Kurban Bayramı Süresinde 'Eyyam-ı Bahur' Sıcakları Etkili Olacak

Faruk Ayhan Utkan r
Kurban Bayramı Süresinde 'Eyyam-ı Bahur' Sıcakları Etkili Olacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, yaptığı açıklamada, eyyam-ı bahur sıcaklarının etkilerinin Kurban Bayramı süresinde tüm Türkiye'de devam edeceğini söyledi.

Sıcaklara karşı önlem alınması gerektiğine dikkati çeken Toros, şu ifadeleri kullandı:

Kuzey Afrika ve Arap yarımadasında çöl bölgeleri aşırı ısındı ve oralardaki sıcak hava ülkemize kadar geliyor. Ülkemizdeki meteorolojik durum sebebiyle de güneş ışınımı fazla geliyor. Uzun süren eyyam-ı bahur sebebiyle birçok tehlike de bizleri bekliyor. Yaşlılar, çocuklar, hamileler ve hasta olanların olumsuz etkilenme riski yüksek. Aynı olumsuzluk hayvanlar içinde geçerli. Bitkilerin de su ihtiyacı artacaktır. Suyun sürdürülebilirliği ve gıda güvenliği için suyun idareli ve sulama tekniğine uygun kullanılması son derece önemlidir.

"Türkiye'de yağışsız bir dönem bekliyoruz"

Toros, Kurban Bayramı boyunca bazı bölgelerde görülebilecek yerel yağışlar hariç genel olarak tüm Türkiye'de yağışsız bir dönemin beklendiğini açıkladı. Eyyam-ı bahur günlerinde çevresel zararların da daha fazla olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hüseyin Toros, aşırı sıcakların orman yangınları oluşma riskini arttırdığını, demir yollarında ve kara yollarında bozulma meydana getirdiğini anlattı.

Eyyam-ı bahur nedir?

Eyyam-ı bahur, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine erilen Arapça kökenli Türkçe sözcüktür. Kuzey yarı kürede, temmuz ve eylül tarihleri arasında yaşandığı kabul edilmektedir. Güney yarı kürede ise bu tarih ocak ve Mart arasına düşer. Kesin tarih, içinde bulunulan bölgeye, boylama ve iklim koşullarına göre büyük değişiklikler gösterebilir. Eyyam-ı bahur günleri kalp ve göğüs hastalıkları olanlar için riskli dönemlerdir. Kişilerde aşırı stres ve asabiyet görülebilir. Orman yangınları başlayabilir. Enerji hattı kablolarının esnemesi, yol malzemelerinin erimesi ya da demir yollarında rayların genleşmesi gibi nedenlerle can ve mal kaybına neden olan kazalar yaşanabilir. 2000'li yıllarda, Avrupa'daki sıcak hava dalgalarına bağlı sağlık sorunlarından her yıl on binlerce kişi yaşamını yitirmiştir.

Son Güncelleme: 18 Ağu 2019 / 04:08
Kurban Bayramı Süresinde 'Eyyam-ı Bahur' Sıcakları Etkili Olacak
3
2
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • tatlıbyncixpf
  Onu Allah bilir inanmiyorum söylenenlere
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Drakula3584
  Evet fena sıcak var dışarı çıkılmıyor.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

21
 • Grininkızı
  Başa gelen çekilir yapacak bir şey yok..
 • personalone
  Gerçekten çok sıcak
 • Karamel92
  Himm iyimiş çıplak gezen biliriz
YÜKLENİYOR...