Bu Kış Konfor Ve İpeksi PÜRÜZSÜZLÜK Bir Arada!
Kapat

Annelerimizin Çiçekleri Hazır, En Çok Hangi Çiçek Tercih Ediliyor? (12 Mayıs Pazar Anneler Günü)

Sait Özseven
Annelerimizin Çiçekleri Hazır, En Çok Hangi Çiçek Tercih Ediliyor? (12 Mayıs Pazar Anneler Günü)

Çiçekçilikte söz sahibi illerden biri olan Yalova'da her Anneler Günü öncesinde olduğu gibi büyük bir yoğunluk yaşanıyor...

Kesme çiçekçiliğin önemli merkezlerinden Yalova'da, Anneler Günü dolayısıyla çiçek mezatlarında büyük hareketlilik gözleniyor... Yalova ve diğer illerden üreticilerin mezada gönderdiği ürünlere, kooperatif binasında düzenlenen mezatta "dükkancı" olarak tabir edilen çiçekçiler tarafından açık artırma usulü ile fiyat veriliyor. Yürüyen banttan geçen çiçeklere dükkancılar teklif sunuyor. En yüksek teklifi veren dükkancı, çiçeği satın alıyor. Şubede görevli Ziraat Mühendisi Onur Ateş, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde kooperatifin 3 bin faal üyesi bulunduğunu belirtti...

Annelerimizin Çiçekleri Hazır, En Çok Hangi Çiçek Tercih Ediliyor? (12 Mayıs Pazar Anneler Günü)

Kooperatifin 18 şubesinde kurulan mezatta dükkancılara satış yapıldığını belirten Ateş, "Üretici odaklı bir kooperatifiz. Kesme çiçek üzerinde Türkiye'de tek diyebiliriz. Türkiye'de Mersin, Adana, İzmir, Antalya, Yalova, Samsun, Tokat'ta üreticilerimiz var. Üreticilerimiz istediği her tarafa çiçeklerini gönderiyor. Mezat usulü, borsa usulü satışını yapıyor." dedi.

Ateş, Anneler Günü öncesi mezatlarda yoğunluk yaşandığını vurguladı...

Mevsim itibarıyla yeterli ölçüde ürünlerinin olduğunu dile getiren Ateş, "Satışlar arttı. Mayıs ayındayız, özellikle yaz başlangıcı. Bahar aylarında bütün çiçekler çıktı. Her bölgeden çiçek geliyor. Normalde mezat olarak 100 koli sattığımız yerde bugün 300-350 koli malımız var. Şu anda 350 bin dal çiçeğimiz var." ifadelerini kullandı.

Anneler Günü nedeniyle en çok ilgi; güle var...

Sevgililer Günü, Dünya Kadınlar Günü, Anneler Günü gibi dönemlerde yoğunluğun üst seviyelere çıktığını söyleyen Ateş, şöyle devam etti:

Gül, her zamanki gibi en çok tercih edilen çiçek, diğer saksılı çiçekler de gidiyor tabii ama gül her zaman kalpleri fetheden bir çiçek. 15 gün öncesine kadar gülün 40 dalı 20 liraya satılırken bu hafta 80-100 liralara geldi. Dükkancıda dalı 10 liradır yaz kış. Onlar 40 tane alıyorlar ama içini işliyor, 10 gün tutuyor. Çürüyen oluyor, attığı oluyor, satamadığı oluyor. Dalında her zaman yaz kış 10 liradır.

Ateş, bugünlerde gülün yanı sıra şebboy, lilyum, gerbera, hüsnüyusuf gibi çiçeklerin de ilgi gördüğünü aktardı. Özel günler içinde çiçeğe en çok ilginin Anneler Günü'nde gösterildiğine dikkati çeken Ateş, sözlerini şöyle tamamladı..

Yalova önemli bir üretim bölgesi. Yalova mezadında taze çiçek bulunuyor. Mesela koliye girmiyor. Koliye girmediği için yıpranmıyor. Direkt kovadan satış yapılıyor. Mezatımıza Ankara'dan gelen bile oluyor. Bandırma, Çanakkale, İstanbul, İzmir gibi şehirlerde dükkancılar Yalova mezadını tercih ediyor.

Sosyal medyanın en güzel annelerinden hangisine annelik daha çok yakışıyor?

Anneler Günü'nün sembolü olacak en tatlı ünlü anne sence hangisi?

Son Güncelleme: 18 May 2019 / 04:05
Annelerimizin Çiçekleri Hazır, En Çok Hangi Çiçek Tercih Ediliyor? (12 Mayıs Pazar Anneler Günü)
9
5
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Berkan69
  Benim icin hergün anneler günü ve cicek alsam annem gereksiz para harcama diye kizar, onun icin dogum gününde, arada sevdigi kullanabilecegi hediyeler alirim.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • _AskerYareni_
  Çiçekleri dalından koparanlara uyuz oluyorum. Gidin bir saksı gül hediye edin, en azından suyunu verir baktıkça hatırlar.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

84
 • yıkıgğım
  Bence anneden anneye değişir. Benim annemin ismi Menekşe olduğu için ona bol bol menekşe almayı planlıyorum <3 :)
 • 1yıldıztilbekafası
  Bir kucak dolusu gül almayı düşünüyorum. ♥
 • missmurder
  Anneler zaten çiçektir
 • Olmasada_olur
  Tek bir günde hatırlamasak keşke..
 • Arzu__000
  Onlar basli basina bir cicek zaten
 • ebrubrebru
  Ben de teyzeme saksıda gül aldım hediye olarak
 • CatKing
  Ben hediye alırım çiçek almam
 • Özel günleri kutlamayı sevmem
 • oondeerr
  Orkide tabi ki
 • Gizli Üye
  Ben gül aldım.
 • Gizli Üye
  Bir şey alamadım ben bu yıl
 • Gizli Üye
  Adalet mi ahahahah
YÜKLENİYOR...