Bakanlık, Güvenlik Açığı Nedeniyle WhatsApp Yetkililerini Uyardı

Faruk Ayhan Utkan r
Bakanlık, Güvenlik Açığı Nedeniyle WhatsApp Yetkililerini Uyardı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türkiye'de, WhatsApp uygulamasındaki güvenlik açığından mağdur olması muhtemel kullanıcılar ve güvenlik açığına karşı alınan tedbirler hakkında bilgi verilmesi için WhatsApp yetkililerine gerekli uyarılar yapıldığını belirtti.

Sayan, Türksat AŞ'nin ev sahipliğinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, gençlerin, topraklarına olan bağını kaybetmeden dünyaya istikamet verdiği bir gelecek hayal ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere verdiği değer ve onlara yüklediği misyonun, hem ülke hem de dünya için bir müjde olduğunu vurgulayan Sayan, son 17 yılda ekonomi başta olmak üzere hemen her alanda yakalanan ivmenin etkisinin büyük olduğunu ifade etti.

Dünyanın "ben de varım" diyerek cesaretle yerinden doğrulan, cesur, inanmış, dinamik bir nesle ihtiyacı olduğunu dile getiren Sayan, "Bugün burada ben bu dinamizmi görüyorum." diye konuştu.

Sayan, yerli ve milli adımlar attıklarını belirterek Bakanlık çalışmalarında da yola bu bilinçle devam ettiklerini vurguladı.

Türkiye'nin tamamını kapsayacak yerli ve milli teknoloji çalışmalarına mesai ayırmanın önemine değinen Sayan, WhatsApp uygulamasında güvenlik açığının haberlere yansıdığını anımsattı.

Sayan, yaşanan gelişmelere yönelik Türkiye'de bu güvenlik açığından mağdur olması muhtemel kullanıcılar ve güvenlik açığına karşı alınan tedbirler hakkında bilgi verilmesi için WhatsApp yetkililerine gerekli uyarıların yapıldığını belirtti. Yurt dışı kaynaklı uygulamalardaki güvenlik zafiyeti dolayısıyla yerli ve milli uygulamaların kullanılmasına önem verilmesini isteyen Sayan, iletişim teknolojilerinin güvenli ve bilinçli kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

WhatsApp ve benzeri iletişim, mesajlaşma uygulamaları yerine Türkiye'deki işletmeciler tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan "Laff", "Bip" gibi uygulamaların tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Sayan, bunların yenilerini 2023 hedefi doğrultusunda tamamen yerli ve milli imkanlarla gençlerin geliştireceğini kaydetti.

Son Güncelleme: 24 May 2019 / 04:05
Bakanlık, Güvenlik Açığı Nedeniyle WhatsApp Yetkililerini Uyardı
1
7
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • barraquda
  Sacma.. bu spontane bir seydir.. kullanan kisilerin kisisel tercihi ve genel kitle hangi uygulamayi kullaniyorsa onu seceriz zaten.. laff ve bip misal dunyanin en guvenli yazilimlari mi sanki? Olmadigini biliyoruz.. volvo varken toros a binin cok guvenli demek gibi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • gül-diken
  Niye Laff veya Bir'i takip edip kontrol etmek daha mı kolay?
  Görüş hala geçerli mi?
  • O zaman ne yazdığını okuyabilecekler de o yizden :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

06
 • ahmetkara-xyz
  Whatsappta güvenlik açığı yok. Kim uyduruyor bunu. Uçtan uça şifreleme ile rahatça mesajlaşabilirsiniz. Fakat devletin bunu yükle dediği uygulamayı kullanmayı iki kere düşünün yarın bir gün bipte şunu yaptın demesinler size:)
 • Ufukozturk34
  Whatspa üzerinde kimbilir neler dönüyor merak etmişlerdir
 • asabi9
  Yakında instagramda kullanamıyıcaz.
 • I_Run_Each_Team_2
  Bip kullanıyorum memnunum.
 • MagRipOgLu
  Heryerde açık var
 • Gizli Üye
  Bunun Türkçesi whatsapp’ı kontrol edemiyoruz kullanmayın gençlerdir. Çünkü whatsapp dünyadaki en güvenli uygulama bırakın üçüncü kişileri whatsapp’ın kendisi bile yazışmaları göremez.

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...