Facebook Canlı Yayınlara Kısıtlama Getiriyor

Hakan Guray r
Facebook Canlı Yayınlara Kısıtlama Getiriyor

Facebook, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde 2 camiye düzenlenen terör saldırılarının platformu üzerinden yayınlanmasının ardından (Facebook, bu saldırılarda refleks gösterememişti) canlı yayın uygulamasında kısıtlamalara gidileceği duyurdu.

Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik düzenlenen saldırının Facebook üzerinden canlı yayınlanmasının ardından üst düzey Facebook yetkilisi Guy Rosen tarafından platformun canlı yayın servisiyle ilgili birçok kısıtlamaya gidileceği açıklandı.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde Nur ve Linwood camilerine 15 Mart'ta düzenlenen terör saldırılarının platform üzerinden canlı yayınlanması nedeniyle eleştirilerin hedefinde olan Facebook yönetimi, canlı yayınlarla ilgili yeni bir girişimde bulundu.

Guy Rosen
Guy Rosen

Yeni kuralları ihlal eden kullanıcılara 30 gün yasak uygulanacak...

Üst düzey Facebook yetkilisi Guy Rosen, yaptığı yazılı açıklamada, platformun canlı yayın servisiyle ilgili birçok kısıtlamaya gidileceğini belirterek, yeni kuralları ihlal eden kullanıcılara da 30 gün yasak uygulanacağını ifade etti. Rosen, "Yeni Zelanda'daki korkunç terör saldırılarının ardından verdiğimiz hizmetlerin hasara yol açmasının ya da nefret yaymasının önlenmesi için neler yapabileceğimizi gözden geçirdik." değerlendirmesinde bulundu.

Facebook'un açıklamasının Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Andern ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında Paris'te yapılacak toplantının öncesinde gelmesi dikkati çekti.

Söz konusu toplantıda iki liderin, internet üzerinden şiddet ve aşırılıkçı içeriklerin yayılmasına yönelik yeni kısıtlamalar getirilmesini öngören "“Christchurch Call” adlı bir anlaşma imzalaması bekleniyor.

Yeni Zelanda terör saldırısı ve Facebook

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde, 15 Mart'ta cuma namazı sırasında 10 dakika arayla iki camiye düzenlenen terör saldırılarında 52 kişi yaşamını yitirmişti. Terör saldırıları Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal platformlarda paylaşılmıştı. Facebook yönetimi, sosyal ağın yapay zekasının terör saldırısının canlı yayınını yakalayamadığını açıklamıştı.

Son Güncelleme: 16 May 2019 / 03:05
Facebook Canlı Yayınlara Kısıtlama Getiriyor
0
2
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

02
  • MagRipOgLu
    İlla birileri ölmelimi bazı önlemler için !
  • Gizli Üye
    Yasaklarla sonuç almak mümkün değil. Bu konuda facebook un eleştirilmesi de yersiz.

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...