Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

Küçük İskender 55 Yaşında Hayatını Kaybetti

Melike Gozence r
Derman İskender (Küçük İskender)
Derman İskender (Küçük İskender)

Küçük İskender lakabıyla tanınan ünlü şair Derman İskender Över 55 yaşında vefat etti... Küçük İskender uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

Kanser tedavisi gören Küçük İskender yaşama tutunma savaşına yenik düşerek 55 yaşında hayata gözlerini yumdu. Küçük iskender, ölümüyle sevenlerini yasa boğdu, Türk Edebiyatı'na şiir, roman, deneme ve günlük gibi pek çok edebi türde eserler kazandırtan Küçük İskender, edebiyatımıza büyük katkı sağlamış bir isimdi.

Sanat ve siyaset dünyasından Küçük İskender'in ölümüyle ilgili baş sağlığı mesajları yağdı...

Satırlarıyla ilk tanıştığımda on birdi yaşım.Mert Ali okuyordu sınıfta. “İkizler burcu hikayeleri” Yazma, yazarak varolma heveslisiydim. Zihnime dirilik koydu,kalemime kuvvet oldu o. Cerahat gibi aktım kağıda.Utanmamayı ilk ondan öğrendim. Kalemkutuma haylazlık koydu.Sayfaların hep de bembeyaz açılmayacağını ama her şeye rağmen diye bir şey olduğunu,inandığının arkasında durmanın kişiyi kişi yaptığını öğretti bana. O kadar yalnızdı ki odam, onun kitaplarını yaktım lamba diye. 17 Haziran 2001’de tanıştık, doğumgünümde. Gözde vesile oldu. Bizim eve geldi.Uzun uzun anlattım ona hayallerimi, yapacaklarımı. Uzun uzun dinledi.Uzun uzun inandı.Bütün kitaplarını rafımda gördüğündeki sevincini hiç unutamam. Benim koltukta yanında otururkenki sevincimse dün gibi genç. Sen gönlüme aşk koydun, cüret koydun. Beni bana öğrettin. İnandırdın. Sen benim ilk kahramanımsın. Dostum,yine görüşeceğiz, beni bekle.Gözde, başımız sağolsun kardeşim.#küçükiskender Sıla (@silagencoglu)'in paylaştığı bir gönderi ()

Küçük İskender kimdir?

1964 yılında İstanbul'da doğan Küçük İskender, Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi, son sınıfında okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, 3 yıl sonra bıraktı. 1980'li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985'te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.

Kimi çıkan antololojilerde şiirleri basıldı. Kanada'da çıkan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD'de ise Murat Nemet Nejat'ın 'eda' kavramında yoğunlaştığı Türk şairleri antolojisinde kendine yer buldu. İtalya'da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması'nda (La Giovane Poseia D'europa Nel 1999) ilk ona girdi ve şiirleri bu şairlerle kitaplaştırıldı.

2000 yılında Orhon Murat Arıburnu Ödülleri'nde Bir Çift Siyah Deri Eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik aldı. 2001 yılında Almanya'da, 2002 yılında Hollanda'da çeşitli şehirlerdeki etkinliklerde, 2005'te Avusturya'da, 2007'de Makedonya'da, 2008'de İsveç'te konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla kendini dile getirdi. 2003 yılında Berlin'de düzenlenen İlk Türk Eş cinseller Kongresi'nde bu konudaki bildirisini okudu. 2004'te NewYork'ta ve Kuzey Coralania'da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu. 2006'da İskender'i Ben Öldürmedim adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'nü kazandı. 2014'te 7.si verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü Küçük İskender'e verildi. Jüri ödülün gerekçesini “Türk Şiiri’ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra otuz yıl boyunca tavrındaki tutarlılık” olarak özetledi.[3]

Küçük İskender'in kariyeri

İstanbul'da Türkiye'nin en önemli müzik odakları olan Baba Zula, Rashit, Teoman, Gripin, Hayko Cepkin, Zakkum, Derya Köroğlu, Mabel Matiz, Can Bonomo, Nejat Yavaşoğulları, Model, Flört, Cemiyette Pişiyorum yine edebiyat ve sinema dünyasından Mustafa Altıoklar, Şenol Erdoğan, Pelin Batu gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Küçük İskender ayrıca genç şairlerle birlikte Ankara , İzmir, İzmit, Elazığ, Gaziantep, Milas, Seferihisar, Gümüşlük, Bodrum, Bolu, Kırşehir gibi Anadolu'nun değişik yerlerinde performans geceleri yapmıştır.

Küçük İskender'in oyunculuk kariyeri

Küçük İskender, Mustafa Altıoklar'ın yönettiği iki filmde de oynamıştır: 1997 yılı yapımlı Ağır Roman ve 2003 yılı yapımlı O Şimdi Asker.

Son Güncelleme: 11 Tem 2019 / 04:07
Küçük İskender 55 Yaşında Hayatını Kaybetti
7
4
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • hshshshshshshs
  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşallah.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • AlexxMurphy
  Rahmetliyi iyi bilirdik. Mekanı cennet olsun.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

36
 • KaraAyna
  Uzucu
 • oğuz-34
  Allah rahmet eylesin
 • MagRipOgLu
  Allah rahmet eylesin
 • CatKing
  Allah rahmet eylesin
 • Entero
  Allah rahmet eylesin
 • ecemuzunn
  Allah rahmet eylesin.
 • Anadolubenim
  80 sonrasının en iyi şairlerindendir.
 • Aslihannn35
  :(( ((((((() (((((
 • 34Timurhan34
  Allah rahmet eylesin
YÜKLENİYOR...