çarız boşa heba olmasın
 • yanlizkurt8434
  Her hayvanın boku bile gübre olmazken insan boku bilime ne verebilir 🤔 saçma ve aşırı gereksiz
 • aycanayşe
  Şakamı ya egee değilse doğruysa pes inanılmaz ne diyeceğimi bilmiyorum
 • Gece2772
  Bir damacana sıçıp verim
 • üye645126
  :D hemen bu işe girişiyoruz arkadaşlar
 • A_Rose
  Duymadığımız kalmadı aa
 • MATbotap
  Helal olsun adama boku bile para ediyor adamın.
 • EvcilDana
  İlginç bir haber
 • Birhayalimvargibi
  Cidden mi🤮
 • MrtDnzYlç
  bokuyla takas ediyor 😂
 • Adamın dışkısı Bile para yani
 • sertbiraa3
  Boku para etti hii helal olsun
 • pcmben
  adamlık budur
 • Kanks3453
  Vay anasını kanks
 • polat_mazlum
  turkiyede sokaklara sıçıyor lar ya orda degerlimi
 • Gizli Üye
  İdrar da benden olsun😉
YÜKLENİYOR...