Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

Erdoğan, Yargı Reformu Stratejisi Belgesini Açıkladı

Tugrul Turcan r
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Yargı Reformu Stratejisi Programı'nda çok önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, konuşmasında, "Yargı Reformu Stratejisi'nde 2 temel perspektif, 9 amaç, 63 hedef ve 256 faaliyet bulunuyor." ifadelerini kullandı. "Her şeye rağmen 2005 yılından bu yana süren AB müzakere sürecinin bir an önce tamamlanmasının en az bizim kadar Avrupa için de önem taşıdığına inanıyoruz." diyen Erdoğan, "Bu reform belgesiyle, her ne kadar bize verilen sözler tutulmuyorsa da, AB tam üyelik sürecine bağlılığımızı da ifade etmiş oluyoruz." şeklinde konuştu.

"Yargı reformu belgesi sisteme güveni artıracak"

Erdoğan, "Yargı reformu belgesi hem vatandaşlarımızın sisteme güvenini artıracak hem de daha öngörülebilir yatırım ortamına yardımcı olacaktır." dedi. Yargı Reformu Belgesi ile ilgili olarak Erdoğan, "Bu belge ile ifade özgürlüğünün güçlendirilmesi ve daha ileriye taşınması konusunda yeni yaklaşımlar ortaya koyuyoruz." ifadelerini kullanarak, "Tutuklama tedbirinin ölçülü kullanılmasına yönelik yeni adımlar atıyoruz." dedi.

"Adil yargılanma hakkının daha etkin şekilde korunmasını hedefliyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde adil yargılanma hakkının daha etkin şekilde korunmasını hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. Adliyelerde vatandaşların işlerinin kolaylaştırılmasına yönelik birtakım hedefler ve faaliyetler belirlediklerini kaydeden Erdoğan, "Mevzuatın sadeleştirilmesi, adli yardım sisteminin ve savunma hakkının güçlendirilmesi hususlarında da atacağımız adımlar bulunuyor." değerlendirmesinde bulundu.

İnternet sitelerine yeni düzenleme

Erdoğan, "Bir internet sitesinin tamamına değil, engellenmesine karar verilen kısmına erişimin sınırlanmasına imkan verecek bir düzenleme yapılacak." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İfade özgürlüğüne ilişkin kararların istinaf aşamasından sonra bir de Yargıtay tarafından incelenmesini sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

Tutukluluk süreleri

Erdoğan, tutukluluk süreleri ile ilgili de şu ifadeleri kullandı:

"Mevzuatımızda tutukluluğun azami süresi belirlenmiş olmakla birlikte bu süre tüm safahatı kapsamaktadır, bu kapsamda tutukluluk sürelerinin soruşturma ve kovuşturma aşamaları için ayrı ayrı düzenlenmesini planlıyoruz."

"Hukuk fakültelerinin eğitim süresi 5 yıla çıkartılacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hukuk fakültelerinin eğitim süresinin 5 yıla çıkartılacağını, kontenjanların ise azaltılacağını bildirdi.

"Hakim ve savcılar hakkındaki disiplin prosedürleri yeniden yapılandırılıyor"

"Hakim ve savcılar hakkındaki disiplin prosedürlerini yeniden yapılandırıyor, kurulun disiplin kararlarına karşı yargı yolunu genişletiyoruz." diyen Erdoğan, "Reform düzenlemesi ile mesleğin başında hakimleri ceza ve hukuk hakimi olarak ayıracak ve alanlarında uzmanlaşmalarını sağlayacağız." şeklinde konuştu.

"Yargıda performans, ölçüm ve takip merkezi kuruyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hakimler ve Savcılar Kurulu bünyesinde yargıda performans, ölçüm ve takip merkezi kuruyoruz. Uzun süren soruşturma ve davalar bu merkezde oluşturulacak sistem vasıtasıyla takip edilecek." dedi. Erdoğan, "Avukatların bilgi ve belge temin etmelerine ilişkin yasal yetkilerini genişletiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Çevre, imar ve enerji gibi alanlar için özel mahkemeler kurulacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çevre, imar ve enerji gibi alanlarda davaların daha hızlı ve etkin yürütülmesini sağlamak için özel mahkemeler kuruyoruz." dedi.

Avukatlara belli kriterler dahilinde yeşil pasaport hakkı

Erdoğan, avukatlara belli kriterler dahilinde yeşil pasaport hakkı vererek, uluslararası faaliyetlerini kolaylaştırmayı planladıklarını söyledi.

Son Güncelleme: 7 Haz 2019 / 04:06
Erdoğan, Yargı Reformu Stratejisi Belgesini Açıkladı
4
13
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • 08-İHP-1993
  T. C. Hükümeti halen daha yatmakta ısrar ediyor. elleri ceplerinde, salla başını al maaşını demeye, acaba yarın şu seçimi nasıl bir hileyle alırım da bir 10 yıl daha yatarım. düşüncesiyle hareket etmeye, vatandaşlarımız ise bugünü nasıl atlatırım düşüncesinin vermiş olduğu mayhoşlukla, hükümetin kusurlarını göremez ve görmezden olup, A dan Z ye, hem ayranım dökülmesin, hemde bir taraflarım gitmesin. düşüncesiyle hareket ettikçe bu ülkeden bir halt olmaz vesselam.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  Bir avukat olarak söylüyorum saçmalamışlar artık iyice. Bu kadar çok hukuk fakültesi vakıf üniversitelerinde bu iktidar zamanında açıldı, mesleğin kalitesini zedelediler şimdi de yeni yeni icatlar.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • papagirl
  "erdoğan kendisine ait yargısının reformunu açıkladı." şeklinde değiştirilmesi gereken başlık.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

311
 • Keichi
  yargı kendi tekelleri zaten istediklerini hapsediyorlar istediklerini salıyorlar bu durumda sözde reform olmus oluyor önce yargıyı bir bagımsızlastırsınlar
 • Gereksiz-BİR-üye
  Sen kimsin yaa demekle yargı oluyorsa ohooo elin kabadayıları bizim baştacımız olurdu...
 • biradetmehmet
  hayırlısı olmasını dilerim güzel dokunuşlar var ama en nihayetide uygulamada insanların nasıl davranacagı önemli
 • strongtactics
  Reformlar reformlar bitmedi gitti.
  Eyyy Avrupa sen kimsin 😅
  İktidara geldiklerinden bu yana reform reform torba yasa sürprizler vergi ile geliyor.
 • Ahmet7634
  Olmayan yargı Reformu bu adamı takdir ediyorum yalan söylemekte üstüne tanımam
 • Degasin19
  Reformada doymadı gören iş yapıyor zannedecek 😂
 • Wycombe
  Ülkede Yardu mı kaldı ki reformu yapılsın?
 • KaraAyna
  Bu adamı sevmiyorum
 • Derbeder4
  Güzel şeylere değinmiş
 • sefatyfr
  izindeyiz rte
 • MagRipOgLu
  Hayırlısıyla
 • thron
  Cumhuriyet tarihinin en büyük lideri
 • Atanamayanöğretmen
  Yalan diye şarkılar çok var
 • Boyy22
  Hayirlisi olsun
YÜKLENİYOR...