Bakanlık, Güvenlik Açığı Nedeniyle WhatsApp Yetkililerini Uyardı

Bakanlık, Güvenlik Açığı Nedeniyle WhatsApp Yetkililerini Uyardı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türkiye'de, WhatsApp uygulamasındaki güvenlik açığından mağdur olması muhtemel kullanıcılar ve güvenlik açığına karşı alınan tedbirler hakkında bilgi verilmesi için WhatsApp yetkililerine gerekli uyarılar yapıldığını belirtti.

Sayan, Türksat AŞ'nin ev sahipliğinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, gençlerin, topraklarına olan bağını kaybetmeden dünyaya istikamet verdiği bir gelecek hayal ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere verdiği değer ve onlara yüklediği misyonun, hem ülke hem de dünya için bir müjde olduğunu vurgulayan Sayan, son 17 yılda ekonomi başta olmak üzere hemen her alanda yakalanan ivmenin etkisinin büyük olduğunu ifade etti.

Dünyanın "ben de varım" diyerek cesaretle yerinden doğrulan, cesur, inanmış, dinamik bir nesle ihtiyacı olduğunu dile getiren Sayan, "Bugün burada ben bu dinamizmi görüyorum." diye konuştu.

Sayan, yerli ve milli adımlar attıklarını belirterek Bakanlık çalışmalarında da yola bu bilinçle devam ettiklerini vurguladı.

Türkiye'nin tamamını kapsayacak yerli ve milli teknoloji çalışmalarına mesai ayırmanın önemine değinen Sayan, WhatsApp uygulamasında güvenlik açığının haberlere yansıdığını anımsattı.

Sayan, yaşanan gelişmelere yönelik Türkiye'de bu güvenlik açığından mağdur olması muhtemel kullanıcılar ve güvenlik açığına karşı alınan tedbirler hakkında bilgi verilmesi için WhatsApp yetkililerine gerekli uyarıların yapıldığını belirtti. Yurt dışı kaynaklı uygulamalardaki güvenlik zafiyeti dolayısıyla yerli ve milli uygulamaların kullanılmasına önem verilmesini isteyen Sayan, iletişim teknolojilerinin güvenli ve bilinçli kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

WhatsApp ve benzeri iletişim, mesajlaşma uygulamaları yerine Türkiye'deki işletmeciler tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan "Laff", "Bip" gibi uygulamaların tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Sayan, bunların yenilerini 2023 hedefi doğrultusunda tamamen yerli ve milli imkanlarla gençlerin geliştireceğini kaydetti.

Bakanlık, Güvenlik Açığı Nedeniyle WhatsApp Yetkililerini Uyardı
1
7
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • barraquda

  Sacma.. bu spontane bir seydir.. kullanan kisilerin kisisel tercihi ve genel kitle hangi uygulamayi kullaniyorsa onu seceriz zaten.. laff ve bip misal dunyanin en guvenli yazilimlari mi sanki? Olmadigini biliyoruz.. volvo varken toros a binin cok guvenli demek gibi

En İyi Kız Görüşü

 • gül-diken

  Niye Laff veya Bir'i takip edip kontrol etmek daha mı kolay?

  • O zaman ne yazdığını okuyabilecekler de o yizden :)

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

06
 • ahmetkara-xyz

  Whatsappta güvenlik açığı yok. Kim uyduruyor bunu. Uçtan uça şifreleme ile rahatça mesajlaşabilirsiniz. Fakat devletin bunu yükle dediği uygulamayı kullanmayı iki kere düşünün yarın bir gün bipte şunu yaptın demesinler size:)

 • Ufukozturk34

  Whatspa üzerinde kimbilir neler dönüyor merak etmişlerdir

 • asabi9

  Yakında instagramda kullanamıyıcaz.

 • Bip kullanıyorum memnunum.

 • Heryerde açık var

 • Gizli Üye

  Bunun Türkçesi whatsapp’ı kontrol edemiyoruz kullanmayın gençlerdir. Çünkü whatsapp dünyadaki en güvenli uygulama bırakın üçüncü kişileri whatsapp’ın kendisi bile yazışmaları göremez.

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...