Araştırma: Google, Haberlerden Kasasına 4.7 Milyar Dolar Koydu!

Sait Özseven r
Araştırma: Google, Haberlerden Kasasına 4.7 Milyar Dolar Koydu!

Google, online hizmet veren haber kuruluşlarının ürettiği içeriklerden geçen yıl kasasına 4.7 milyar dolar daha ekledi...

ABD basın meslek birliği News Media Alliance'nin araştırmasına göre, Google, sayfa trafiğini ve gelirlerini artırma amacıyla haberleri yoğun olarak kullanıyor. Şirket geçen yıl haber kuruluşlarının ürettiği içerikler aracılığıyla 4.7 milyar dolar gelir sağladı.

Google, kullanıcıların haber içeriklerine erişimini kolaylaştırma amacıyla arama motorunun algoritmasını geliştirerek haberlerin listelenme biçimini güncellemişti. Şirket, arama motoru ve mobil cihazlar için geliştirdiği Google Haberler uygulaması aracılığıyla birçok medya kuruluşundan gelen haber içeriklerini tek bir platform üzerinden kullanıcılara ulaştırıyor..

Araştırma: Google, Haberlerden Kasasına 4.7 Milyar Dolar Koydu!

Google'da aramaların yüzde 40'ı haberlerle ilgili...

Google'da yapılan trend aramaların yüzde 40'ı haber içerikleriyle ilgili aramalardan oluşuyor. Bunun yanı sıra Google'nin varlıkları 2009 ile 2018 yılları arasında her yıl ortalama yüzde 22 artarken, şirketin Google Haberler servisine erişim sağlayan tekil kullanıcı sayısı yılda yüzde 23 artış gösterdi. Haber servisine erişim sağlayan kullanıcı sayısındaki artışın, şirketin varlıklarının büyüme oranından fazla olması, haber içeriklerinin Google için taşıdığı önemi ortaya koyuyor.

Araştırma: Google, Haberlerden Kasasına 4.7 Milyar Dolar Koydu!

Google, medya kuruluşlarına herhangi bir ücret ödemiyor

Araştırmada; Google'nin haber içerikleri için medya kuruluşlarına herhangi bir ücret ödemediği ancak bu içerikler aracılığıyla ciddi oranda sayfa trafiği ve gelir elde ettiğine değinildi. Google’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, yapılan araştırmanın hesaplamalarının yanlış olduğunu ve haber aramalarının büyük çoğunluğunda reklam gösterimi yapmadıklarının altı çizildi. Açıklamada "Google Haberler uygulaması ve arama motoru, haber yayıncılarının internet sayfalarına ayda 10 milyarın üzerinde trafik sağlıyor, abonelik satışlarını ve reklam gelirlerini artıyor. Dünyadaki tüm haber sitelerini destekleyici bir teknoloji ve reklam partneri olmak için çok çalışıyoruz." denildi.

Son Güncelleme: 19 Haz 2019 / 04:06
Araştırma: Google, Haberlerden Kasasına 4.7 Milyar Dolar Koydu!
5
7
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye
  Google erkek düşmanı feminist bir site. 19 Kasım Dünya Erkekler Gününü kutlamıyorlar, aynı günü dünya tuvalet günü ilan edip, o günü yok etmeye çalışan aşağılık feministlerin yaptıkları çirkefliklere ortak olup 19 kasımda dünya tuvalet gününü kutluyorlar. Google a kazandığı her bir para haram zıkkım olsun. Boğazlarında kalsın. Erkek düşmanı faşistler.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • _Ateşkelebeği_
  Google'ın dünyanın en çok kullanılan ve paralelinde kazandıran arama motoru olması tabii ki ilginç değil, güçlü bir alt yapıları ve sektörün en büyüğü olmalarına yardımcı olacak veri tabanları da gayet güçlü, kazanırlar.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

46
 • burakush
  Google News'te bulunan haber sitelerinin hepsi birbirinden berbat. Biz muhteşem bir haber sitesi açıp Google'a başvuru yaptığımız zaman reddediliyoruz. Saçma salak yüzlerce sitenin Google News kaydı var ama. ☹
 • Deliyimbendeliyim
  Hepsini google almıyor mesela enes batur gibi youtuberlara gelirinin %10 nunu veriyor
 • VendettalSarge
  Iyi para..
 • Sor-cevapla12
  Sasirmadim
 • MagRipOgLu
  İyi para
 • Guzel
 • Acaba Türkiye de böyle dahiler ne zamn çıkacak ?
 • mezzamort
  E koysun napayım
 • _uykucukişilik
  kafalarıyla para kazanıyor adamlar
 • Gizli Üye
  Ne denir ki
YÜKLENİYOR...