Bakanlık, Kaz Dağları'nda Yapılan Ağaç Kesimiyle İlgili Açıklama Yaptı (Altın Madeni)

Bakanlık, Kaz Dağları'nda Yapılan Ağaç Kesimiyle İlgili Açıklama Yaptı (Altın Madeni)

Sosyal medyada büyük tepki alan Kaz Dağları'ndaki altın madeni çalışmaları nedeniyle açıklama yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çanakkale’deki altın aramalarına ilişkin, "Maden bölgesi Kaz Dağları’nda değil, Kaz Dağları’na yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi’ndedir." açıklamasında bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, madencilik gibi katma değeri yüksek ve emek yoğun bir alanla ilgili yayılan yanlış bilgilerin, geçimini bu sektörden sağlayan 100 binden fazla insanın emeğini değersizleştirdiği kaydedildi.

Kirazlı Balaban’daki madencilik faaliyetinin Atikhisar Barajı'nın kısa ve orta mesafeli koruma alanlarının dışında yapıldığı bildirilen açıklamada, "İşletme aşamasında ortaya çıkacak su ihtiyacı öncelikle yüzey akışı sularından sağlanacaktır. Bu suların ihtiyacı karşılamaya yetmediği durumlarda ise proje sahibi tarafından inşa edilecek Altınzeybek Göleti’nden su temin edilecektir. Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni’nin su ihtiyacının Atikhisar Barajı’ndan karşılanacağı iddiası tamamen gerçek dışıdır." denildi.

Açıklamada, halk arasında madenlerin aranması ve çıkarılması süreçlerinde siyanür kullanıldığına dair yanlış bir kanının olduğuna işaret edilerek, altın dahil madenlerin aranması ve çıkarılması süreçlerinde doğal ortamda siyanür ya da türevi bir madde kullanılmadığı, çıkarılan kayanın içindeki altının metal olarak ayrıştırılması aşamasında ise ulusal ve uluslararası kriterlere göre kapalı tesislerde üretim yapıldığı belirtildi.

"14 bin fidan dikimi gerçekleştirdi"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Çevresel Etki Değerlendirmesi İzni, Tarım ve Orman Bakanlığından Orman İzni ve yerel yönetimlerden Gayrisıhhi Müessese İzni almadan madencilik işletme faaliyetlerine izin verilmediği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mevzuatta yapılan son değişiklikle madencilik faaliyeti için kesilen ağaç sayısı kadar farklı noktalara ağaç dikilmesi ve madencilik faaliyetinin sona ermesiyle aynı bölgenin yeniden ağaçlandırılarak eski haline getirilmesi şartı getirildi. Söz konusu maden faaliyetlerinde bulunan firma, mevzuat gereği 2 farklı noktada hatıra ormanı oluşturarak, 14 bin fidan dikimi gerçekleştirdi. İddialarda yer alan alanda kesilen ağaç sayısı ortaya atıldığı gibi 195 bin değil, 13 bin 400'dür. Ayrıca, tüm maden faaliyetleri Bakanlığımız ve ilgili kurumlar tarafından periyodik olarak denetleniyor. Bu kapsamda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü faaliyetleri yerinde incelemek üzere bir ekibi sahaya göndermiştir."

Açıklamada, Çanakkale’deki altın araması bölgesinin Kaz Dağları’nda olmadığı vurgulanarak, "Maden bölgesi Kaz Dağları’nda değil, Kaz Dağları’na yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi’ndedir. Orman izin sınırları dışında herhangi bir faaliyet söz konusu değildir. Ayrıca maden araması için ağaç kesimi tamamlanan alanlarda, madencilik faaliyetinden sonra sahanın rehabilitasyonunda kullanılmak üzere üst toprak sıyırma ve depolama işlemlerine başlandı." ifadeleri kullanıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar verilerine göre, Türkiye'nin altın ithalatına geçen yıl 8,5 milyar dolar ödediği kaydedilen açıklamada, "Türkiye, dünyada üretilen 90 madenin 77’sini ticari olarak üretebilecek bir rezerve sahiptir. Buna rağmen Türkiye’de madencilik faaliyetleri toplam gayri safi yurt içi hasıladan sadece yüzde 1 civarında pay alırken, ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde bu oran yüzde 10’lara kadar yükselmektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Bakanlık, Kaz Dağları'nda Yapılan Ağaç Kesimiyle İlgili Açıklama Yaptı (Altın Madeni)
1
7
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • dreamliner61

  hemen cevap hazır 14 bin fidan diktik yok 100 bin ağaçlandırma yaptık nereye yaptın. yıllardır oksijen veren ağaç ile o fidan bir mi fidan kaç yılda o ağacın verdiği faydayı verecek. bu ülkedekiler kadar doğasına nankörlük eden yoktur !
  utanmanız da mı yok? mazeret hazır yol yaptık bilmem ne yaptık elin japon u bilmem kimi de yol yapıyor ama doğaya zarar vermiyor.
  lanet olsun bu düzene. insanoğlu kadar zararlı bir canlı yok !

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • ayçokyoruldumya

  Doğa Ana her şeyin hesabını sorar, ben ona inanıyorum.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

06
 • kodex_ll

  Türkiyedeki altın madenleri AMERİKAN şirketlerine peşkeş çekiliyor. Şimdi amerikanın Türkiye'ye neden çok fazla baskı yapmadığını anlıyor musunuz? Adamlar zaten ülkenin kaymağını yiyor lanet olasıca yönetenlerimiz sayesinde. Milletimiz tayyip recebin g*tünde koşmaya devam etsin.

 • Endymiοn

  yıllardır dağın tepenin ağzına ettiler kes kes bitiremediler altın da yok ortalıkta ağaçlandırma da

 • engineer096

  Para için kendi sonumuzu hazırlıyoruz ne kadar acı değil mi

 • kimeor1

  Acaba biz o altınları kullanabilecek miyiz merak konusu, yoksa başka devletlere mi?

  • Ege_449

   Çinlilere satmış diye duydum

 • uzaylı07

  altın para ıcın ıse normal ama baska bısı ıcınse olmaaaz

 • Turgut-46

  Vay be

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...