Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport Sahipleri Rusya'ya Vizesiz Girebilecek

Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport Sahipleri Rusya'ya Vizesiz Girebilecek

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya ile yürütülen vize istişareleri çerçevesinde, karşılıklı olarak resmi pasaport sahiplerine vize muafiyeti sağlandığı duyuruldu.

Açıklamada, Rusya tarafından hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin uygulanacağı bildirildi. Hizmet pasaportu sahibi Rusya vatandaşları da vize serbestisinden yararlanacak. Hizmet pasaportu sahibi Rusya Federasyonu vatandaşları da Türkiye'ye seyahatlerinde vize serbestisinden yararlanacağı aktarılan açıklamada, uluslararası taşımacılık yapan sürücülere de karşılıklılık temelinde vize muafiyeti sağlanacağı kaydedildi. Açıklamada, karşılıklı vize serbestisinin, bugünden itibaren geçerli olacağı bildirildi. 12 Mayıs 2010'da imzalanan vize muafiyetine ilişkin anlaşmanın 7 Ağustos 2019 itibarıyla kısmen tekrar yürürlüğe girdiği anımsatılan açıklamada, "Temennimiz, anılan anlaşmanın tüm hükümleriyle uygulanmasına başlanmasıdır." ifadesi yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı'nın Açıklaması:

Rusya Federasyonu ile yürütülen vize istişareleri çerçevesinde, karşılıklı olarak resmi pasaport hamillerine vize muafiyeti sağlanmıştır. Rusya Federasyonu tarafından Hizmet ve Hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza vize muafiyeti uygulanacaktır. Hizmet pasaportu sahibi Rusya Federasyonu vatandaşları da ülkemize seyahatlerinde vize serbestisinden yararlanacaktır. Keza, uluslararası taşımacılık yapan sürücülere yine karşılıklılık temelinde vize muafiyeti sağlanacaktır. Söz konusu karşılıklı vize serbestisi bugünden itibaren geçerli olacaktır.

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) Nedir?

Hizmet pasaportu ya da gri pasaport, devlet memurlarına verilen yeşil pasaport gibi devlet için yurt dışında görev yapacak olan kişilere verilen pasaport türüdür. Hususi idarelerce ve belediyelerce verilebilir. Milli sporcular da bu pasaportları kullanır. 5682 Sayılı Pasaport Kanunu gereğince sadece görev süresini kapsar. Gri pasaport, birçok ülkeye vizesiz giriş imkanı sunar.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) Nedir?

Hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne denir. Yeşil renkli olduğu için yeşil pasaport olarak da adlandırılır. Hususi pasaportun birçok ayrıcalığı bulunur. Birçok ülkeye belirli gün sayısı ile sınırlı olmak üzere vizesiz giriş sağlar.

Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport Sahipleri Rusya'ya Vizesiz Girebilecek
4
8
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye

  Herkes şey sanıyor ahaa türk erkekleri akın edicek oraya b. k giderler bak yeşil ve gri diyor bordo pasaport demiyor herkeste olan pasaport bordo yani sıradan bir vatandaş bu bir ayrıcalık değil ayrıca rusyanın bize verdiği daha önceden olan bir uygulamaydı rusyanın uçağını düşürmüştük sanırım ondan dolayı ambargo koymuşlardı trye onu kaldırdılar sadece a.. q cahilleri hömön rösyöyö gödöcöm rös közö öhöhö yani türk erkekleri gene mal gibi kalıcak

  Görüş hala geçerli mi?
  • nedenbe_

   Hahahahaha ohhh iyi olduu😂😂

En İyi Erkek Görüşü

 • artem01

  Türk kızlarının çoğu kendi gılığına bakmadan beyaz atlı prens bekliyorlar, laa sana şahinle gelseler sen şükret, beyaz atlı prens senin neyine , türk kızlarının egoları biraz azalır artık. İyi oldu bu 😉😂

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

37
 • aysetrker

  Türk kızlarına kurban olun siz herkes beyaz atlı prens değil sevecen sıcak kanlı ve durust birinin bekliyor

 • Ahaa şimdi türk erkeklerini hiç birşey durduramaz😂

 • ozelguvenlik4507

  rusya denilince hemen akla kadın geliyor :) bence yanlış onlar bizi mumla beklemiyorlar

 • Ladrebjk

  Gerisini rusya kızları düşünsün
  Türk kızlarıda artık sürahi nine olana kadar devam

 • quante

  sadece kamu görevlileri için mi , ben mi yanlış okudum?

 • hayalperest121

  bence güzel bir adım oldu iki ülke açısından da

 • mrwhitewolf

  hayırlısı be gülüm 😅

 • Muhammedmacartay

  Çok iyi ya bende rusyaya gitmek istiyordum

 • abraksas

  bekar kamu görevlileri yaşadı :D

 • Gizli Üye

  Türkiye de ki kötü ve icimiz de ki çürük erkekler gidebilir ama iyi olan karakterli olan gitmez gidenin adamlığından şüphe ederim

YÜKLENİYOR...